Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

158 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Plany wydawnicze Inforteditions

rhetor

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 3.405

Jan Szkudlinski
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk, tlumacz

post 23/09/2006, 12:09 Quote Post

Wanaxie, moje zasadnicze pytanie brzmi, jaki charakter będzie miał ten periodyk o tematyce militarno-historycznej? confused1.gif
Czy będzie to kolejne czasopismo popularnonaukowe, tyle że ukierunkowane na problematykę militarną, czy może to konkurencja dla "Przeglądu Historyczno-Wojskowego", "Studiów i Materiałów do Historii Wojskowości" lub "Marsa", a więc periodyk, w którym będą publikowane artykuły naukowe?

Dlaczego jedno ma wykluczać drugie?

User is offline  PMMini Profile Post #61

Primo!

ex moderator
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...

post 23/09/2006, 15:26 Quote Post

Pod określeniem artykuły naukowe mam na myśli sensu scricto prace zaopatrzone w aparat naukowy w postaci przypisów i odsyłaczy. Jest chyba oczywiste, że tekst opublikowany na przykład w czasopiśmie "Mówią Wieki", nawet jeżeli jest rezultatem długoletnich badań autora nie może być uważany za artykuł naukowy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

rhetor

VI ranga
Nr użytkownika: 3.405

Jan Szkudlinski
Stopień akademicki: dr
Zawód: historyk, tlumacz

post 23/09/2006, 18:20 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 23/09/2006, 16:26)
Pod określeniem artykuły naukowe mam na myśli sensu scricto prace zaopatrzone w aparat naukowy w postaci przypisów i odsyłaczy. Jest chyba oczywiste, że tekst opublikowany na przykład w czasopiśmie "Mówią Wieki", nawet jeżeli jest rezultatem długoletnich badań autora nie może być uważany za artykuł naukowy.
*

Naprawdę nie sądzę, by wprowadzono ZAKAZ umieszczania w tekstach "aparatu naukowego" (kocham tę nowomowę).

Co do "naukowości" i "nienaukowości" tekstów polecam pierwsze stronice książki "Stąd do starożytności" profesora Aleksandra Krawczuka. Daje do myślenia. Podział ten w wielu przypadkach prowadzi do tego, że teksty, które mogą być uważane za naukowe, nie mogą być uważane za nadające się do czytania. Niestety.

Ale nie chcę bić piany :-D Przypisy rzecz dobra, byle nie w nadmiarze :-D (np. widziałem kiedyś w artykule przypis do zdania "Operacja >>Barbarossa<< rozpoczęła się 22 VI 1941 r.")

User is offline  PMMini Profile Post #63

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 23/09/2006, 23:24 Quote Post

QUOTE(rhetor @ 23/09/2006, 19:20)
Naprawdę nie sądzę, by wprowadzono ZAKAZ umieszczania w tekstach "aparatu naukowego" (kocham tę nowomowę).
*

A w "Mówią Wieki" widziałeś przypisy pod/po artykułach? confused1.gif
Określenie "aparat naukowy" to nie nowomowa, lecz termin, który powinieneś poznać na 1 roku studiów bodajże w ramach zajęć ze "Wstępu do badań historycznych". wink.gif

Co do "naukowości" i "nienaukowości" tekstów polecam pierwsze stronice książki "Stąd do starożytności" profesora Aleksandra Krawczuka. Daje do myślenia. Podział ten w wielu przypadkach prowadzi do tego, że teksty, które mogą być uważane za naukowe, nie mogą być uważane za nadające się do czytania. Niestety.
*

Podstawowym (chociaż nie jedynym) kryterium "naukowości" (przynajmniej częściowej wink.gif) tekstu są przypisy, w których autor odsyła do źródeł i opracowań, z których skorzystał. A z zawartością merytoryczną może być różnie..., dlatego sprawa nie jest taka oczywista.

Ale nie chcę bić piany :-D Przypisy rzecz dobra, byle nie w nadmiarze :-D (np. widziałem kiedyś w artykule przypis do zdania "Operacja >>Barbarossa<< rozpoczęła się 22 VI 1941 r.")
*

To już błąd warsztatowy. Treści, które można znaleźć w prawie każdym podręczniku historii zazwyczaj nie dokumentuje się przypisami. Tyle, że to nie jest argument przeciw przypisom, lecz przeciw niedouczonemu autorowi artykułu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

Wanax

III ranga
Nr użytkownika: 18.697

post 24/09/2006, 21:06 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 23/09/2006, 0:16)
Wanaxie, moje zasadnicze pytanie brzmi, jaki charakter będzie miał ten periodyk o tematyce militarno-historycznej? confused1.gif
Czy będzie to kolejne czasopismo popularnonaukowe, tyle że ukierunkowane na problematykę militarną, czy może to konkurencja dla "Przeglądu Historyczno-Wojskowego", "Studiów i Materiałów do Historii Wojskowości" lub "Marsa", a więc periodyk, w którym będą publikowane artykuły naukowe? confused1.gif

Wiadomo, że będziemy się starać o jak najwyższy poziom pisma, ale...
Nie będziemy SiMdHW, gdyż tego rodzaju pisma czyta ok. 100 ludzi. Wiem, że jeszcze za "komuny" wydawano je w 500 egz. za niewielkie pieniądze, a i tak w ksiegrarnii OR PAN w Warszawie zalegały ich sterty. Spróbujemy trafić w "złoty środek" rolleyes.gif Czy się uda ? Pokaże życie.

Wiadomo, że poległa "Wojna", mimo iż oceniam ją wysoko, ale tu zadecydowała cena. Trochę byle jaki papier, cienki zeszyt, a każdy się szczypie z kasą. Z regularnością też nie było najlepiej. Z drugiej strony ceny książek rosną. Za "Szarżę lekkiej brygady" ( miękka oprawa, lichy papier) księgarnia woła 40 zł. Poza tym należy pamiętać, że wszystkim rządzi rynek. Nawet Osprey drukuje w Azji, bo Chińczycy są najtańsi. Z kolei PH-W to nie ten przedział czasowy. "Mars" oceniam średnio, nic dziwnego, że zalega po księgarniach.

Ostatecznie to rynek zweryfikuje naszą inicjatywę. Nikt nie będzie przecież się dokładał, a na granty i sponsorów za bardzo nie liczymy. Najważniejsze żeby się znalazł ciekawy materiał do czytania, z "aparatem" lub bez to kwestia wtórna.

Wszystkich chętnych do współpracy prosimy o kontakt:

witoldb@tlen.pl
shop@wanax.pl

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

Primo!

ex moderator

Marcin ...

post 25/09/2006, 8:38 Quote Post

Rzeczywiście, wprowadzenie na rynek nowego czasopisma naukowego to spore ryzyko dla wydawcy, zwłaszcza dla małej oficyny. Myślę, że Nasze forum mogłoby nieco pomóc w promocji tego periodyku, ale to kwestia rozmowy z administracją historycy.org. Czy mógłbym jeszcze dowiedzieć się, jak brzmi (roboczy) tytuł planowanego pisma historycznego? wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

Wanax

III ranga

post 25/09/2006, 8:58 Quote Post

QUOTE(Primo! @ 25/09/2006, 9:38)
Czy mógłbym jeszcze dowiedzieć się, jak brzmi (roboczy) tytuł planowanego pisma historycznego? wink.gif
*

Jeszcze nie mamy sad.gif Propozycje mile widziane.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #67

Wanax

III ranga

post 30/09/2006, 22:34 Quote Post

CUDNÓW - SŁOBODYSZCZE 1660 Łukasza Ossolińskiego ma lekkie opóźnienie. Premiera książki na 99% przewidziana jest na środę 11 X. Aktualna informacja na stronie WANAXa. A oto jedna z grafik Roberta Jurgi, która znajdzie się w książce user posted image
Tutaj powiększenie ataman

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #68

Wanax

III ranga

post 2/10/2006, 21:41 Quote Post

CUDNÓW - SŁOBODYSZCZE 1660

user posted image

Jak dobrze pójdzie to wysyłka rozpocznie się w przyszłym tygodniu rolleyes.gif Aktualna informacja dostępna na witrynie WANAXa. Tutaj duża okładka.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #69

Marchi

VI ranga
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student

post 2/10/2006, 22:00 Quote Post

Pomimo, że uwielbiam wszystko co czarne ta okładka jakos nie przypadla mi do gustu... zbyt jaskrawa, pomysł, aby postacie na okladce nie były kolorowane, jak np. na Fillipi bardziej do mnie przemawia.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #70

Wanax

III ranga

post 2/10/2006, 22:50 Quote Post

QUOTE(Marchi @ 2/10/2006, 23:00)
Pomimo, że uwielbiam wszystko co czarne ta okładka jakos nie przypadla mi do gustu... zbyt jaskrawa, pomysł, aby postacie na okladce nie były kolorowane, jak np. na Fillipi bardziej do mnie przemawia.

No cóż, de gustibus et coloribus non disputandum est, a poza tym ważne to co w środku wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #71

Wanax

III ranga

post 2/10/2006, 23:18 Quote Post

Nowa zapowiedź w serii "Pola Bitew" rolleyes.gif

Nieuport 2 VII 1600 - Witold Biernacki

Tym razem p. Biernacki kreśli rozprawkę o zwtrotnym punkcie w:
1. sztuce wojennej
2. w wojnie o niepodległośc Holandii.

ad. 1 - Maurycy ks. Orański w polu przeciwstawił sie masywnym tercios hiszpańskim, stosując szyk na wzór legionów rzymskich. Potem udoskonalił je "zbój Europy" niejaki Gustaw Adolf, król Szwecji. Był to początek końca dominacji tercios na polach bitewnych Europy.

ad. 2. - Holendrzy przyjęli kalwinizm i zażądali swobód religijnych co poskutkowało nieuchronną konfrontacją z Filipem II, znanym ultrakatolickim królem Hiszpanii. W 1567 wybuchła wojna o niepodległość, formalnie zakończona w 1648 roku, zwana też wojną 80-letnią.

Dla mniej obeznanych z tematem, ale za to biegłych w mowie Shakespeare'a polecam zwięzłą notkę o bitwie w Wikipedii tongue.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #72

Marchi

VI ranga
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student

post 2/10/2006, 23:34 Quote Post

rewelacja. Nisza w polskiej historiografi jak - przepraszam za wyrażenie - cholera. Mam nadzieje, że książka bedzie szczegółowa. szkoda że w PB, a nie B/T, ale nie zamierzam w żadnym stopniu narzekać. Hmm..czyli Pan Biernacki "wypuści" na początku przyszłego roku na rynek aż dwie pozycje smile.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #73

Wanax

III ranga

post 2/10/2006, 23:45 Quote Post

QUOTE(Marchi @ 3/10/2006, 0:34)
Hmm..czyli Pan Biernacki "wypuści" na początku przyszłego roku na rynek aż dwie pozycje smile.gif

Byłoby zbyt pięknie rolleyes.gif Nieuport raczej w okolicach połowy 2007 dry.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #74

Shell

VI ranga
Nr użytkownika: 19.685

post 3/10/2006, 21:35 Quote Post

QUOTE(Wanax @ 3/10/2006, 0:50)
QUOTE(Marchi @ 2/10/2006, 23:00)

No cóż, de gustibus et coloribus non disputandum est, a poza tym ważne to co w środku wink.gif
*

ja mam akurat odwrotnie niz Marchi wink.gif
okladki "Mont..." i "Cudnowa..." podobaja mi sie znacznie bardziej niz poprzedniczek.

zgadzam sie jednak, ze "de gustibus..." itp itd wink.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #75

158 Strony « < 3 4 5 6 7 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej