Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kim jest Bóg?
     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 21/10/2014, 14:08 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 21/10/2014, 13:16)
Postać boga/bóstw we wszytskich religiach świata (może poza nowoczesnymi koncepcjami filozficznymi) opiera się na założeniu ingerencji w świat stworzony.
Tym samym absolut nie może byc bogiem.

Dlatego przyjmuję deizm. Pierwszy Poruszyciel u Arystotelesa też był obojętny wobec świata, dopiero św. Tomasz utożsamił go z aktywnym JHWH.
QUOTE
Jaki byłby sens istnienia absolutu w takim razie? Skoro do niczego nie jest potrzebny?

Z punktu widzenia logiki tego świata nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic o Absolucie, poza tym, że istnieje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 21/10/2014, 14:11 Quote Post

dla mnie pojęcie istnienia absolutu nie jest logiczne.


Ten post był edytowany przez Elfir: 21/10/2014, 14:11
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 21/10/2014, 14:30 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 21/10/2014, 14:11)
dla mnie pojęcie istnienia absolutu nie jest logiczne.
*


Udowodnij to więc.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 21/10/2014, 14:39 Quote Post

Ale co mam udowadniać?
Absolut to dla ciebie Praprzyczyna. Bo potrzegasz świat liniowo i na dodatek jestes ograniczony zasadami fizyki jakie panują po Wielkim Wybuchu.
Dla mnie Wielki Wybuch nie jest początkiem istnienia tylko zmianą jego formy w skali jakiej nie jestesmy w stanie pojąć, z powodu ograniczenia naszych zmysłów do czterowymiarowej przestrzeni.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 21/10/2014, 15:37 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 21/10/2014, 14:39)
Ale co mam udowadniać?

Że Absolut jest nielogiczny. Podaj więc dowód, że faktycznie tak jest.
QUOTE
Absolut to dla ciebie Praprzyczyna. Bo potrzegasz świat liniowo i na dodatek jestes ograniczony zasadami fizyki jakie panują po Wielkim Wybuchu.
Dla mnie Wielki Wybuch nie jest początkiem istnienia tylko zmianą jego formy w skali jakiej nie jestesmy w stanie pojąć, z powodu ograniczenia naszych zmysłów do czterowymiarowej przestrzeni.
*


A więc wyznajesz demiurgię, tzn. nasz świat jest kolejnym stopniem stworzenia, istnieje nieokreślony ciąg Bogów, którzy sami są stworzeniami innego Boga, a Praprzyczyna jest gdzieś hen daleko.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 21/10/2014, 16:07 Quote Post

Vitam

dlatego nie pisałam o konkretnym wzorze fizycznym tylko o teorii fizycznej. (Elfir)

OK, widzę że coś napisałem niejasno. Choć wydawało mi się jasne, w końcu teoria fizyczna opisuje fizycznie pewne sprawy. Zatem:

Bo przecież do wyjaśniania powstania obecnego wszechswiata, jaki znamy, starczy dobra teoria fizyczna. (Elfir)

udowodnij własne słowa. To znaczy - przytocz obecnie istniejącą teorię fizyczną, która opisuje to o czym pisałem. Względnie udowodnij, że takowa powstanie w przyszłości.

Jaki byłby sens istnienia absolutu w takim razie? Skoro do niczego nie jest potrzebny? (Elfir)

A co rozumiesz pod pojęciem "jest potrzebny"?

Ten post był edytowany przez Qbk: 21/10/2014, 16:07
 
Post #21

     
Elfir
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.039
Nr użytkownika: 80.708

OK
Zawód: ogrodnik
 
 
post 21/10/2014, 17:20 Quote Post

QUOTE(de Ptysz @ 21/10/2014, 15:37)
Że Absolut jest nielogiczny. Podaj więc dowód, że faktycznie tak jest.


Dowód - energia nie potrzebuje prapoczątku. Potrzebują go istoty poruszające się w czasie.

QUOTE(de Ptysz @ 21/10/2014, 15:37)
A więc wyznajesz demiurgię, tzn. nasz świat jest kolejnym stopniem stworzenia, istnieje nieokreślony ciąg Bogów, którzy sami są stworzeniami innego Boga, a Praprzyczyna jest gdzieś hen daleko.


Nie. Nie mam pojęcia w którym miejscu tego się doczytałeś?
Dla mnie nie musi być żadnego "przed".
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 21/10/2014, 17:32 Quote Post

Vitam

Dowód - energia nie potrzebuje prapoczątku. (Elfir)

Jaka energia? O ile mi coś nie umknęło, to chyba nikt jeszcze w wątku tego słowa wcześniej nie użył. Energia w znaczeniu fizycznym? Jest tylko cechą vel stanem materii. I bez materii nie istnieje. Jeśli założymy, że materia potrzebuje prapoczątku, to energia tym bardziej.
 
Post #23

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 21/10/2014, 17:37 Quote Post

QUOTE(Elfir @ 21/10/2014, 17:20)
QUOTE(de Ptysz @ 21/10/2014, 15:37)
Że Absolut jest nielogiczny. Podaj więc dowód, że faktycznie tak jest.


Dowód - energia nie potrzebuje prapoczątku. Potrzebują go istoty poruszające się w czasie.

Co to ma do nielogiczności Absolutu?
QUOTE
QUOTE(de Ptysz @ 21/10/2014, 15:37)
A więc wyznajesz demiurgię, tzn. nasz świat jest kolejnym stopniem stworzenia, istnieje nieokreślony ciąg Bogów, którzy sami są stworzeniami innego Boga, a Praprzyczyna jest gdzieś hen daleko.


Nie. Nie mam pojęcia w którym miejscu tego się doczytałeś?
Dla mnie nie musi być żadnego "przed".
*


Zakładasz, że istnieje Demiurg i pewne zewnętrzne ramy rzeczywistości, które określają jego logikę. Ja nie czynię tego rozróżnienia, to Absolut jest tymi ramami bytu, a więc Absolut jest jednocześnie ograniczony przez własną logikę oraz wszechmocny, gdyż zwyczajnie poza nim nic nie istnieje, czyli jest wszystkim tym, co jest możliwe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 21/10/2014, 19:05 Quote Post

CODE
To tylko argument za idealizmem, gdy zastosujemy dowód redukcji pojęciowej w wielu aspektach

Nie widzę tutaj żadnej redukcji.
CODE
sam fakt, że możemy pomyśleć o danej idei potwierdza, że może ona istnieć obiektywnie

Możemy pomyśleć i o latającym słoniu.
CODE
Jedynie w taki sposób, że potwierdza mnogość bytów

Rzeczywistość ogólnie potwierdza mnogość bytów.

CODE
Postać boga/bóstw we wszytskich religiach świata (może poza nowoczesnymi koncepcjami filozficznymi) opiera się na założeniu ingerencji w świat stworzony.
Tym samym absolut nie może byc bogiem.

W jaki sposób jedno wynika z drugiego?
CODE
dlatego nie pisałam o konkretnym wzorze fizycznym tylko o teorii fizycznej.

Teoria fizyczna głosi że wszechświat od razu wskoczył w czas Plancka. A jest to wielkość skończona.
CODE

Z punktu widzenia logiki tego świata nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic o Absolucie, poza tym, że istnieje.

No coś tam jeszcze może i możemy, jednak na pewno rozwodzenie się nad sensem jego istnienia jest bezsensowne.
CODE
Absolut jest jednocześnie ograniczony przez własną logikę oraz wszechmocny, gdyż zwyczajnie poza nim nic nie istnieje, czyli jest wszystkim tym, co jest możliwe

Dlaczego niby jest wszystkim?
Jest jednocześnie osobą i nią nie jest?

Ten post był edytowany przez misza88: 21/10/2014, 19:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 21/10/2014, 20:35 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 21/10/2014, 19:05)
CODE
To tylko argument za idealizmem, gdy zastosujemy dowód redukcji pojęciowej w wielu aspektach

Nie widzę tutaj żadnej redukcji.

Każdy byt ma swoją przyczynę, jedynym bytem bez przyczyny jest Absolut. Zaczynając od dowolnego bytu możemy cofać się w łańcuchu przyczynowo-skutkowym i zawsze w końcu dojdziemy do Absolutu - Praprzyczyny.
QUOTE
Możemy pomyśleć i o latającym słoniu.

Co tylko potwierdza istnienie idei latającego słonia, ale nie potwierdza, że w świecie materialnym słonie latają - świat materialny jest tylko częścią Wszechświata.
QUOTE
Rzeczywistość ogólnie potwierdza mnogość bytów.

Jak pisałem, mnogość jest pochodna w stosunku do jedności.
QUOTE
Dlaczego niby jest wszystkim?
Jest jednocześnie osobą i nią nie jest?
*


Jest wszystkim, co istnieje i może istnieć. Nieistnienie jest sprzeczne logicznie, bo zakłada istnienie idei nieistnienia, a istnienie tej idei samo w sobie jest istnieniem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Kuba Grom
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 84.722

Kuba Grom
Zawód: Student (jeszcze)
 
 
post 21/10/2014, 21:05 Quote Post

Bóg jest zbiorem paradoksów i idei niewyobrażalnych.

QUOTE
Jest wszystkim, co istnieje i może istnieć. Nieistnienie jest sprzeczne logicznie, bo zakłada istnienie idei nieistnienia, a istnienie tej idei samo w sobie jest istnieniem.


Czyli bóg nieistniejący, istnieje dlatego że nieistnieje?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 21/10/2014, 21:23 Quote Post

QUOTE(Kuba Grom @ 21/10/2014, 21:05)
Bóg jest zbiorem paradoksów i idei niewyobrażalnych.

QUOTE
Jest wszystkim, co istnieje i może istnieć. Nieistnienie jest sprzeczne logicznie, bo zakłada istnienie idei nieistnienia, a istnienie tej idei samo w sobie jest istnieniem.


Czyli bóg nieistniejący, istnieje dlatego że nieistnieje?
*


Dyskusja nam się rozmywa. Nieistnienie... nie istnieje, więc nawet nie należy o nie pytać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
usunięte 231218
 

Unregistered

 
 
post 21/10/2014, 21:46 Quote Post

Vitam

Jest wszystkim, co istnieje i może istnieć. Nieistnienie jest sprzeczne logicznie, bo zakłada istnienie idei nieistnienia, a istnienie tej idei samo w sobie jest istnieniem. (de Ptysz)

Jak już tak filozoficznie jedziemy, to pozwolę sobie zauważyć, że sprzeczność istnienia i nieistnienia występuje w naszej logice - która atoli nie musi wyczerpywać całego zbioru logik możliwych do zaistnienia. A skoro Absolut ma być wszystkim co możliwe - to może w jakiejś metalogice żadnej sprzeczności nie ma.
Coś jak z dualizmem korpuskularno-falowym, foton jest równocześnie cząstką i falą.
 
Post #29

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 22/10/2014, 16:16 Quote Post

CODE
Każdy byt ma swoją przyczynę

No i właśnie przyczyną zaistnienia czasu jest materia.
CODE
świat materialny jest tylko częścią Wszechświata.

Na pewno nie w tym sensie o którym piszesz. Latający słoń, a zatem nasza myśl jak najbardziej podpada pod materię. Pod materię nie podpada dusza, arystotelesowska forma, forma materii.
Latający słoń istnieje we wszechświecie podobnie jak postać z bajek animowanych, a może raczej jak zdjęcie przechowywane na dysku twardym.
CODE
Jest wszystkim, co istnieje i może istnieć.

Koło może istnieć, może istnieć i kwadrat, jest jednocześnie kołem i kwadratem? Czy może być?
Nie widzisz tutaj zbytniej nadbudowy?
CODE
Coś jak z dualizmem korpuskularno-falowym, foton jest równocześnie cząstką i falą.

To jednak nie to samo, bo cząstka nie może być jednocześnie falą i nie falą. Albo falą nie posiadającą właściwości fali.

Ten post był edytowany przez misza88: 22/10/2014, 16:45
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej