Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mieszko I: przyjmuje chrzest z Bizancjum
     
Dawid91
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 37.081

Dawid M.
Zawód: uczen
 
 
post 3/08/2009, 8:14 Quote Post

[quote=Dawid91,2/08/2009, 19:27] Religia katolicka była tylko jednym z elementów uniemożliwiających reformę w Polsce XVII i XVIII wieku [/quote] confused1.gif confused1.gif confused1.gif [/QUOTE]
Tak, pisał o tym Jasienica i mnie osobiście przekonał. Kontrreformacja przyczyniła się do rozwoju ksenofobii i samouwielbienia sarmackiej szlachty, odcięła nas od prądów i idei płynących z państw zachodnich.
[QUOTE]
Fajnie, bylibyśmy przez kilkaset lat frontem między dwoma ścierającymi się światami religijnymi.
[/QUOTE]
Przecież byliśmy najdalej wysuniętym na wschód państwem katolickim w tej części Europy. I jakoś zbytnio z tego powodu nie ucierpieliśmy. A gdybyśmy byli najdalej wysuniętym na zachód państwem prawosławnym to by coś zmieniło?
[QUOTE]Plus oczywiście religijne wojny domowe, bo z pewnością w części państwa zachowałyby się wpływy zachodnie. [/QUOTE]
Wpływy zachodnie? Czy to nie Mieszko sprowadził je do Polski, bo przyjął chrzest z Zachodu? Gdyby był to chrzest w obrządku greckim czy staro-cerkiewno-słowiańskim byłyby to wpływy wschodnie.
[QUOTE]O Pomorzu i Mazurach moglibyśmy sobie zapomnieć. Po kilkuset latach tego młyna resztki wtopiłyby się w tygiel rosyjski.[/QUOTE]
Z Pomorzem rzeczywiście mogłyby być kłopoty. Zbyt bliskie miało kontakty z Niemcami i Słowianami z terenów dzisiejszych wschodnich Niemiec. Ale Mazury?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Dawid91
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 37.081

Dawid M.
Zawód: uczen
 
 
post 3/08/2009, 8:16 Quote Post

QUOTE
QUOTE
Religia katolicka była tylko jednym z elementów uniemożliwiających reformę w Polsce XVII i XVIII wieku
confused1.gif confused1.gif confused1.gif

Tak, pisał o tym Jasienica i mnie osobiście przekonał. Kontrreformacja przyczyniła się do rozwoju ksenofobii i samouwielbienia sarmackiej szlachty, odcięła nas od prądów i idei płynących z państw zachodnich.
QUOTE
Fajnie, bylibyśmy przez kilkaset lat frontem między dwoma ścierającymi się światami religijnymi.

Przecież byliśmy najdalej wysuniętym na wschód państwem katolickim w tej części Europy. I jakoś zbytnio z tego powodu nie ucierpieliśmy. A gdybyśmy byli najdalej wysuniętym na zachód państwem prawosławnym to by coś zmieniło?
QUOTE
Plus oczywiście religijne wojny domowe, bo z pewnością w części państwa zachowałyby się wpływy zachodnie.

Wpływy zachodnie? Czy to nie Mieszko sprowadził je do Polski, bo przyjął chrzest z Zachodu? Gdyby był to chrzest w obrządku greckim czy staro-cerkiewno-słowiańskim byłyby to wpływy wschodnie.
QUOTE
O Pomorzu i Mazurach moglibyśmy sobie zapomnieć. Po kilkuset latach tego młyna resztki wtopiłyby się w tygiel rosyjski.

Z Pomorzem rzeczywiście mogłyby być kłopoty. Zbyt bliskie miało kontakty z Niemcami i Słowianami z terenów dzisiejszych wschodnich Niemiec. Ale Mazury?
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Takijeden
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 161
Nr użytkownika: 6.802

 
 
post 25/07/2011, 18:58 Quote Post

1. Można się spierać który z obrządków przejąłby i przechowałby więcej z naszej przedchrześcijańskiej kultury. Według mnie prawosławie jest bardziej "ludowe", chociażby ze względu na liturgie w językach narodowych.

2. Bardzo znaczący rozwój piśmiennictwa w języku staropolskim. Tłumaczenia Biblii i pospolite gramoty, to byłoby wspaniałe. Nie jestem przekonany czy koniecznie byłaby to cyrylica, przecież w X wieku żywe jeszcze było pismo głagolickie, nawet na terenach później już wyłącznie cyrylickich. Może stworzylibyśmy swoje unikalne pismo na bazie głagolicy.

3. Być może Mieszko przez obrządek wschodni nawiązał by do państwa wielkomorawskiego? Stąd późniejsza ekspansja Polski za Karpaty i Sudety i alfabet głagolicki?

4. Kultura polska stałaby się mieszanką wpływów, powiedzmy materialnych (wojsko, gospodarka, administracja) z Niemiec i powiedzmy duchowej z Bizancjum (wspaniałą grecka kultura).

5. Możliwy nasz udział w chrystianizacji Połabian (bo "nasze" chrześcijaństwo nie jest kojarzone z Niemcami). Połabie solidny bufor przed Niemcami lub być może jedna z naszych prowincji?

6. Może polsko-ruskie wyprawy krzyżowe na ziemie Bałtów (brak Litwy i Krzyżaków?).

Jak dla mnie same plusy wink.gif

Ten post był edytowany przez Takijeden: 25/07/2011, 18:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Kafar2020
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 103.090

Mariusz Spyrka
 
 
post 4/03/2018, 15:08 Quote Post

Nie chce zakładać nowego tematu tej samej treści. Może uda mi się go odświeżyć smile.gif

Tak więc, zastanawiam się nad tym: co by było gdyby jedni z Pierwszych Piastów, przyjęli chrzest z Bizancjum.
Chciałbym poznać opinię innych osób na ten temat. Przeczytałem kiedyś, że historia alternatywna, czyli takie gdybanie bardzo rozwija, zwłaszcza że trzeba wziąć od uwagę liczne fakty i ówczesne realia.

Według mnie, decyzja o tym aby przyjąć chrzest od Czechów, bo przecież nie od znienawidzonych Niemców, była poprawna i wpłynęła pozytywnie na państwo. Ale co gdyby pójść jeszcze dalej i nie przyjmować chrześcijaństwa z zachodu tylk ze wschodu tak jak władcy Rusi? Czy władca Polan, nie koniecznie Mieszko, mógł widzieć większe korzyści w Bizancjum? Ciekawi mnie też gdy chrzest nastąpił dużo wcześniej, 100 lat na przykład. Czekam na odpowiedzi. Dodam jeszcze że jestem miłośnikiem sztuki bizantyjskiej.

Kafar
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej