Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
80 Strony « < 26 27 28 29 30 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> USA i sojusznicy vs. Iran, Perspektywa konfliktu i jego przebieg
     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 12/03/2010, 8:14 Quote Post

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem że potęga Izraela w dużej mierze wynika z pomyślnej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Jakkolwiek, to samo można powiedzieć o takich krajach jak Wielka Brytania, Francja czy Tajwan.
 
User is offline  PMMini Profile Post #406

     
czekista1917
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 63.909

 
 
post 12/03/2010, 8:25 Quote Post

QUOTE
Jakkolwiek, to samo można powiedzieć o takich krajach jak Wielka Brytania, Francja czy Tajwan.


Trudno jednak powiedzieć o tych państwach, że samo ich istnienie stanowi ognisko konfliktu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #407

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 12/03/2010, 8:31 Quote Post

To zależy. Odnośnie Tajwanu coś takiego powiedzieć można, ponieważ Chiny uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i oskarżają USA o wspieranie tamtejszych "separatystów".
 
User is offline  PMMini Profile Post #408

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 3/04/2010, 13:21 Quote Post

Wobec perspektywy nowych sankcji gospodarczych, prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział w sobotnim wystąpieniu, że nowe sankcje mogą tylko i wyłącznie pomóc Iranowi poprzez przyspieszenie postępu technologicznego, który będzie niezbędny, aby stać się samowystarczalnym krajem – informuje agencja AP.
W przemówieniu prezydent podkreślił również iż kroki podejmowane przez USA w celu nałożenia na Iran nowych sankcji obróciły się przeciwko nim, ponieważ "wyizolowały Waszyngton w oczach świata".

Osobiście jestem zdecydowanie przeciwny nakładaniu na Iran kolejnych sankcji gospodarczych. Opowiadam się też za zaniesiem obecnie obowiązujących - bez wątpienia był by to krok w kierunku załagodzenia sporu między Iranem a ONZ i MAEA.
 
User is offline  PMMini Profile Post #409

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 17/04/2010, 12:07 Quote Post

QUOTE(florek-XXX @ 3/04/2010, 14:21)

Osobiście jestem zdecydowanie przeciwny nakładaniu na Iran kolejnych sankcji gospodarczych. Opowiadam się też za zaniesiem obecnie obowiązujących - bez wątpienia był by to krok w kierunku załagodzenia sporu między Iranem a ONZ i MAEA.
*



Coś niesamowitego, jak można nic nie rozumieć z tego, co się dzieje... (wytłuszczenie moje)

Obiecujących ludzi mamy na politologiach. To z nich wyrosną urzędnicy naszego MSZ, politycy, komentatorzy polityczni...

Piękna przyszłość nasz kraj czeka...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #410

     
Morgotheron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 90.018

 
 
post 11/06/2015, 15:46 Quote Post

Jaka jest teraz sytuacja? Co z sankcjami, podobno miały być złagodzone, bo Iran ma pomóc w walce z ISIS. Ktoś coś wie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #411

     
Heilig Seele
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 100.761

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 17/03/2018, 14:48 Quote Post

@ Morgo

Obecny Prezydent USA Donald Trump ma bardzo krytyczne podejście do sprawy zładzenia sankcji handlowych wobec Iranu.

Źródło:

https://www.theguardian.com/world/2018/mar/...mp-iran-nuclear

Ten post był edytowany przez Heilig Seele: 18/03/2018, 10:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #412

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 17/03/2018, 15:24 Quote Post

QUOTE(Heilig Seele @ 17/03/2018, 5:48)
@ Morgo

Obecny Prezydent USA Donald Trump ma bardzo krytyczne podejście do sprawy zładzenia sankcji handlowych wobec Iranu.
Ale wiadomo że stoi za tym izraelskie lobby w USA.
*



Dwa pytania, na ktore w watku merytorycznym oczekuje rzeczowej odpowiedzi, popartej materialami zrodlowymi.

1. Komu jest wiadomo? Prosze wymienic konkretna osobe, lub grupe osob, ktorym "jest wiadomo", a na ktorego/ktorych to wiedze tutaj sie powolujesz.
2. Konkretne przyklady, na podstawie materialow zrodlowych, "ze stoi za tym izraelskie lobby w USA".

EDIT

Azeby uniknac nieporozumien, to chodzi mi tylko i wylacznie o uzasadnienie przez ciebie drugiego zdania twojej wypowiedzi, a mianowicie:

"Ale wiadomo że stoi za tym izraelskie lobby w USA." <---O to zdanie mi chodzi i oczekuje, ze je udowodnisz.

EDIT 2
Azeby cos merytorycznego dorzucic do tematu, to warto nadmienic, iz wrecz rutynowe bylo "zaczepinie" (ang. harassment) jednostek US Navy przez iranskie "scigacze", bedace w zasadzie zwyklymi Zodiakami wyposazonymi w karabiny maszynowe kalibru 0,50 i wyrzutnie malych pociskow rakietowych.

Te iranskie "speedboats" zblizaly sie do amerykanskich okretow czasami na tak mala odleglosc, ze Amerykanie musieli oddawac strzaly ostrzegawcze.

Na przyklad w roku 2016 doszlo do ponad 30 takich przypadkow, ktore zdarzaly sie takze do sierpnia 2017 roku, z taka sama startystyczna czestotliwoscia.
Jednake od sierpnia 2017 roku te iranskie "ataki" kompletnie ustaly.
https://www.navytimes.com/news/your-navy/20...-us-navy-ships/
https://www.wsj.com/articles/irans-fast-boa...tary-1516897301

Donosily o tym amerykanskie media w styczniu biezacego roku. (2018).
Wedlug amerykanskiego generala Votela, bylo to nstepstwem zdecydowanej postawy US Navy.

Natomiast wice admiral (nie wiem jak przetlumaczyc rear admiral) Ali Ozamei, dowodca iranskich jednostek Strazy Rewolucyjnej oswiadczyl, ze "zmienilo sie zachowanie Amerykanow".

Oczywiscie ze sie zmienilo zachowanie Amerykanow, poniewaz po komentarzach Trumpa odnosnie mozliwosci wznowienia sankcji wobec Iranu, a takze mozliwosci "twardej" odpowiedzi militarnej na te podchody przez iranskie Zodiaki, a takze widocznego zmasowania amerykanskich sil morskich, lotniczych i desantowych w okolicach Morza Zoltego, to trudno, azeby Iran nie zauwazyl, ze postawa Amerykanow "stwardniala" w porownaniu z czasami Obamy.

Nawet w samym rejonie Bliskiego Wschodu USA ma przeciez wystarczajace sily, szczegolnie lotnicze, azeby natychmiast odpowiedziec zbrojnie na jakakolwiek prowokacje, czy tez tylko mozliwosc zagrozenia dla jednostek US Navy.

Mimo wszystko, to ajatollahowie samobojcami nie sa.





Ten post był edytowany przez Phouty: 18/03/2018, 1:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #413

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 12/05/2019, 11:15 Quote Post

Zapaliło się / wybuchło 7 tankowcow w porcie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Przyczyna nie znana.

Daje tu bo to prawdopodobnie rozrywka między USA i Iranem, choć może też chodzić o wojnę w Jemenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #414

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 13/05/2019, 18:25 Quote Post

Barg, skad ta liczba 7 tankowcow?
Z tego co mi wyskoczylo, to cztery byly przedmiotem ataku, z ktorych tylko dwa zostaly uszkodzone.
https://www.cnn.com/2019/05/12/middleeast/u...intl/index.html

Oczywiscie moglem cos przeoczyc, a sytuacja sie zmienia wrecz z godziny na godzine.

Od kilku juz tygodni widac trend zwiekszania ilosci amerykanskich systemow wojskowych w regionie.
Nawet F-35 zostaly wyslane na Bliski Wschod, o czym sam donosilem okolo miesiac temu.
https://www.airforcetimes.com/news/your-air...for-first-time/

Lotniskowiec USS Abraham Lincoln jest juz w regionie.
https://abcnews.go.com/Politics/aircraft-ca...ory?id=62843182

Takze amerykanskie bombowce, zarowno B-1, jak i B-52 juz tam sa. Rozwaazana byla mozliwosc rozmieszczenia Patiotow, wiec administracja Trumpa niewatpliwie traktuje sytuacje na powaznie.
https://www.military.com/daily-news/2019/05...iddle-east.html

Jak zareaguje Trump na ostatnie wydarzenia?
Zobaczymy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #415

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 13/05/2019, 18:29 Quote Post

7 wyskoczyło mi wczoraj. Fakt, dziś jest mowa o 2 uszkodzonych.


Tu wczorajsze info o 7.
https://regnum.ru/news/2626721.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #416

     
Sima Zhao
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.260
Nr użytkownika: 96.568

Zawód: 太祖
 
 
post 13/05/2019, 18:48 Quote Post

QUOTE(Barg @ 13/05/2019, 18:29)
7 wyskoczyło mi wczoraj. Fakt, dziś jest mowa o 2 uszkodzonych.

Tu wczorajsze info o 7.
https://regnum.ru/news/2626721.html
*



Niezależnie od liczby tankowców i stopnia uszkodzeń (żaden chyba nie wybuchł są tylko trochę uszkodzone) - kto to mógł zrobić bo jakoś dociec nie mogę, kto może odnieść z tego korzyść confused1.gif

Ajatollahom taka prowokacja raczej nie była chyba teraz do niczego potrzebna zwłaszcza że twardą reakcję USA można było przewidzieć. Dla Houthi znowu chyba przeprowadzenie takiego ataku w cieśninie Ormuz byłoby ponad ich możliwości logistyczne.



 
User is offline  PMMini Profile Post #417

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 13/05/2019, 18:54 Quote Post

Popatrz na mapę. Iran ma blisko do ZEA przez Zatokę. Ja obstawiam Iran, który chce pokazać że w przypadku ataku USA nie cofnie się przed atakiem na instalacje roponosne i tankowce swoich wrogów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #418

     
Sima Zhao
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.260
Nr użytkownika: 96.568

Zawód: 太祖
 
 
post 13/05/2019, 19:26 Quote Post

QUOTE(Barg @ 13/05/2019, 18:54)
Popatrz na mapę. Iran ma blisko do ZEA przez Zatokę. Ja obstawiam Iran, który chce pokazać że w przypadku ataku USA nie cofnie się przed atakiem na instalacje roponosne i tankowce swoich wrogów.
*



Jest to oczywiście bardzo możliwe. Coś mi tu jednak nie pasuje - póki co USA nie podjęły żadnych działań militarnych przeciwko Iranowi (pomimo napiętej sytuacji) więc czy Iran ryzykowałby teraz taką prowokację (pomimo wszystko ajatollahowie raczej nie są idiotami i wątpię żeby chcieli wojny z USA mimo buńczucznej propagandy) ?

 
User is offline  PMMini Profile Post #419

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 13/05/2019, 19:55 Quote Post

Ja nie lubie spekulowac i staram sie zawsze unikac bezpodstawnego "wytykania palcem".
Jednakze przyszlo mi do glowy pene pytanie, na ktore po prostu nie znam odpowiedzi i prawdopodobnie malo kto na calym swiecie taka odpowiedz zna.

Otoz przyzwyczailismy sie, ze rezim iranski przedstawia sie jako "monolit" pod wodza ajatollahow.
Jednakze jak znam zycie, to zawsze i wszedzie istnialy tak zwane frakcje, ktore nawet w najwiekszych "zamordyzmach" wzajemnie ze soba rywalizowaly.

Wiec zastanawiam sie w formie czystej spekulacji, czy byloby mozliwe, iz jakas polityczna/wojskowa iranska frakcja, postanowila "zamieszac", azeby uzyskac jakiekolwiek przyswiecajace im cele?

Teoretycznie jest to mozliwe, ale jak wygladalo by to w praktyce, to autewntycznie nie wiem.
Jednakze postanowilem podzielic sie tymi moimi spekulacjami.

Inna "dzika" spekulacja jest, ze przeciez Putin by skorzystal na zaostrzeniu konfliktu. Gdyby ceny ropy poszly w gore, to niewatpliwie by to pomoglo rosyjskiemu budzetowi. To ze Hutis nie maja ani logistycznych, ani technicznych mozliwosci...ale ci sami Hutis, wspomagani przez mala grupke "zielonych ludzikow" (niewiadomego pochodzenia), to juz takie mozliwosci mogli by miec.

No i pozostaje jeszcze...Izrael. Malo prawdopodobne (nawet w kategoriach spekulacji), jednakze...by tez skorzystali, gdyby Amerykanie zaczeli na ostro dzialac przeciwko Iranowi.

Powtarzam wiec jeszcze raz, ze to sa tylko luzne spekulacje z mojej strony, bo nie mam najmniejszych podstaw, azeby formulowac jakiekolwiek tezy, a jedynie mam "mysli nieuczesane".



 
User is offline  PMMini Profile Post #420

80 Strony « < 26 27 28 29 30 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej