Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jomsborg, Ile prawdy wśród fikcji?
     
Marcin Mortka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 19.422

 
 
post 26/06/2006, 22:14 Quote Post

Witam,

To mój pierwszy post na tym forum, ale frapuje mnie kwestia wikińska. Borykam się bowiem z pewnym wielgachnym dziełem (a właściwie dzielskiem) na temat wikingów i nie chciałbym popełnić błędów, które następnie wywołaja zmarszczki na czołach czytelników.

Interesuje mnie przede wszystkim Jomsborg. Polskie powieści historyczne zazwyczaj przedstawiają to miejsce podobnie jak w "Jomsvikingsadze" - jako twierdzę wikińską tuż obok wielkiego miasta Wolin. Słyszałem gdzieś teorię, że jeśli jakiś Jomsborg w rzeczywistości istniał, była to jedynie obsadzona przez wikingów straznica grodu lub zgoła Jomsborg i Wolin były jednym i tym samym miejscem.

Co Wy na to? Macie jakieś świeższe dane? A może archeologom na Wolinie udało się jednak wykopać coś jomsborgopodobnego?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Marchi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student
 
 
post 26/06/2006, 22:45 Quote Post

Witamy autora "Ostatniej Sagi" smile.gif
Borykasz sie z dziełem ? Fantasy czy cos popularno-naukowego ?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Belfer historyk
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.525
Nr użytkownika: 8.375

Pawel
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: patrz nick
 
 
post 26/06/2006, 23:08 Quote Post

Temat Jomsborga był poruszany na forum juz wielokrotnie. Oto linki: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=2644&hl=
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=4486&hl=
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=11108&hl=
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
drop
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 19.624

stanislaw drop
Zawód: publicysta
 
 
post 7/07/2006, 10:51 Quote Post

śmieszne to czy zabawne?
"republika" kupiecka państwa plemiennego Wolin była i to dla pana jest niestety chyba smutna wiadomość słowiańska i prapolska do cna,
choć oczywiście mieszkali w niej grecy i wikingowie a nawet w domach mogli wyznawać swoją religię,
sporo ciekwostek o Wolinie i Rugii mozna przeczytać w Niezbedniku polskim Maurycego Wilka -choć lekturze tej bliżej do historiografi niż histori, ale w upalne popołudnia w sam raz, link do książki: http://maurycywilkopolski.blog.onet.pl
niemniej a może nawet nawet bardziej ciekawa książka pana Borasa, w której autor rzuca sporo tła na temat pomorza, - sympatyczna lektura na wakacje.
Może tez profesor Labuda by pomógł?
pozdrawiam obu panów
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 8/06/2008, 22:01 Quote Post

Odświeżam trochę temat, bo znalazłem ciekawą stronkę. Ciekawą z jednego powodu - znajduje się w niej dużo bibliografii do zagadnienia Jomsborgu:

http://www.intempore.umk.pl/intempore_artykuly/2007/14.htm

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
konto11
 

Unregistered

 
 
post 28/06/2008, 21:07 Quote Post

Muszę jednoznacznie stwierdzić że Jombsborg jednoznacznie istniał. Takie jest zdanie W. Duczko wybitnego archeologa który mówił tak na wykładzie w IH UAM w Poznaniu. Taka jest również teza projektu mojego doktoratu pt. Stosunki polsko skandynawskie w X wieku. W literaturze historycznej najbliższy prawdy o Jomsborgu był Stanisław Zakrzewski w pracach Mieszko I jako budowniczy państwa polskiego i w książce Bolesław Chrobry Wielki. Siedzę głęboko w temacie więc trochę o tym wiem. O Jomsborgu pisali min K. Wachowski, J. Widajewicz, K. Tymieniecki, S. Sawicki, L. Koczy, G. Labuda, R. Kiersnowski, J. Żak,O. Balzer, L. Sułpecki, S. Urbańczyk, L. Leciejewicz, P.G Foote i D. M. Wilson i wielu innych

 
Post #6

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 1/07/2008, 11:07 Quote Post

QUOTE(moonspel6@wp.pl @ 28/06/2008, 22:07)
Muszę jednoznacznie stwierdzić że Jombsborg jednoznacznie istniał. Takie jest zdanie W. Duczko wybitnego archeologa który mówił tak na wykładzie w IH UAM w Poznaniu. Taka jest również teza projektu mojego doktoratu pt. Stosunki polsko skandynawskie w X  wieku.
*



Czy mógłbyś bardziej rozwinać kwestię wykładu Duczki? Na czym opiera swe domysły, (na czym Ty je opierasz, czy tylko za pośrednictwem Duczki), że Jomsborg istniał? Czy tylko na znaleziskach archeologicznych?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
cukier
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 43.925

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/07/2008, 12:30 Quote Post

Nie wiem czy to będzie miało wpływ na przebieg dyskusji, ale w Wolinie odkryto dwa różne cmentarzyska które funkcjonowały w tym samym czasie (okolice X wieku). Pierwsze było na Wzgórzu Wisielców i składało sie z kurhanów cialopalnych (znalazło się tam tez pare wtórnych pochówków szkieletowych) drugie znajdowało się na Wzgórzu Młynówka i było to płaskie birytualne cmentarzysko. Prawdopodobnie więc ludność słowiańska chowała zmarłych na pierwszej nekropolii, a cudzoziemcy o których wspomina Adam z Bremy zajęli drugie cmentarzysko. A może jest to ślad istnienia dwóch osad na terenie Wolina?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 13/02/2015, 20:16 Quote Post

Natrafiłem na taką stronę (Vpnatak ma z nia trochę wspólnego):
http://historienet.dk/civilisationer/vikin...ke-en-saga-blot
Mógłby ktoś to przetłumaczyć? Czy to naukowa rteknstrukcja Jomsborga, czy tylko luźna hipoteza?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 29/04/2015, 15:58 Quote Post

Do Jomswikingów zaproponowałbym dwa nazwiska:

Błażej Stanisławski
Jakub Morawiec

vapanatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Odokar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 49.639

Stopień akademicki: mgr inz dyp
Zawód: zolnierz
 
 
post 7/09/2017, 7:18 Quote Post

Jak wam się podoba wprowadzenie‎ (tło fabularne) do projektu gry "Jomsborg - dary bogów Słowianie i Wikingowie" ?

Jaromir z czwórką swoich druhów wrócili z kolejnej wyprawy łupieżczej do osady.
- Wodzu! Jarl Eryk jest już stary i niebawem odejdzie do Valhalli i będzie biesiadował z pięknymi Walkirami. - powiedział słowianin będący w drużynie Jaromira od najazdu na Kruszwicę.
- co masz na myśli Sławko ?
- Jaromirze, w twoich żyłach płynie krew Nordyckich władców z dalekich fiordów. Jesteś młody i silny. Masz wielu przyjaciół wśród Polan i Bałtów. Mógłbyś zostać nowym Jarlem Jomsborga.
- hmmm... konkurentów jest wielu. Na przykład, Rudy Asvald ze swoimi Nordami, Plewacz Olgierd ze swoimi Rusami lub chociażby młody Bolko Wygnaniec z drużyną Polan z dorzecza Warty.
- Ty masz nas... swoją drużynę wilków. My ci pomożemy. Musisz tylko zdobyć prestiż w osadzie. Jest w niej wielu kupców i same waleczne czyny nie wystarczą. Musisz przemówić do nich posiadanymi dobrami i pieniędzmi. Musisz zdobyć prestiż większy niż konkurenci to ciebie wybiorą....
Młody przywódca po chwili namysłu wydał rozkazy swoim wikingom.
- No dobra... Jaskra i Olaf jako najmłodsi pójdziecie do lasu. Zabierzcie ze sobą tyle drewna ile udźwignięcie i zanieście je do zagrody. Tam wymieńcie je na wołowinę i potem na uzbrojenie. Będzie nam go dużo potrzeba.
- Ty Sławko pójdziesz do Gospody i zwerbuj nowych kompanów do naszej drużyny. Im nas więcej tym lepiej.
- Harald... hm... ty masz największe doświadczenie w handlu. Pójdziesz na targ i dogadasz się z kupcami. Głównie sprzedaż to co zrabowaliśmy z minionej wyprawy. Potrzebujemy dużo pieniędzy aby zdobyć przywileje Jarla i poparcie w Radzie Starszych.
- Ja rozejrzę się w stoczni za nowym Drakkarem na kolejną wyprawę łupieżcą i zajdę do świątyni aby pozyskać Dary Bogów...
- “Niechaj nasz patron Wales nam sprzyja !!!” - zakrzyknęli wszyscy unosząc miecze w kierunku błękitnego nieba
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej