Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony « < 5 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kazimierz Odnowiciel, prawdziwa geneza Polski
     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 29/12/2009, 0:39 Quote Post

podział Pomorza na wschodnie i zachodnie to faktycznie dopiero czasy po podboju Pomorza przez Bolesława Krzywoustego i włączeniu nadwiślańskiej części Pomorza bezpśrednio do systemu administracyjnego Polski. Kronika Galla odnotowuje jako przeciwnika Bolesława "samego księcia Pomorzan" z Kołobrzegu. W roku 1046 do Niemiec na zjazd przybywa Zemuzil (Siemomysł) książę pomorski. (a nie zachodniopomorski) Tego co uczynił konkretnie Kazimierz nikt nie wie bo poza lakoniczną wzmianką Galla o pokonaniu i ponownym uzależnieniu Pomorzan nie wiadomo nic więcej. Nalezy sądzić że Pomorzanie zobowiązali się do płacenia trybutu albo też zostali wcieleni bezpośrednio do monarchii piastowskiej - to ostatnie wydaje się wynikać z tzw falsyfikatu mogileńskiego


My Webpage
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #91

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/10/2016, 15:48 Quote Post

Postać i rola Kazimierza Odnowiciela w pigułce:
http://telewizjarepublika.pl/quotto-on-oca...quot,39161.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #92

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 22/10/2016, 20:38 Quote Post

Ciekawe dlaczego nie odbudował Ostrowa Lednikiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #93

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 23/10/2016, 0:29 Quote Post

Tylko pytanie teraz dzięki komu, tak naprawdę, ostało się Państwo Piastów? Kazimierz Odnowiciel nic by nie zdziałał bez pomocy Rychezy, której kontakty pomogły księciu w uzyskaniu wsparcia militarnego z Niemiec.
 
User is offline  PMMini Profile Post #94

     
hincol44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 104.295

 
 
post 24/12/2018, 1:07 Quote Post

Witam.
Śledzę ostatnio losy Kazimierza Odnowiciela. Dlatego też, prześledziłem sobie wątek na forum dotyczący tego władcy. Interesuje mnie pewna sprawa.
Temat dotyczy Rychezy.
W chwili śmierci ojca, Kazimierz miał 18 lat. Nie potrzebował więc regentki. Jednak twierdzi się, że Rycheza była regentką. Mało tego, w chwili kiedy Rycheza zostaje wypędzona z kraju, nadal usilnie działa w imieniu Kazimierza i kraju, którego jest królową (notabene tytuł ten zachowuje do swojej śmierci w latach 60-tych). W 1035 roku jak piesze Stanisław Kętrzyński, w Zielone Świątki ułożono związek rodzinny Matyldy – córki Bolesława Chrobrego z Ottonem ze Schweinfurtu. Stała za tym Rycheza, nieobecna przecież w Polsce od 1034 roku – zresztą owa Matylda, wyjechała z Rychezą z Polski. Z tego wniosek, ze w owym roku Polska musiała jeszcze mieć znaczenie możnego księstwa gdyż w przeciwnym razie Otto ze Schweinfurtu nie zdecydowałby się na małżeństwo. A w tym czasie, rządy sprawuje już w Polsce Kazimierz.
Jednak, jakie Rycheza miała ku temu możliwości i w czyim imieniu czy interesie działała? Przecież to wygląda tak, jakby Rycheza działała w imieniu Kazimierza, jakby chciała tym bardziej wzmocnić pozycję Piastów poprzez odpowiedni związek. Do 1037 roku, Kazimierz rządzi w Polsce samodzielnie – czy może jednak nie samodzielnie? W tymże 1037 roku odprawiono jeszcze w Polsce wyświęcenie kapłanów, co znowu nasuwa wniosek, że położenie zarówno księstwa jak i samego Kazimierza było dobre. Potem wszystko się wali, Kazimierz ucieka, Brzetysław najeżdża Polskę i ją łupi. I co dalej?
Dalej, też sprawa dla mnie niejasna, za którą moim zdaniem stoi Rycheza. Jeśli przyjmiemy, ze Kazimierz uciekł z kraju w 1037 roku (pod koniec roku) i powrócił na koniec roku 1038, będąc najpierw więźniem u króla Stefana, potem uwolniony, wraz z 100 rycerzami podążył do Niemiec. I tu cytując Galla: niebawem dotarł do ziemi niemieckiej, gdzie przez pewien czas – nie wiem jak długi – bawił u matki i u cesarza, lecz pozyskał tam uznanie w czynach rycerskich jako nieulękły rycerz”. Tak na logikę, kiedy miał pozyskać to uznanie? Ponadto, gdzie miałby pozyskać tą sławę rycerską? Czy znowu nie stoi za tym Rycheza? Nie słychać wcześniej, jakoby Kazimierz zdobył sławę rycerską. Wręcz przeciwnie – był w klasztorze.
Wygląda to tak, jakby Rycheza pomimo usunięcia jej z kraju (przez kogo?) pociągała za sznurki. Pytanie jako kto? Dopiero później, po powrocie Kazimierza do kraju, przejmuje on samodzielną władzę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #95

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.993
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 24/12/2018, 11:39 Quote Post

QUOTE(hincol44 @ 24/12/2018, 1:07)
Witam.
Śledzę ostatnio losy Kazimierza Odnowiciela. Dlatego też, prześledziłem sobie wątek na forum dotyczący tego władcy. Interesuje mnie pewna sprawa.
Temat dotyczy Rychezy.
W chwili śmierci ojca, Kazimierz miał 18 lat. Nie potrzebował więc regentki. Jednak twierdzi się, że Rycheza była regentką.  Mało tego, w chwili kiedy Rycheza zostaje wypędzona z kraju, nadal usilnie działa w imieniu Kazimierza i kraju, którego jest królową (notabene tytuł ten zachowuje do swojej śmierci w latach 60-tych). W 1035 roku jak piesze Stanisław Kętrzyński, w Zielone Świątki ułożono związek rodzinny Matyldy – córki Bolesława Chrobrego z Ottonem ze Schweinfurtu. Stała za tym Rycheza, nieobecna przecież w Polsce od 1034 roku – zresztą owa Matylda, wyjechała z Rychezą z Polski. Z tego wniosek, ze w owym roku Polska musiała jeszcze mieć znaczenie możnego księstwa gdyż w przeciwnym razie Otto ze Schweinfurtu nie zdecydowałby się na małżeństwo. A w tym czasie, rządy sprawuje już w Polsce Kazimierz.
Jednak, jakie Rycheza miała ku temu możliwości i w czyim imieniu czy interesie działała?  Przecież to wygląda tak, jakby Rycheza działała w imieniu Kazimierza, jakby chciała tym bardziej wzmocnić pozycję Piastów poprzez odpowiedni związek. Do 1037 roku, Kazimierz rządzi w Polsce samodzielnie – czy może jednak nie samodzielnie? W tymże 1037 roku odprawiono jeszcze w Polsce wyświęcenie kapłanów, co znowu nasuwa wniosek, że położenie zarówno księstwa jak i samego Kazimierza było dobre. Potem wszystko się wali,  Kazimierz ucieka, Brzetysław najeżdża Polskę i ją łupi. I co dalej?
Dalej, też sprawa dla mnie niejasna, za którą  moim zdaniem stoi Rycheza. Jeśli przyjmiemy, ze Kazimierz uciekł z kraju w 1037 roku (pod koniec roku) i powrócił na koniec roku 1038, będąc najpierw więźniem u króla Stefana, potem uwolniony, wraz z 100 rycerzami podążył do Niemiec. I tu cytując Galla: niebawem dotarł do ziemi niemieckiej, gdzie przez pewien czas – nie wiem jak długi – bawił u matki i u cesarza, lecz pozyskał tam uznanie w czynach rycerskich jako nieulękły rycerz”. Tak na logikę, kiedy miał pozyskać to uznanie? Ponadto, gdzie miałby pozyskać tą sławę rycerską? Czy znowu nie stoi za tym Rycheza? Nie słychać wcześniej, jakoby Kazimierz zdobył sławę rycerską. Wręcz przeciwnie – był w klasztorze.
Wygląda to tak, jakby Rycheza pomimo usunięcia jej z kraju (przez kogo?) pociągała za sznurki. Pytanie jako kto? Dopiero później, po powrocie Kazimierza do kraju, przejmuje on samodzielną władzę.
*


porównaj sobie relację księżnej Olgi i wielkiego księcia Światosława Igorewicza.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #96

     
hincol44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 104.295

 
 
post 26/12/2018, 12:29 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 24/12/2018, 11:39)

porównaj sobie relację księżnej Olgi i wielkiego księcia Światosława Igorewicza.
*





Chyba nie do końca trafne jest to porównanie. Mamy tu kilka znaczących różnic, np. Olga regencję obejmuje w roku urodzenia Światosława. Sam Światosław obejmuje rządy w wieku 12 lat. Kazimierz, w chwili śmierci ojca miał lat 18. Ponadto, Olga rządziła krajem, kiedy syn przebywał poza nim, na wyprawach wojennych. Tu nie mamy czegoś takiego. – no chyba, że przyjmiemy że Kazimierz przebywał w klasztorze. Po za tym , a może przede wszystkim, Rychezy nie ma w kraju. Wygląda na to, że cały czas współdziała z Kazimierzem przebywając poza nim. To Kazimierz jest w kraju i bardzo skutecznie realizuje polityczny plan matki (?). Ponadto, o tym że Olga rządziła krajem wiemy. O Rychezie, rządzącej krajem nie ma wzmianki. Przynajmniej, ja takiej nie znalazłem. Znalazłem za to taki opis: „W tej krytycznej chwili, uratowała Polskę wdowa po Mieszku II, królowa Ryksa, (…) Ona to błagała papieża o zwolnienie syna jej, Kazimierza, od przysięgi zakonnej, zaś cesarzowi Konradowi oddała Polskę w lenno, ofiarowując mu dwie korony polskie, którymi koronował się Bolesław Chrobry i jego żona Oda…..” Cytat pochodzi Dziejów Polski autorstwa Józefa Bałabana. Niestety autor nie podaje żadnych źródeł, więc nie potrafię powiedzieć na czym się opiera. Niemniej, wygląda na to, że jednak Ryksa świadomie realizowała jakiś określony plan polityczny, do którego realizacji wyznaczyła Kazimierza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.993
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 26/12/2018, 14:50 Quote Post

Nie wiem w czym problem podałem ANALOGIĘ. Znalezienie dwóch IDENTYCZNYCH sytuacji jest doprawdy nieprawdopodobne a ty zamiast analizować to co łączy obie sytuacje szukasz różnic. To nie prowadzi do niczego pozytywnego
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #98

     
hincol44
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 104.295

 
 
post 26/12/2018, 20:19 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 26/12/2018, 14:50)
Nie wiem w czym problem podałem ANALOGIĘ. Znalezienie dwóch IDENTYCZNYCH sytuacji jest doprawdy nieprawdopodobne a ty zamiast analizować to co łączy obie sytuacje szukasz różnic. To nie prowadzi do niczego pozytywnego
*




Nie poszukuję analogii bo można przytoczyć tą i wiele innych. Moje pytanie dotyczy Rychezy i jej planu politycznego oraz współdziałania z Kazimierzem. Chodzi mi o to, czy dobrze kombinuję, czy zaczynam fantazjować? Czy może ktoś sądzi podobnie, czy moje kombinacje idą w złym kierunku? A może gdzieś można przeczytać na ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #99

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.993
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 26/12/2018, 20:27 Quote Post

QUOTE(hincol44 @ 26/12/2018, 20:19)
QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 26/12/2018, 14:50)
Nie wiem w czym problem podałem ANALOGIĘ. Znalezienie dwóch IDENTYCZNYCH sytuacji jest doprawdy nieprawdopodobne a ty zamiast analizować to co łączy obie sytuacje szukasz różnic. To nie prowadzi do niczego pozytywnego
*




Nie poszukuję analogii bo można przytoczyć tą i wiele innych. Moje pytanie dotyczy Rychezy i jej planu politycznego oraz współdziałania z Kazimierzem. Chodzi mi o to, czy dobrze kombinuję, czy zaczynam fantazjować? Czy może ktoś sądzi podobnie, czy moje kombinacje idą w złym kierunku? A może gdzieś można przeczytać na ten temat?
*



CODE
Klaudia Dróżdż, Kazimierz Odnowiciel: Polska w okresie upadku i odbudowy, Wydawnictwo Templum, Wodzisław Śląski 2009


Nie ma żadnych danych, że istniał jakiś szczególny plan Rychezy poza planem pomocy synowi w trudnej sytuacji. To plan każdej normalnej matki.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 26/12/2018, 20:28
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #100

     
jdel
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.420
Nr użytkownika: 18.464

jacek d.
Zawód: prawnik
 
 
post 4/08/2019, 10:19 Quote Post

Jim Bradbury w książce KAPETYNGOWIE w rozdziale opisującym panowanie króla Henryka I (str. 198) napisał: „-w 1051 roku poślubił ruską księżniczkę, a zainteresowania polityczne lokował w Niemczech, Bizancjum i Polsce. Kazimierz Odnowiciel szukał w Paryżu azylu w 1034 roku. Dotarł do Cluny, ale gdy papież Benedykt XI udzielił mu dyspensy, wrócił do Polski w roku 1041. Przybył do kraju już jako władca i pojął za żonę siostrę Jarosława Mądrego, co także związało go z Henrykiem.” Niestety autor nie podaje źródła tych informacji. Jim Bradbury wskazuje jako ogólne źródła do czasów Henryka I m.in. kroniki: Hariulfa z Fleury, Rudolfa Glabera, Wilhelma z Jumieges, Wilhelma z Poitiers czy Orderica Vitalisa.

Czy może ktoś z kolegów wie z jakiego źródła autor zaczerpną informacje o pobycie Kazimierza w Paryżu i jego powrocie do kraju w 1041 roku?
 
User is offline  PMMini Profile Post #101

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 21/01/2021, 14:22 Quote Post

QUOTE
Pierwszym królem Polski tytułował się dopiero Bolesław Szczodry.


Mieszko II był więc królem, powiedzmy państwa wczesnopiastowskiego, albo państwa Polan. To skoro Kazimierz Odnowiciel i Rycheza przywieźli jego koronę spowrotem do Polski (państwa Polan?) to dlaczego Kazimierz nie koronował się na króla? Czy to znaczy, że zarówno Bolesław jak i Mieszko II dostali jednorazowe zgody na koronację? Od kogo? Od Niemców, od papieża?

Z Wikipedii o śmierci Rychezy: Jej zgon utrwaliło co najmniej 5 nekrologów. Nekrolog brunwilerski zawiera następujące słowa (w tłumaczeniu polskim): "Zmarła najsławniejsza Rycheza królowa Polski, córka fundatorów, której pamięć obchodzi się uroczyście"

Królowa Polski. Tak więc jak tytułował się Mieszko II? Nie był królem Polski?


Ten post był edytowany przez Arbago: 21/01/2021, 14:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #102

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.993
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 21/01/2021, 19:09 Quote Post

QUOTE(Arbago @ 21/01/2021, 14:22)
QUOTE
Pierwszym królem Polski tytułował się dopiero Bolesław Szczodry.


Mieszko II był więc królem, powiedzmy państwa wczesnopiastowskiego, albo państwa Polan. To skoro Kazimierz Odnowiciel i Rycheza przywieźli jego koronę z powrotem do Polski (państwa Polan?) to dlaczego Kazimierz nie koronował się na króla? Czy to znaczy, że zarówno Bolesław jak i Mieszko II dostali jednorazowe zgody na koronację? Od kogo? Od Niemców, od papieża?

Z Wikipedii o śmierci Rychezy: Jej zgon utrwaliło co najmniej 5 nekrologów. Nekrolog brunwilerski zawiera następujące słowa (w tłumaczeniu polskim): "Zmarła najsławniejsza Rycheza królowa Polski, córka fundatorów, której pamięć obchodzi się uroczyście"

Królowa Polski. Tak więc jak tytułował się Mieszko II? Nie był królem Polski?
*


Mieszko II oczywiście był królem Polski. Tak jak jego żona królową. Oczywiście nie używano wówczas słowa "Polska". Ten termin pojawił się około 14/15 wieku dopiero. Wcześniej zresztą nie ma źródeł w języku rodzimym które by oddawały łacińskie: Polania/Polonia. Niemniej jasnym jest, że nazwa brzmiała właśnie mniej więcej Polania. Natomiast brak jakichkolwiek danych jakoby
QUOTE
Kazimierz Odnowiciel i Rycheza przywieźli jego (Mieszka II) koronę z powrotem do Polski

o niczym takim źródła nie wspominają.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #103

     
P.Mroczkowski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 100.921

 
 
post 22/01/2021, 2:52 Quote Post

Rycheza rozwiodła się z Mieszkiem koniec kropka, jest to akt polityczny i prawny, z tego powodu nie mogła pełnić regencji. Jeśli w momencie śmierci Mieszka jego syn Kazimierz był w Polsce i jednocześnie mamy informację o regencji, to logicznym wytłumaczeniem jest to że państwo zostało podzielone pomiędzy dwóch synów władcy.

Ten post był edytowany przez P.Mroczkowski: 22/01/2021, 3:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #104

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 22/01/2021, 8:38 Quote Post

QUOTE
Jeśli w momencie śmierci Mieszka jego syn Kazimierz był w Polsce i jednocześnie mamy informację o regencji, to logicznym wytłumaczeniem jest to że państwo zostało podzielone pomiędzy dwóch synów władcy.


Dziećmi Mieszka II był Kazimierz, Gertruda i nieznana z imienia córka. O jakim więc bracie Kazimierza piszesz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #105

9 Strony « < 5 6 7 8 9 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej