Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lech Walesa
     
SuciorxD
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 67.072

Mateusz
Zawód: Uczen
 
 
post 9/08/2010, 22:42 Quote Post

Jak myslicie jaki Lech Walesa mial wplyw na powstanie Solidarnosci czy pozniej na upadek komunizmu , czy wedlug was ,to wszystko moglo sie odbyc bez niego?.

Wedlug mnie Solidarnosc predzej czy pozniej i tak by powstala ,z Lechem Walesa czy bez,przeciez nie tylko on ja zakladal prawda? Miedzy innymi przeciez tez Anna Walentynowicz Bogdan Borusewicz, czy inni.

Byl on napewno jedna z glownych postaci tamtych lat ale oczywiscie nie jedyna.
Czekam na wasze odpowiedzi!.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 9/08/2010, 22:53 Quote Post

QUOTE(SuciorxD @ 9/08/2010, 22:42)
Jak myslicie jaki Lech Walesa mial wplyw na powstanie Solidarnosci czy pozniej na upadek komunizmu , czy wedlug was ,to wszystko moglo sie odbyc bez niego?.

Wedlug mnie Solidarnosc predzej czy pozniej i tak by powstala ,z Lechem Walesa czy bez,przeciez nie tylko on ja zakladal prawda? Miedzy innymi przeciez tez Anna Walentynowicz Bogdan Borusewicz, czy inni.

Byl on napewno jedna z glownych postaci tamtych lat ale oczywiscie nie jedyna.
Czekam na wasze odpowiedzi!.
*


I bez Pierwszego Elektryka III RP , komunizm by upadl a ruch społeczny ( vide Solidarnosc ) by zaistniał , jako dzieciak nosilem znaczek z LW w 1989 , pozniej pamiętam jak go w Lubinie górnicy wygwizdali i obrzucili roznymi owocami , Wałęsie zasług nie odmawiam , ale kiedy słysze ze mówi , to Ja obaliłem komunizm i tym podobne , to po prostu robi mi się niedobrze od jego kabotyństwa .
Daleki jestem od posadzania go o agenturalna przeszlosc czy związki z SB , ale obok niego byli inni bardziej wartościowi ludzie I Solidarności .

Ten post był edytowany przez lancaster: 9/08/2010, 22:56
 
Post #2

     
SuciorxD
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 67.072

Mateusz
Zawód: Uczen
 
 
post 9/08/2010, 23:05 Quote Post

Moze i masz racje .
Napewno nie mozna mowic ze to tylko Walesa obalil komunizm ,ale napewno sie do tego przyczynil.
Ale ja tez nie moge slyszec jak Walesa jest oskarzany o wspolpracowanie z jakimis instytucjami,poniewaz wedlug mnie jest to poprostu zwykle chamstwo i zazdrosc.
No ale cieszmy sie ze pomijajac to czy Walesa sie do tego przyczynil czy nie ,ze Komunizm upadl ,ze odcielismy sie od Rosji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 9/08/2010, 23:12 Quote Post

QUOTE(SuciorxD @ 9/08/2010, 23:05)
Moze i masz racje .
Napewno nie mozna mowic ze to tylko Walesa obalil komunizm ,ale napewno sie do tego przyczynil.
Ale ja tez nie moge slyszec jak Walesa jest oskarzany o wspolpracowanie z jakimis instytucjami,poniewaz wedlug mnie jest to poprostu zwykle chamstwo i zazdrosc.
No ale cieszmy sie ze pomijajac to czy Walesa sie do tego przyczynil czy nie ,ze Komunizm upadl ,ze odcielismy sie od Rosji.
*


Ciesz sie z tego bardzo smile.gif
Co do Lecha Walesy , kiedy słyszy teksty o sobie jako o podstawionym figurancie SB , próbuje się bronic na swój cudaczny sposób podkreslajac swoje zasługi w walce z komunizmem ( a sa takowe ) ale to człowiek wybitnie prosty wiec wywołuje niesmak swoimi wypowiedziami , i ocenami innych ludzi z I Solidarności .
 
Post #4

     
El Muerte
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 66.246

Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/08/2010, 23:15 Quote Post

Każda sprawa narodowa, wojna, rewolucja, powstanie itp. miało swojego "wodza". I każdy z nich miał swoich wrogów, ale w momencie kiedy go potrzebowano to stanął na wysokości zadania.
Zgadzam się że w Solidarności byli inni, mniej lub bardziej wartościowi ludzie, ale może nie mieli odwagi, sił czy osobowości żeby stanąć na czele. Albo tak się losy potoczyły.
Bez Wałęsy komunizm by i tak upadł, ale po co czekać aż ktoś inny przejmie pałeczkę? Każda chwila w komuniźmie to strata czasu, zdrowia, rozumu...
Bez Churchilla alianci też by wojnę wygrali.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 9/08/2010, 23:26 Quote Post

QUOTE(El Muerte @ 9/08/2010, 23:15)
Każda sprawa narodowa, wojna, rewolucja, powstanie itp. miało swojego "wodza". I każdy z nich miał swoich wrogów, ale w momencie kiedy go potrzebowano to stanął na wysokości zadania.
Zgadzam się że w Solidarności byli inni, mniej lub bardziej wartościowi ludzie, ale może nie mieli odwagi, sił czy osobowości żeby stanąć na czele. Albo tak się losy potoczyły.
Bez Wałęsy komunizm by i tak upadł, ale po co czekać aż ktoś inny przejmie pałeczkę? Każda chwila w komuniźmie to strata czasu, zdrowia, rozumu...
Bez Churchilla alianci też by wojnę wygrali.
*


Maly off top ( moze Moderatoria wybaczy ) ale bez Churchilla Anglia mogla się porozumieć z III Rzeszkom juz w 1940 roku , gdyby na jej czele pozostał taki inny pan na Ch , jak mu bylo chyba Chamberlain , Neville Chamberlain smile.gif
 
Post #6

     
El Muerte
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 745
Nr użytkownika: 66.246

Stopień akademicki: magister
 
 
post 9/08/2010, 23:34 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 9/08/2010, 23:26)
Anglia mogla się porozumieć z III Rzeszkom juz w 1940 roku , gdyby na jej czele pozostał taki inny pan na Ch , jak mu bylo chyba Chamberlain , Neville Chamberlain  smile.gif
*


Ale wtedy by to tylko przedłużyło wojnę, lub raczej odwlekło! Chamberlain sprawiał wrażenie bezkręgowego polityka starej daty. Potrzeba było kogoś nieprzejednanego i upartego, jak Churchill. I tu też chyba są zasługi Wałęsy, że był uparty i nieprzejednany. I też te jego cechy spowodowały, że podobnie jak Churchil, nie za bardzo sprawdził się po zakończeniu "walki" (IMHO), gdy pojawiło się zapotrzebowanie na polityka, nie bojownika..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 9/08/2010, 23:37 Quote Post

QUOTE(El Muerte @ 9/08/2010, 23:34)
QUOTE(lancaster @ 9/08/2010, 23:26)
Anglia mogla się porozumieć z III Rzeszkom juz w 1940 roku , gdyby na jej czele pozostał taki inny pan na Ch , jak mu bylo chyba Chamberlain , Neville Chamberlain  smile.gif
*


Ale wtedy by to tylko przedłużyło wojnę, lub raczej odwlekło! Chamberlain sprawiał wrażenie bezkręgowego polityka starej daty. Potrzeba było kogoś nieprzejednanego i upartego, jak Churchill. I tu też chyba są zasługi Wałęsy, że był uparty i nieprzejednany. I też te jego cechy spowodowały, że podobnie jak Churchil, nie za bardzo sprawdził się po zakończeniu "walki" (IMHO), gdy pojawiło się zapotrzebowanie na polityka, nie bojownika..
*


I tu co do Wałęsy zgoda to byl wojownik facet do ciezkiego starcia , niestety czasy pokoju go przerosły sleep.gif
 
Post #8

     
SuciorxD
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 67.072

Mateusz
Zawód: Uczen
 
 
post 10/08/2010, 13:20 Quote Post

CO prawda to prawda ze kiedy trzeba bylo to Walesa stanol na wysokosci zadania,ale chyba nie do konca dobrze sie sprawdzil na stanowsisku prezydenta RP.Jak by nie bylo Walesa mogl sie bic z komunistami ale juz jak mial cos soba reprezentowac jako prezydent nie bardzo sie do tego nadawal.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/08/2010, 14:42 Quote Post

Nie zgadzam się z podejściem, które umniejsza rolę Wałęsy w upadku komunizmu i które zwiera się w stwierdzeniu, że komunizm by i tak upadł. Teraz to wiemy, ale nie wtedy gdy Wałęsa i inni ryzykowali mienie, zdrowie i życie w walce z "najszczęśliwszym z ustrojów".

Z tym się jak najbardziej zgadzam:

QUOTE
I tu co do Wałęsy zgoda to byl wojownik facet do ciezkiego starcia , niestety czasy pokoju go przerosły
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
SuciorxD
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 67.072

Mateusz
Zawód: Uczen
 
 
post 10/08/2010, 14:49 Quote Post

No ale jak nie Walesa zaraz ktos inny by sie znalazl ktory zajął miejsce Lecha.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 11/08/2010, 8:02 Quote Post

QUOTE
Ale ja tez nie moge slyszec jak Walesa jest oskarzany o wspolpracowanie z jakimis instytucjami,poniewaz wedlug mnie jest to poprostu zwykle chamstwo i zazdrosc.


Również wolałbym aby tej współpracy nie było, jednak moja wola nie determinuje tego czy ona rzeczywiście była czy nie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
SuciorxD
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 67.072

Mateusz
Zawód: Uczen
 
 
post 11/08/2010, 9:27 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 11/08/2010, 9:02)
QUOTE
Ale ja tez nie moge slyszec jak Walesa jest oskarzany o wspolpracowanie z jakimis instytucjami,poniewaz wedlug mnie jest to poprostu zwykle chamstwo i zazdrosc.


Również wolałbym aby tej współpracy nie było, jednak moja wola nie determinuje tego czy ona rzeczywiście była czy nie.
*



wedlug mnie zadnej wspolpracy nie bylo,zostala ona wymyslona uwazam przez przeciwnikow Walesy ,zeby go oczernic a takze zmylic spoleczenstwo ,jednak chybanie wszyscy uwierzyli ze Walesa byl `Bolkiem` smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 11/08/2010, 11:17 Quote Post

QUOTE
wedlug mnie zadnej wspolpracy nie bylo,zostala ona wymyslona uwazam przez przeciwnikow Walesy ,zeby go oczernic a takze zmylic spoleczenstwo ,jednak chybanie wszyscy uwierzyli ze Walesa byl `Bolkiem`

Na czym to opierasz? Czyżby na samej wierze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 11/08/2010, 12:50 Quote Post

QUOTE(SuciorxD @ 10/08/2010, 14:49)
No ale jak nie Walesa zaraz ktos inny by sie znalazl ktory zajął miejsce Lecha.
*



To mnie jest takie proste, bo wtedy nie było komputerów, "komórek", niezależnych blogerów i dziennikarzy, którzy mogą pisać co chcą. Wychodziło tylko kilka gazet, telewizja miała dwa programy i nadawała ok. 10 godzin dziennie, a wszystko to kontrolowała partia komunistyczna , bo była cenzura, która sprawdzała nawet instrukcje obsługi sprzętu AGD, poszukując tam antykomunistycznych treści. Dlatego, by się więc wybić i objąć stanowisko szefa trzeba było być doskonałym mówcą wiecowym . I takim Lechu nam się objawił. Potrafił czarować tłumy jak Syrena Odysa, a nawet lepiej.
Po drugie by przewodzić "Solidarności" trzeba było nie mieć rządnych skrupułów i brutalnie pozbywać się zarówno wrogów jak i przyjaciół. "Solidarność" była bowiem wielkim pospolitym ruszeniem, w którym byli zarówno prawie wszyscy liderzy dzisiejszej Platformy jak i PiS, a Maciarewicz i Michnik publikowali w tych samych czasopismach. Utrzymać w ręku taki ruch to było zadanie przekraczające możliwości kogokolwiek poza Wałęsą.
A po trzecie był robotnikiem, co też było nie bez znaczenia.
Stąd nikt nawet nie próbował wydrzeć mu władzy, bo to było by oczywiste samobójstwo (polityczne oczywiście a nie normalne).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej