Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stanisława Walasiewicz, i inne "obojniaki" z olimpiad
     
Johannes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 226
Nr użytkownika: 20.688

Stopień akademicki: tech. budownictwa :)
Zawód: student
 
 
post 14/12/2007, 0:27 Quote Post

Czytając sobie wikipedie na temat polskich medalistów w dwudziestoleciu międzywojennym, natrafiłem na stronę dotyczącą Stanisławy Walasiewicz a w niej, tekst który lekko uderzył w mój swiatopogląd. Nie sądziłem że takie "mixy" w naturze są spotykane blink.gif . Ale czytajcie smile.gif :

"Walasiewicz zginęła 4 grudnia 1980 w czasie napadu na sklep, została postrzelona przez napastnika. Ciało zostało poddane autopsji. Okazało się, że w rzeczywistości sportsmenka była obojnakiem, to znaczy posiadała żeńskie i męskie narządy płciowe (jednak nie w pełni rozwinięte). Badania genetyczne wykazały, że miała też chromosom Y. "

Czy ktoś z was zna podobne przypadki? Takich "obojniaków" i kobiet-mężczyzn w dziejach sportu XX wieku? Wiem że takie przypadki miały miejsce w historii sportu, ale nic wiecej ;]
Pzdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 14/12/2007, 0:45 Quote Post

rozmawiają siosry Wiliams:
- słuchaj, tatuś nam coś dodaje do jedzenia
- dlaczego tak przepuszczasz?
- bo zaczeły mi rosnąc włosy tam gdzie dotąd nie rosły
- konkretnie gdzie?
- na jajach...



Wracają do polskiej bohaterki/bohatera - to nie jest odosobniony problem.
Istnieje cała dziedzina medycyny (fizjologi?) sportu, której celem opracowanie metody badania płci zawodników. Problem ten, zwłaszcza w okresie rozwoju środków hormonalnych jest nie mniej poważny jak doping.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 14/12/2007, 15:57 Quote Post

Byla jeszcze inna polska zlota medalistka na 100 m. , Ewa Klobukowska.Stwierdzono o niej "nieprawidlowa sekwencje chromosomow?".Dostala propozycje nie do odrzucenia, aby zakonczyc kariere bez glosnego skandalu.Byla to akcja Rusow i Enerdowcow, wscieklych za dyskwalifikacje ich zawodniczek.Dzisiejsza medycyna uznaje jednak(z tego co mi wiadomo)taki uklad chromosomow za prawidlowy.Jednak proby pelnej rechabilitacji Klobukowskiej odbijaja sie jak groch o sciane.
Z drugiej jednak strony, jezeli przyjrzec sie sylwetce pani Ewy ... .
Co jednak powiedziec jesli sie oglada takie zwiewne chucherka jak np:
Amelie Mauresmo
Gabriela Sabatini
Jarmila Kratochvilova(o Jezu!)
Martina Navratilova
Maria Mutola((o Matko!)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Johannes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 226
Nr użytkownika: 20.688

Stopień akademicki: tech. budownictwa :)
Zawód: student
 
 
post 14/12/2007, 23:05 Quote Post

QUOTE
Co jednak powiedziec jesli sie oglada takie zwiewne chucherka jak np:
Amelie Mauresmo
Gabriela Sabatini
Jarmila Kratochvilova(o Jezu!)
Martina Navratilova
Maria Mutola((o Matko!)


Ładna kompilacja huh.gif

Chucherka biggrin.gif dobrze powiedziane smile.gif koleżanaka z Mozambiku(ta z dopiskiem: "o matko" ma ciało którego i meżczyzna by się nie powstydził...;]

ale do tematu, znalazłem na pewnej stronie tekst:
"W większości przypadków problemy z określeniem płci genetycznej należą do prywatnej sfery osób nimi dotkniętych. Jednak w latach 90. problem ten pojawił się w sporcie. Zaczęto sprawdzać płeć zawodników za pomocą oględzin i testów genetycznych. Władze MKOl zaniechały tych praktyk dopiero w 2000 roku przy okazji igrzysk w Sydney. Uznano bowiem, że granica między płciami, pozornie oczywista, z punktu widzenia genetyki jest dość płynna."

Problem jest bardziej skomplikowany niż myślałem...
----------------------------------------
Wyszukałem nowych "oszustów":
-Indyjka Santhi Soundarajan(załącznik) posądzana o bycie mężczyzną

-Dora Ratjen a raczej Hermann Ratjen który w Berlinie w 1936 roku udawał kobietę, a i tak 5 innych dam go wyprzedziło tongue.gif

-Turniej upośledzonych umysłowo koszykarzy na Paraolimpiadzie w 2000 roku wygrali Hiszpanie, którzy w swoim składzie mieli tylko dwie osoby rzeczywiście upośledzone...

-Zofia Smętek – przed II wojną światową rekordzistka Polski kobiet w rzucie oszczepem. Pod koniec lat 30. Zofia Smętek stała się Józefem Smętkiem, piłkarzem pierwszoligowej Warszawianki. We wrześniu 1939 r. Smętek walczył na froncie. Po prostu od początku był mężczyzną.

I na koniec moje faworytki wink.gif :
-Irina i Tamara Press, Ukrainki startujące w barwach ZSRR. Jak zobaczyłem zdjęcia tych dam to odpadłem (załącznik) huh.gif Były pewniakami na medale mistrzostw Europy w 1966, i juz wczesniej zdobyły 5złotych medali olimpijskich i 26 rekordów. A tu się nagle wycofały tuż przed wprowadzeniem testu płci.

Pzdr


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej