Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wydajność rolnictwa w antyku
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/01/2013, 9:06 Quote Post

Bynajmniej, w "Świecie Bizancjum" nie padają stwierdzenia, o które prosiłem, to ty coś widzisz w tym. Akurat, co opracowanie, to wyraźnie system dwupolowy dla cesarstwa rzymskiego z regonalnymi wariacjami. Ponawiam pytanie - jak w grece klasycznej albo w koine określano system trójpolowy, wskaż utwór z epoki, gdzie coś takiego występuje? Ewentualnie przytocz ze źródła typu traktat rolniczy opis systemu trójpolowego, może być nawet z bizantyńskiego, byle było w miarę jasne, że został przejęty z tekstu z epoki hellenistycznej wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 10/01/2013, 10:49 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 10/01/2013, 9:06)
Bynajmniej, w "Świecie Bizancjum" nie padają stwierdzenia, o które prosiłem, to ty coś widzisz w tym. Akurat, co opracowanie, to wyraźnie system dwupolowy dla cesarstwa rzymskiego z regonalnymi wariacjami. Ponawiam pytanie - jak w grece klasycznej albo w koine określano system trójpolowy, wskaż utwór z epoki, gdzie coś takiego występuje? Ewentualnie przytocz ze źródła typu traktat rolniczy opis systemu trójpolowego, może być nawet z bizantyńskiego, byle było w miarę jasne, że został przejęty z tekstu z epoki hellenistycznej wink.gif
*



Spójrz na s.260. Znane były już w antyku zboża jare (jęczmień, owies) i ozime (pszenica). Oba te rodzaje zbóż korzystają z odmiennych składników mineralnych, stąd też mogą być i były siane po sobie. Znane też były dobroczynne właściwości roślin motylkowych. W tej sytuacji model: jęczmień, pszenica, rośliny motylkowe jest oczywisty. Niemniej jednak dalej dyskusji nie posuniemy bez sięgnięcia do Geoponiki.
 
Post #32

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 10/01/2013, 22:23 Quote Post

QUOTE(szapur II)
Tylko że ta teza nie opiera się na niczym. Przykładowo - pisałeś o trójpolówce, istnieje w j. greckim słowo albo zestaw wyrazów na trójpolówkę? W jakim utworze wzmiankuje się trójpolówkę, dla okresu hellenistycznego, bądź w źródle z epoki cesarstwa rzymskiego?
No z tego co ja widzę, to o trójpolówce antycznej Kakofonix wspomniał tylko w sensie, ze dwupolówka była systemem lepszym w przypadku gleb greckich.
Ergo, o stosowaniu trójpolówki w antyku nie wspominał, a wręcz przeciwnie. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/01/2013, 22:28 Quote Post

W poście nr 11 autorstwa Kakofonixa przeczytałem sobie coś takiego:
CODE

Po przemyśleniu sprawy uważam, że w rolnictwie śródziemnomorskim zamiast dwupolówki korzystano raczej z zaawansowanej trójpolówki: uprawiając na przemian zboże ozime, jare i rośliny motylkowe. Dawało to zbiory zboża o 1/6 większe niż w modelu dwupolówki, a także korzystnie wpływało na warunki odbudowy chemicznej gleby.

Rozumiem, że to przemyślenie dotyczące antyku, bo temat jest założony w dziale starożytność.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 10/01/2013, 22:45 Quote Post

Oj, to w takim razie nie zauwazyłem (piłem do postów #3 i #5).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 11/01/2013, 8:57 Quote Post

QUOTE(sargon @ 10/01/2013, 23:23)
QUOTE(szapur II)
Tylko że ta teza nie opiera się na niczym. Przykładowo - pisałeś o trójpolówce, istnieje w j. greckim słowo albo zestaw wyrazów na trójpolówkę? W jakim utworze wzmiankuje się trójpolówkę, dla okresu hellenistycznego, bądź w źródle z epoki cesarstwa rzymskiego?
No z tego co ja widzę, to o trójpolówce antycznej Kakofonix wspomniał tylko w sensie, ze dwupolówka była systemem lepszym w przypadku gleb greckich.
Ergo, o stosowaniu trójpolówki w antyku nie wspominał, a wręcz przeciwnie. smile.gif
*

Na temat systemu dwupolowego pisałem już temacie "Egipt - rolnicza potęga", ale zacytuję na potrzeby niniejszej dyskusji. Długie stosowanie systemu dwupolowego w krajach śródziemnomorskich, nawet wówczas gdy znana była już trójpolówka, spowodowane było: "... jego doskonałym przystosowaniem do warunków przyrodniczych krajów śródziemnomorskich, a w szczególności do występowania dwóch, wyraźnie zróżnicowanych pór roku - wilgotnej zimy i suchego lata." - "Geografia rolnictwa świata" Jan Falkowski, Jerzy Kostrowicki str. 182.
QUOTE(Kakofonix)
Spójrz na s.260. Znane były już w antyku zboża jare (jęczmień, owies) i ozime (pszenica). Oba te rodzaje zbóż korzystają z odmiennych składników mineralnych, stąd też mogą być i były siane po sobie. Znane też były dobroczynne właściwości roślin motylkowych. W tej sytuacji model: jęczmień, pszenica, rośliny motylkowe jest oczywisty. Niemniej jednak dalej dyskusji nie posuniemy bez sięgnięcia do Geoponiki.
Przeczytaj posty nr 37-44
http://www.historycy.org/index.php?showtop...ndpost&p=652777

Ten post był edytowany przez Gajusz Juliusz Cezar: 11/01/2013, 9:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2013, 15:34 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 11/01/2013, 8:57)
QUOTE(sargon @ 10/01/2013, 23:23)
QUOTE(szapur II)
Tylko że ta teza nie opiera się na niczym. Przykładowo - pisałeś o trójpolówce, istnieje w j. greckim słowo albo zestaw wyrazów na trójpolówkę? W jakim utworze wzmiankuje się trójpolówkę, dla okresu hellenistycznego, bądź w źródle z epoki cesarstwa rzymskiego?
No z tego co ja widzę, to o trójpolówce antycznej Kakofonix wspomniał tylko w sensie, ze dwupolówka była systemem lepszym w przypadku gleb greckich.
Ergo, o stosowaniu trójpolówki w antyku nie wspominał, a wręcz przeciwnie. smile.gif
*

Na temat systemu dwupolowego pisałem już temacie "Egipt - rolnicza potęga", ale zacytuję na potrzeby niniejszej dyskusji. Długie stosowanie systemu dwupolowego w krajach śródziemnomorskich, nawet wówczas gdy znana była już trójpolówka, spowodowane było: "... jego doskonałym przystosowaniem do warunków przyrodniczych krajów śródziemnomorskich, a w szczególności do występowania dwóch, wyraźnie zróżnicowanych pór roku - wilgotnej zimy i suchego lata." - "Geografia rolnictwa świata" Jan Falkowski, Jerzy Kostrowicki str. 182.
QUOTE(Kakofonix)
Spójrz na s.260. Znane były już w antyku zboża jare (jęczmień, owies) i ozime (pszenica). Oba te rodzaje zbóż korzystają z odmiennych składników mineralnych, stąd też mogą być i były siane po sobie. Znane też były dobroczynne właściwości roślin motylkowych. W tej sytuacji model: jęczmień, pszenica, rośliny motylkowe jest oczywisty. Niemniej jednak dalej dyskusji nie posuniemy bez sięgnięcia do Geoponiki.
Przeczytaj posty nr 37-44
http://www.historycy.org/index.php?showtop...ndpost&p=652777
*



Powołane przez Ciebie posty czytałem. Zauważ jednak, że sygnalizowany przeze mnie model trójpolówki różni się od typowej trójpolówki z północnej Europy. Śródziemnomorską trójpolówkę odróżnia obsiewanie 1/3 pól roślinami motylkowymi, co przywracało ziemi żyzność. Podobnie zresztą było w śródziemnomorskim modelu dwupolowym: jedno pole obsiewano pszenicą, a drugie roślinami motylkowymi.
Ponowię tu mój wcześniejszy apela: może któryś z Kolegów by kupił Geoponikę? Z pewnością by to znacznie podniosło poziom dyskusji.
 
Post #37

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 11/01/2013, 20:10 Quote Post

Właśnie coś takiego sugerowałem w tam tym temacie tyle, że nie obsianie 1/3 ziemi, a system obsiewania całej, ale przemienny (motylkowe, jare, ozime).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 11/01/2013, 20:16 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 11/01/2013, 20:10)
Właśnie coś takiego sugerowałem w tam tym temacie tyle, że nie obsianie 1/3 ziemi, a system obsiewania całej, ale przemienny (motylkowe, jare, ozime).
*



Można i tak, ale chleb się je stale, a nie co trzy lata ...
 
Post #39

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 12/01/2013, 3:46 Quote Post

Z matematycznego punktu widzenia otrzymasz tyle samo zboża, zatem do jedzenia też będziesz miał tyle samo. Co innego praktyka wink.gif

Ten post był edytowany przez Gajusz Juliusz Cezar: 12/01/2013, 3:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 12/01/2013, 8:32 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 12/01/2013, 3:46)
Z matematycznego punktu widzenia otrzymasz tyle samo zboża, zatem do jedzenia też będziesz miał tyle samo. Co innego praktyka wink.gif
*



Co roku potrzebujesz chleba, oraz paszy dla zwierząt. Nadto zróznicowana uprawa na trzech polach zabezpiecza przed anomaliami przyrodniczymi-jeżeli ich ofiarą padnie jeden rodzaj uprawy, do przeżycia wystarczą pozostałe.
 
Post #41

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 12/01/2013, 20:16 Quote Post

QUOTE(Kakofonix @ 12/01/2013, 9:32)
Co roku potrzebujesz chleba, oraz paszy dla zwierząt. Nadto zróznicowana uprawa na trzech polach zabezpiecza przed anomaliami przyrodniczymi-jeżeli ich ofiarą padnie jeden rodzaj uprawy, do przeżycia wystarczą pozostałe.
*


Dlatego pisałem o praktyce wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 13/01/2013, 0:57 Quote Post

QUOTE(Gajusz Juliusz Cezar @ 12/01/2013, 20:16)
QUOTE(Kakofonix @ 12/01/2013, 9:32)
Co roku potrzebujesz chleba, oraz paszy dla zwierząt. Nadto zróznicowana uprawa na trzech polach zabezpiecza przed anomaliami przyrodniczymi-jeżeli ich ofiarą padnie jeden rodzaj uprawy, do przeżycia wystarczą pozostałe.
*


Dlatego pisałem o praktyce wink.gif
*



W każdym bądź razie przyjąć można, że w antyku znany był rozwinięty płodozmian, a nie sformalizowana trójpolówka na wzór średniowieczny. Ta bowiem była dopasowana do specyficznych warunków glebowych północnej Europy. Występowały tam gleby ciężkie, niezbędne więc były ciężkie pługi, zaprzężone w kilka par wołów. Taki zestaw był bardzo kosztowny stąd zwykle jeden komplet sprzężaju przypadał na jedną wieś. Oznaczało to konieczność wspólnego utrzymania sprzężaju, racjonalizacji upraw w skali całej wsi. Stąd właśnie wynikł podział całości gruntów wiejskich na trzy pola, oraz przymus uprawy.
 
Post #43

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 16/01/2013, 23:07 Quote Post

CODE

A może ktoś z Kolegów by się poświęcił i kupił Geoponikę?
http://www.amazon.co.uk/Geoponika-Translat...k/dp/1903018692


Chciałem tylko zasygnalizować, że poświęcenie może być mniejsze, akurat wyszedł polski przekład "Geooniki", zob. post w nowościach nt. średniowiecza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 17/01/2013, 9:06 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 17/01/2013, 0:07)
Chciałem tylko zasygnalizować, że poświęcenie może być mniejsze, akurat wyszedł polski przekład "Geooniki", zob. post w nowościach nt. średniowiecza.
*


No to się poświęcę wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej