Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Chełmsko Śląskie - piękno i ohyda
     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 13/06/2009, 22:59 Quote Post

Jest takie dziwaczne miejsce w Polsce, gdzie filmy o II Wojnie Światowej, czy też o "utrwalaniu Władzy Ludowej" można kręcić bez żadnej charakteryzacji. A może chcemy nakręcić film o wyludnionym świecie po zagładzie atomowej czy klimatycznej (a la MadMax)? Nie ma problemu, wystarczy udać się do Chełmska Śląskiego. Gustowny ryneczek, rozsypujące się kamienice, trawa zwyciężająca bruki, przekrzywione latarnie...
Załączony obrazek
Wycieczka do tej miejscowości powinna być obowiązkowa przed wszelkimi dywagacjami na na temat Ziem Odzyskanych. Dolny Śląsk, a w szczególności Wrocław zadziwia swoim dynamizmem, ale wystarczy zjechać z autostrady A4, aby zobaczyć Inny Świat. Rozsypujące się spichlerze i browary, zrujnowane zabudowania gospodarskie, rdzewiejące maszyny. Stolicą tego Innego Świata jest właśnie Chełmsko Śląskie. Kiedyś śliczne (dawna nazwa Schömberg)i bogate miasteczko słynne z tkactwa i działalności rzemieślniczej. Od XIV w, kiedy dostało się w ręce Cystersów z pobliskiego Krzeszowa do XIX wieku przeżywało okres rozkwitu stanowiąc perłę Dolnego Śląska. W czasie wojny nie zostało zniszczone, nie można więc wszystkiego zwalić na Armię Czerwoną. Miasteczko zostało po prostu zaniedbane.
Załączony obrazek
Z Perły Dolnego Śląska ostał się na poły wyludniony i zrujnowany ryneczek, uliczka z drewnianymi domkami tkaczy i jedną dobrą kawiarnią (może od poprzednich wakacji są zmiany na lepsze?) Szkoda. Może ten teren ożyje, w ryneczku pojawią się gustowne hoteliki, a w pobliskich wsiach znów powstaną browary z doskonałym miejscowym niepasteryzowanym piwem jak Lwówek Śląski?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 14/06/2009, 10:23 Quote Post

Fajny wątek!

Jako ciekawostkę dodam od siebie, że Chełmsko Śląskie w roku 1945 utraciło statut miasta i z powrotem stało się wsią, choć wielu mieszkańców do dziś nie chce przyjąć tego do wiadomosci. Jest to chyba jedyna w Polsce wioska z regularnym ryneczkiem i zabudową miejską!
Więcej o miejscowości tutaj: Portal Chełmsko.pl - historia oraz tutaj: Wikipedia.

Warto jeszcze wspomnieć, że polski telewidz - za sprawą Teatru Telewizji - miał okazję zobaczyć obraz podupadłego Chełmska Śląskiego w znakomitym dramacie Friedricha Dürrenmatta pt. "Wizyta starszej pani" (w rolach głównych: Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, reżyseria: Waldemar Krzystek, spektakl wyświetlano całkiem niedawno w TVP1).
Tutaj o spektaklu: Wizyta starszej pani - K. Janda
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 14/06/2009, 10:41 Quote Post

QUOTE(_Bodzio_ @ 14/06/2009, 10:23)
[font=Optima]Fajny wątek!

Jako ciekawostkę dodam od siebie, że Chełmsko Śląskie w roku 1945 utraciło statut miasta i z powrotem stało się wsią, choć wielu mieszkańców do dziś nie chce przyjąć tego do wiadomosci. Jest to chyba jedyna w Polsce wioska z regularnym ryneczkiem i zabudową miejską!
/font]
*



Chyba nie bardzo - dla porównania największa w Polsce wieś Kozy - choć rzeczywiście nie ma takiego urokliwego ryneczku., ale zabudowę zwartą jak najbardziej. Przejeżdżałem kilka razy przez tę miejscowość nie przypuszczając, że jest wsią).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kozy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
_Bodzio_
 

IV ranga
****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 378
Nr użytkownika: 39.314

Bogdan D.
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 14/06/2009, 12:28 Quote Post

Masz rację, przesadziłem z tą "jedyną" - mea culpa tongue.gif

Zatem, coby sprostować: "jest to unikalny w Polsce przykład wioski z regularnym ryneczkiem i zabudową miejską" - chyba będzie brzmiało lepiej wink.gif

Serdeczności,
B.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 14/06/2009, 13:44 Quote Post

QUOTE
Jako ciekawostkę dodam od siebie, że Chełmsko Śląskie w roku 1945 utraciło statut miasta i z powrotem stało się wsią, choć wielu mieszkańców do dziś nie chce przyjąć tego do wiadomosci. Jest to chyba jedyna w Polsce wioska z regularnym ryneczkiem i zabudową miejską!


Nijak. Z moich okolic pierwsze z brzegu Lanckorona, Zembrzyce też z z rynkiem i zabudową miejską.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
waglu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 45.835

Michal
 
 
post 4/10/2009, 14:14 Quote Post

Pochodzę z okolic Chełmska i niestety muszę przyznać rację pulemietczikowi. Było to ładne miasteczko, a teraz wyglada okropnie. Można powiedzieć, że jest martwe. Czasem spotka się turystów odwiedzających "domki 12 apostołów" zwane "domkami tkaczy śląskich", ale to tyle. co do rynku...owszem chełmsko ma układ miasta. niestety w obecnych czasach wszystko się tam sypie. Ale cóż...jak nie Chełmsko, to zawsze jest Krzesów, a tam jest, co oglądać. Owszem, szkoda, że w naszym kraju nie dba się o to, co wyjątkowe, zabytkowe, a zarazem położone na obrzeżach. Szkoda też, że lokalne władze nie robią nic w tym kierunku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 4/10/2009, 14:32 Quote Post

A istnieje jeszcze taka dobra kawiarnia w Domkach Tkaczy, gdzie dają wspaniałe ciasto?
Podobno Lwówek Śląski znów rusza? Prawda to li fałsz?

Mam nadzieję, że znajdzie się w końcu jakiś "Wielki Człowiek małego miasteczka" i Chełmsko Śląskie odzyska swoje piękno. Jest wiele przykładów, że z pomocą dotacji unijnych udało się coś podobnego zrobić. Na przykład na Górnym Śląsku dokonano niemożliwego - zrewitalizowano centra przemysłowo-górniczych historycznych miasteczek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 4/10/2009, 19:52 Quote Post

QUOTE
Z moich okolic pierwsze z brzegu Lanckorona, Zembrzyce też z z rynkiem i zabudową miejską.

A Milówka z moich z kolei stron? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
waglu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 45.835

Michal
 
 
post 5/10/2009, 15:37 Quote Post

QUOTE(pulemietczik @ 4/10/2009, 14:32)
A istnieje jeszcze taka dobra kawiarnia w Domkach Tkaczy,

przyznam się, że nie zauważyłem tam żadnej kawiarnii. w chełmsku jestem przejazdami, bo mieszkałem w kamiennej górze trochę
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
pirusek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 25.655

 
 
post 5/10/2009, 19:57 Quote Post

Przed mniej więcej dziesięciu laty byłem w tych okolicach, rzeczywiście wygląd Chełmska mnie poraził, tym bardziej że w pobliskiej Lubawce świeżo odrestaurowano rynek z przyległościami bodaj przy pomocy funduszy unijnych. Nawet maleńki Krzeszów z monumentalnym klasztorem wyglądał przy Chełmsku o niebo lepiej. Miałem cichą nadzieję, że od tego czasu coś się w Chełmsku zmieniło na lepsze, jak się okazuje niestety nie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
waglu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 45.835

Michal
 
 
post 6/10/2009, 16:32 Quote Post

w Chełmsku nie zmieniło się nic od dobrych kilku lat. Lubawka...zgadzam się, b. ładny ryneczek z kamieniczkami i ratuszem. Krzeszów -> okolice klasztoru zadbane, stworzony ładny parking. I tak to wygląda. Mnie, jako mieszkańca (byłego), razi fakt, że wszystko w okół się jakoś trzyma, wyglada przyzwoicie, ale Kamienna Góra...brak mi słów. Owszem, odrestaurowano salę z witrażami w ratuszu, odrestaurowano kamieniczkę naprzeciwko jego, ryenk jakoś się trzyma, ale to wszystko. Wystarczy wyjść poza rynek, zwłaszcza w kierunku Krzeszowa, a miasto (stan chodników i budynków) jest tragiczne. Ale i tak zapraszam w te okolice:). PS. w Góry Sowie też zapraszam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Justa11111
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 77.935

Justyna Schulz
Stopień akademicki: r
Zawód: c
 
 
post 4/05/2012, 18:38 Quote Post

Co do kawiarenki w Domach Tkaczy - kawiarenka dalej działa. Byłam tam dzisiaj. Ciasto - bomba apostołów rewelacyjne. Zabrałam nawet kilka kawałów na wynos;) Kawa podawana w przepięknej ceramice. Oprócz tego niezwykle uprzejmy Pan, barwnie opowiadający historię miejscowości, ubrany w oryginalny lniany strój z tamtych czasów. Nawet moja trzyletnia córka zafascynowana słuchała opowieści. Domki Tkaczy robią wrażenie - polecam każdemu odwiedzenie Chełmska - tej niezwykłej perełki dolnośląskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
gottesberg
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 79.002

egon egon
Zawód: emeryt
 
 
post 15/08/2012, 10:28 Quote Post

Witam.
Prawdą jest wszystko co napisano wcześniej...Należy dodać jeszcze, że najlepiej się tam dostać śmigłowcem sad.gif "Droga" prowadząca do tego urokliwego miasteczka( aj jak!) jest lekko poprawinym duktem średniowiecznym( przy którym stoi krzyż pokutny z bodajże XIII-XV wieku).
Niemniej jednak warto odwiedzić. Polecam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej