Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
14 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konfederacja Barska - pierwsze powstanie narodowe?, Znaczenie Konfederacji Barskiej
     
ota
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 227
Nr użytkownika: 21.218

Artur
Zawód: kitchen porter
 
 
post 25/11/2006, 14:57 Quote Post

Przyrownanie Poniatowskiego do Bieruta jest dla minie czyms niepojetym! Analogia z tym ze narzucono nam tych dwoch wladcow to jedyne co ich laczy. Moj poglad na Stanislawa Augusta przedstawilem w temacie mu poswieconym na tym forum w dziale schylek RON. Nie bede sie wiec powtarzal, przypomne wylacznie, ze jedynie Batorego cenie bardziej posrod naszych krolow elekcyjnych. Moze w rewanzu wyjasnisz co rozumiesz pod pojeciem "sprzedal" narod?
Nie zmienia to faktu, ze rowniez postrzegam konfederacje barska jako zryw narodowowyzwolenczy. Z drugiej stropny niektorych jej uczestnikow, np.ludzi pokroju Panie Kochanku nie porownywalbym z wynedznialymi herosami epoki tuz-po-jaltanskiej. Badz co badz, to wielcy magnaci wlasnie zepsuli RP, czesto sprzedajac swoje uslugi obcym dworom (nawet jesli nie Rosji i nie w roku 1768). Skoro Poniatowskiego nazwac zdrajca to to samo mozna rzec o wielu innych wielkich rodach w tym i Radziwillach. A w roku 1768 jedli to co sobie sami nawazyli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 25/11/2006, 16:00 Quote Post

QUOTE
Przyrownanie Poniatowskiego do Bieruta jest dla minie czyms niepojetym!


Rozumiem że to teza dosyć kontrowersyjna, mimo wszystko postaram się jej bronić

QUOTE
Analogia z tym ze narzucono nam tych dwoch wladcow to jedyne co ich laczy


Ja widzę więcej

I jeden i drugi skierowali podległe sobie wojsko do walki z narodem
I jeden i drugi bez Rosjan w kraju niewiele znaczyli, dlatego też musieli być posłuszni rozkazom ze wschodu
Ci dwaj przywódcy nie mieli u narodu żadnego kredytu
Obaj doszli do władzy dzięki partią zaprzedanym Obcemu Mocarstwu ( Familia – Partia Komunistyczna )
Obaj byli tylko marionetkami i obaj byli znienawidzeni w kraju
Obaj bardziej zajmowali się przyjemnościami łoża niż krajem
Ci dwaj panowie dla sprawowania władzy i ciągnięcia z niej profitów gotowi byli współdziałać nawet z diabłem

Oczywiście wyżej od Bieruta cenię Poniatowskiego ( głownie jako człowieka, bo politykiem był fatalnym ) – ten chociaż miał tyle przyzwoitości aby prosić się, błagać i narzekać Rosjanom – choćby prośby o łagodne traktowanie konfederatów – nie zmienia to jednak tego iż sprzedawszy się Moskwie i siedząc u niej w kieszeni, uzależniony od nich we wszystkim władca był tylko marionetką taką jak Bierut

QUOTE
Z drugiej stropny niektorych jej uczestnikow, np.ludzi pokroju Panie Kochanku nie porownywalbym z wynedznialymi herosami epoki tuz-po-jaltanskiej.


Porównałem Barzan do podziemia niepodległościowego myśląc głównie o braku szans na zwycięstwo w walce z Rosją i jednych i drugich zsyłano na Syberię, torturowano, istnieje wiele podobieństw, gdyby nie istniały w czasach komunizmu, gdy nie można było mówić otwarcie o sytuacji kraju - gdy Polską rządził człowiek wyznający pogląd króla Stasia – o wyborze mniejszego zła – nietrwała by tak zażarta dyskusja zastępcza – Właśnie o królu Stasiu !
Co do dowódców Barzan to oczywiście nie odznaczali się takim patriotyzmem jak dowódcy podziemia w latach po zakończeniu II wojny światowej. Jednak już losy ich podkomendnych są bardzo podobne…
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
briken
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 23.471

Zawód: licealista
 
 
post 25/11/2006, 23:06 Quote Post

QUOTE(Maciekor @ 25/11/2006, 11:12)
P.S. padły głosy o 100 tysiącach uczestników czy są to dane sprawdzone? Ile konfederatów wzięło udział w bezpośrednich walkach z Rosją?
*



Z Rosją?

Maciekor - zamiast bronić RON, broniono tradycyjnych wartości, czyli np. katolicyzmu. Co za tym idzie - zamiast walki z Rosją mieliśmy walkę z kozackim powstaniem hajdamaków - Koliszczyzna.

Wtedy to wielka i opiekuńcza Matka Rosja przyszła i rozgoniła towarzystwo. "Divide et impera" - dziel i rządź. Znakomity pretekst, żeby wejść w granice RON - Oświecona i Absolutystyczna Rosja robi porządek z polskim pijactwem i swawolą - tak wyglądało to w oczach Zachodu, więc nie mów o świetnej pozycji geopolitycznej.

Hieronim Lubomirski - ja myślę, że żaden poważny historyk nie brałby się za porównywanie króla Stasia i Bieruta. To tkzw. historyczny samograj.Te postacie są tak odległe, że można napisać co się chce, byle udowodnić, że obaj byli na maksa źli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 26/11/2006, 7:28 Quote Post

QUOTE
Hieronim Lubomirski - ja myślę, że żaden poważny historyk nie brałby się za porównywanie króla Stasia i Bieruta. To tkzw. historyczny samograj.Te postacie są tak odległe, że można napisać co się chce, byle udowodnić, że obaj byli na maksa źli.


Nie ma postacji historycznych całkowicie złych, no może z wyjątkiem takich jak Hitler czy Stalin prawie każda ma też jakieś jasne strony. A kolszczyznę wywołali sami Rosjanie, aby utopic we krwi Barzan wszelki opór. A jako dowód na to że nawet o najgorszych draniach w historii można coś dobrego powiedziec - Xawery Branicki krwawo tłumił koliszczyznę wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Maciekor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 186
Nr użytkownika: 7.558

Maciej
Zawód: absolwent liceum
 
 
post 26/11/2006, 9:43 Quote Post

QUOTE(briken @ 26/11/2006, 1:06)
QUOTE(Maciekor @ 25/11/2006, 11:12)
P.S. padły głosy o 100 tysiącach uczestników czy są to dane sprawdzone? Ile konfederatów wzięło udział w bezpośrednich walkach z Rosją?
*



Z Rosją?

Maciekor - zamiast bronić RON, broniono tradycyjnych wartości, czyli np. katolicyzmu. Co za tym idzie - zamiast walki z Rosją mieliśmy walkę z kozackim powstaniem hajdamaków - Koliszczyzna.

Wtedy to wielka i opiekuńcza Matka Rosja przyszła i rozgoniła towarzystwo. "Divide et impera" - dziel i rządź. Znakomity pretekst, żeby wejść w granice RON - Oświecona i Absolutystyczna Rosja robi porządek z polskim pijactwem i swawolą - tak wyglądało to w oczach Zachodu, więc nie mów o świetnej pozycji geopolitycznej.

Hieronim Lubomirski - ja myślę, że żaden poważny historyk nie brałby się za porównywanie króla Stasia i Bieruta. To tkzw. historyczny samograj.Te postacie są tak odległe, że można napisać co się chce, byle udowodnić, że obaj byli na maksa źli.
*



Z konfederatami walczył również korpus rosyjsko-polski dowodzony przez Ksawerego Branickiego bodajże. Koliszczyzna to inna sprawa, zwłaszcza , że później konfederaci walczyli pod Częstochową i Wawelem gdzie hajdamaków już nie było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 26/11/2006, 9:59 Quote Post

QUOTE
Co za tym idzie - zamiast walki z Rosją mieliśmy walkę z kozackim powstaniem hajdamaków - Koliszczyzna.


A co mieli się dać wymordować tej ciemnej dziczy jak ci z Humania, gdzie kazano pikami dźgać rodziców własnym dzieciom ? confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
briken
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 23.471

Zawód: licealista
 
 
post 26/11/2006, 15:21 Quote Post

Nie neguję, że koliszczyznę sprowokowała Rosja. O to mi właśnie chodzi. To była świetna pułapka, zarówno na ciemną szlachtę, jak i na ciemnych kozaków.

A tak poza tym` nie wiem, co w tym dobrego, że Xawery tłumił krwawo koliszczyznę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 26/11/2006, 15:28 Quote Post

QUOTE
A tak poza tym` nie wiem, co w tym dobrego, że Xawery tłumił krwawo koliszczyznę.


Naprawdę nie wiesz rolleyes.gif cóż to że zginęło mniej Polaków, gdyby rebeli nie stłumiono szybko jeszcze wielu ludzi podzieliłoby losy nieszczęśników z Humania
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
briken
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 23.471

Zawód: licealista
 
 
post 26/11/2006, 23:02 Quote Post

Po pierwsze, powstrzymałbym się od rozróżniania ludzi na Polaków i nie-Polaków, jeśli chodzi o tamte lata.

Po drugie - daleka jest mi ocena moralna tamtych wydarzeń, szczególnie subiektywna, bo gdybym miał stosować Twoje kryteria, to raczej powinienem był żałować, że koliszczyzna nie wybiła wszystkiej szlachty.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 27/11/2006, 7:12 Quote Post

QUOTE
Po pierwsze, powstrzymałbym się od rozróżniania ludzi na Polaków i nie-Polaków, jeśli chodzi o tamte lata.
A gdzie ja napisałem że ktoś był Polakiem lub nie ?

QUOTE
Po drugie - daleka jest mi ocena moralna tamtych wydarzeń, szczególnie subiektywna, bo gdybym miał stosować Twoje kryteria, to raczej powinienem był żałować, że koliszczyzna nie wybiła wszystkiej szlachty.


Zdaje się że przeczytał Pan bardzo mało, albo zgoła nic o tamtych czasach i ludziach, szlachta to byli wtedy jedyni Polacy na ziemi. A kto bronił konstytucji i niepodległości własnymi piersiami na polach Zieleniec, Dubienki, Mira, Zalewy, Racławic, Szczękocin, Maciejowic król ? czy szlachta ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
briken
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 23.471

Zawód: licealista
 
 
post 28/11/2006, 0:19 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 27/11/2006, 8:12)
A gdzie ja napisałem że ktoś był Polakiem lub nie ?


-->
QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 27/11/2006, 8:12)
Naprawdę nie wiesz  cóż to że zginęło mniej Polaków, gdyby rebeli nie stłumiono szybko jeszcze wielu ludzi podzieliłoby losy nieszczęśników z Humania



QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 27/11/2006, 8:12)
Zdaje się że przeczytał Pan bardzo mało, albo zgoła nic o tamtych czasach i ludziach, szlachta to byli wtedy jedyni Polacy na ziemi. A kto bronił konstytucji i niepodległości własnymi piersiami na polach Zieleniec, Dubienki, Mira, Zalewy, Racławic, Szczękocin, Maciejowic  król ? czy szlachta ?
*



Zdaje się nie rozumiem powyższej wypowiedzi.
Ja mówię o ocenie moralnej, a Pan o Zieleńcach i Dubience i o tym, czy walczył król, czy szlachta...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 28/11/2006, 7:21 Quote Post

QUOTE
Ja mówię o ocenie moralnej, a Pan o Zieleńcach i Dubience i o tym, czy walczył król, czy szlachta...
Ocena moralna in plus winna być chyba po stronie tych co narażali życie broniąc słusznej sprawy, a nie tych którzy siedząc bezpiecznie w Warszawie i zabawiając się z metresami, sprzedawali ich krwawe poświęcenie dla kraju
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
briken
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 78
Nr użytkownika: 23.471

Zawód: licealista
 
 
post 28/11/2006, 11:09 Quote Post

nie rozumiem, dlaczego uważasz to za "słuszną sprawę".
I powtarzam, gdybym myślał Twoimi kategoriami, to słuszną sprawą byłaby dla mnie koliszczyzna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 29/11/2006, 15:25 Quote Post

Vitam

jeden i drugi skierowali podległe sobie wojsko do walki z narodem (Hieronim Lubomirski)

Poniatowski? Kiedy, gdzie???????

I jeden i drugi bez Rosjan w kraju niewiele znaczyli, dlatego też musieli być posłuszni rozkazom ze wschodu (H.L)

Fakt, cała Konstytucja 3 Maja, opracowana przez stronnictwo królewskie (czyli samego króla - skoro nic nie znaczył, to nie miał stronników) została z obrzydzeniem przez naród odrzucona i dopiero Moskwa posopołu z Targowicą musiały ją przeforsować... wróć, chyba coś odwrotnie tongue.gif

Ci dwaj przywódcy nie mieli u narodu żadnego kredytu (H.L)

Jakże ten król nasz bogaty, skar jego - serc miliony -> kto zgadnie, o kim ten cytat?

Obaj doszli do władzy dzięki partią zaprzedanym Obcemu Mocarstwu ( Familia – Partia Komunistyczna ) (HL)

Hohoho, mocne słowa, Drogi Hieronimie. Precz z Familią, przecz z jej reformami, niech żyje saskie trwanie w marazmie?

Obaj byli tylko marionetkami i obaj byli znienawidzeni w kraju (H.L)

Jakieś źródło tej wiedzy o znienawidzeniu S.A.P? Badania statystyczne może?

Obaj bardziej zajmowali się przyjemnościami łoża niż krajem (H.L)

Jak wyżej. Podaj, proszę, ile też godzin średnio dziennie król oddawał kochankom, ile poświęcal na sen a ile - na sprawy kraju. Bo bez tego uściśleniaTwoje twierdzenie jest gołosłowne. Ja np. mogę zadeklarować, że sprawom kraju poświęcał 100x więcej czasu, niż kochankom - i moja deklaracja ma dokładnie taką samą wartość co Twoja.

Ci dwaj panowie dla sprawowania władzy i ciągnięcia z niej profitów gotowi byli współdziałać nawet z diabłem (H.L.)

A jakież to profity ciągnął Poniatowski? Toż on ciągle tonął w długach.

Zdaje się że przeczytał Pan bardzo mało, albo zgoła nic o tamtych czasach i ludziach, szlachta to byli wtedy jedyni Polacy na ziemi. (H.L)

Totalnie niezrozumienie sprawy! Szlachta była obywatelami Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a nie Polakami. Tak jak Brytyjczycy nie są tożsami z Anglikami - bo Brytyjczycy to, oprócz Anglików, także Szkoci, Walijczycy, Irlandczycy... Powiedz Walijczykowi że jest Anglikiem - to może być naprawdę ciekawe widowisko biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 29/11/2006, 16:50 Quote Post

QUOTE
Jakieś źródło tej wiedzy o znienawidzeniu S.A.P? Badania statystyczne może?


To broń obosieczna. Dlaczego nie spytać o badania statystyczne dotyczące Bieruta?

QUOTE
Poniatowski? Kiedy, gdzie???????


Co prawda konfederacja Barska to inna bajka i nijak nie można przyrównywać konfederatów z AK-owcami, ale Staś ma na koncie inny grzech. Zgoła odmienny - nieużycia wojsk mu podległych do walki z faktycznym wrogiem.

QUOTE
Jakże ten król nasz bogaty, skar jego - serc miliony -> kto zgadnie, o kim ten cytat?


Wybacz Coobku, ale to o niczym nie świadczy. Pamiętamy dobrze, który to człowiek XX wieku najwięcej wysłuchał takich właśnie wierszyków ku swojej czci(nawet noblistów).

Może by tak lepiej podyskutować o Poniatowskim w stosownym temacie ?

Moje zdanie dotyczące Konfederacji Barskiej jest następujące - żadne powstanie narodowowyzwoleńcze, raczej dowód na degenerację umysłową polskiej szlachty.
Jej tło religijne, mistyczne wręcz obrzydliwe - jarmarczny cudotwórca Marek Jandołowicz, a organizację zostawiam bez komentarza. Podobnie jak dyplomatyczne działania KOnfederacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

14 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej