Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Krosno
     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 14/06/2009, 12:57 Quote Post

...uwaga ; post sentymentalny wink.gif
Więc zapraszam do mego rodzinnego Krosna. Jest to piekne -dziś z lekka prowincjonalne miasto które prawa miejskie ma od czasów średniowiecza; uwadze historyków polecam zwłaszcza rynek z podcieniami - niegdyś to miasto nazywano Małym Krakowem - więc może dla tego miewa się poczucie dejavu? Oprócz rynku godne polecenia są trzy stare kościoły.
Mój ukochany to tzw.fara - to jej dzwonnica jest jednym z symboli miasta; wspaniały kościół ze świetnie zachowanym wyposażeniem :więcej : http://www.fara-krosno.pl/ - co do zwiedzania - niestety kościół jest zamknięty ; zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem którego "werbujemy" za pośrednictwem Muzeum Rzemiosła /oddalone jest ono od kościoła ok. 100-200m/. Koszt przewodnika - sierpień 2008- 20zł od grupy (można iść pojedynczo albo w kilka osób-koszt ten sam/ + symboliczna "ofiara" na remont kościoła.
Kolejny kościół - to Franciszkanie; kompleks łączący mały klasztor z kościołem; więcej : http://www.krosno.franciszkanie.pl/ - strona w porównaniu z Farą uboga ale daje przedsmak wink.gif - zwiedzanie - rok temu kościoł był otwarty; można było bez problemu wejść i go zwiedzić
Kolejny kompleks kościelno-klasztorny to Kapucyni ; http://www.krosno.kapucyni.pl/multimedia-z...a-klasztor.html ; nie wiem czemu ale ten kościół wydaje mi się najmniej ciekawy choć wielu znajomych uznaje go za perełke;)
Może chodzi tu o kwestie sentymentu? W Farze byłem ponoć chrzczony (nie pamiętam tego!!!); ale pamiętam swoją I Komunie wink.gif
....dość osobistych wspomnieńwink.gif
W Krośnie w obrębie rynku znajdują się dwa muzea; można powiedzieć że działają drzwi drzwi (są po przeciwnych stronach ulicy;) ).
Poza wspomnianym Muzeum Rzemiosła które mieści się w dawnej fabryce zegarów naprzeciwko w gmachu dawnego Pałacu Biskupiego mieści się Muzeum Podkarpackie.
Jego główny walor to moim zdaniem unikalna kolekcja lamp naftowych (jedna z największych przynajmniej na kontynencie)!;zaś w zbiorach militariów znajduje się dwuspustowy pm.Beretta!
Ogólnie - niech żyje refleks - miasto ma świetną stronkę internetową z sekcją "dla turystów":http://www.krosno.pl/pl/dla-turystow/
Poza wspomnianymi zabytkami - polecam także niestety zaniedbany dworzec kolejowy; może ktoś powie że to kolejna CK stacyjka.... ale właśnie za taki klimat kocham tamtą okolice;)
Polecam także spacer ulicą Łukasiewicza; może nie jest to zbyt turystyczna okolica ale stoją tam wspaniałe wille z okresu międzywojennego... wiem że to nie dla każdego atrakcja....ale ja je lubie wink.gif
Kolejna propozycja - otóż polecam także spacer ku stacji meteorologicznej umieszczonej praktycznie nad miastem (od bramy parku na Zawodziu trzeba iść po prostu przed siebie - pod górę; droga jest asfaltowa....) ; mniej więcej z 2/3 wzgórza gdy przystanie się koło działek na jakimś parkingu - mamy piękną panorame miasta; zaś po przejściu szczytu - widzimy po drugiej stronie doliny Zamek Kamieniec oraz rezerwat "Prządki"; w dolinie zaś mamy Korczynę z 19wiecznym neogotyckim kościołem.

Informacje praktyczne:
-baza noclegowa - praktycznie każdy standard; podczas wakacji polecam uwadze internaty szkolne. W "Naftówce" w ubiegłym roku noc kosztowała 20zł za 1 oraz 15 zł za kolejną; - cen innych miejsc nie znam. Pokój wyglądał ładnie; łazienka była wspólna dla segmentu 2 pokojowego.
/jak się pytacie gdzie ja sypiam ... powiem bez bicia że u rodziców;) mmm....prawo autochtona/
-jedzenie - co do obiadów itp - przyznaje się że nie wiem/nie potrafie wskazać nazw knajp i napisać jak karmią i za ile ... ja po prostu obiadki zaliczam u rodziny.
-komunikacja - po mieście polecam piechotą /niewielkie miasteczko/; co do komunikacji miejskiej - autobusy kursują niezbyt często. Wypad w okolice - nie ma problemów z busami czy PKS-ami; można się nimi dostać w praktycznie każde ciekawe miejsce w okolicy; dlatego też polecam Krosno jako baze wypadową...nie tylko dla historyków;) zaś o urokach samej Ziemi Krośnieńskiej - będę zakładał kolejne tematy wink.gif tu zaś proszę o ew.uściślanie;wskazanie ciekawych miejsc a nie kopiowanie informacji o mieście z jego strony tudzież Wiki wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 15/06/2009, 11:39 Quote Post

Piękne miasto. Byłem w tym roku z pokazami w Muzeum Podkarpackim. Nie najgorzej przygotowane ekspozycje.
Rynek miejski ładniutki, tak jak reszta miasta.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 16/06/2009, 10:50 Quote Post

Potwierdzam. Bardzo lubię Krosno. Ilekroć tam jestem, bardzo dobrze się tam czuje. Muzeum Podkarpacie rzeczywiście ma bardzo dobrą ekspozycję. Rynek zadbany, piękne kościoły i kamieniczki. Bardzo ładne okolice: Prządki, Lubla, Węglówka i inne. Polecam!

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
bustagallorum
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 310
Nr użytkownika: 40.406

 
 
post 16/06/2009, 12:38 Quote Post

A z Krosna już tylko krok do Iwonicza, Rymanowa czy Dukli. Na Słowację też jest blisko. Ze swej strony polecam Duklę, która ma dość ciekawą historię i leży w pięknej okolicy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 16/06/2009, 12:57 Quote Post

Z Krosna to prosta do Jasła a stamtąd do Trzcinicy, gdzie jest jedno z największych grodzisk wczesnosłowiańskich w Polsce. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 16/06/2009, 15:34 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 16/06/2009, 12:57)
Z Krosna to prosta do Jasła a stamtąd do Trzcinicy, gdzie jest jedno z największych grodzisk wczesnosłowiańskich w Polsce. smile.gif

vapnatak
*




Mam zamiar tam wpaść we wakacje smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 16/06/2009, 18:48 Quote Post

A ja zapomniałem jeszcze o jednej atrakcji lokalnej - mianowicie z Krosna pochodzi tow.Wiesław;) do 89 w dzielnicy Białobrzegi funkcjonowało muzeum mu poświęcone zlokalizowane w jego domu rodzinnym. Nie wiem czy ten dom stoi do dziś; wiem że muzeum już nie ma.
Kolejna atrakcja to cmentarze: - stary zabytkowy cmentarz (przy ulicy Krakowskiej) - prosta droga z rynku; piękny;ciekawe nagrobki.
Atrakcyjna dla historyka jest także starsza część obecnego Cmentarza Komunalnego.
Mamy tam bowiem :
-w miejscu dawnego dołu cholerycznego który z czasem stał się "wysypiskiem kości" mamy grób żołnierzy niemieckich (prawdopodobnie tam Rosjanie w 1944 przenieśli szczątki z kwatery niemieckiej;choć pewne przekazy mówią że po prostu wywalili je z grobów... a co sie z nimi stało...nie wiadomo)
-grób 1920 roku
-kwatera Września 1939
-kwatera AK
-nagrobek oświęcimski (przesłane rzekome prochy /zapomniałem nazwiska-kobieta/ ) zmarłej w Oświęcimiu; jak znamy życie to w tej urnie nie wiadomo ilu ludzi szczątki się znajdują.
-grób mjr. WP który zginął w obozie jenieckim Dossel zabity podczas tragicznego bombardowania alianckiego
-był grób CC Jana Parczewskiego; zachował się nagrobek; rodzina przeniosła ciało na Powązki
-nagrobek właścicieli kopalni nafty /szejkowie CK oraz 20-lecia;)/
-historia najnowsza - Piotr Stańczak.... zmarły w Pakistanie
/oraz -wątek osobisty - wielu członków mej rodziny/
..... wszystkim powyższym - minuta skupienia
Przepraszam że tym razem nie jest na wesoło...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 16/06/2009, 18:54 Quote Post

aha....przepraszam za piętrusa - tu uzasadniony ;)kol. Vapnatak - prosze - nie wymieniaj jednym tchem Krosna i Jasła; no przynajmniej nie w Krośnie - przecież nasz antagonizm trwa "od zawsze" i pielęgnujemy go jako część dziedzictwa narodowego wink.gif
Młoda córka mówi do mamy że jest w ciąży -mama nic-ale on nie jest nasz- mama rusza brwią - to Murzyn mówi córka -mama na to - ufffff...a już się bałam że z Jasła wink.gif
wiem że dowcip rasistowski....ale oddaje chyba ducha miejsca wink.gif/aha - inny niż jasny kolor skóry to w Krośnie rzadkość/
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 16/06/2009, 19:00 Quote Post

Nie zapominajmy też o tzw. szlaku architektury drewnianej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_archite...E2.80.93_134_km
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 16/06/2009, 19:23 Quote Post

ależ kolego; ten szlak jest opisany na stronce którą podałem :
www.krosno.pl
-dział "dla turystów"zakładka "szlaki turystyczne": gdzie jest opis oraz link : http://www.podkarpackie.pl/szlak/start.php
... co do tego szlaku wink.gif mój ojciec jako dzieciak pracował przy dzwonnicy kościoła św,Wojciecha w Krośnie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 16/06/2009, 21:21 Quote Post

QUOTE(Celt @ 16/06/2009, 19:54)
aha....przepraszam za piętrusa - tu uzasadniony ;)kol. Vapnatak - prosze - nie wymieniaj jednym tchem Krosna i Jasła; no przynajmniej nie w Krośnie - przecież nasz antagonizm trwa "od zawsze" i pielęgnujemy go jako część dziedzictwa narodowego wink.gif

A tam antagonizmy! Ważne, że z Krosna niedaleko do Trzcinicy! biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 8/10/2009, 10:04 Quote Post

Drogi Celcie! Napisałbyś coś o starym cmentarzu w Krośnie, tym przy drodze 28. Jeszcze tam nie byłem, tylko przejeżdżałem niedaleko, ale i tak robi wrażenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 11/10/2009, 16:12 Quote Post

Jako że nie stworze sam nic lepszego polecam :
http://www.odyssei.com/pl/travel-article/7092.html

Stary Cmentarz w Krośnie przy ul. Krakowskiej to nekropolia parafialna założona poza ówczesnymi granicami miasta, prawdopodobnie około 1786 r., po zamknięciu, w następstwie nakazu zaborczych władz austriackich, funkcjonującego od XIV w. cmentarza przy kościele farnym. Przewieziono z niego zachowane kości zmarłych krośnian na pobliskie wzgórze - nowe, poświęcone miejsce wiecznego spoczynku. Nadal, przez kilkadziesiąt lat, równolegle funkcjonował cmentarz przy, istniejącym jeszcze na początku XIX w., kościele św. Ducha w widłach Wisłoka i Lubatówki. Miejsce po kościele, szpitalu św. Ducha i cmentarzu przypomina do dzisiaj krzyż ufundowany przez burmistrza Jana Świętnickiego. Zmarłych grzebano też do drugiej połowy XIX w. przy kościele św. Wojciecha. Jednak na przełomie XVIII i XIX w. likwidowano cmentarze przykościelne w miastach, jak też zaprzestawano chować duchownych i niektórych świeckich w kościołach. Najstarszy zachowany nagrobek na Starym Cmentarzu pochodzi prawdopodobnie z lat dwudziestych, a kolejne z końca lat trzydziestych XIX w. Użytkowany był do lat dwudziestych XX w., a ostatecznie dla pochówków zamknięty został w 1954 r. W 1913 r. utworzono w Krośnie nowy cmentarz, obecny komunalny przy ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przez pewien czas chowano zmarłych równolegle na obu tych nekropoliach.

Szczególna wartość Starego Cmentarza polega na tym, że zatrzymał się na nim czas, istnieje on w postaci jakby naturalnego lapidarium ze starymi, prawie wyłącznie zabytkowymi, nagrobkami. Wśród form sepulkralnych dominują kamienne nagrobki: obeliskowe (trójboczne np. najstarszy Karoliny i Antoniego Schaytterów z 1839 r. oraz pięciometrowej wysokości Antoniego i Wiktora Golachowskich z drugiej poł. XIX w., czworoboczne np. Antoniego Głowackiego z 1850 r., rzadko forma strzaskanej kolumny), liczne zdobione czworoboczne, z krzyżami na cokołach oraz z rzeźbą figuralną (np. Chrystus Dźwigający Krzyż, Matka Boska Niepokalanie Poczęta). Najcenniejszym jest kuty w czerwonym piaskowcu trembowlańskim nagrobek burmistrza Sylwestra Jaciewicza z 1895 r., autorstwa rzeźbiarza Józefa Sroczyńskiego z Dębowca. Najczęściej surowcem był piaskowiec, niekiedy granit lub czarny marmur szwedzki. Występują tutaj także grobowce i krzyże żeliwne. Krośnieńscy twórcy nagrobków to m.in.: Wojciech Dudek, Piotr Kędzierski, Andrzej Lenik, Józef i Jan Paczosowie oraz Wojciech Wojtowicz. Część kutych ogrodzeń wokół nagrobków wykonał Jan Zygmuntowicz.

W centralnej części nekropolii stoi okazały pomnik w kształcie kamiennego kopca zwieńczonego krzyżem z cierniową koroną i orłem, wzniesiony w 1903 r. staraniem Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Uczestników Powstania ku czci poległych powstańców styczniowych, autorstwa Andrzeja Lenika według projektu Napoleona Nawarskiego. Napis na wmurowanej tablicy głosi: „Poległym w walce za Ojczyznę – w 40. rocznicę – obywatele miasta Krosna – r. 1903”. Przy nim przez szereg lat odbywały się podniosłe uroczystości patriotyczno-religijne. Obelisk ten symbolizuje bowiem zaangażowanie krośnian w walkę o niepodległą Ojczyznę i pamięć o poświęceniu przodków.

Wśród spoczywających na Starym Cmentarzu są ludzie zasłużeni dla miasta Krosna, a często i dla Polski: artyści, burmistrzowie, lekarze, architekci, księża, zakonnicy, nauczyciele, prawnicy, publicyści, naftowcy, radni, ziemianie, rzemieślnicy, kupcy, urzędnicy, działacze niepodległościowi oraz żołnierze: polskich powstań narodowych (1830-31, 1846, 1848 i 1863-64), I wojny światowej (m.in. legioniści J. Piłsudskiego), obrony Lwowa, wojny bolszewickiej i Armii Krajowej.
Na ekspozycji pokazane są są fotografie: czarno-białe z lat siedemdziesiątych autorstwa Marka Głowińskiego oraz współczesne Roberta Kubita i Piotra Babinetza, przedstawiające nagrobki, grobowce, krzyże, pomniki i figury nagrobne oraz tablice epitafijne, uzupełnione notkami biograficznymi (w przypadkach, gdy było to możliwe) pochowanych na cmentarzu ludzi, tworzących kiedyś historię miasta i Podkarpacia. Ponadto, poprzez kilka portretów autorstwa Stanisława W. Bergmana, Seweryna Bieszczada, Franciszka Daniszewskiego i Andrzeja Grabowskiego, rzeźbę Wincentego Bogaczyka oraz kilkadziesiąt zdjęć z epoki, pokazani zostali najbardziej zasłużeni spośród nich. Uzupełnieniem ekspozycji są przykłady innych, a nielicznych ocalałych pamiątek po niektórych krośnianach spoczywających na tej nekropolii.

Stary Cmentarz wymaga natychmiastowych prac renowacyjnych i konserwatorskich. Przez kilkadziesiąt lat, przy biernej postawie władz miejskich, mimo zabiegów entuzjastów historii, postępowała jego dewastacja. W 1984 r. został wpisany do rejestru zabytków, pracownicy służb konserwatorskich wykonali inwentaryzację opisową i fotograficzną. Dopiero w 1990 r. przeprowadzono, na zlecenie miasta, ratownicze prace konserwatorskie przy kilkudziesięciu nagrobkach. Jednak, w efekcie działania czasu, ludzkiego wandalizmu, a także kradzieży, znajduje się on w stanie ruiny. Wiele nagrobków i kutych ogrodzeń jest zniszczonych, rozproszone są elementy kamieniarki, zapadają się grobowce, wyłamano szczególnie dużo żeliwnych krzyży. Rozbitych zostało wiele tablic epitafijnych, co uniemożliwia identyfikację części pochowanych. W miejscu uświęconym prochami przodków dochodzi do pijackich libacji, profanacji krzyży i grobów.

Na szczęście, dzięki staraniom nielicznej grupy krośnian, decyzją Zarządu i Rady Miasta Krosna, przyznano środki na rozpoczęcie renowacji i obecnie stawiane jest nowe ogrodzenie nekropolii. Planowane jest uporządkowanie terenu, stopniowa konserwacja poszczególnych nagrobków i zamontowanie tablic informacyjnych. Konieczne jest jednak zaangażowanie (np. poprzez zbiórki publiczne) w dzieło ratowania zabytku większego grona mieszkańców kultywujących pamięć o dziejach Krosna, duchownych, dziennikarzy, nauczycieli, przedsiębiorców oraz ludzi odwiedzających tu groby swoich bliskich. Szacunek do grobów przodków to chrześcijański obowiązek i miara człowieczeństwa, Ojczyzna to ziemia i groby, nie odrywajmy się od własnej przeszłości, nie depczmy naszych własnych korzeni i tradycji. Przelana krew bohaterów, którzy oddali życie za niezawisłą Polskę, jak i poświęcenie tych, którzy dla Niej pracowali, zobowiązuje.

Propagowaniu idei renowacji Starego Cmentarza i organizowaniu działań w tym kierunku służy ta wystawa. Liczymy także, że przy Państwa pomocy poszerzymy i zweryfikujemy wiedzę o tym zabytku. Prosimy szczególnie o podawanie kolejnych nazwisk pochowanych na tej nekropolii, bo pamięć o wielu jeszcze zasłużonych krośnianach zatarł na Starym Cmentarzu czas i ludzka bezmyślność. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji oraz wsparcia konserwacji nagrobków, a tym samym uratowania dla potomności cennego dziedzictwa podkarpackiej przeszłości, ważnego źródła historii Krosna i dobra polskiej kultury narodowej.

Celowo skopiowałem artykuł....bo wiem że czasami one znikają wink.gif apropos tego cmentarza...jest piękny tylko jak napisano -długo miał reputacje meliny pod chmurką, świątyni dynksa, gdzie co jakiś czas wśród nagrobków można było znaleźć zimnego jego amatora....jednym zdaniem -miejsce średnio przyjazne; może za rok sie tam przejde...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.082
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 12/10/2009, 15:17 Quote Post

Z innych okołokrośnieńskich ciekawostek: w Żarnowcu dworek Marii Konopnickiej, w Zręcinie grób Łukasiewicza, w Bóbrce pierwsze szyby naftowe (muzeum), w Wietrznie resztki grodziska, w moich rodzinnych Żeglcach przyrodni brat Stanisława Kanii (nie tylko Gomółka był stamtąd), bardzo sympatyczny człowiek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 12/10/2009, 15:31 Quote Post

W sumie mieliście farta w tym Krośnie wink.gif Jasło zniszczone podczas II Wojny prawie że w 100%, a miastu Krosno się upiekło wink.gif Przeglądając stare fotografie i widokówki można odnieść wrażenie, że Jasło przed wojną było równie ładne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej