Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Anton Van Dyck, Wasza opinia
     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 15/07/2009, 20:52 Quote Post

Postanowiłem pójść za ciosem wink.gif i założyć kolejny temat o malarzu epoki baroku - tym razem o flamandzkim artyście Antonie van Dycku.
Podobnie jak we wcześniejszych tematach, także w tej części "tryptyku barokowego" smile.gif proszę Was, mości Forumowicze, o przedstawienie własnej opinii nt. jego malarstwa. Szczególnie ciekawi mnie pytanie, czy uważacie van Dycka za lepszego malarza (zwłaszcza jeśli chodzi o jego portrety) od swego mistrza Rubensa. Pytam dlatego, że do XX w. malarz był traktowany jedynie jako uczeń Rubensa, nie zaś odrębny i kto wie, czy nie wybitny malarz. Ciekaw mnie również Wasza ocena dzieł (szczególnie portretów) Flamanda z okresu londyńskiego. Czy można mówić, iż wówczas malarz przestał tworzyć obrazy wybitne, powielając jedynie dotychczasowe schematy?
Także tutaj proszę o wskazywanie przynajmniej jednego płótna van Dycka, które uważacie za najpiękniejsze, wraz z uzasadnieniem.

W tym miejscu można znaleźć wiele jego obrazów: http://www.wga.hu/index1.html.

Jeszcze jedno pytanie: czy obecnie w polskich zbiorach znajdują się jakieś dzieła (nie tylko obrazy, ale i rysunki, ryciny, szkice itp.) Antona van Dycka?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
marszalek113
 

Król-Lew
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 903
Nr użytkownika: 54.021

Slawek
Stopień akademicki: Dopiero w 2017r. :D
Zawód: BANITA
 
 
post 16/07/2009, 8:27 Quote Post

W 2007 roku odbyła się wystawa Złoty wiek malarstwa flamandzkiego - Rubens, van Dyck, Jordaens. 1608 - 1678 w Muzeum Narodowym w Warszawie.

O zbiorach dzieł van Dycka w Polsce nie mam niestety informacji. Wiem, że jego dzieła znajdują się w muzeum w Grodnie.

Nie uważam van Dycka za lepszego od Rubensa. Ale nie powiem, że pozostaje on w cieniu swojego nauczyciela. Chociaż jeśli chodzi o portrety, to...

Okres londyński, to czas, gdy artysta zostaje nadwornym malarzem Karola I. I powielanie portretów króla. biggrin.gif

Do moich ulubionych dzieł należy Autoportret ze słonecznikiem ze względu na żywą i przepiękną żółć oraz czerwień. W porównaniu do Rubensa używa chyba "żywszych" kolorów.
Zdecydowanie wolę jego portrety od obrazów religijnych.

m113
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 18/07/2009, 19:23 Quote Post

Uwielbiam van Dycka i ostatnio miałem okazję obejrzeć sporo jego dzieł w Londynie. Mimo wszystko jest on tylko uczniem Rubensa naśladującym (co prawda genialnie) jego manierę. Ale przy okazji warto przypomnieć, że dzieła Rubensa były pracą zbiorową całego warsztatu. Rubens zwykle dawał pomysł, który przenosił na płótno van Dyck. Potem włączali się kolejni. Jordens malował bodajże owoce, ktoś inny kwiaty, następny zwierzęta... itp. Na koniec przychodził Rubens dokonywał ostatecznego "szlifu" i składał własny podpis w rogu. Stąd poziom jego prac jest bardzo nierówny, szczególnie gdy się śpieszył albo malował duże formaty.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 18/07/2009, 21:36 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 18/07/2009, 19:23)
Uwielbiam van Dycka i ostatnio miałem okazję obejrzeć sporo jego dzieł w Londynie.

Kiedy ja doczekam takiej chwili sad.gif No to w takim razie, co sądzisz o jego portretach? smile.gif , nie tylko z okresu londyńskiego?
QUOTE
Mimo wszystko jest on tylko  uczniem Rubensa naśladującym (co prawda genialnie) jego manierę.

Dlaczego tak uważasz?
QUOTE
Ale przy okazji warto przypomnieć, że dzieła Rubensa były pracą zbiorową całego warsztatu.

Zapomniałeś dodać - część prac...
QUOTE
Jordens malował bodajże owoce,

Jordaens to raczej postacie ludzkie.
QUOTE
ktoś inny kwiaty

Chociażby Jan Breughel, zwany Aksamitnym smile.gif
QUOTE
następny zwierzęta...

Frans Snyders zaś owoce i zwierzęta.
QUOTE
Stąd poziom jego prac jest bardzo nierówny, szczególnie gdy się śpieszył albo malował duże formaty.

Tu się zgodzę, ale to temat o Van Dycku smile.gif Temat o Rubensie również istnieje, w tym miejscu rolleyes.gif : http://www.historycy.org/index.php?showtopic=56808&hl=.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 19/07/2009, 7:16 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 18/07/2009, 20:23)
Mimo wszystko jest on tylko  uczniem Rubensa naśladującym (co prawda genialnie) jego manierę.

Nie. Stworzył własna manierę. Owszem, wychodząc od maniery Rubensa.Pemietajmy tez, ze do pracowni Rubensa przyszedł juz jako dorosły artysta.
QUOTE
Ale przy okazji warto przypomnieć, że dzieła Rubensa były pracą zbiorową całego warsztatu.

Nie wszystkie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 19/07/2009, 11:21 Quote Post

QUOTE(balum @ 19/07/2009, 7:16)
Pemietajmy tez, ze do pracowni Rubensa przyszedł juz jako dorosły artysta.

Dorosły artysta w wieku 14-15 lat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 20/07/2009, 7:28 Quote Post

Skąd ci wyszło 14 lat? Urodził sie 22 marca 1599 r. W 1618 uzyskał tytuł mistrzowski. I wtedy podjął pracę w pracowni Rubensa. Miał 19 lat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 20/07/2009, 9:19 Quote Post

QUOTE(balum @ 20/07/2009, 7:28)
Urodził sie 22 marca 1599 r.

Owszem.
QUOTE
W 1618 uzyskał tytuł mistrzowski.

Zgadza się.
QUOTE
I wtedy podjął pracę w pracowni Rubensa. Miał 19 lat.

Tu się nie zgadza. Przeczytałem, że mógł trafić do pracowni Rubensa już w 1612 r. bądź rok, dwa lata później.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej