Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ocena Piłsudskiego i jego błędy, Czy był idealnym dowódcą?
     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 14/11/2004, 18:40 Quote Post

ohmy.gif blink.gif
no cóż ... hmmm
QUOTE
Co złego jest w pozdrowieniu rzymskim  przed wojną było popularne w całej Europie. Druga sprawa zacznijcie wreszcie odróżniać faszyzm od nazizmu, to nie to samo.
To że Dmowski był narodowcem to powód do wstydu? Uważam raczej że to powód do dumy.


Dużo bardziej popularne w Europie to zdecydowanie było w trakcie wojny a nie przed np w Generalnej Gubernii wacko.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
P.A.Hadrianus
 

Princeps Senatus
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 572
Nr użytkownika: 1.385

Imperator Caesar Traianus Hadrianus Aug.
Stopień akademicki: Consul Triplex
Zawód: Pontifex Maximus
 
 
post 19/11/2004, 0:05 Quote Post

Nigdy nie miałem idoli w naszej historii.
Jeśli miałbym mieć jednego byłby to jednak J.Piłsudski.
Gdybyśmy mieli chociażby jednego króla jego kalibru...
Zresztą on był chyba ostatnim królem Polski, przecież to jemu władzę przekazała Rada Regencyjna. smile.gif

A tak na serio.

Dla mnie to jedyny polityk polski, mąż stanu, który miał w sobie równocześnie odwagę, spryt, determinację. Nie był katolickim ani komunistycznym fanatykiem, a to w naszym kraju rzadkość. I może dlatego był skuteczny.

A te wszystkie bzdury o uciekaniu przed bitwą, powstrzymywaniu ofensyw. Sorki tego się nie komentuje, to się leczy.

A to że "trzymał" z państwami centralnymi?
A z kim miał trzymać? Najlepiej z Gwatemalą. Szans na cokolwiek zero ale jak uczciwie. I trzeba było rządać granic wschodnich jak Dmowski z 1773r., nierealne? ale jakie patriotycznie nadęte.
Niech żyje szabelka, ryngraf i chlanie do upadłego.

Sorki poniosło mnie pierwszy i ostatni raz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Anka 1989
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.004

Zawód: uczen
 
 
post 5/12/2004, 11:41 Quote Post

jeśli mowa o Piłsudzkim to zazwyczaj sspotyka się pozytywne opinie.. Sama jestem na ten temat,,neutralna" aczkolwiek Bereza Kartuzka i Sąd Brzeski(?) to ewidentne łamanie prawa przez Piłsudskiego.. ale nie należy zapominać ze wraz z Dmowskim nagłasniali sprawę Polski .. Dmowski dyplomatycznie a Piłsudski zbrojnie.. Najbardziej w Piłsudzkim podoba mi się to jego nazewnictwo:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
orz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 293
Nr użytkownika: 2.201

 
 
post 8/12/2004, 22:52 Quote Post

Jako Pomorzak nie bylem wielbicielem Marsz.Pilsudskiego ale to co pisza powyzej to chyba przesada,gdyby nie Pilsudski nie byloby IIRP.Wilniucy coprawda przesadzaja z uwielbieniem ale badzmy sprawiedliwi.Niektorzy terazniejsi politycy tesknia za taka mocna reka i chyba slusznie!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
bryszard III
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 2.852

 
 
post 13/03/2005, 21:00 Quote Post

QUOTE
Jako Pomorzak nie bylem wielbicielem Marsz.Pilsudskiego


A co ma piernik do wiatraka? tongue.gif Też jestem Pomorzak i może "wielbicielem" Pilsudskiego nie jestem, ale uważam go za człowieka uczciwego, prostego, dalekowzrocznego, jakiego brakuje dzisiaj. Uczciwości jego w moich oczach ani trochę nie umniejszają "eksy" - spędził 5 latek na katordze na Syberii, więc nie miał skrupułów raczej przed kradzieżą rosyjskich pieniędzy, a cel na jaki pieniądze te były przeznaczone usprawiedliwiają go (tak, jestem relatywistą moralnym - bowiem "Prawda zależy od punktu widzenia" jak mówił Obi Wan Kenobi biggrin.gif).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 14/03/2005, 11:00 Quote Post

Myślę że ten temat nie wyszedł za dobrze... Wielu wchodzących na forum czyta wypowiedzi Anakina oraz innych i traktuje je zupełnie poważnie. Jeśli to forum ma w jakiś sposób wpływać na czytających je młodych historyków to chyba trzeba ostrożniej z żartami i ironią...

QUOTE
Jako Pomorzak nie bylem wielbicielem Marsz.Pilsudskiego ale to co pisza powyzej to chyba przesada,gdyby nie Pilsudski nie byloby IIRP.Wilniucy coprawda przesadzaja z uwielbieniem ale badzmy sprawiedliwi.Niektorzy terazniejsi politycy tesknia za taka mocna reka i chyba slusznie

Zapewniam Cię orz że większość na tym forum wysoko ceni marszałka Piłsudskiego - może nawet najwyżej w naszej historii... a te wypowiedzi były raczej wyrazem sfrustrowania bezproduktywnym szarganiem wszelkich symboli i bohaterów narodowych przez naszych "patriotów" sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 14/03/2005, 11:08 Quote Post

QUOTE(corvinus @ Nov 14 2004, 01:12 PM)
Hej seba, naprawdę nie dostrzegasz sarkazmu i ironii w wypowiedziach Anakina ?
*



prosze dostrzegac... unsure.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Henry Miller
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 320
Nr użytkownika: 2.745

 
 
post 14/03/2005, 11:10 Quote Post

Piłsudski wielkim Polakiem był. Pewnie tak. Mam tylko parę wątpliwości, związanych ze wspomnianym Przewrotem Majowym. W jego wyniku Piłsudski stał się w praktyce dyktatorem, od tego momentu osobiście mianował premierów, wyznaczył nowego prezydenta (figuranta - Mościckiego), manipulował wolnymi wyborami do sejmu (atmosfera terroru i zwykłe fałszerstwa w 1930), a opozycjonistów którzy nie chcieli się podporządkować wsadzał do więzienia. Ja rozumiem że chaos w państwie i bojówkarska Endecja wymagały zdecydowanych działań. Ale czy to usprawiedliwia postawienie się jednego człowieka ponad prawem, czy usprawiedliwione były tortury jakim poddano działaczy opozycji w Berezie Kartuskiej, wprowadzenie cenzury prasowej w 1927, albo rozprawa z Witosem, który niewątpliwie do narodowców tudzież oszołomów do należał. Poza tym wątpliwe są dla mnie skutki przewrotu. Sytuacja gospodarcza Polski wcale nie uległa poprawie, były strajki, nędza i kryzys. Pomimo pewnych sukcesów w końcu lat 30-tych (budowa stoczni w Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego) państwo nasze przystąpiło do wojny nieprzygotowane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
P.V. Maro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 3.504

 
 
post 19/03/2005, 16:01 Quote Post

Hm... Ciekawe, te 2 pierwsze wypowiedzi ( bodajże Stołisza i Michała ) są równie zabawne, co przerażające... Strach sobie wyobrazić, że ludzie naprawdę mogą tak interpretować wydarzenia tamtych lat... Nie bardzo mam ochotę z kimś takim się kłócić, czy najzwyczajniej polemizować, bo to albo niemożliwe albo wymaga naprawdę wiele od takiego "mentora"... ("prawie, że" wykładając 'kawę na ławę'). Co do Anakina i Corvinusa (oglądałem tylko kilka 1-ych postów w tym temacie), widzę, że naprawdę dobrze się tu bawicie
i mi taka "rozrywka" wręcz rewelacyjnie odpowiada, ale (hehe) co to robi z ludźmi- są święcie przekonani o waszej powadze i doniosłości przytacanych przez was argumentów :> ... Spodziewam się tylko, że nie wszyscy reagują tak jak "Michał"... Mam przynajmniej taką nadzieje (?!?)...
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
P.V. Maro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 3.504

 
 
post 19/03/2005, 16:10 Quote Post

"Jozef Pilsudski był jedynym politykiem ktory przewidzial koniec wojny i wedlug tego caly czas działał." - Seba

To chyba trzeba wysłać do jakiejś gazety jako cytat tygodnia, wybacz Seba, ale to było great. No tak, inni by nie wpadli na to, że wojna się kiedyś skończy... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

A tak serio co do tych jego "jasnowidzących" zdloności to bym raczej w to nie wierzył. Możnaby ten pogląd co najwyżej nieco zmodyfikować tj. strał się przygotowywać na wszystkie ewentualności. Wątpie by umiał wróżyć z fusów, prędzej z głupoty innych...


 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
tomos85
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 6.362

Zawód: student INP UW
 
 
post 15/05/2005, 17:08 Quote Post

QUOTE(Husarz @ Nov 14 2004, 08:40 PM)
Dużo bardziej popularne w Europie to zdecydowanie było w trakcie wojny a nie przed np w Generalnej Gubernii wacko.gif
*


Moja droban uwaga - nie Gubernia, a Gubernatorstwo smile.gif Tak samo jak nie lubię hasła "endek", a "narodowiec" smile.gif Tak mnie mój nauczyciel nauczył ;D

A co do roli JP - nie przekreślał bym wszystkiego, a wiele rzeczy mógłbym docenić. Oczywiście, można wywyższać Dmowskiego ponad wszystko, ale czy sukces ma jednego ojca? Nigdy!
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Rbit
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 3.388

 
 
post 17/05/2005, 12:03 Quote Post

QUOTE(Anka 1989 @ Dec 5 2004, 12:41 PM)
Najbardziej w Piłsudskim podoba mi się to jego nazewnictwo:)
*



A ja nie znajduję zbytnio szacunku dla człowieka, który nazywa przeciwników "pierdołki", "ślabowane portki", "zafajdane małpy", "szuje", "chamy do wideł i gnoju" [to o PSL], "wam kury szczać prowadzać, a nie polityke robić" [to o rządzie lubelskim 1918r.], "hocki-klocki, daje tyłka", "wybic go po mordzie, kopnąć w dupę" [te dwa o Sikorskim], "bić ku**y i złodziei" [nawet sie nie da cytować! - to o programie politycznym w 1926r.], a Polaków nazywa "narodem idiotów".

28.XI.1928r, posiedzenie Rady Gabinetowej, J. Piłsudski:
"Ja zawsze mówię, że nie jestem Polakiem, bobym się często za Panów wstydził i wstydzę (...) w Polsce nigdy jednej rozmowy zrobic nie można. Tylko ja robię jedną rozmowę - ale nie jestem Polakiem".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
trocki syberyjski
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 7.266

Zawód: technik
 
 
post 15/06/2005, 3:24 Quote Post

toteż przypisuje się Piłsudskiemu pochodzenie polsko-żydowskie.
Takie tez były jego działania umiarkowane filo-semickie.
podobnie jak obecnie pan Aleksander Stolzman-Kwasniewski.

Mimo wszystko Piłsudski pozostaje geniuszem strategii.
Działał na rzecz Polski i jak kiedys Jarema Wisniowiecki był przyczynkiem sukcesu Sobieskiego tak Piłsudski był przyczynkiem zwyciestwa aliantow w 2WŚ.
Otóż w wojnie Polsko-Bolszewickiej poraz pierwszy zastosowano taktyke uniwersytetów. To Piłsudski zaangażował katedry matematyki Lwowa, Wilna i Warszawy do łamania szyftów bolszewickiego wojska.
System był do tego stopnia doskonały że Wojsko Polskie znało zamiary agresorow nawet kilka dni przed dowódcami liniowymi bolszewików.
Dało to poczatek szkole ktora rozszyfrowała sławetną enigme. A Żydzi z Holywood pokazuja jak to genialny żydowski matematyk złamał wojskową maszyne szyfrującą o polskich (czystopolskich) matematykach nie wspominając podobnie jak to uczynił Putin.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 15/06/2005, 12:25 Quote Post

QUOTE
toteż przypisuje się Piłsudskiemu pochodzenie polsko-żydowskie.
Takie tez były jego działania umiarkowane filo-semickie.
podobnie jak obecnie pan Aleksander Stolzman-Kwasniewski.

Mimo wszystko Piłsudski pozostaje geniuszem strategii.
Działał na rzecz Polski i jak kiedys Jarema Wisniowiecki był przyczynkiem sukcesu Sobieskiego tak Piłsudski był przyczynkiem zwyciestwa aliantow w 2WŚ.
Otóż w wojnie Polsko-Bolszewickiej poraz pierwszy zastosowano taktyke uniwersytetów. To Piłsudski zaangażował katedry matematyki Lwowa, Wilna i Warszawy do łamania szyftów bolszewickiego wojska.
System był do tego stopnia doskonały że Wojsko Polskie znało zamiary agresorow nawet kilka dni przed dowódcami liniowymi bolszewików.
Dało to poczatek szkole ktora rozszyfrowała sławetną enigme. A Żydzi z Holywood pokazuja jak to genialny żydowski matematyk złamał wojskową maszyne szyfrującą o polskich (czystopolskich) matematykach nie wspominając podobnie jak to uczynił Putin.


eee przesadzasz z tymi Żydami. Pogadaj z GustawemII...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
trocki syberyjski
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 7.266

Zawód: technik
 
 
post 15/06/2005, 19:25 Quote Post

niechże sie Gustaw II wypowie
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej