Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sparta, wychowanie wojenne
     
matOOs
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 2.009

 
 
post 7/07/2005, 13:37 Quote Post

Jaki tytuł nosił ten film na Discovery?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
vel Paulus
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 10.334

 
 
post 4/01/2006, 0:04 Quote Post

A Agoge to "hodowla" tongue.gif

A teraz to się genetyków czepiają...

Ciekawy był zwyczaj porywania narzeczonej i uciekania do żony z koszar;P
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Cwiroos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 80

 
 
post 23/05/2006, 23:12 Quote Post

Witam ! nie spotkaliscie sie nigdy z opinią iż cała "otoczka" agoge jest mocno przesadzona? Sami Spartiaci odizolowani wręcz od innych poleis sami podtrzymywali mit o niezwyciężonych wojskach z określonych powodów, co z "nadwornym pisarzem" Tyrtajosem którego twórczość jest niemal propagandowa?.I kolejny wątek,spartiaci żyli w paranoicznym strachu przed buntem helotów, niechętnie wyprowadzali wojska poza poleis, woleli używać systemu sojuszy czy w takiej sytuacji gdy liczba helotów jest dużo większa od homoioi mogli sobie pozwolić na takie szastanie życiem młodych spartiatów ? A moze lacedemońska agoge nie była niczym niezwykłym? w innych poleis również przygotowywano młodzieńców do służby wojskowej ( chociaz Sparta jest najbardziej wyraznym przykładem gdy poleis rządzi grupa zawodowych żołnierzy-arystokratów). pozdrawiam !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 10/12/2006, 16:13 Quote Post

QUOTE(Patrycja @ 24/01/2004, 1:06)
Wychowanie spartańskie:
Każdy młody obywatel w Sparcie miał obowiązek przynależenia do armii. Wybierano tylko mocnych osobników. Słabe i niedorozwinięte dzieci zabijano przy urodzeniu sad.gif . W wieku 7 lat chłopiec wstępywał do agoge czyli coś na kształt szkoły z internatem. Panowały tam bardzo ciężkie warunki. Należało samemu zbudować sobie szałas, samemu zdobyc pozywienie( oczywiście żywiono tam ale dla niektórych w niewystarczających ilościach). Można tam było kraść, ale tak żeby nie złapali, bo jak złapali to.... kara była wysoka. Uczono tam sprytu i radzenia sobie w zyciu. W wieku 10 lat chłopiec zostawał pełnoprawnym członkiem agoge. Uczył się władać bronią oraz ogólnych technik walki czyli w tym okresie ogólnie przygotowywano go do służby wojskowej. Agoge kończono w wieku 17 lat. Kończyło się to rytualną chłostą lub innymi brutalnymi "zabiegami". Im brutalniejsza metoda, tym bardziej było się czym chwalić. A po agaoge w szeregi marsz! Dziewczęta tez były w agoge, ale panowały tam dużo łagodniejsze warunki i kończyły agoge w wieku 14 lat.
*



Z obowiązku zwalniano jedynie następcy króla. Z tego co wiem to w Sparcie było 2 królów więc powinno być następców królów. W agoge mogli brać udział również chłopcy zrodzeni ze związku Spartanina i niewolnicy, nie posiadali oni jednak pełnych praw obywatelskich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 10/12/2006, 22:34 Quote Post

Jeśli dobrze pamiętam to z agoge następcy tronu korzystali ale dla nich było nieco złagodzone,np nie musieli byc skoszarowani na terenie gimnazjonu.Nie jestem pewny co do kar przewidzianych dla winowajców,czy dotyczyły one także królewskich synów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 11/12/2006, 17:10 Quote Post

QUOTE(simon13 @ 10/12/2006, 23:34)
Jeśli dobrze pamiętam to z agoge następcy tronu korzystali ale dla nich było nieco złagodzone,np nie musieli byc skoszarowani na terenie gimnazjonu.Nie jestem pewny co do kar przewidzianych dla winowajców,czy dotyczyły one także królewskich synów.
*



Moje informacje na ten temat są sprzeczne z twoimi. Możesz podać jakieś źródło jeśli znajdziesz potwierdzenie twoich informacji. Nastęcy tronu nie podlegali wychowaniu państwowemu.

QUOTE
Gdy chłopiec ukończył siedem lat, podlegał wychowaniu państwowemu (agoge), z którego zwalniano jedynie następcę króla...
Oxford. Wielka Historia Świata tom VIII
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 12/12/2006, 5:20 Quote Post

Nie jestem w stanie podac Ci źródła ponieważ nie przebywam aktualnie w kraju i nie mam dostępu do moich książek,ale pamiętam,że następcy tronu odbierali agoge i brali udział w życiu gimnazjonu.Byc może było to na zasadzie dobrowolności,czyli,że rodzice musieli wyrazic zgodę by ich potomek uczył się z rówieśnikami i nie trwało to tak długo jak zwykle.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
agema
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 16.488

 
 
post 12/12/2006, 8:55 Quote Post

Generalnie następcy tronu byli z agoge zwolnieni, jednak skomplikowane zasady dziedziczenia, czy przekazywania władzy (np. w razie nagłej,bezpotomnej smierci króla)mogły spowodować że królem został Spartiata który w agoge uczestniczył.
Na przykład Agesilaos ( za Plutarchem).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 26/12/2006, 22:43 Quote Post

"Każdy młody obywatel w Sparcie miał obowiązek przynależenia do armii."blink.gif blink.gif

Jak już napisaliśmy królowie byli zwalniani ze służby wojskowej.

W czasie naszych rozważań pojawił się spory błąd. rolleyes.gif
Agoge to nie jest to samo co obowiązek przynależenia do armii!
Agoge trwało od 7 do 17 roku życia. Oboiązek przynależenia do armii następował po ukończeniu agoge, czyli był typem wychowania już dorosłego SPARTIATY.

W agoge mogli brać udział również chłopcy zrodzeni ze związku Spartanina i niewolnicy, nie posiadali oni jednak pełnych praw obywatelskich.blink.gif blink.gif
To co tu napisałem też jest błędem!

Podsumowując:
każdy młody obywatel Sparty nie miał obowiązku przynależenia do armii (do agoge również.) Tylko Spartiaci mieli taki obowiązek.

Czy to co napisałem zgadza się?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Agnus_Busola
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 22.226

Agnieszka Osypinska
Stopień akademicki: mgr. przyszly inz.
 
 
post 27/12/2006, 12:25 Quote Post

Jeśli chodzi o zabijanie- czy też porzucanie chorych dzieci, to czytałam, że tak było w całej Grecji, nie tylko w Sparcie. I nie dotyczyło to tyko dzieci chorych, ale też niechcianych- trochę taka forma kontroli urodzin.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 27/12/2006, 12:51 Quote Post

Eliminacja, porzucanie --> http://www.historycy.org/index.php?showtopic=25390

Celami systemu wychowania było:

-wychowanie ludzi silnych, wlaccznych i zdyscyplinowanych
-wpojenie pogardy do niewolnikow i ciaglej gotowosci bojowej
-ograniczenie do minimum wymagań intelektualnych

Można pokusić się o stwierdzenie (tak jak ktoś już tu napisał), że Sparta zawdzięcza swoją potęgę militarną oraz zwycięstwo w wojnie Peloponeskiej systemowi wychowania spartańskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
agema
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 166
Nr użytkownika: 16.488

 
 
post 27/12/2006, 13:20 Quote Post

QUOTE(Agnus_Busola @ 27/12/2006, 13:25)
Jeśli chodzi o zabijanie- czy też porzucanie chorych dzieci, to czytałam, że tak było w całej Grecji, nie tylko w Sparcie. I nie dotyczyło to tyko dzieci chorych, ale też niechcianych- trochę taka forma kontroli urodzin.
*


To by się zgadzało.Rożnica polegała na tym że o losie dziecka decydowała starszyzna rady fyli (gminy), a nie tylko ojciec.
QUOTE
Jak już napisaliśmy królowie byli zwalniani ze służby wojskowej.

Co takiego ?
Dalszej częsci postu Tomka nie rozumiem rolleyes.gif
Czy mógłbyś go trochę uporzadkować ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 28/12/2006, 11:46 Quote Post

Tak, już wyjaśniam i porządkuję co miałem na myśli.


Są to odpowiedzi na pytanie kto miał obowiązek należenia do armii.

Patrycja:” każdy obywatel w Sparcie miał obowiązek przynależenia do armii

simon13:” jeśli dobrze pamiętam to z agoge następcy tronu korzystali ale dla nich było nieco złagodzone”

T-o-m-e-k: ” gdy chłopiec ukończył siedem lat, podlegał wychowaniu państwowemu (agoge) z którego zwalniano jedynie następcę króla.”

agema: „ generalnie następcy tronu byli zwalniani z agoge


Specjalni pogrubiłem dwa pojęcia: agoge i obowiązek przynależenia do armii. W przytoczonych cytatach z dyskusji widać wyraźnie pomieszanie pojęć agoge i obowiązek przynależnie do armii. Powyższe cytaty wskazują, że agoge i przynależnie do armii jest tym samym. rolleyes.gif
W pości wyżej napisałem, że agoge i przynależenie do armii jest czymś innym. smile.gif

Agoge:
Od siódmego do siedemnastego roku życia chłopiec (spartiata) podlegał wychowaniu państwowemu (agoge), z agoge zwalniano jedynie następcę króla. Od tego momentu młody chłopiec żył w kompanii, kształtował w sobie cechy typowe dla spartańskiego obywatela i żołnierza.

Agoge to okres kształtowania młodzieńczej osobowości Spartiaty. Po ukończeniu agoge następuje odrębny etap wychowania dorosłego człowieka. Wychowanie dorosłych w Sparcie obejmowało przymusową służbę wojkową.

Obowiązek przynależenia do armii –
powinność spartiaty który wkraczał w dorosłe życie, następował po ukończeniu agoge. Obowiązek należnie do armii tzn. udziału w ćwiczeniach wojskowych i syssytiach.


Mam nadzieję, że teraz napisałem wszystko prosto i zrozumiale. Mogę się mylić, ale z tego co wiem to agoge jest czymś zupełnie innym od obowiązku przynależnia do armii. Oczywiści agoge i obowiązkowe przynależenia do armii należało do spartańskiego typu wychowania i podlegali mu tylko dzieci wolnych obywateli-spartiatów ( w przypadku przynależnie do armii byli to już dorośli)

Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
simon13
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.149
Nr użytkownika: 22.678

Zawód: kobieta pracujaca
 
 
post 28/12/2006, 21:21 Quote Post

Jeśli dobrze zrozumiałem to z poprzednich postów wynika iż następcy tronu nie mieli obowiązku uczestniczenia w agoge,ale też nikt im tego nie zabraniał.Obowiązek służby w armii faktycznie nie obejmował tylko spartiatów bo wojsko nigdy nie osiągnęłoby takiej liczebności jak w czasie wojen.Agoge możemy traktowac jak pewien rodzaj szkoły,po ukończeniu którego podlega się obowiązkom państwowym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
T-o-m-e-k
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 191
Nr użytkownika: 15.113

Tomek
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: Nauczyciel historii
 
 
post 29/12/2006, 16:29 Quote Post

QUOTE
Jeśli dobrze zrozumiałem to z poprzednich postów wynika iż następcy tronu nie mieli obowiązku uczestniczenia w agoge,ale też nikt im tego nie zabraniał.

Również to wynika. Przede wszystkim jednak, że do agoge należy obowiązek przynależności do armii (tak jednak nie jest)

QUOTE
następcy tronu nie mieli obowiązku uczestniczenia w agoge,ale też nikt im tego nie zabraniał.

Zgadzam się smile.gif

QUOTE
Agoge możemy traktowac jak pewien rodzaj szkoły,po ukończeniu którego podlega się obowiązkom państwowym.

Tak jest, agoge trwało do 20 roku żcyia.

QUOTE
Obowiązek służby w armii faktycznie nie obejmował tylko spartiatów bo wojsko nigdy nie osiągnęłoby takiej liczebności jak w czasie wojen.

Czyli nie wszyscy hoplici spartańscy byli znakomicie przygotowani do walki. Ci którzy nie odbyli agoge musieli pewnie sporo odstawać umiejętnościami i wyszkoleniem od reszty.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

9 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej