Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
11 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Żółty Tygrys", czy są jakieś obiektywne? białe kruki
     
KUB
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 34.676

Jakub Szachewicz
Stopień akademicki: magister
Zawód: -
 
 
post 18/10/2009, 12:21 Quote Post

Ja, jako miłośnik wojsk pancernych, szczególnym sentymentem darzyłem i nadal darzę "Ruchome twierdze" śp. Janusza Magnuskiego. Pamiętam, że gdy pierrwszy raz przeczytałem tego tygryska byłem oczarowany. Do tej pory od czasu do czasu chętnie do niego wracam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 18/10/2009, 12:41 Quote Post

QUOTE(Donatien @ 18/10/2009, 7:45)

ps. a może są jakieś "białe kruki" smile.gif warte polecenia z innych względów?
*


"Bitwa o Skaldę", "Maczuga" chyba moja pierwsze poważne rzeczy o działaniach na froncie zachodnim, oba godne polecenia.

QUOTE
W sumie odegrała bardzo pozytywną rolę w popularyzacji historii w PRLu.

I chwała za to pomysłodawcom serii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 18/10/2009, 16:47 Quote Post

QUOTE(Eukles @ 18/10/2009, 10:25)
W latach dziewięćdziesiątych podjęto chyba jakąś próbę wskrzeszenia serii, ale nic z tego nie wyszło.
*


Nie słyszałem. Szkoda trochę. Seria była całkiem fajna i przydatna dla początkujących historyków. Zresztą już chyba był gdzieś o niej wątek w innym dziale.
Nomen omen, kilka współczesnych HB-ków do tej serii by się nadawało. wink.gif
QUOTE(Krzysztof M. @ 18/10/2009, 12:05)

Podobała mi się także "trylogia" tomików o bitwie nad Bzurą ("Przed nami Bzura", "Bzura rzeka dramatu", "Odwrót znad Bzury").
*


Pamiętam też książeczkę zdaje się pt. "Wierzchem przez Puszczę Kampinoską". Też ciekawa. rolleyes.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 18/10/2009, 16:51 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 18/10/2009, 16:47)
QUOTE(Eukles @ 18/10/2009, 10:25)
W latach dziewięćdziesiątych podjęto chyba jakąś próbę wskrzeszenia serii, ale nic z tego nie wyszło.
*


Nie słyszałem. Szkoda trochę. Seria była całkiem fajna i przydatna dla początkujących historyków.
*



Seria miała dość pokręcone losy i była wznawiana kilka razy. Na początku lat 90-tych wyszło kilka tomików - nawet z PWS, m.in. o walkach o Przemyśl.
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
SlaweF
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 19.705

 
 
post 18/10/2009, 19:26 Quote Post

Zbierałem kiedyś bardzo dawno temu.
Do tej pory pamiętam pierwszy jaki kupiłem (i chyba najlepszy jaki czytałem) tomik: "Czołgi pod Mokrą".
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 19/10/2009, 19:09 Quote Post

Wg mnie najlepszym tomikiem był "Różan broni się nadal", a z ostfrontu ten dotyczący o bitwie na przełęczy dukielskiej.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Kalder
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 59.502

 
 
post 21/10/2009, 21:16 Quote Post


Najciekawsze tygryski to te które były ordynarnymi plagiatami/streszczeniami książek ukazujących się na zachodzie.

Że tak właśnie było zrozumiałem w latach 90tych gdy oryginalne książki zaczęły się u nas ukazywać.

Mój ulubiony tygrysek to "Oczy na niebie" o wojnie radioelektronicznej na zachodzie. Książkę z której "streszczono" niektóre rozdziały posiadam ale ... za dużo książek na zbyt wielu półkach, diabli wiedzą gdzie jest i jaki ma tytuł. "Sekrety II wojny światowej"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 21/10/2009, 22:17 Quote Post

Raczej z "Narzędzi mroku" Price'a. Nie tylko ten tomik zresztą smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Kalder
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 59.502

 
 
post 21/10/2009, 22:39 Quote Post


Tego nie czytałem.

Możliwe że był to kompilacje kilku książek. Nie będę się upierał. Nie mogły być to książki nazbyt szczegółowe dla maniaków rozczulających się nad zmianą kształtu hamulca wylotowego armaty czołgowej w n-tej serii produkcyjnej czołgu "X" (kiedyś przechodziłem i taki etap). To nie ta kategoria wagowa.

Była też historia DH-98 Mosquito -"Egzekucji nie będzie". Założę się, że to kolejny przypadek.

Pozytywną rolę jednak spełniały, innego dostępu do takich informacji w zasadzie nie było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 22/10/2009, 7:26 Quote Post

"Egzekucji nie będzie" to był tomik o arcyciekawym nalocie Moskitów na francuskie więzienie, w celu umożliwienia ucieczki osadzonym tam członkom ruchu oporu - cały problem polegał na odpowiednio celnym wsadzeniu bomb w mur wokół więzienia oraz w samo więzienie, żeby wybić dziury, ale nie pozabijać więźniów. Akcja była skoordynowana z miejscowym Resistance, które "odebrało" uciekinierów i odpowiednio się nimi zajęło.

QUOTE("Kalder")
Pozytywną rolę jednak spełniały, innego dostępu do takich informacji w zasadzie nie było.

Zgadza się; szczególnie w przypadku tomików o działaniach na Zachodzie. bardzo fajny był np. tomik o Krecie, kolejny o walkach powietrznych nad Afryką, bardzo ciekawe były o polskich okrętach - zatopienie Groma, walki konwojowe Garlanda, dzieje ORP Orkan, zatopienie Kujawiaka pod Maltą... z kampani wrześniowej było np. o Gryfie...
 
Post #40

     
KUB
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 34.676

Jakub Szachewicz
Stopień akademicki: magister
Zawód: -
 
 
post 22/10/2009, 9:56 Quote Post

Jeśli chodzi o działania na Zachodzie pamiętam też tomik o lądowaniu pod Dieppe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 22/10/2009, 11:47 Quote Post

Jako stary miłośnik Tygrysów serdecznie polecam...ale smile.gif
To książki z epoki- trzeba je umieć czytać i jak wszystko,były świetne,przeciętne i kiepskie.
Pisali je ciekawi ludzie Moczulski- Szosa piotrkowska- polecam ze względu na styl,Drawicz- Miasto siedmiu diabłów - o Sewastopolu,Magnuski cytuje ciekawie wspomnienia i instrukcje oraz opinie o T34 z 1941r(radzieckiej komisji),że czołg należy przeprojektować,a obecne "badziewie" produkować z musu do czasu uzyskania sprawnej maszyny smile.gif
Kto pamięta Dywizjon żab,Cyrk Skalskiego,Ognie morza jawajskiego....ech,rozmarzyłem się...
Prawda- wiele to skróty i kompilacje,ale ich rola była chyba dla pasjonatów historii trudna do przecenienia.
Amatorom tez o ich propagandowym charakterze zawsze cytuję moją ulubioną Diabelską wyspę
"...w strugach ulewnego deszczu,gnębiona przez robactwo i choroby na połowie racji żywnościowych ostrzeliwana z lądu i morza trwała piechota morska na stanowiskach.Trzymał ją duch bojowy i widok własnych samolotów startujących z lotniska...W nocnych walkach na bagnety odbijano utracone pozycje i coraz mocniej wierzono,że w bezpośrednim starciu amerykańska piechota potrafi pobić piechotę japońską,ba,potrafi ja nawet zmiażdżyć..."
To o walkach na Guadacanal- taka perełka "komunistycznej propagandy" smile.gif
Cytat z pamięci- spora dawka dowolności,ale duch zachowany w pełni
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 22/10/2009, 12:36 Quote Post

QUOTE("Piro")
Ognie morza jawajskiego

To akurat nie był "tygrysek" tylko książka z serii wydawanej przez Wydawnictwo Poznańskie - nb. autorstwa Zbigniewa Flisowskiego, kótra stała się potem częścią jego "Burzy na Pacyfiku". A poza tym drugą "podserie morską" tegoż wydawnictwa tworzyły ksiażeczki autorstwa Jezrzego Pertka, o walkach na Atlantyku i przyległościach (Morze Czarne, Bałtyk, Daleka Północ).
 
Post #43

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 22/10/2009, 13:01 Quote Post

QUOTE(Piro @ 22/10/2009, 11:47)
Amatorom tez o ich propagandowym charakterze zawsze cytuję moją ulubioną Diabelską wyspę
"...w strugach ulewnego deszczu,gnębiona przez robactwo i choroby na połowie racji żywnościowych ostrzeliwana z lądu i morza trwała piechota morska na stanowiskach.Trzymał ją duch bojowy i widok własnych samolotów startujących z lotniska...W nocnych walkach na bagnety odbijano utracone pozycje i coraz mocniej wierzono,że w bezpośrednim starciu amerykańska piechota potrafi pobić piechotę japońską,ba,potrafi ja nawet zmiażdżyć..."
To o walkach na Guadacanal- taka perełka "komunistycznej propagandy" smile.gif
Cytat z pamięci- spora dawka dowolności,ale duch zachowany w pełni
pozdrawiam
*



Autorom tez o tym, że Tygrysy nie były propagandą podsyłam przykład tomiku o walkach o Iwo Jimę (Piekło Iwo Dzimy), gdzie autor za wszelką cenę starał się udowodnić, że amerykańskiej piechocie morskiej daleko jednak do ducha bojowego i wyszkolenia radzieckiego sojusznika. Autor porównywał przewlekłe i niezmiernie krwawe działania na Iwo Jimie z bojem o wyspę Szumszu z Wysp Kurylskich. Wysepkę tę armia radziecka zdobyła szybko i sprawnie mimo, iż stosunek sił kształtował się podobnie jak w walkach o Iwo Jimę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Kalder
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 59.502

 
 
post 22/10/2009, 16:54 Quote Post


Dla mnie "Egzekucji nie będzie" - tytuł odnosi się do wspomnianej akcji - był przede wszystkim historią DH98.

Zawarto opis powstania i rozwoju wielu wersji samolotu, loty transportowe do Szwecji po łożyska i przelot Nielsa Bohra w zaadaptowanej komorze bombowej. Wiele innych akcji i polscy lotnicy na Mosquitach (choć chyba tylko 305 bez 307 nocnych myśliwców).

Można powiedzieć że od tej książeczki zaczęło się moje zainteresowanie lotnictwem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

11 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej