Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Stewart, Pechowa dynastia???
     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 23/05/2014, 21:10 Quote Post

QUOTE(Prince @ 23/05/2014, 21:59)
QUOTE
No, fajnie. A teraz dawaj coś o przejawach tyrańskich rządów.


Proszę bardzo. Po rozwiązaniu Parlamentu purytanie zostali poddani prześladowaniom. Król nałożył ogromne podatki na ludność. Jeśli ktoś mu się sprzeciwił, natychmiast został napiętnowany, ukarany więzieniem lub okaleczany pod pręgierzem. Ponadto, Karol znalazł sobie bezwzględnego faworyta, lorda Strafforda, który przede wszystkim cenił przemoc i popierał wszystkie działania monarchy. Do tego, wobec opozycji stosowano szczególne represje.
Nie nazwiesz tego wszystkiego tyranią?
*


To teraz porównaj stawianie ludzi pod pręgierzem z wyrżnięciem 1/3 wyspy. Swoją drogą, jeśliby zamienić w tym powyżej „król” na „lord protektor” i „Karol” na „Cromwell” mamy doskonały opis lat 1648-58. Tylko, że Strafforda nie było.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 23/05/2014, 21:13 Quote Post

QUOTE(Prince @ 23/05/2014, 21:59)
QUOTE
No, fajnie. A teraz dawaj coś o przejawach tyrańskich rządów.


Proszę bardzo. Po rozwiązaniu Parlamentu purytanie zostali poddani prześladowaniom. Król nałożył ogromne podatki na ludność. Jeśli ktoś mu się sprzeciwił, natychmiast został napiętnowany, ukarany więzieniem lub okaleczany pod pręgierzem. Ponadto, Karol znalazł sobie bezwzględnego faworyta, lorda Strafforda, który przede wszystkim cenił przemoc i popierał wszystkie działania monarchy. Do tego, wobec opozycji stosowano szczególne represje.
Nie nazwiesz tego wszystkiego tyranią?
*


Nie, nazwę to wręcz "względnie łagodnymi jak na ówczesne obyczaje rządami". I ani słowa więcej mi nie potrzeba.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 23/05/2014, 21:18 Quote Post

QUOTE
Nie, nazwę to wręcz "względnie łagodnymi jak na ówczesne obyczaje rządami". I ani słowa więcej mi nie potrzeba.


Skoro tak sądzisz...
A więc, mógłbyś nazwać zabory "serdeczną, jak na tamte czasy, polityką wobec Polski" smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 23/05/2014, 21:22 Quote Post

QUOTE(Prince @ 23/05/2014, 22:18)
QUOTE
Nie, nazwę to wręcz "względnie łagodnymi jak na ówczesne obyczaje rządami". I ani słowa więcej mi nie potrzeba.


Skoro tak sądzisz...
A więc, mógłbyś nazwać zabory "serdeczną, jak na tamte czasy, polityką wobec Polski" smile.gif
*


Nie rozumiem sensu takiego porównania. Objaśnij je proszę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 24/05/2014, 10:37 Quote Post

QUOTE
Nie rozumiem sensu takiego porównania. Objaśnij je proszę.


Jeśli uważasz, że król Karol nie stosował tyrańskich metod w okresie swojego panowania, to równie dobrze mógłbyś uznać, że Król. Prus, Austria oraz Imperium Rosyjskie, dokonały rozbiorów z troski o swoją sąsiadke. Rzeczpospolita nie potrafiła przeprowadzić reform podatkowych i politycznych. Ponadto, państwo było rozbite wewnętrznie; mam tu szczególnie na myśli, zawiązanie konfederacji targowickiej. Tak więc, te trzy potęgi, zagarneły ziemie Korony Polskiej, aby zaprowadzić w niej spokój i ład, a także przeprowadzić tu rozwój po swojemu, odsuwając przy tym nieudolnego króla Stanisława na boczny tor. W końcu nie powinno to być nic kontrowersyjnego w tamtych czasach, zważywszy że ci władcy chcieli nieść pomoc i oświecenie...

Jaki to musiał być "łagodny" król Karol I, który tak pragnął nieograniczonej oraz skutecznej władzy, że aż trzeba było ciągle ustawiać tą niepokorną ludność. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Prince: 24/05/2014, 10:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 24/05/2014, 12:07 Quote Post

QUOTE
Jeśli uważasz, że król Karol nie stosował tyrańskich metod w okresie swojego panowania, to równie dobrze mógłbyś uznać, że Król. Prus, Austria oraz Imperium Rosyjskie, dokonały rozbiorów z troski o swoją sąsiadke.

Takie jedno zasadnicze pytanie - na pewno znasz ówczesne normy dotyczące panowania?

QUOTE
Jaki to musiał być "łagodny" król Karol I, który tak pragnął nieograniczonej oraz skutecznej władzy, że aż trzeba było ciągle ustawiać tą niepokorną ludność.

I w kwestii ludności, ponowię zapytanie - czy wiesz, jakie obowiązki względem władcy mieli poddani (którzy bardzo różnili się pod tym względem od dzisiejszych obywateli)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 25/05/2014, 12:09 Quote Post

QUOTE
Takie jedno zasadnicze pytanie - na pewno znasz ówczesne normy dotyczące panowania?


Nie musisz mieć tutaj żadnych wątpliwości.

QUOTE
I w kwestii ludności, ponowię zapytanie - czy wiesz, jakie obowiązki względem władcy mieli poddani (którzy bardzo różnili się pod tym względem od dzisiejszych obywateli)?


Obowiązki, które mieli poddani względem władcy, to: lojalność, oddanie, uczciwe płacenie podatków oraz zaufanie.
Jeśli o czymś zapomniałem, oświeć mnie.

Teraz Ty wymień mi obowiązki, które winien był spełniać władca wobec swoich poddanych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 25/05/2014, 15:15 Quote Post

QUOTE(Prince @ 25/05/2014, 13:09)
QUOTE
Takie jedno zasadnicze pytanie - na pewno znasz ówczesne normy dotyczące panowania?


Nie musisz mieć tutaj żadnych wątpliwości.

QUOTE
I w kwestii ludności, ponowię zapytanie - czy wiesz, jakie obowiązki względem władcy mieli poddani (którzy bardzo różnili się pod tym względem od dzisiejszych obywateli)?


Obowiązki, które mieli poddani względem władcy, to: lojalność, oddanie, uczciwe płacenie podatków oraz zaufanie.
Jeśli o czymś zapomniałem, oświeć mnie.
*


No właśnie, lojalność i oddanie... Tego przypadkiem nie zabrakło?

Obowiązki władcy wobec poddanych? Proszę: rządy według prawa. W tych trzech słowach można to zawrzeć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 25/05/2014, 17:02 Quote Post

Jako żywo, dynastii nazywającej się Steward nie znam. Znam tylko taką, która nazywała się Stuart vel Stewart.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 25/05/2014, 20:00 Quote Post

QUOTE
No właśnie, lojalność i oddanie... Tego przypadkiem nie zabrakło?

Obowiązki władcy wobec poddanych? Proszę: rządy według prawa. W tych trzech słowach można to zawrzeć.


Tak więc sądzisz, że prawo, bez większego powodu, pozwalało pastwić się nad własnymi poddanymi? Uważasz, że koniecznością było również rozwiązanie Parlamentu?

No to może w ten sposób. Podaj mi jakiekolwiek osiągnięcia oraz zalety, które posiadał król Karol. Jeśli możesz, prosiłbym jeszcze o oznaki właściwego traktowania ludu przez niego. Tylko nie powołuj się na propagande jakobicką, ponieważ nic to nie da.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 25/05/2014, 20:33 Quote Post

QUOTE(Prince @ 25/05/2014, 21:00)
QUOTE
No właśnie, lojalność i oddanie... Tego przypadkiem nie zabrakło?

Obowiązki władcy wobec poddanych? Proszę: rządy według prawa. W tych trzech słowach można to zawrzeć.


Tak więc sądzisz, że prawo, bez większego powodu, pozwalało pastwić się nad własnymi poddanymi? Uważasz, że koniecznością było również rozwiązanie Parlamentu?

No to może w ten sposób. Podaj mi jakiekolwiek osiągnięcia oraz zalety, które posiadał król Karol. Jeśli możesz, prosiłbym jeszcze o oznaki właściwego traktowania ludu przez niego. Tylko nie powołuj się na propagande jakobicką, ponieważ nic to nie da.
*


Dyskutujemy tu sobie o tym, czy był tyranem czy nie. Nie wiem, co jego osiągnięcia mają do tego, ale... niech będzie.

Nic znaczącego nie osiągnął. Co to ma oznaczać w kontekście bycia/niebycia tyranem, to nie wiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Prince
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 262
Nr użytkownika: 92.192

BANITA
 
 
post 26/05/2014, 13:12 Quote Post

QUOTE
Dyskutujemy tu sobie o tym, czy był tyranem czy nie. Nie wiem, co jego osiągnięcia mają do tego, ale... niech będzie.

Nic znaczącego nie osiągnął. Co to ma oznaczać w kontekście bycia/niebycia tyranem, to nie wiem.


Dobrze. Zatem, nie miał żadnych osiągnięć. A czy w czasie swego panowania, okazał w jakiś sposób troske dla swoich poddanych lub wykazał się wspaniałomyślnością?
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 26/05/2014, 17:05 Quote Post

QUOTE(Prince @ 26/05/2014, 14:12)
QUOTE
Dyskutujemy tu sobie o tym, czy był tyranem czy nie. Nie wiem, co jego osiągnięcia mają do tego, ale... niech będzie.

Nic znaczącego nie osiągnął. Co to ma oznaczać w kontekście bycia/niebycia tyranem, to nie wiem.


Dobrze. Zatem, nie miał żadnych osiągnięć. A czy w czasie swego panowania, okazał w jakiś sposób troske dla swoich poddanych lub wykazał się wspaniałomyślnością?
*


A od kiedy niby władca siedemnastowieczny ma takie coś wykazywać?
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
żwirek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 947
Nr użytkownika: 35.498

Stopień akademicki: prof. dr hab. med.
 
 
post 26/05/2014, 18:07 Quote Post

Gdzie indziej żyłby długo i szczęśliwie.
Ale nie w Anglii z Parlamentem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 26/05/2014, 18:26 Quote Post

QUOTE(żwirek @ 26/05/2014, 19:07)
Gdzie indziej żyłby długo i szczęśliwie.
Ale nie w Anglii z Parlamentem.
*


49 lat to jak na ówczesne standardy, mimo wszystko dosyć długo tongue.gif.

QUOTE
Dobrze. Zatem, nie miał żadnych osiągnięć. A czy w czasie swego panowania, okazał w jakiś sposób troske dla swoich poddanych lub wykazał się wspaniałomyślnością?

To tak nie działa, misiu, ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat, próbujesz przepchnąć tezę „Karol to tyran”, nie dajesz żadnego dowodu i nam każesz uzasadniać, że było inaczej. Dalej, bycie królem nie wiązało się z żadnymi obowiązkami typu okazywanie łaski czy wspaniałomyślności, król był namiestnikiem boga, nie instytucją charytatywną. No i na koniec dodam, że między malutką grupką dobrych, sprawiedliwych i miłosiernych władców (u nas się za takiego uważa np. Kazimierza Wielkiego), a tyranami i innymi szumowinami, stanowiącymi równie małą grupę, była ogromna liczba przeciętnych królów i książąt. Do niej zaliczał się Karol. Szkoda, że widzisz tylko 2 skrajności, będące mimo wszystko anomalią.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej