Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Warna 1444 – E. Potkowski

Krzysztof M.

poilu
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 7/02/2008, 7:55 Quote Post

Tak Kosowe Pole 1389 to sliski temat - więcej tu legend i podań niż przekazów źródłowych, - coś jak z naszą bitwą na Psim Polu wink.gif

Co do Warny uważam że jest to obok Grunwaldu Nadolskiego najbardziej profesjonalny średniowieczny habek, napisany przez speca a nie na zlecenie

User is offline  PMMini Profile Post #16

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 9/02/2008, 14:05 Quote Post

Książka zacna i przyjemna w czytaniu smile.gif .Przedstawia wydarzenia głównie od strony politycznej, strona militarna traktowana po macoszemu. Interesująco przedstawia historię rozwoju panśtwa osmańskiego, a także walkę poliyczną na węgrzech o koronę dla Władysława. Opis samej bitwy jest raczej krótki (na 197 stron tekstu zaledwie 8)niemniej jedna bardzo ciekawy, choć kulawa mapka wg mnie utrudnia śledzenie przebiegu bitwy. Bardzo orginalnyjest fragment rozwarzań nad losem po bitwie Warnenczyka. Chciałbym również podkreślić że autor solidnie się przyłożył się do roboty-bibliografia jest liczna i naprawdę wielojęzykowa. Reasumując-ksiązka warta polecenia.
Pozdrawiam

User is offline  PMMini Profile Post #17

Janusz Radziwiłł

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student

post 29/07/2009, 21:41 Quote Post

Czytałem jakiś rok czy półtora temu, więc nie pamiętam bliższych szczegółów, ale mam podobne zdanie jak przedmówcy. Bardzo dobra, jeśli chodzi o tło polityczne, nieco gorzej, jeśli wziąć pod uwagę aspekt wojskowy. Aczkolwiek opis samej bitwy IMHO jest dobry. Na pochwałę zasługuje ciekawa i dobrze skomponowana szata ilustracyjna.
Ocena: -5/6.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

TytusPullo

IV ranga
Nr użytkownika: 98.752

£ukasz
Zawód: urzêdnik

post 29/02/2016, 21:39 Quote Post

Witam kolegów i koleżanki, dziś chciałbym zaprezentować recenzję przeczytanej niecały miesiąc temu „Warny 1444” Pana Edwarda Potkowskiego.

Powiedzieć, że to HB-ek dobry – mało, że solidny – mało, że przyjemnie się go czyta – mało. Jest to kolejna pozycja z serii „Historyczne bitwy” wybijająca się z tylu już tytułów. Strasznie ciężko go zdobyć. Prawie w ogóle nie występuje na allegro, dwa razy zamawiałem, raz przysłali mi inną, drugim razem jak zamówiłem to po dwóch dniach oddzwonili, że jednak nie mają. W końcu udało mi się ją wyhaczyć (oczywiści opcja: „kup teraz”). Ciężko się było skupić na samej bitwie, bo widać od razu brak dostępnej literatury (sama bibliografia jest w wersji tzw. notki bibliograficznej gdzie autor nawet nie pisze wprost że z tych wszystkich tytułów korzystał, raczej gdzie można się więcej dowiedzieć na dany rozdział), mimo wszystko jest to czas trochę odległy, a nie sądzę by Turcy pisali do końca prawdę w swoich zbiorach (np. chodzi mi tu o liczebność armii czy tło konfliktu). Także więc, mamy wyjście od samego początku państwa Tureckiego, jego sukcesu i ekspansji na Bałkany (rozdział ma 64 strony).
Następnie mamy na 25 stronach (rozdział następny) przedstawioną politykę państwa Polskiego (wschodzącego już imperium można by rzec) na obszarze południowo-wschodniej Europy. Poprzez wojnę domową, wyprawę po koronę św. Stefana i tron dla młodego Jagiellończyka autor ukazuje siłę i znaczenie Polski w tamtym okresie. Trzeci i ostatni już rozdział to głównie opis dwóch wypraw z 1443 (bardzo dobrze opisane) i ta która nas interesuje najbardziej z 1444 r. Ja tam chyba zauważam próbę usprawiedliwienia króla dla tej bitwy. Autor głównie stara się „zepchnąć” winę na tzw. podpowiadaczy, duchowieństwo i „porwisty” charakter władcy. No ale chyba takiego króla wtedy chciał Hunyadi. Całość kończy szybkie przedstawienie wydarzeń następujących po klęsce warneńskiej.
Mapy są w sumie cztery, dla mnie bardzo dobre, opisujące ekspansję turków na Bałkanach, kampanię z 1443r. i ustawienie wojsk z samej bitwy.

Daję 9 (skala 1-10).

Pozdrawiam.

User is offline  PMMini Profile Post #19

Piner

III ranga
Nr użytkownika: 99.876

Pawel Jez
Zawód: Kasjer

post 2/04/2018, 20:24 Quote Post

Skończyłem ,,Warnę 1444'' E.Potkowskiego i szczerze uznaję ten HB-ek za jeden z mocnych na całej liście, ale po kolei.
+ Bibliografia uważam że jest solidna, choć owszem parę pozycji, przykładowo z zakresu militariów owej epoki byłoby jeszcze większym plusem. Tym co mnie autentycznie tutaj zachwyciło to układ. Autor świetnie sklasyfikował materiały wedle zagadnień których dotyczyły w formie 3 podpunktów, dzieląc je dodatkowo na prace zagraniczne i polskie. Niby taka mała rzecz, lecz dla mnie, jako Księgarza jest to niebagatelny, estetyczny smaczek.
+ Język i konstrukcja HB-eka cud, miód... Faktem jest że autor przybliża nam głównie aspekty polityczne począwszy od powstania państwa Osmanów aż do finałowej wyprawy 1444 roku. Na początku pracy zaznacza jednak i wyjaśnia czytelnikowi powód dlaczego zastosował taka ramę czasową i jest to dobry zabieg. W dodatku język jakim w pracy posługuje się autor jest taki jaki powinien obowiązywać w pracy popularnonaukowej: nie za suchy, ale nie za prosty, nie jesteśmy bombardowani nawałą informacji, ale też w większości nie ma niedosytu.
+ Mapy są co prawda czarno-białe, ale czytelne. W nie są zamieszczone na ostatnich stronach, a wkomponowane w rozdziały, i taki układ uważam za odpowiedni, a przede wszystkim wygodny. Nawet dostaliśmy piramidę ukazującą nam strukturę społeczną państwa Osmanów.
+ Misja popularnonaukowa została tu zdecydowanie spełniona. Dowiedziałem się nie tylko o tytułowej bitwie, ale też o dotyczących jej aspektach politycznych, o państwach i władcach biorących w niej udział, a co za tym idzie pragnienie aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych wyżej wymienionych kwestiach. Autor rozprawia się też z ,,legendą Warneńczyka'' odnośnie rzekomego przetrwania króla Władysława III.
+ Tytułowe starcie jest opisane na samym końcu, na 19 stronach z dodatkiem rozważań autora odnośnie sytuacji w niej zachodzących, jak choćby nagły udział ugrupowania Władysława w momencie kiedy losy bitwy się ważyły.
- Niestety ale minusem jest brak szerszego przedstawienia uzbrojenia i taktyki obu stron. W rozdziale dotyczącym organizacji państwa tureckiego mamy ledwie niewielkie wzmianki, czego nie można powiedzieć o rozdziałach poświęconych państwom węgierskim i polskim.
W moim odczuciu książka zasługuje na 5-.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 3/04/2018, 8:28 Quote Post

QUOTE(Gronostaj @ 26/01/2008, 13:27)
QUOTE(Damian W. @ 26/01/2008, 12:23)
przydałoby się, trochę więcej książek o podobnej tematyce. Ponieważ to jeden, z ciekawszych okresów póżnego średniowiecza.

*

Masz rację. W serii HB chciałbym zobaczyć przede wszystkim tomik poświęcony bitwie na Kosowym Polu z 1389 r. dziwne, że Bellona nie zajęła się jeszcze tym dramatycznym i wręcz legendarnym starciem.

Pozdrawiam!
*

Doczekaliśmy się po wielu latach od napisania postu smile.gif :
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=143128&st=0

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #21

Mazin82

V ranga
Nr użytkownika: 97.151

Morten Zimsi

post 28/09/2018, 18:19 Quote Post

Kolejne moje podejscie do tej lektury, wydaje mi sie, ze tym razem bylo ciutke gozej niz poprzednio, przez lata myslalem o niej w superlatywach, teraz troche moje wrazenia przygasly, choc wciaz jest dobrze, ale nie rewelacyjnie.
Dziwilo mnie tylko to, ze autor iles razy sam sobie zaprzeczal, czy moze przepisal skads informacje, ktorych nie zweryfikowal, a ktore ewidentnie staly ze soba w sprzecznosci. Na jednej stronie pisze np jaki to sultan Murad byl pokojowo nastawiony i tolerancyjny wobec innych, a zaraz po tem informuje o zlozeniu przez niego kilkuset chrzescijan w ofierze!... ot tak, i zero komentarza z jego strony! Niestety podobne, mniej lub bardziej jaskrawe sytuacje, przewijaja sie przez iles nastepnych kart.

User is offline  PMMini Profile Post #22

2 Strony < 1 2 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej