Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jezus. 3000 lat przed Chrystusem, Claude Brigitte Carcenac Pujol
     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 23/07/2015, 21:45 Quote Post

Witam co uważacie o tej książce i jej autorze?

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&r...W9bD_Gcy0ZrSHrg

I o modlitwie ślepca? Podobno jest podobna do Ojcze Nasz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/07/2015, 15:17 Quote Post

QUOTE(keres2731 @ 23/07/2015, 21:45)
Witam co uważacie o tej książce i jej autorze?

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&r...W9bD_Gcy0ZrSHrg

I o modlitwie ślepca? Podobno jest podobna do Ojcze Nasz.
*


Książka chyba trudno jest dostępna w Polsce to się nie wypowiem, bo jej w ręku nie miałem. Ale z tego co wiem, to oryginalna, hiszpańska, ma więcej przypisów i bibliografii, ale mogę się mylić. W każdym bądź razie ani do tej, ani do tej nie mam dostępu. W zasadzie jest w mojej bibliotece uniwersyteckiej, ale teraz z racji, że jest okres wakacyjny, to nie ma mnie w mieście na którym znajduje się moja uczelnia, a więc i do książki. Nie wiem czy tam owa modlitwa się znajduje, a nawet jeśli to czy jest do niej jakiś przypis, co jest ważne. Mogę jednak dodać własne spostrzeżenia.
Nie znalazłem samej modlitwy Ślepca, ani źródła na jakie się powołał. Znalazłem tylko w Księdze Umarłych (Papirus Ani) tekst nieco podobny tylko:
LINK
Nu, the steward of the keeper of the seal, whose word is truth, saith:- Homage to you, O ye gods who dwell in your Hall of Maati! I know you, I know your names. Let me not fall under your knives of slaughter, and bring ye not forward my wickedness to this god in whose following ye are. Let not evil hap come upon me through you. Speak ye the truth concerning me in the presence of Neb-er-tcher, for I have done what is right and just in Ta-Mera. I have not cursed the god, and my evil hap did not come upon him that was king in his day.

Homage to you, O ye who dwell in your Hall of Maati, who have nothing false in your bodies, who live upon Truth, who feed yourselves upon Truth in the presence of Horus who dwelleth in his Disk, deliver ye me from Beba, who feedeth upon the livers of the great ones on the day of the Great Judgment. Grant ye that I may come before you, for I have not committed sin, I have done no act of deceit, I have done no evil thing, and I have not borne [false] witness; therefore let nothing [evil] be done to me. I have lived upon truth, I have fed upon truth, I have performed the ordinances of men, and the things which gratify the gods. I have propitiated the god by doing his will, I have given bread to the hungry man, and water to him that was athirst, and apparel to the naked man, and a ferry-boat to him that had no boat. I have made propitiatory offerings and given cakes to the gods, and the "things which appear at the word" to the Spirits. Deliver then ye me, protect then ye me, and make ye no report against me in the presence [of the Great God]. I am pure in respect of my mouth, and I am clean in respect of my hands, therefore let it be said unto me by those who shall behold me: "Come in peace, Come in peace." For I have heard that great word which the Sahu spake to the CAT, in the House of Hapt-ra. I have borne witness to Her- f-ha-f, and he hath given a decision [concerning me]. I have seen the things over which the Persea tree which is in Rasta, spreadeth its branches. I have made petitions to the gods, [and I] know the things [which appertain to] their bodies. I have come, travelling a long road, to bear righteous testimony, and to set the Balance upon its supports within Aukert.


angielski:
1) Homage to you,
2) O ye gods who dwell in your Hall of Maati!
3) I know you, I know your names.

polski:
1) Cześć wam,
2) o bogowie, którzy mieszkacie w Sali Maati!
3) Znam was, znam wasze imiona.

Ojcze Nasz:
1) Ojcze nasz,
2) który jesteś w niebie,
3) niech się święci Twoje imię.

Dalszej części nie jestem wstanie przetłumaczyć, więc nie wypowiem się. Jeśli też masz problem, to może tutaj nas ktoś wyręczy i wtedy ocenimy tekst, bo tyle to jest za mało, by cokolwiek powiedzieć.

Natomiast w książce znalazłem tłumaczenie innego papirusu, papirus Juja z British Muzeum:
Bądźcie pozdrowieni, o bogowie! Znam was i znam wasze imiona. Nie upadnę od waszych noży i nie wyjawicie moich podłości przed tym bogiem, któremu towarzyszycie. Żaden mój uczynek nie dojdzie do was i nie będziecie mówić kłamstw o mnie w obecności Pana Wszechrzeczy, ponieważ czyniłem to, co słuszne w ziemi egipskiej. Nie bluźniłem bogu i żaden uczynek nie został przedłożony (pod sąd) panującego króla.
Bądźcie pozdrowieni, bogowie, którzy jesteście w (tej Szerokiej Sali) Obu Prawd, którzy nie znacie kłamstwa w swoich ciałach, lecz karmicie się prawdą (w Heliopolis), sycąc się nią w obecności Horusa, pana tarczy słonecznej. Wybawcie mnie od Baba, żywiącego się wnętrznościami dostojników, w tym dniu wielkiego rozrachunku.


W innym miejscu:
Bądź pozdrowieni, wielki boże, panie Obu Prawd. Przybyłem do ciebie, aby spoglądać na twe piękno. Znam ciebie i znam twoje imię. Znam imiona tych 42 bogów przebywających wraz z tobą w tej Szerokiej Sali Obu Prawd, żywiących się strażnikami zła i pijących ich krew w owym dniu rozliczenia sumień (w) obecności Unnefera. Oto poznałem was panowie prawdy, i przynoszę wam prawdę, wyzbywszy się (wszelkiego) zła ze względu na was

Mirosław Barwik, Księga wychodzenia za dnia, tajemnice egipskiej księgi umarłych. str. 223-230

- pewnie tłumaczenie tego wyżej byłoby identyczne lub podobne, ale nie wypowiem się ostatecznie, bo trudno mi przetłumaczyć tamten tekst.

1) Bądźcie pozdrowieni, bogowie, którzy jesteście w (tej Szerokiej Sali) Obu Prawd - Ojcze nasz, który jesteś w niebie
2) Znam was i znam wasze imiona. - niech się święci Twoje imię.
3) Wybawcie mnie od Baba, żywiącego się wnętrznościami dostojników - i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!

Wszystko jest raczej podobne, ale nie jest to samo. Modlitwa Ślepca to nie jest na pewno, skoro jak sam autor mówił, odkryto ją w XXI wieku, a owe zacytowane teksty znane były w XX. Nie potrafię więc odpowiedzieć na to pytanie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 24/07/2015, 16:04 Quote Post

Jeśli chodzi o inne rzeczy, o Horusa, to od początku.

1) Faraon był jednocześnie człowiekiem i Bogiem:
The pharaoh was the reincarnation of Horus in life and became Osiris when he died
Tłumaczenie: Faraon był wcieleniem Horusa w życiu a Ozyrysa kiedy umiera. - LINK - to chyba nie jest nic nowego. To powszechnie znana rzecz, że faraon był uważany za bóstwo.

2) Motyw zwiastowania.

Setme Khamuas, syn faraona Usermana, wziął sobie za żonę swoją siostrę Meh-wesekht, którą bardzo miłował; lecz nie mieli potomka i czuli żal w sercu z tego powodu. To ją spotkał pewnej kiedy spała, śniąc, że rozmawia z nią [mówi: Art(?)] ty Meh-wesekht od Setme na próżno szuka uzdrowienia [dla siebie i dla męża]. Kiedy rano wstaniesz, idź do załatwić toaletę z Twoim mężem; znajdziesz rosnącą winorośl melonu... to tykwy, a umieścisz je z powrotem (?). [Będzie to dla Ciebie] lekarstwo i [dasz to Setme, Twemu mężowi (?) położysz się z nim i zasiejesz ziarno] tej [nocy]
Meh-wesekht zbudziła się ze snu i to co widziała, zrobiła według tego [co zostało powiedziane jej przez sen. Położyła się obok Setme, jej męża, a ona poczęła z nasienia jego.
Nie przyszedł czas jej oczyszczenia, miała oznaki [kobiet w ciąży, Setme ogłosił przed faraonem, jego] serce [jest radosne] ze względy tą niebywałość. Założyłył jej amulety, czytał jej magiczne pisma.
Setme zapadł się głęboko tej jednej nocy [i śnił, że sen rozmawia] z nim mówiąc, Meh-wesekht twoja oblubienica [ odebrała nasienie w nocy [?]. Dziecko, które się narodzi, będzie nazwane Si-Osiris; wielu on dokona cudów, które będzie czynić w ziemi Egiptu. Setme zbudził się ze snu, widząc te rzeczy jego serce było wyjątkowo zadowolone.

Historia Setme, str. 43
- Marii i Józefowi zwiastowano narodziny Jezusa. Narodziny Horusa zwiastowano Setme oraz Meh-wesekht. Najciekawszy jest pogrubiony przeze mnie fragment, gdyż Si-Oriris znaczy syn Ozyrysa, czyli inaczej Syn Boży. Marii też mówiono, że Jezus będzie wielki i dokona wielkich rzeczy.
Różnice to natomiast tutaj Horus zostaje poczęty w sposób naturalny, a żona od Setme miała problemy z zajściem w ciąże, to musiała szukać leków. Wspólny jest motyw zwiastowania dwóm rodzicom o Synu Bożym, którym był zarówno Horus i Jezus, i że oboje dokonać mieli wielkich rzeczy.

3)Zapłodnienie dziewicy.
Istnieje wariant jakoby Izyda rodząc Horusa mogła być dziewicą. W świątyni w Abydos znaleziono interesujące hieroglify o treści: "Ja jestem wielka dziewica"(LINK), które każdy może zobaczyć sam przejeżdżając w dół: LINK. Tutaj wyjaśnienie hieroglifu:LINK, str. 371. Mogły to więc być cudowne zapłodnienie, nawet jeśli za pomocą sztucznego penisa, ale niekoniecznie naruszające jej łono.

4) Następnie młody Horus musi uciekać do Egiptu, bo Tyfon chce go zabić:
Drugie miejsce zajmuje wyspa, która nazywa się Chemmis. Leży ona na głębokim i szerokim jeziorze obok świętego obwodu w Buto, a według opowiadania Egipcjan jest to pływająca wyspa . Ja sam wprawdzie nie widziałem, żeby pływała albo poruszała się, byłem jednak zdziwiony słysząc, że istnieje naprawdę pływająca wyspa. Na niej tedy znajduje się wielka świątynia Apollona, są tam także wzniesione trzy ołtarze . Dalej rosną na niej liczne palmy i wiele innych bądź owoconośnych, bądź niepłodnych drzew. Egipcjanie zaś, twierdząc, że jest to pływająca wyspa, przytaczają takie podanie: Latona, która należała do ośmiu pierwszych bóstw i mieszkała w mieście Buto, gdzie właśnie ma ową wyrocznię, ocaliła w ten sposób otrzymanego od Izydy do przechowania Apollona, że ukryła go na tej wyspie, która przedtem nie była pływająca, a teraz za taką uchodzi - kiedy to nadszedł Tyfon i wszystko przeszukiwał, chcąc odnaleźć syna Ozyrysa. Herodot, Księga II
- owa wyspa Chemnis leży w Egipcie:
Isis gave birth to Horus secretly on a marshy island in the Nile to hude him from Seth.
Tłumaczenie:
Izyda urodziła Horusa potajemnie na bagnistej wyspie na Nilu, by ukryć przed Setem.
LINK, Science and the World's Religions [3 volumes] pod redakcją Patrick McNamara Ph.D.,Wesley J. Wildman

Dodatkowo teksty z Piramid:
Matka Twoja Izyda urodziła Ciebie na Chemmis - LINK, 1703c
- święta rodzina ucieka więc do Egiptu Dolnego, gdzieś na wyspę w Delcie Nilu.

5) 12 lat
Horus, podobnie jak Jezus, po momencie narodzin, pojawia się dopiero w wieku 12 lat.
Now when the boy Si-Osiri had attained twelve years it came to pass that there was no [good scribe or learned man] that rivalled him in Memphis in reading writing that compels.
Tłumaczenie: Teraz, gdy chłopiec Si-Osiri osiągnął dwanaście lat, stało się to, że nie było dobrego skrybę czy uczonego, który w Memphis mógłby rywalizować z nim.

Historia Setme, str. 50
- pojawia się nie tylko w wieku 12 lat jak Jezus, ale i również wiedzą przewyższał uczonych w tym wieku, tak jak Jezus.

6) rytuał wodny
user posted image
oczywiście nie jest to chrzest taki jak u Jezusa. Chrzest oznacza zanurzenie w wodzie a nie polanie wodą. Chodzi tutaj o rytuał wodny. Tutaj faraon (nowe wcielenie Horusa) odbywa rytuał wodny polewany przez samego Horusa oraz Thota.

7) Zebraniu 12
Jezus miał dwunastu uczniów. Horusa też otaczało dwanaście postaci np. LINK
Są nawet znane ich imiona:
1. UR-KERT.
2. KEKHERT (?).
3. NEB-KHERT-TA.
4. TUATI.
5. HIAT.
6. HI-KHU-.
7. EMTA-A.
8. TESER-A.
9. EMMA-A.
10. SEM-NES-F.
11. TESEM-EM-MAAT-F.
12. SEQER-TEPU.
LINK
- oczywiście film Zeitgest nadinterpretuje, że to uczniowie. W przypadku Horusa mogą to być strażnicy, niewolnicy, pomocnicy, uczniowie. Możliwości jest wiele. Jednak jest liczba dwanaście ludzi przy Horusie.

W przypadku ukrzyżowania oraz zdrady kompletnie nic nie znalazłem. Prawdopodobnie może to być nieprawda.

Ten post był edytowany przez BLyy: 24/07/2015, 16:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 24/07/2015, 19:41 Quote Post

Z tego co czytałem to ta książka jest jak zeitgeis, fajnie się ogląda, jednak mało tam jest z prawdą. Jeśli chodzi o dziewictwo Izydy to obrazek chyba to rozstrzyga.

Motywy że człowiek jest bogiem, jest popularna w wielu kulturach i religiach.

Tutaj kłótnie z filmem Zeitgest

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...Hqd9R_QP_-hneCQ

• Horus urodził się Isis; w żadnych historycznych źródłach nie ma wzmianki jakoby nazywano ją „Marią.” Poza tym, Maria jest zmienioną formą prawdziwego imienia „Miriam.” Imienia „Maria” teksty Pisma nie podają w ogóle.
• Isis nie była dziewicą; była ona wdową po Ozyrysie, z którego urodziła Horusa.
• Horus urodził się w miesiącu Khoiak (przełom października i listopada), a nie 25 grudnia. Poza tym, w Biblii nie ma podanej dokładnej daty narodzin Chrystusa.
• Nie istnieją żadne źródła mówiące o odwiedzinach trzech króli, gdy narodził się Horus. Biblia nie podaje dokładnej liczby magów, którzy przyszli by zobaczyć Chrystusa.
• Horus nie jest „zbawicielem” ani w swojej postaci ani wyobrażeniu; za nikogo nie umarł.
• Nie istnieją żadne źródła mówiące o tym, że Horus w wieku 12 lat stał się wielkim nauczycielem.
• Horus nie został „ochrzczony.” Jedyna relacja dotycząca Horusa będącego w wodzie, to historia gdy zostaje rozszarpany na kawałki, a jego matka Isis prosi boga krokodyli, aby go wyłowił z wody w której się znalazł.
• Horus nie miał „misji.”
• Horus nie miał 12 uczniów. Według relacji Horusa miał on czterech równoległych bożków, którzy mu podlegali oraz jakiś 16 ludzkich naśladowców i nieznaną liczbę kowali, którzy również walczyli u jego boku.
• Nie istnieją żadne źródła mówiące o tym, że Horus został zdradzony przez przyjaciela.
• Horus nie umarł przez ukrzyżowanie. Istnieje wiele źródeł mówiących o śmierci Horusa, ale żadne z nich nie wspomina o ukrzyżowaniu.
• Nie istnieją żadne źródła mówiące o tym, że Horus został pochowany na trzy dni.
• Horus nie zmartwychwstał. Nie istnieją żadne źródła mówiące o tym, że Horus pojawił się ponownie w tym samym ciele, które zostało złożone w grobie.
• Niektóre źródła mówią o wskrzeszeniu Horusa/ Ozyrysa przez Isis, stając się tym samym panem świa

Czytaj więcej: http://www.gotquestions.org/Polski/Mity-do...l#ixzz3gpsHZqJn



Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/07/2015, 13:09 Quote Post

QUOTE
Jeśli chodzi o dziewictwo Izydy to obrazek chyba to rozstrzyga.

Żaden obrazek nie rozstrzyga niczego, bo seks bogów to nie seks śmiertelników. Tam nawet nie musiał narażać jej łona. Hieroglify ze świątyni Abydos nie da się udawać, że nie istnieją, a one mówią o Izydzie jako wielkiej dziewicy. Chcesz powiedzieć, że te teksty nie istnieją? Istniał w starożytności więc wariant, że była dziewicą. Tak brzmi dokładnie napis na świątyni: "I AM THE GREAT VIRGIN" - więc nie jest dziewicą ale jest dziewicą? Istniał więc wariant przedstawiający ją jako dziewicę.


QUOTE
• Isis nie była dziewicą; była ona wdową po Ozyrysie, z którego urodziła Horusa.

Według świątyni w Abydos była dziewicą. Jest więc ten wariant? jest.

QUOTE
• Horus nie jest „zbawicielem” ani w swojej postaci ani wyobrażeniu; za nikogo nie umarł.

Zbawiciel nie znaczy umierający za kogoś, a wybawiający z opresji. W jednym z tekstów z piramid Horus jest nazywany zbawicielem:
"i am horus savior his father" - LINK

QUOTE
• Nie istnieją żadne źródła mówiące o tym, że Horus w wieku 12 lat stał się wielkim nauczycielem.

Przecież zacytowałem źródło, Historię Setmiego, która obala ten pogląd? Jak widać przeciwnicy Zeitgest stworzyli też własny Zeitgest.

QUOTE
• Horus nie został „ochrzczony.” Jedyna relacja dotycząca Horusa będącego w wodzie, to historia gdy zostaje rozszarpany na kawałki, a jego matka Isis prosi boga krokodyli, aby go wyłowił z wody w której się znalazł.

Jak to nie został? A ten obrazek to co przedstawia? Jest to faraon, którego polewa wodą Thot oraz Horus, a faraon to nowe wcielenie Horusa.

QUOTE
• Horus nie miał 12 uczniów. Według relacji Horusa miał on czterech równoległych bożków, którzy mu podlegali oraz jakiś 16 ludzkich naśladowców i nieznaną liczbę kowali, którzy również walczyli u jego boku.

To co wyżej zacytowałem przeczy temu, bo jakieś 12 postaci otacza Horusa.

QUOTE
• Horus nie zmartwychwstał. Nie istnieją żadne źródła mówiące o tym, że Horus pojawił się ponownie w tym samym ciele, które zostało złożone w grobie.
• Niektóre źródła mówią o wskrzeszeniu Horusa/ Ozyrysa przez Isis, stając się tym samym panem świa

Te dwa przykłady są wewnętrznie ze sobą sprzeczne gdyż zmartwychwstanie i wskrzeszenie to jest to samo. Te dwa słowa przypisano też Jezusowi w Biblii, raz zmartwychwstanie a raz wskrzeszenie. Biblia nie rozróżnia tych terminów. Jak sam przytaczasz, że niektóre źródła mówią o wskrzeszeniu Horusa, to tym samym zmartwychwstał.

QUOTE

Te opracowania to też jeden wielki Zeitgest, tylko że w drugą stronę, na siłę potwierdza, że Horus tego i tego nie zrobił, a film Zeitgest odwrotnie, na siłę potwierdza, że Horus to zrobił. Prawda jak widać leży po środku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 25/07/2015, 14:21 Quote Post

CODE

Żaden obrazek nie rozstrzyga niczego, bo seks bogów to nie seks śmiertelników. Tam nawet nie musiał narażać jej łona. Hieroglify ze świątyni Abydos nie da się udawać, że nie istnieją, a one mówią o Izydzie jako wielkiej dziewicy. Chcesz powiedzieć, że te teksty nie istnieją? Istniał w starożytności więc wariant, że była dziewicą. Tak brzmi dokładnie napis na świątyni:


Tylko że i mity o powstaniu Horusa są rożne - Jedne mówiły że Izyda wskrzesiła Ozyrysa, by zrobić z nim to ostatni raz, inny że zabrała nasienie i się zapłodniła.
Poza tym, czy nie jest to taka sama sprawa jak w Księdze Izajasza ? Kłótnia słowa ,,panna" ?

Bracia, Set i Ozyrys, kłócili się długo o władzę. W skutek nierozstrzygalnego sporu Set zamordował brata i rozrzucił jego kawałki po świecie. Zdruzgotana małżonka Ozyrysa, Izyda rozpoczęła poszukiwania kawałków męża, aby złożyć go do kupy i w miarę możliwości spróbować spłodzić z nim kogoś, kto będzie mógł pomścić krzywdy ojca. Uzbierała więc fragmenty Ozyrysa, jednak bez części najistotniejszej dla samego aktu płodzenia.
Izyda karmiąca syna poczętego z zombie-mężem.
Dla obdarzonej magiczną mocą bogini nie była to jednak żadna przeszkoda. Ów zaginiony fragment ciała stworzyła sama i przymocowała mężowi. Następnie tchnęła w niego życie i pod postacią kani, bądź też krogulca, poczęła syna. Dlaczego zrobiła to w formie ptasiej, a nie ludzkiej nie wiadomo. Możemy się tylko domyślać, że to dzięki temu owoc igraszek ptaka i zombie – Horus – przedstawiany jest jako człowiek z głową sokoła.

Cytat za: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/07/1.../#ixzz3guKdKC1n


Z resztą wielka dziewica może być określeniem do danego czasu.


QUOTE
• Horus nie jest „zbawicielem” ani w swojej postaci ani wyobrażeniu; za nikogo nie umarł.

CODE
Zbawiciel nie znaczy umierający za kogoś, a wybawiający z opresji. W jednym z tekstów z piramid Horus jest nazywany zbawicielem:


Chodzi tu o porównanie Jezusa do Horusa, jeśli się nie mylę Horus umarł tylko raz, pożarty przez krokodyle.
CODE

Przecież zacytowałem źródło, Historię Setmiego, która obala ten pogląd? Jak widać przeciwnicy Zeitgest stworzyli też własny Zeitgest.


Potem to sprawdzę

CODE
Jak to nie został? A ten obrazek to co przedstawia? Jest to faraon, którego polewa wodą Thot oraz Horus, a faraon to nowe wcielenie Horusa.


Tylko że Horus polewa, a nie Jest polewany.
CODE

To co wyżej zacytowałem przeczy temu, bo jakieś 12 postaci otacza Horusa.


Tylko że jest podobny obraz, tylko że zamiast Horusa jest Set.

CODE
Te dwa przykłady są wewnętrznie ze sobą sprzeczne gdyż zmartwychwstanie i wskrzeszenie to jest to samo. Te dwa słowa przypisano też Jezusowi w Biblii, raz zmartwychwstanie a raz wskrzeszenie. Biblia nie rozróżnia tych terminów. Jak sam przytaczasz, że niektóre źródła mówią o wskrzeszeniu Horusa, to tym samym zmartwychwstał.


wskrzesić

1. w wierzeniach: przywrócić życie umarłemu;

2Zmartwychwstanie lub rezurekcja (z łac.[1]; gr. anastasis) – inaczej powstanie z martwych, ponowne ożywienie.

Z tego co opisuje mitologia, to tylko Ozyrys zmartwychwstał

W mitologii egipskiej bogiem, który zmartwychwstał, był zabity przez swego brata Seta Ozyrys. Pięć tysięcy lat temu wierzono także, że zmartwychwstaniu po śmierci podlega również faraon.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 25/07/2015, 14:53 Quote Post

QUOTE
Z resztą wielka dziewica może być określeniem do danego czasu.

Tyle, że tam nie ma takiego rozróżnienia, że do pewnego momentu, przynajmniej mi nic o tym niewiadome. Słowa "I am" wskazują, że ona jest w momencie kiedy ktoś te hieroglify nakreślił.

QUOTE
Tylko że Horus polewa, a nie Jest polewany.

Jeśli w faraonie widziano "reinkarnacje" Horusa, to jednocześnie jest też Horus polewany.

QUOTE
Tylko że jest podobny obraz, tylko że zamiast Horusa jest Set.

Ale jest też z Horusem, więc jest też Horus. A ten tekst co wymienia 12 imion tych towarzyszy, też odnosi się do Horusa, a nie Seta. Dowodzi to też tego, że liczba 12 była też ważna dla Egipcjan.

QUOTE
wskrzesić

1. w wierzeniach: przywrócić życie umarłemu;

2Zmartwychwstanie lub rezurekcja (z łac.[1]; gr. anastasis) – inaczej powstanie z martwych, ponowne ożywienie.

Z tego co opisuje mitologia, to tylko Ozyrys zmartwychwstał

W mitologii egipskiej bogiem, który zmartwychwstał, był zabity przez swego brata Seta Ozyrys. Pięć tysięcy lat temu wierzono także, że zmartwychwstaniu po śmierci podlega również faraon.

To jest współczesne rozróżnienie, które jest sztuczne i ahistoryczne. W czasach Jezusa czegoś takiego nie rozróżniano. By mówić o jakichś podobieństwach czy różnicach, trzeba myśleć tak jak myśleli starożytni, a nie starożytne pisma oceniać przez pryzmat teraźniejszości.
Jego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg Dz 2,32 - tutaj też Jezus nie wstał samodzielnie tylko życie przywrócił mu Bóg, tak jak Izyda Ozyrysa.

Ten post był edytowany przez BLyy: 25/07/2015, 15:15
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 25/07/2015, 19:46 Quote Post

A właśnie, poszukałem o tej 12, są to bogowie. Symbole gwiazd i jeśli dobrze zrozumiałem jest druga 12

CODE
" The stars are personified by gods, twelve in number, who stand each with a star on his head. Their names are:--

1. UR-KERT.

2. KEKHERT (?).

3. NEB-KHERT-TA.

4. TUATI.

p. 155

5. HIAT.

6. HI-KHU-. . . ..

7. EMTA-A.

8. TESER-A.

9. EMMA-A.

10. SEM-NES-F.

11. TESEM-EM-MAAT-F.

12. SEQER-TEPU.

The text relating to these gods reads: "The Majesty of Horus of the Tuat saith unto the starry gods:--O ye who are maat in your flesh, whose magical powers have come into being for you, who are united unto your stars and who yourselves rise up for Ra in the horizon which is in the Tuat each day, O be ye in his following, and let your stars guide his two hands so that he may journey through the Beautiful Ament in peace. And, O ye gods who stand up, who dwell in our land, light up ye your stars in the sky so that [I] may unite [myself] with the master of the horizon."

2. The Twelve Goddesses of the Hours, who face tothe right, having each a star on her head. Their names are:

1. HEKENNUTHETH.

2. NEBT-EN-. . . .

3. NEBT-NEBT.

4. TUATHETH.

5. AMENTET-ERMEN.

6. [Name erased.]

7. ANITH.

8. AUNITH.

9. TAIT.

10. ARIT-KHU.

11. ARIT-ARU.

12. UAAT-TESTES.


Po drugie, 12 lat o których mówisz są w stosunku do Ozyrysa, nie Horusa. To oznaczało by że Jezus jest połączeniem Ozyrysa i Horusa, oraz paru innych osób z Religii zaratusztrańskiej i jej odłamów.

CODE
Tyle, że tam nie ma takiego rozróżnienia, że do pewnego momentu, przynajmniej mi nic o tym niewiadome. Słowa "I am" wskazują, że ona jest w momencie kiedy ktoś te hieroglify nakreślił.


Tylko że może mówił to w okresie przed poczęciem Horusa ? Albo uznali że seks z Ozyrysem był fałszywy, czyli nie uznawali to za seks w sensie dosłownym. Albo mówi ,,Ja jestem pannna", wtedy są dwa tłumaczenia

QUOTE
Jeśli w faraonie widziano "reinkarnacje" Horusa, to jednocześnie jest też Horus polewany.


Obraz który przestawiasz to tak naprawdę idealizacja. Kapłani reprezentowali Horusa i jego kolegę. Tylko pytanie czy można uznać że był to początek chrztu ? 1 znaczenie inne 2 inne wykonanie 3 więcej ludzi to przyjmuje. Poza tym
CODE

Rytualne obmywania były znane w starożytności u wielu ludów. Był to zewnętrzny znak wewnętrznej odmiany, żalu za popełnione grzechy i gotowości zadośćuczynienia za nie. Wiara w oczyszczająca moc wody występowała u większości etnicznych kultur pierwotnych (u Słowian np. w trakcie obrzędów Kupalnocnych). Obrzędy inicjacyjne związane z wodą są znane również w innych religiach: w pradawnym kulcie wody, w niektórych wyznaniach żydowskich (esseńczycy, zwolennicy Jana Chrzciciela), u mandenajczyków, [COLOR=blue]w azteckim kulcie bogini Chalchihuitlicue[/COLOR], a także w buddyzmie. W religii starożytnych Egipcjan polanie głowy wodą było częścią rytuału koronacyjnego faraonów i oznaczało obdarowanie życiem wiecznym.


Możemy więc uznać że żydzi ukradli to od Azteków.


CODE
To jest współczesne rozróżnienie, które jest sztuczne i ahistoryczne. W czasach Jezusa czegoś takiego nie rozróżniano. By mówić o jakichś podobieństwach czy różnicach, trzeba myśleć tak jak myśleli starożytni, a nie starożytne pisma oceniać przez pryzmat teraźniejszości.
[i]Jego właśnie Jezusa [b]wskrzesił Bóg[/b] Dz 2,32[/i] - tutaj też Jezus nie wstał samodzielnie tylko życie przywrócił mu Bóg, tak jak Izyda Ozyrysa.


32 Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami. 33 Wyniesiony na prawicę Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i zesłał Go,

CODE
Drogi Michale! Ewangelie przekazują opisy wskrzeszenia przez Jezusa trzech osób: córki Jaira (Mk 5, 22-43), syna wdowy z Nain (Łk 7, 11-17) i Łazarza (J 11, 1nn). Dodatkowo też Dzieje Apostolskie opowiadają o wskrzeszeniach dokonanych przez Piotra i Pawła (Dz 9, 36-42 i Dz 20, 9nn). Wszystkie te osoby powróciły do życia, będąc wcześniej umarłymi. Bóg przywrócił życie ich ciałom na nowo. Mogli znów podejmować wszystkie ludzkie czynności: oddychać, jeść i pić, myśleć i marzyć, pracować i bawić się, radować i smucić. Jednak ich powrót do życia w ciele nie oznacza, że nie mieli już powtórnie umrzeć. Cud wskrzeszenia nie dawał przywileju nieśmiertelności. Powrót wskrzeszonych do życia był tylko czasowy – po pewnym okresie powtórnie zmarli.


CODE
naczej jest ze zmartwychwstaniem Chrystusa. Katechizm naucza, że „w swoim zmartwychwstałym ciele Jezus przechodzi ze stanu śmierci do innego życia poza czasem i przestrzenią. Ciało Jezusa zostaje w Zmartwychwstaniu napełnione mocą Ducha Świętego; uczestniczy On w Boskim życiu w stanie chwały, tak że św. Paweł może powiedzieć o Chrystusie, że jest «człowiekiem niebieskim»” (KKK 646). Ciało zmartwychwstałego posiada „nowe właściwości ciała uwielbionego: nie sytuuje się ono już w czasie i przestrzeni, ale może uobecnić się na swój sposób, gdzie i kiedy chce, ponieważ Jego człowieczeństwo nie może już być związane z ziemią i należy wyłącznie do Boskiego panowania Ojca” (KKK 645). Pan Jezus zmartwychwstały żyje i już nigdy nie umrze. Jezus powstaje z grobu własną mocą Syna Bożego. Mówi o tym w ewangelii Jana: „Ja życie moje oddaję, aby je /potem/ znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać” (J 10, 17-18). Tylko o Jezusie Chrystusie wyznajemy, że żyje zmartwychwstały.


Horus, Ozyrys dalej byli śmiertelni, czyli zostali wskrzeszenie, a nie zmartwychwstali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/07/2015, 15:19 Quote Post

QUOTE
Po drugie, 12 lat o których mówisz są w stosunku do Ozyrysa, nie Horusa. To oznaczało by że Jezus jest połączeniem Ozyrysa i Horusa, oraz paru innych osób z Religii zaratusztrańskiej i jej odłamów.

Przed ową listą masz napisane:
1. The god HERU-HER-KHENT-F, seated on a throne, as his name implies. He is hawk-headed, and wears the solar disk encircled by a serpent; in his right hand is the symbol of life, and in his left a sceptre. The other forms of his name are ### and ###. Of this god it is said: "The work of this figure who is in this picture is in the Tuat, and it is for him to send the stars on their way, and to make the hours to go on their way in the Tuat." The stars are personified by gods, twelve in number, who stand each with a star on his head. Their names are:--
Jastrząb jest Horusem. Nawet bóstwo o imieniu: HERU-HER-KHENT-F, które jest na samym początku utożsamia Horusa i oznacza "Horus, master of the stars and hours" (Horus, pan gwiazd i czasu?): LINK DO SŁOWNIKA, str. 503. Nie wiem tylko czy to dobre znalezisko, gdyż w tekście jest HER, a w słowniku HERI, nie wiem czy to dwie dopuszczalne wersje czy zależna jest od czasów wydania książki, gdzie może inaczej się zapisywało pewne rzeczy, czy to dwie różne rzeczy, ale jednak tutaj znowu: LINK, str. 61 mówi, że Heru to tak określano Horusa.
Pod listą jest też napisane:
The text relating to these gods reads: "The Majesty of Horus of the Tuat saith unto the starry gods:--O ye who are maat in your flesh, whose magical powers have come into being for you, who are united unto your stars and who yourselves rise up for Ra in the horizon which is in the Tuat each day, O be ye in his following, and let your stars guide his two hands so that he may journey through the Beautiful Ament in peace. And, O ye gods who stand up, who dwell in our land, light up ye your stars in the sky so that [I] may unite [myself] with the master of the horizon."
- że tekst relacjonuje bogów, tzn. majestat Horusa.

QUOTE
Tylko że może mówił to w okresie przed poczęciem Horusa ? Albo uznali że seks z Ozyrysem był fałszywy, czyli nie uznawali to za seks w sensie dosłownym. Albo mówi ,,Ja jestem pannna", wtedy są dwa tłumaczenia

Tyle, że tam nic takiego nie ma, że to jest przed okresem poczęcia Horusa. Przynajmniej mi nic o tym nie wiadomo, a jeśli nie ma to tematu nie ma, że coś może być.
Panna w starożytności też znaczyła dziewica, nawet jeśli miała 100 kochanków i była zawodową prostytutką. Greckie Parthenos do Marii też znaczy "panna".

QUOTE
Obraz który przestawiasz to tak naprawdę idealizacja. Kapłani reprezentowali Horusa i jego kolegę. Tylko pytanie czy można uznać że był to początek chrztu ? 1 znaczenie inne 2 inne wykonanie 3 więcej ludzi to przyjmuje. Poza tym

To nie jest chrzest, bo chrzest to pełne zanurzenie w wodzie. A tam jest polanie wodą (tak jak dziś w katolicyzmie polewając małe dzieci wodą). Jest to rodzaj rytuału wodnego i można w kwestii podobieństwa mówić o pewnym rytuale wodnym, nigdy chrztu. Reinkarnacja Horusa odbywała swój rytuał wodny (nie wiem do czego?), a Jezus odbył też swój rytuał wodny. To raczej może być podobieństwo małe, dlatego moim zdaniem raczej nie zaczerpnięte.

QUOTE
Możemy więc uznać że żydzi ukradli to od Azteków.

To co zacytowałeś jest arcyciekawe, a dokładniej te słowa: W religii starożytnych Egipcjan polanie głowy wodą było częścią rytuału koronacyjnego faraonów i oznaczało obdarowanie życiem wiecznym. - więc prawdopodobnie do tego odnosił się rytuał wodny u faraonów, tak jak rytuał wodny odbył Jezus na początek działalności nie tylko jako prorok i mesjasz, ale jako król żydowski.
Natomiast inne rytuały wodne nie wiem czemu służyły u Azteków i innych, w jakich okolicznościach się odbywały. Rytuały wodne są też w Biblii a także w Qumran, jednak tam nie miały na celu(?) zaprzysiężenie władzy.

QUOTE
32 Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami. 33 Wyniesiony na prawicę Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i zesłał Go,

Ale został wskrzeszony przez Boga? Został. Sam pokazałeś, że Jezus nie wstał samodzielnie, gdyż Ojciec mu w tym pomógł dając mu tą moc. W języku greckim nie ma nawet słowa zmartwychwstanie ani wskrzeszenie. Jest tylko obudzenie, wstanie, postawienie itp., które są też odnoszone do zwykłych rzeczy, jak gdy Józef zbudził się ze snu i wtedy wziął swoją Marię. Dlatego Biblia też śmierć nazywa snem, bo terminu zmartwychwstanie nie ma w Biblii, jest obudzenie, a skoro śmierć porównana do snu, to wyjście ze śmierci jest obudzeniem. Również wstaniem i innymi podobnymi terminami, które stosowane też na codzienne rzeczy, nie mające nic wspólnego z religiami, ani życiem po śmierci.

QUOTE
Horus, Ozyrys dalej byli śmiertelni, czyli zostali wskrzeszenie, a nie zmartwychwstali.

Niczym się nie różni tutaj Ozyrys, Horus od Jezusa. Oboje obudzili się po prostu za sprawą kogoś; Jezus za sprawą Ojca, Ozyrys za sprawą Izydy, a Horus nie wiem, bo to co zacytowałeś, to nie wiem jakie autor tekstu znał źródło takowe.

Ten post był edytowany przez BLyy: 26/07/2015, 15:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 26/07/2015, 18:28 Quote Post

CODE

Przed ową listą masz napisane:
[i]1. The god HERU-HER-KHENT-F, seated on a throne, as his name implies. He is [b]hawk-headed[/b], and wears the solar disk encircled by a serpent; in his right hand is the symbol of life, and in his left a sceptre. The other forms of his name are ### and ###. Of this god it is said: "The work of this figure who is in this picture is in the Tuat, and it is for him to send the stars on their way, and to make the hours to go on their way in the Tuat." The stars are personified by gods, twelve in number, who stand each with a star on his head. Their names are:--[/i]
Jastrząb jest Horusem. Nawet bóstwo o imieniu: HERU-HER-KHENT-F, które jest na samym początku utożsamia Horusa i oznacza "Horus, master of the stars and hours" (Horus, pan gwiazd i czasu?): [url=https://books.google.pl/books?id=WUppj1LHdJ4C&pg=PA503&lpg=PA503&dq=%22Horus,+master+of+the+stars+and+hours%22&source=bl&ots=1NTAvp807r&sig=vfoRHjzK7hb2nj7yRoaznxl__DY&hl=pl&sa=X&ved=0CCAQ6AEwAGoVChMI7eD48vv4xgIVRJdyCh20bAqN#v=onepage&q=%22Horus%2C%20master%20of%20the%20stars%20and%20hours%22&f=false]LINK DO SŁOWNIKA[/url], str. 503. Nie wiem tylko czy to dobre znalezisko, gdyż w tekście jest HER, a w słowniku HERI, nie wiem czy to dwie dopuszczalne wersje czy zależna jest od czasów wydania książki, gdzie może inaczej się zapisywało pewne rzeczy, czy to dwie różne rzeczy, ale jednak tutaj znowu: [url=https://books.google.pl/books?id=ugAx1zF2ZhIC&pg=PA61&dq=Horus+%22heru%22&hl=pl&sa=X&ved=0CDUQ6AEwA2oVChMImqCz3__4xgIVpXxyCh1o9Q21#v=onepage&q=Horus%20%22heru%22&f=false]LINK[/url], str. 61 mówi, że Heru to tak określano Horusa.
Pod listą jest też napisane:
[i][b]The text relating to these gods reads: "The Majesty of Horus[/b] of the Tuat saith unto the starry gods:--O ye who are maat in your flesh, whose magical powers have come into being for you, who are united unto your stars and who yourselves rise up for Ra in the horizon which is in the Tuat each day, O be ye in his following, and let your stars guide his two hands so that he may journey through the Beautiful Ament in peace. And, O ye gods who stand up, who dwell in our land, light up ye your stars in the sky so that [I] may unite [myself] with the master of the horizon."[/i]
- że tekst relacjonuje bogów, tzn. majestat Horusa.


Ci sami bogowie pojawiają się u Seta, ale nie ważne bo chyba uznać ze to nie są uczniowie ?

CODE
Tyle, że tam nic takiego nie ma, że to jest przed okresem poczęcia Horusa.


Nie rozumiesz, protestant mówi ,, Maryja dziewica" to odnosi się do okresu przed narodzeniem Jezusa. Może Izyda powiedziała ,,jestem dziewicą", przed stosunkiem z ozyrysem ?

CODE
Panna w starożytności też znaczyła dziewica, nawet jeśli miała 100 kochanków i była zawodową prostytutką. Greckie Parthenos do Marii też znaczy "panna".


Chodzi o żydowskie odniesienie

Iz 7, 14 - "Oto Panna..." - Zachowujemy stary przekład z Wlg. Dosł. wg hebr.: "Oto panna brzemienna [jest] i rodzi syna, którego imię nazwie Emmanuel"; jeszcze lepiej: "poczęła i rodzi". - Hebr. alma[h] znaczy: młoda panna lub młoda kobieta zamężna, nie będąca jeszcze matką; wyraz ten podkreśla młodość osoby i normalnie suponuje dziewictwo. LXX oddaje je przez wyraz parthenos - dziewica, który podkreśla dziewictwo osoby

ektórzy żydowscy apologeci twierdzą, że hebrajskie słowo użyte przez Izajasza alma /עלמה/ może oznaczać po prostu młodą kobietę. Jednak, jak argumentuje Schoeman, wtedy trudno byłoby to uznać za cudowny znak, o który chodzi w tym proroctwie. Również grecka Septuaginta, które było tłumaczeniem dokonanym w diasporze przez Żydów dla Żydów, ukończonym w całości co najmniej 150 lat przed Chr., tłumaczy alma słowem greckim parthenos – dziewica[1].

CODE

To nie jest chrzest, bo chrzest to pełne zanurzenie w wodzie. A tam jest polanie wodą (tak jak dziś w katolicyzmie polewając małe dzieci wodą). Jest to rodzaj rytuału wodnego i można w kwestii podobieństwa mówić o pewnym rytuale wodnym, nigdy chrztu.


Chyba podobnie pisałem ? Co ciekawe podobny rytuał u Azteków.

CODE

tak jak rytuał wodny odbył Jezus na początek działalności nie tylko jako prorok i mesjasz, ale jako król żydowski.


Tylko że ten chrzest przyjęło wielu ludzi przed Jezusem,a chyba nie każdy był faraonem


CODE
Ale został wskrzeszony przez Boga? Został. Sam pokazałeś, że Jezus nie wstał samodzielnie, gdyż Ojciec mu w tym pomógł dając mu tą moc.


Tylko w teorii, pytanie czy uznajesz Trójcę Świętą. W Liście do Jakubie jest mowa

6 On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,
7 lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,
8 uniżył samego siebie,
stawszy się posłusznym aż do śmierci -
i to śmierci krzyżowej.

W teorii Jezus wskrzesił sam siebie,

CODE

Niczym się nie różni tutaj Ozyrys, Horus od Jezusa. Oboje obudzili się po prostu za sprawą kogoś; Jezus za sprawą Ojca, Ozyrys za sprawą Izydy, a Horus nie wiem, bo to co zacytowałeś, to nie wiem jakie autor tekstu znał źródło takowe.


Które zacytowałem ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/07/2015, 19:31 Quote Post

QUOTE
Ci sami bogowie pojawiają się u Seta, ale nie ważne bo chyba uznać ze to nie są uczniowie ?

A gdzie jest napisane, że ci sami o tych samych imionach pojawiają się u Seta?
Poza tym kto mówi, że byli uczniami? Ich funkcja nie jest znana. To Zeitgest przypisuje im funkcję. Jedynym tutaj faktem jest to, że Horus otaczał się jakimiś dwunastoma osobami, tyle że o nieznanej funkcji.

QUOTE
Nie rozumiesz, protestant mówi ,, Maryja dziewica" to odnosi się do okresu przed narodzeniem Jezusa. Może Izyda powiedziała ,,jestem dziewicą", przed stosunkiem z ozyrysem ?

Jak to niby? Przecież jest wyraźnie napisane w Biblii, że "Dziewica pocznie i porodzi syna", co równoznaczne mogło być z Izydą.

QUOTE
Chodzi o żydowskie odniesienie

Iz 7, 14 - "Oto Panna..." - Zachowujemy stary przekład z Wlg. Dosł. wg hebr.: "Oto panna brzemienna [jest] i rodzi syna, którego imię nazwie Emmanuel"; jeszcze lepiej: "poczęła i rodzi". - Hebr. alma[h] znaczy: młoda panna lub młoda kobieta zamężna, nie będąca jeszcze matką; wyraz ten podkreśla młodość osoby i normalnie suponuje dziewictwo. LXX oddaje je przez wyraz parthenos - dziewica, który podkreśla dziewictwo osoby

ektórzy żydowscy apologeci twierdzą, że hebrajskie słowo użyte przez Izajasza alma /עלמה/ może oznaczać po prostu młodą kobietę. Jednak, jak argumentuje Schoeman, wtedy trudno byłoby to uznać za cudowny znak, o który chodzi w tym proroctwie. Również grecka Septuaginta, które było tłumaczeniem dokonanym w diasporze przez Żydów dla Żydów, ukończonym w całości co najmniej 150 lat przed Chr., tłumaczy alma słowem greckim parthenos – dziewica[1].

Greckiego parthenos dla Greków miało identyczne znaczenie, panna. Tłumaczyć to można na dziewica, ale starożytni Grecy nie rozumieli słowa dziewica tak jak my dziś, tylko rozumieli je jako stan cywilny panna. Dlatego wśród Greków pojawiają się dziewice z dziećmi i te, które miały kochanków boskich i śmiertelnych a dalej pozostawały dziewicami. Takim przykładem jest Koronis, która jako dziewica poczęła Asklepiosa. Współczesne rozumienie dziewicy jak dobrze uważam, pochodzi od Rzymian. Natomiast nie mam pojęcia, które znaczenie było bliższe samym Egipcjanom.

QUOTE
Chyba podobnie pisałem ? Co ciekawe podobny rytuał u Azteków.

Tam też rytuał odbywał przyszły władca? Bo w zapodanym przez ciebie tekście wynika, że taki odbywali tylko Egipcjanie.

QUOTE
Tylko że ten chrzest przyjęło wielu ludzi przed Jezusem,a chyba nie każdy był faraonem

Ale Jezus zaczął nauczać i wtedy poznano się na nim jako mesjaszu, proroku oraz królu. Przeciętny obywatel odbywał je z rąk Jana w celach oczyszczających, a Jezus grzechów nie miał.

QUOTE
Tylko w teorii, pytanie czy uznajesz Trójcę Świętą. W Liście do Jakubie jest mowa

6 On, istniejąc w postaci Bożej,
nie skorzystał ze sposobności,
aby na równi być z Bogiem,
7 lecz ogołocił samego siebie,
przyjąwszy postać sługi,
stawszy się podobnym do ludzi.
A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,
8 uniżył samego siebie,
stawszy się posłusznym aż do śmierci -
i to śmierci krzyżowej.

W teorii Jezus wskrzesił sam siebie,

Jest wyraźnie napisane, że wskrzesił go Ojciec, a więc nie wstał samodzielnie. Biblia nie rozróżnia wskrzeszenia od zmartwychwstania.

Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się Dz 10.40
- nie dośc, że to Ojciec wskrzesił Jezusa, to jeszcze dostał pozwolenie od Ojca, by się ukazać. Izyda też wskrzesiła Ozyrysa, który też jest zmartwychwstały do życia wiecznego, skoro jest bogiem nieśmiertelnym.

QUOTE
Które zacytowałem ?

Chodzi mi o to:
Niektóre źródła mówią o wskrzeszeniu Horusa/ Ozyrysa przez Isis, stając się tym samym panem świa
- Ja nawet nie słyszałem o wskrzeszeniu Horusa, ale skoro ten, którego zacytowałeś zna źródła, a wiem, że jest przeciwnikiem tego filmu.

Ten post był edytowany przez BLyy: 26/07/2015, 19:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 27/07/2015, 8:12 Quote Post

CODE
A gdzie jest napisane, że ci sami o tych samych imionach pojawiają się u Seta?
Poza tym kto mówi, że byli uczniami? Ich funkcja nie jest znana. To Zeitgest przypisuje im funkcję. Jedynym tutaj faktem jest to, że Horus otaczał się jakimiś dwunastoma osobami, tyle że o nieznanej funkcji.


Twarze podobne, taka sama liczba.

CODE
Jak to niby? Przecież jest wyraźnie napisane w Biblii, że "Dziewica pocznie i porodzi syna", co równoznaczne mogło być z Izydą.


Jest napisane w ST Panna Pocznie i porodzi żyda. Część żydów uznawała że nie chodzi o dziewicę, drudzy argumentowali że jeśli chłopak nie narodzi się z dziewicy, to nie będzie żadnej specjalnej rzeczy. Dlatego uznano że to musi być dziewica. Podobnie autor Ewangelii uznał, sam mówi o tym proroctwie. Co raczej wyklucza że chciał skopiować to od izydy - która współżyła z mężem, choć nie do końca wiemy jak to uznali.

CODE
Greckiego parthenos dla Greków miało identyczne znaczenie, panna. Tłumaczyć to można na dziewica, ale starożytni Grecy nie rozumieli słowa dziewica tak jak my dziś, tylko rozumieli je jako stan cywilny panna. Dlatego wśród Greków pojawiają się dziewice z dziećmi i te, które miały kochanków boskich i śmiertelnych a dalej pozostawały dziewicami. Takim przykładem jest Koronis, która jako dziewica poczęła Asklepiosa. Współczesne rozumienie dziewicy jak dobrze uważam, pochodzi od Rzymian. Natomiast nie mam pojęcia, które znaczenie było bliższe samym Egipcjanom.


Ja też nie wiem. Wiem tylko jak to uznawali żydzi


CODE
Tam też rytuał odbywał przyszły władca? Bo w zapodanym przez ciebie tekście wynika, że taki odbywali tylko Egipcjanie.


Z tego co pisałeś w drugim temacie to liczy się motyw.

CODE
Ale Jezus zaczął nauczać i wtedy poznano się na nim jako mesjaszu, proroku oraz królu. Przeciętny obywatel odbywał je z rąk Jana w celach oczyszczających, a Jezus grzechów nie miał.


Jan Chrzciciel uznał że to on powinien ich chrzcić, ogniem itp. On jednak wziął chrzest ,,pospólstwa". Gdyby Jezus chciał się wynieść to ochrzciłby się właśnie tym ogniem.


CODE
Jest wyraźnie napisane, że wskrzesił go Ojciec, a więc nie wstał samodzielnie. Biblia nie rozróżnia wskrzeszenia od zmartwychwstania.


Jeśli Jezus to Bóg, który jest równy Ojcu, oraz ,,są jednym". To Jezus wskrzesił sam siebie.

CODE
- nie dośc, że to Ojciec wskrzesił Jezusa, to jeszcze dostał pozwolenie od Ojca, by się ukazać. Izyda też wskrzesiła Ozyrysa, który też jest zmartwychwstały do życia wiecznego, skoro jest bogiem nieśmiertelnym.


Ozyrys miał ciekawą historię, ożył po to by mógł zapłodnić żonę - a potem umarł.Poza tym, w wierzeniach Egipsich bóg też jest śmiertelny.

CODE

Chodzi mi o to:
[i] Niektóre źródła mówią o wskrzeszeniu Horusa/ Ozyrysa przez Isis, stając się tym samym panem świa[/i]
- Ja nawet nie słyszałem o wskrzeszeniu Horusa, ale skoro ten, którego zacytowałeś zna źródła, a wiem, że jest przeciwnikiem tego filmu.


Księga umarłych
kapłana pisarza Neferhotep
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 27/07/2015, 9:44 Quote Post

QUOTE
Jest napisane w ST Panna Pocznie i porodzi żyda. Część żydów uznawała że nie chodzi o dziewicę, drudzy argumentowali że jeśli chłopak nie narodzi się z dziewicy, to nie będzie żadnej specjalnej rzeczy. Dlatego uznano że to musi być dziewica. Podobnie autor Ewangelii uznał, sam mówi o tym proroctwie. Co raczej wyklucza że chciał skopiować to od izydy - która współżyła z mężem, choć nie do końca wiemy jak to uznali.

W Starym Testamencie hebrajskie almah znaczyć może młodą kobietę, niezależnie od tego czy miała stosunek seksualny czy nie. Mogła mieć a mogła nie mieć. Hebrajskie słowo na to nie odpowiada. Podobnie greckie parthenos też na to nie odpowiada, bo również oznacza identycznie pannę, niezależnie od tego czy miała stosunki seksualne czy nie.
W Biblii wiemy, że Maria zaszła w ciąże za sprawą Boga, który zapłodnił ją. Nie musiał naruszać jej łona. Ozyrys też zapłodnił Izydę i też nie musiał naruszać jej łona, zwłaszcza, że ona była wtedy pod postacią ptaka, a ptaki nie mają czegoś takiego jak błona dziewicza, a w normalnej postaci nie naruszył jej. Identycznie opisywał rzeczy Justyn Męczennik, który opowiadał o podobnym zapłodnieniu, tyle, że Zeus ze śmiertelniczką spłodził Perseusza, będąc w postaci deszczu a matkę Perseusza nazywa dziewicą wskazując, że tak samo spłodzony został Jezus z Marii, który nie naruszył jej. Zresztą seks bogów to nie seks ludzi. Jeśli istnieje wariant, że Izyda jest nazywana dziewicą, to widocznie dla niektórych nią była, tak jak była dla niektórych nią Maria (bo inni wierzyli, że z Józefa)

QUOTE
Z tego co pisałeś w drugim temacie to liczy się motyw.

Sam motyw wydarzenia tak, jednak jak sam zacytowałeś z tekstu wynika, że wynik wydarzenia był taki sam, zaczęli działalność "królewską"

QUOTE
Jan Chrzciciel uznał że to on powinien ich chrzcić, ogniem itp. On jednak wziął chrzest ,,pospólstwa". Gdyby Jezus chciał się wynieść to ochrzciłby się właśnie tym ogniem.

Tyle, że Jezus tego chrztu nie potrzebował z racji tego, że nie miał jakich grzechów z siebie zmazać. Poprzez chrzest przybył Duch Święty, który wstąpił w Jezusa i tym samym rozpoczął działalność nie tylko jako mesjasz i prorok, ale był znany też jako król.

QUOTE
Jeśli Jezus to Bóg, który jest równy Ojcu, oraz ,,są jednym". To Jezus wskrzesił sam siebie.

Tyle, że z Biblii nie wynika, że Jezus wskrzesił samego siebie. To jest późniejsza teologia nie mająca nic wspólnego z tą z I wieku, bo pisarze ewidentnie wspominają, że to Ojciec ruszył Jezusa, a nie Jezus sam siebie. W ani jednym fragmencie nie jest wspomniane, że wstał sam z siebie. Tak jak Jezus nie znał godziny końca, tylko znał Ojciec, tak tylko Ojciec miał moc podniesienia Jezusa, bo Jezus jej nie miał.

QUOTE
Ozyrys miał ciekawą historię, ożył po to by mógł zapłodnić żonę - a potem umarł.Poza tym, w wierzeniach Egipsich bóg też jest śmiertelny.

Jednak ostatecznie zmartwychwstał do życia wiecznego, by stać się panem umarłych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
keres2731
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 344
Nr użytkownika: 96.831

Zawód: uczeñ
 
 
post 4/09/2015, 13:22 Quote Post


CODE
W Starym Testamencie hebrajskie almah znaczyć może młodą kobietę, niezależnie od tego czy miała stosunek seksualny czy nie. Mogła mieć a mogła nie mieć. Hebrajskie słowo na to nie odpowiada. Podobnie greckie parthenos też na to nie odpowiada, bo również oznacza identycznie pannę, niezależnie od tego czy miała stosunki seksualne czy nie.
W Biblii wiemy, że Maria zaszła w ciąże za sprawą Boga, który zapłodnił ją. Nie musiał naruszać jej łona. Ozyrys też zapłodnił Izydę i też nie musiał naruszać jej łona, zwłaszcza, że ona była wtedy pod postacią ptaka, a ptaki nie mają czegoś takiego jak błona dziewicza, a w normalnej postaci nie naruszył jej. Identycznie opisywał rzeczy Justyn Męczennik, który opowiadał o podobnym zapłodnieniu, tyle, że Zeus ze śmiertelniczką spłodził Perseusza, będąc w postaci deszczu a matkę Perseusza nazywa dziewicą wskazując, że tak samo spłodzony został Jezus z Marii, który nie naruszył jej. Zresztą seks bogów to nie seks ludzi. Jeśli istnieje wariant, że Izyda jest nazywana dziewicą, to widocznie dla niektórych nią była, tak jak była dla niektórych nią Maria (bo inni wierzyli, że z Józefa)


Wybacz że tak długo, ale byłem troszkę zajęty. Tak czy owak. Idąc nie teologicznym podejściem do Maryi nie zapłodnił Bóg, tylko Duch Święty. W Starym Testamencie jest mowa że Duch Święty to osoba, a nie siła.

"Nie siła, nie moc, ale Duch mój [dokończy dzieła]"
(Zachariasz 4:6)

Podobieństwa można zobaczyć wszędzie, podstawowe pytanie, czy powstały one bo na siebie oddziaływały, czy dlatego że Tak się dzieje ? W Religii Azteckiej mamy motyw władcy podziemia, idąc ,,logicznie” Set to kopia Tlaclitonatio.

U Majów mamy trójcę świętą:
. Na wyspie tej Indianie czcili miejscową boską trójcę świętą. Tworzyli ją Teel Cuzam, „ bogini o jaskółczych nogach”, o której nigdy wcześniej i później już nie słyszano. Następnie Ahulneb, bóg z łukiem, również bardzo mało znany oraz bogini Ixchel, do której przybywało najwięcej pielgrzymów.

W przypadku Kryszny i Horusie, można mówić o ucieczce, ale tylko przy Krysznie zabójstwa dzieci. Jednak tylko historia Jezusa jest potwierdzona przez 2 poza Biblijnych autorów pogańskich.

Poza tym znalazłem coś jeszcze, w dawnych czasach ,,dziewicę” nazywano kobietę, która nie miała męża

CODE
Sam motyw wydarzenia tak, jednak jak sam zacytowałeś z tekstu wynika, że wynik wydarzenia był taki sam, zaczęli działalność "królewską"


Według Biblii Jezus nie ma początku, tylko jest. Tutaj można by Go podpiąć do zurwana XD. Tak czy owak, Historia Jana Chrzciciela jest również potwierdzona przez Juliusza Flawiusza:

Niektórzy Judejczycy uważali że to Bóg wytracił wojski Heroda, sprawiedliwie wymierzając królowi karę za zgładzenie Jana, zwanego Chrzcicielem. Ów Jan którego kazał zabić Herod był zacnym mężem, zachęcał Judejczyków, by kształcili w sobie cnotę i by do chrztu przystępowali zachowując sprawiedliwość, w stosunku wzajemnych i gorliwie czcząc Boga ( Józef Flawiusz, DDI XVIII 5,2)

Poza tym, nie kojarzę by ,,ukoronowaniem” faraona było ukrzyżowanie. Bo tak właśnie spełniło się proroctwo.

QUOTE
Jan Chrzciciel uznał że to on powinien ich chrzcić, ogniem itp. On jednak wziął chrzest ,,pospólstwa". Gdyby Jezus chciał się wynieść to ochrzciłby się właśnie tym ogniem.

Tyle, że Jezus tego chrztu nie potrzebował z racji tego, że nie miał jakich grzechów z siebie zmazać. Poprzez chrzest przybył Duch Święty, który wstąpił w Jezusa i tym samym rozpoczął działalność nie tylko jako mesjasz i prorok, ale był znany też jako król.

Jezus nie wziął chrztu by dostać Ducha Świętego, Wziął bo tak było sprawiedliwie

Mt 3, 14-15

13 Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego.14 Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?» 15 Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe5». Wtedy Mu ustąpił.

CODE
Jeśli Jezus to Bóg, który jest równy Ojcu, oraz ,,są jednym". To Jezus wskrzesił sam siebie. [/quote]
Tyle, że z Biblii nie wynika, że Jezus wskrzesił samego siebie. To jest późniejsza teologia nie mająca nic wspólnego z tą z I wieku, bo pisarze ewidentnie wspominają, że to Ojciec ruszył Jezusa, a nie Jezus sam siebie. W ani jednym fragmencie nie jest wspomniane, że wstał sam z siebie. Tak jak Jezus nie znał godziny końca, tylko znał Ojciec, tak tylko Ojciec miał moc podniesienia Jezusa, bo Jezus jej nie miał.


Mówiąc szczerze, to Biblia mówi że 3 osoby wskrzesiły Jezusa:
On sam, Bóg Ojciec i Duch Święty
Duch Święty List do Rzymian 8,11
11 A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha.

Jezus

J 2,18-22
18 W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» 19 Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». 20 Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» 21 On zaś mówił o świątyni swego ciała8. 22 Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.

Jezus stwierdza wyraźnie ,,JA” nie Ojciec tylko Ja.

CODE
Jednak ostatecznie zmartwychwstał do życia wiecznego, by stać się panem umarłych.


A dlaczego ? Bo Ozyrysa poskładała jego żona, tak dalej byłby na dnie rzeki, lub na pustynni. Poza tym początkowo bogiem śmierci był anubis


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej