Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polowania dworskie wieku XVI, Od przygotowań po wieczorną fiestę
     
rdat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 95.613

Zawód: student
 
 
post 19/11/2014, 18:39 Quote Post

Witam szanowne grono!
Od dłuższego czasu czytam wypowiedzi niektórych z obecnych, jednak nigdy nie czułem się wystarczająco kompetentny by w pełni dołączyć się do dyskusji i choć tym razem nie jest inaczej, postanowiłem dołączyć do tej zacnej społeczności, niewdzięcznie rozpoczynając swój staż od pytania/ prośby. Mam nadzieję otrzymać pomoc, a w szerszej perspektywie zostać na dłużej i podtrzymywać współpracę. Po tym wstępie przedstawię krótko stan faktyczny, który jawi się następująco: Zainspirowany krótkimi notatkami oraz prawdopodobnie jesiennym klimatem, postanowiłem popełnić artykuł na temat polowań dworskich w wieku XVI/XVI. Wypada zatem zacząć od zebrania informacji. Niestety, jak się dowiaduję, w bibliotece uniwersyteckiej dostęp do określonych materiałów mają tylko osoby w stopniu doktoranta i wyżej. Tu pojawia się moja prośba. Czy ktokolwiek z was ma w swoim posiadaniu podobne informacje lub wie gzie mógłbym je zdobyć? Interesują mnie przede wszystkim wzory zaproszeń, ewidencje, plany przygotowań, listy zakupów. Liczebność gości oraz służby, temu podobne technikalia. Ponadto plany podziału terenów łowieckich i może program "części rozrywkowej". Mam niemałą nadzieję na spory odzew i być może kilka źródeł, z których mógłbym czerpać wiedzę. Dziękuję już góry i zapraszam do dzielenia się jakimikolwiek informacjami.

Ten post był edytowany przez rdat: 19/11/2014, 18:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
2107
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 195
Nr użytkownika: 74.374

ndrzej kryst
Zawód: wolny
 
 
post 20/11/2014, 12:45 Quote Post

Hmmmm......zrodel "przetrawionych" w jezyku polskim to za wiele niestety nie ma.....

"Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów" - Agnieszka Samsonowicz [11/22]
np.

Na pewno istnieja tez inne publikacje Pani Agnieszki, ktora tym sie zajmuje...
glebiej zahaczajace o interesujacy okres.

Choc to:

"artykuł na temat polowań dworskich w wieku XVI/XVI." jest dosyc gumowym.

O jakie dwory chodzi

polskie ? europejskie ?

Krolewskie, magnackie, szlacheckie ?


W poszukiwaniu "schematow":

"Interesują mnie przede wszystkim wzory zaproszeń, ewidencje, plany przygotowań, listy zakupów. Liczebność gości oraz służby, temu podobne technikalia. Ponadto plany podziału terenów łowieckich i może program "części rozrywkowej""


Latwo tez popasc w powielanie stereotypow, ktorymi ocieka ta problematyka.

W kazdym badz razie powodzenia zyczac...

Ten post był edytowany przez 2107: 20/11/2014, 12:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
rdat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 95.613

Zawód: student
 
 
post 20/11/2014, 15:08 Quote Post

Mam na myśli dwory polskie w czasie gdy do użycia zaczęły wchodzić pierwsze użyteczne bronie palne. W wieku XVI zaczęto używać arkebuzów podczas polowań. Interesuje mnie sama procedura przygotowań w dworach szlacheckich i magnackich. Na temat królewskich polowań istnieje masa publikacji, więc chciałbym zająć się czymś na mniejszą skalę. W każdym razie dziękuję za zwrócenie mojej uwagi na konkretną pozycję.

Jeśli tak, to sugeruję, by zacząć odróżniać historię Polski od historii powszechnej. -Ramond

Ten post był edytowany przez Ramond: 23/11/2014, 19:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej