Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wikingowie w Wolinie, Pytanie.
     
z Dziwnowa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 74.385

Artur Waldowski
Zawód: uczen
 
 
post 15/09/2011, 20:36 Quote Post

Witam.
Mam do Panów takie pytanie.
Mieszkam w Dziwnowie i zastanawiam się czy w średniowieczu Wikingowie - Duńczycy napadając na Wolin wpływali przez port w Dziwnowie czy w Świnoujściu?
Gzie mogę zdobyć informacje na temat drogi morskiej w Średniowieczu X-XIw z Dani Szwecji do Wolina?
Pozdrawiam.
Artur
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
frankoo22
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 67.582

Franciszek Cachel
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/05/2012, 13:34 Quote Post

Zależy o który napad Ci chodzi, drogi do Wolina wiodły dwie i nic ie wykluczało jednej z używalności. Atak mógł być przeprowadzony każdą, a nawet obiema naraz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 29/05/2012, 16:47 Quote Post

W książce Jakuba Morawca o Wolinie w średniowiecznej tradycji wikińskiej - jest w internecie w cyfrowej bibliotece... O ile kiedyś zobaczysz ten post. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
styrsman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 79.302

Zawód: ¿eglarz
 
 
post 15/09/2012, 19:32 Quote Post

QUOTE(z Dziwnowa @ 15/09/2011, 21:36)
Witam.
Mam do Panów takie pytanie.
Mieszkam w Dziwnowie i zastanawiam się czy w średniowieczu Wikingowie - Duńczycy napadając na Wolin wpływali przez port w Dziwnowie czy w Świnoujściu?
Gzie mogę zdobyć informacje na temat drogi morskiej w Średniowieczu X-XIw z Dani Szwecji do Wolina?
Pozdrawiam.
Artur
*


Witam.O ile ktoś tu jeszcze zaglądnie to na Zalew Szczeciński są trzy drogi: przez Dziwnę, Świnę i Pianę(Peene). Zmiany linii brzegowej też są duże. Wystarczy porównać mapę Lubinusa z 1618r (jedna z pierwszych map w skali)z obecną linią brzegową.Np. jez. Jamno jest jeszcze zatoką i u wybrzeży wyspy Uznam widnieje wyspa Vineta.Nazwa jeziora Zatoka Wrzosowska sugeruje być może wyjście na morze w okolicy dzisiejszego Dziwnówka.Pzdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
dragon55
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 79.798

Piotr Wijas
Zawód: uczeñ
 
 
post 25/10/2012, 9:17 Quote Post

O ile mi wiadomo we wczesnym średniowieczu wyspa Wolin była o wiele mniejsza niż dzisiaj.Wikingowie po prostu do niej dopłynęli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 13/05/2023, 15:35 Quote Post

Znalazłem sześć tematów o Wolinie i ten wydał mi się najwłaśiwszy dla zapodania tego materiału: https://kamienskie.info/dziennikarze-new-yo...JdIKk6hl1N7q3WE


Dziennikarze New York Times w Wolinie

Wolin, ze względu na swój bogaty potencjał archeologiczny, stwarza możliwość dokonania odkryć unikalnych na skalę europejską. Dlatego miasto podejmuje współpracę z instytutami naukowymi, o których szczegółach będzie informować w odpowiednim czasie.


Czuję się mocno zaciekawiony. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 13/05/2023, 18:02 Quote Post

QUOTE(styrsman @ 15/09/2012, 19:32)
Zmiany linii brzegowej też są duże. Wystarczy porównać mapę Lubinusa z 1618r (jedna z pierwszych map w skali)z obecną linią brzegową.Np. jez. Jamno jest jeszcze zatoką i u wybrzeży wyspy Uznam widnieje wyspa Vineta.Nazwa jeziora Zatoka Wrzosowska sugeruje być może wyjście na morze w okolicy dzisiejszego Dziwnówka.Pzdr.
*


Nie było wyspy Wineta. To ląd całkowicie legendarny. Co do ujść Odry to odkąd mamy zapisy źródłowe - były tylko trzy. Tak jak teraz

QUOTE
O ile mi wiadomo we wczesnym średniowieczu wyspa Wolin była o wiele mniejsza niż dzisiaj..

Była taka jak obecnie mniej więcej.

QUOTE
Wikingowie po prostu do niej dopłynęli

Możliwość dopłynięcia do wyspy Wolin nie jest limitowana jej rozmiarem. Obecnie też by dopłynęli

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 13/05/2023, 18:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
TMI Fairy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 106.470

 
 
post 13/05/2023, 18:05 Quote Post

Wysuwam teżę, iż w X w. od Świętoujścia po Dziwnówek był rząd wysepek. Przyjmujących różne konfiguracje, w zależności od zimowych sztormów łączących i rodzielających się. Tak jak Mierzeja Wiślana lub Półwysep Helski.
Czyli przypuszczam, iż szlaków wodnych mogło byc kilka. Zresztą, zważywszy na szerokość mierzeji w chociażby Miedzywodziu, to dla całkowitego zaskoczenia drakkary można było przenieść ...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 13/05/2023, 18:07 Quote Post

QUOTE(TMI Fairy @ 13/05/2023, 18:05)
Wysuwam teżę, iż w X w. od Świętoujścia po Dziwnówek był rząd wysepek. Przyjmujących różne konfiguracje, w zależności od zimowych sztormów łączących i rodzielających się. Tak jak Mierzeja Wiślana lub Półwysep Helski.
Czyli przypuszczam, iż szlaków wodnych mogło byc kilka. Zresztą, zważywszy na szerokość mierzeji w chociażby Miedzywodziu, to dla całkowitego zaskoczenia drakkary można było przenieść ...
*


Jak wyżej napisałem nie mamy żadnych dowodów na taką konfigurację. Szlaki wodne były trzy. Od kiedy mamy zapisy źródłowe.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 13/05/2023, 22:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
TMI Fairy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 106.470

 
 
post 13/05/2023, 18:52 Quote Post

Ja tak tylko sobie po cichutku gdybusiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
sirdaniel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 480
Nr użytkownika: 105.790

Zawód: Kontestator
 
 
post 13/05/2023, 20:12 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 13/05/2023, 16:35)
Znalazłem sześć tematów o Wolinie i ten wydał mi się najwłaśiwszy dla zapodania tego materiału: https://kamienskie.info/dziennikarze-new-yo...JdIKk6hl1N7q3WE


Dziennikarze New York Times w Wolinie

Wolin, ze względu na swój bogaty potencjał archeologiczny, stwarza możliwość dokonania odkryć unikalnych na skalę europejską. Dlatego miasto podejmuje współpracę z instytutami naukowymi, o których szczegółach będzie informować w odpowiednim czasie.


Czuję się mocno zaciekawiony. rolleyes.gif
*

Kaczka dziennikarska. Jak i reszta twórczość Krydy opiera sie na sensacjach z kapelusza.

Pom wpisaniu frazy dziennikarze w wolinie jest tylko jeden news. Pewnie propaguja rejeno na letnie wycieczki. Promocja regionu itepe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 13/05/2023, 20:22 Quote Post

QUOTE(TMI Fairy @ 13/05/2023, 18:52)
Ja tak tylko sobie po cichutku gdybusiam smile.gif
*


w źródłach średniowiecznych począwszy od 12 wieku pojawia się Świna, Dźwina i Pianoujście.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 13/05/2023, 20:52 Quote Post

A czy przypadkiem Dziwna, w okresie powstawania państwa Polskiego, nie zaczęła się silnie zamulać. Nawet najazdy na gród Kamień, po upadku Wolina były prowadzone od strony Zalewu Szczecińskiego. To znaczy najeźdźcy najpierw docierali na zalew Świną lub Pianą a dopiero stamtąd płynęli pod Kamień spławną częścią Dziwnej.
Moja wiedza o tym opiera się na starym wydaniu silnie zideologizowanej przez komunę I części "Z dziejów oręża Polskiego na morzu"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 13/05/2023, 22:03 Quote Post

QUOTE(Sarissoforoj @ 13/05/2023, 20:52)
A czy przypadkiem Dziwna, w okresie powstawania państwa Polskiego, nie zaczęła się silnie zamulać. Nawet najazdy na gród Kamień, po upadku Wolina były prowadzone od strony Zalewu Szczecińskiego. To znaczy najeźdźcy najpierw docierali na zalew Świną lub Pianą a dopiero stamtąd płynęli pod Kamień spławną częścią Dziwnej.
Moja wiedza o tym opiera się na starym wydaniu silnie zideologizowanej przez komunę I części "Z dziejów oręża Polskiego na morzu"
*


Dokładnie tak. Wiek 11/12 przynosi także upadek Wolina jako potęgi handlowej. W każdym razie inne sugerowane "kanały" w źródłach się nie pojawiają. Podobnie w dokumentach książęcych i kościelnych opisujących posiadłości i darowizny mamy wyspy Wolin i Uznam.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 13/05/2023, 22:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 14/05/2023, 18:44 Quote Post

mapa Pomorza zachodniego z pierwszej połowy 17 wieku

user posted image
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej