Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
16 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Matura: przygotowanie sie do egzaminow, Temat kontynuowany od 2004
     
kumush
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 3.584

ida
 
 
post 5/02/2006, 13:20 Quote Post

[QUOTE]

na wypracowaniu z historii nie ma takiego ścisłego klucza, jak na polskim. Jest kilka poziomów punktowych opisanych ogólnikamie, z których niewiele wynika, także właściwie każdy egzaminator sam uznaje, co było istotne, a co nie.

Co do formy, to nie mieści się jako taka w kluczu, natomist pod kluczem znajduje się taka notka, że "ponadto egzaminator zwraca uwagę na kompocyzję, język i formę wypowiedzi". Nie polecam więc pisania w punktach smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
August I Okrutny
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 13.866

 
 
post 5/02/2006, 13:37 Quote Post

Mój szanowny nauczyciel historii, który poprawiał matury próbne, powiedział, że klucz jest bardzo ścisły i są wypisane konkretne wydarzenia, za które dostaje się punkty :S Resztę sam sobie wydedukowałem...

Groza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
kumush
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 3.584

ida
 
 
post 5/02/2006, 13:51 Quote Post

nie wiem skąd Twój nauczyciel miał taki klucz....możliwe, że to była matura układana przez kogos innego niż CKE.

Na prawdziwej maturze klucz wygląda tak:
http://www.cke.edu.pl/images/stories/Matur...st_a2_model.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
August I Okrutny
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 13.866

 
 
post 5/02/2006, 17:31 Quote Post

Ja mówię o wypracowaniu, a nie tekstach źródłowych. Plik, który dałeś, nie zawiera klucza do wypracowań, które były na maturze próbnej. A przynajmniej ja niczego takiego nie znalazłem :S

?>?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
kumush
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 3.584

ida
 
 
post 5/02/2006, 17:54 Quote Post

przeczytaj dokładnie!!! strona 5, 6 - model odpowiedzi do wypracowania!!!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
August I Okrutny
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 13.866

 
 
post 5/02/2006, 21:02 Quote Post

Ty chyba czegoś nie rozumiesz. Dajesz mi jakis generalny model klucza do wypracowania, podczas gdy do matury próbnej i wypracowań na niej zawartych był zupełnie inny, konkretny klucz z wytycznymi dla egzaminatorów. sleep.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 7/02/2006, 11:06 Quote Post

Histbelfer:) nawet egzaminator maturalny:)
Ludzie smile.gif! W przypadku matury na poziomie rozszerzonym, przy tzw. rozprawce nie ma szczegółowego klucza. Jest klucz ogólny (powiedziałbym "luźny") do którego egzaminatorzy ustalaja szczegółowe wytyczne dopiero po maturze w trakcie sprawdzania. Innymi słowy: w grupie/grupach egzaminatorów okresla się daty, pojecia, wydarzenia które powinny być zawarte w rozprawce-a które kwalifikować ją bedą na poziom I ( do 5 pkt) II (do 10) III (do 15) i IV (do 20). Nie polecam pisania w "punktach" czy "myślnikach"!!!. Poza tym muszą być zawarte elementy składowe rozprawki (wstęp, nawiazanie do tematu, ramy czasowe i terytorialne, tezy itp). i prosze sie nie dziwić, ze klucz odp. w przypadku rozprawki tworzy sie w trakcie sprawdzania-inaczej nie mozna-jeden człowiek, który wymyśla pytania nie stworzy obiektywnego klucza. Dodam też od siebie, ze nie spotkałem się z przypadkiem pracy ocenionej na 20 pkt-raczej takiej nie było. Co do "konspektu" rozprawki-mogę go tu zamieścic. Nawet niegłupi:)
 
Post #22

     
kumush
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 214
Nr użytkownika: 3.584

ida
 
 
post 7/02/2006, 19:13 Quote Post

i właśnie taki przykładowy ogólny klucz znajduje się pod linkiem, który zamieściłam! Reszta zależy od egzaminatorów!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
metabolic
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 8.623

 
 
post 7/02/2006, 19:39 Quote Post

QUOTE(Guest @ 7/02/2006, 12:06)
Co do "konspektu" rozprawki-mogę go tu zamieścic. Nawet niegłupi:)
*



zamieśc i sie nie pytaj! :]:]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 7/02/2006, 21:10 Quote Post

metabolic, ale ty już to masz, ptrzesłałem ci to na e-maila. jestem na forum w temacie "podręczniki". E-mail o polskiej flocie:)
Histbelfer:)
 
Post #25

     
Stanisław August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 386
Nr użytkownika: 5.424

Zawód: student
 
 
post 7/02/2006, 21:22 Quote Post

Również prosiłbym o ten konspekt. Z góry dziękuję. Mail: petrarski@gmail.com
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
August I Okrutny
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 13.866

 
 
post 8/02/2006, 10:37 Quote Post

Umiesc, umiesc. Chetnie obejrzę :0
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 8/02/2006, 17:52 Quote Post

Histbelfer:)
JAK NAPISAĆ PRACĘ PISEMNĄ Z HISTORII?

Aby napisać celującą smile.gif lub bardzo dobrą pracę z historii należy:

1. Dokładnie przeczytać, zrozumieć i przeanalizować temat pracy.
Bardzo podobne do siebie - na pierwszy rzut oka - tematy oznaczają niekiedy konieczność napisania zupełnie różnych prac. Złe odczytanie tematu przekreśla sens całego wysiłku!
2.Pracę musi poprzedzać wstęp.
W nim możesz pokazać, że nie tylko znasz fakty, ale rozumiesz proces historyczny, jesteś oczytany i inteligentny. Praca bez wstępu to dowód na tępe kujoństwo lub korzystanie ze ściąg, a dobry wstęp to połowa sukcesu!
We wstępie muszą się znaleźć:
a) Wyjaśnienie tematu. Szczególnie ważne jest tu wyjaśnienie i podanie pochodzenia pojęć historycznych podanych w temacie.
cool.gif ramy czasowe i przestrzenne opisywanych wydarzeń. Musisz opisywane fakty umiejscowić w danej epoce i na danym terytorium. Podane założenia musisz uzasadnić - nic nie wolno podawać na wiarę!
c) postawienie pytań i problemów badawczych - czyli - po co piszę tą pracę? co mnie interesuje? jakie problemy zawiera w sobie temat? Im lepiej postawisz sobie pytania tym łatwiej jest na nie odpowiedzieć! d) podanie przeczytanej przez siebie literatury dotyczącej opisywanego problemu. Człowiek wykształcony to człowiek oczytany! Nie wstydź się, że chętnie czytasz, musisz jednak pamiętać co czytasz i zapisać autora i tytuł książki w podany poniżej sposób:
J. Kowalski, Mity i opowieści, Warszawa 1979.
e) przedstawienie odległych przyczyn opisywanych zjawisk. Niekiedy korzenie wydarzeń sięgają setki lat wstecz. Możesz pochwalić się, że wiesz więcej, niż tylko to co wykułeś na dzisiejszą klasówkę!
3.Zasadniczą częścią pracy jest rozwinięcie.
W rozwinięciu przekazujesz posiadaną wiedzę-Pamiętaj, nie wolno tutaj ( i nigdzie indziej!) pisać co ślina na długopis przyniesie. Dobór treści musi być wynikiem Twojego myślenia!
W rozwinięciu musisz pamiętać o:
a) udzieleniu odpowiedzi na postawione pytania, cząstkowe wnioski dotyczące sformułowanych we wstępie problemów, tez. Nie wolno zostawić żadnego pytania bez odpowiedzi! To poważny błąd. Po udzieleniu odpowiedzi na każde pytanie musisz sformułować krótki wniosek cząstkowy.
cool.gif powiązaniu wydarzeń związkami czasowymi i przyczynowo-skutkowymi. Żadne wydalenie historyczne nie pojawiło się nigdy znikąd.
c) dokonaniu selekcji materiału. Nie wolno podawać faktów nie związanych z tematem. Pamiętaj: "Mądry wie co pisze, głupi pisze co wie!"
4. Ukoronowaniem sukcesu jest dobre zakończenie.
Praca bez zakończenia to jak dom bez dachu. Pamiętaj, to ostatnia część pracy czytana przez egzaminatora przed wystawieniem oceny! Możesz dzięki niemu wiele stracić lub zyskać. W zakończeniu musisz:
a) Zebrać wnioski cząstkowe w jeden wniosek końcowy. Jest on generalną odpowiedzią na problem postawiony we wstępie.
cool.gif Przedstawić swoją ocenę opisywanych zjawisk. O prawdziwej wiedzy i inteligencji świadczy osobiste i niebanalne zdanie na przedstawiany temat. Unikaj sformułowań - wytrychów!
c) Zastanowić się, jakie skutki opisywanych zjawisk mają wpływ na teraźniejszość. Unikaj jednak zbyt naciąganych porównań z różnych epok - nie porównuj np. Piłsudskiego do Cezara - to nie ma sensu
 
Post #28

     
SK
 

Unregistered

 
 
post 14/02/2006, 22:33 Quote Post

Wszystko fajnie! smile.gif tylko mam jeszcze dwa pytania:
1.Czy jest ktoś w stanie zamieścić takei przykładowe prace? albo podać link!? bo teoretycznie to możemy pisac ale najlepiej zobaczyć w praktyce jak to wygląda!:P
2.Czy jest ktoś na tym forum kto byłby w stanie sprawdzić taką pracę? jakiś nauczyciel? bo ja niestety mam niestety niegramotnego nauczyciela!:(
 
Post #29

     
histbelfer
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 103
Nr użytkownika: 8.367

Janek Kloss
Stopień akademicki: mgr
Zawód: belfer
 
 
post 15/02/2006, 19:55 Quote Post

Witam
Co do zamieszczania to byłby problem. Mam takie prace ocenione 19/20 pkt ale ich autorzy (moi uczniowie) nie byliby raczej zachwyceni gdybym ich dorobek intelektualny zamieszczał w internecie. Przykład takiej pracy (ocenionej bodajże na 9 pkt) był dołączony do próbnej matury 2002 lub 2003 roku (w tej chwili dokładnie nie pamiętam-tematy o polityce ZSRR i o sporze o inwestyturę). Co do sprawdzenia, to mogę się podjąć (raczej jestem gramotny smile.gif )
polskaflota@wp.pl
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

16 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej