Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Potomkowie Macedończyków...
     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 6/06/2010, 15:19 Quote Post

QUOTE
To, co wyczyniają choćby ze sprawą Macedonii jest zwyczajnie żenujące.


Zgadzam się w 100%, choć moi znajomi (a przynajmniej znakomita ich większość) byłaby w stanie ukamienować mnie za to wink.gif

QUOTE
To mnie właśnie zaciekawiło. Jakie macedońskie czy greckie zwyczaje przejawiają Kalasze?


Wspomniałam o góralach, gdyż kobiety Kalasz swoje kolorowe nakrycia głowy zdobią muszelkami morskimi.

A jeśli chodzi o zwyczaje... Mowa tu o GRECKICH zwyczajach, co jak rozumiesz dla dzisiajszych Grekówjest równoznaczne z MACEDOŃSKIMI wink.gif
Mają oni czcić ojca wszystkich bogów o imieniu DI ZAU, co interpretowane jest jako Dias Zeus (Dido, Zoi = daje, życie). Świętym drzewem DI ZAU, podobnie jak u starożytnych Greków jest dąb i cedr. Składanie ofiar ma być bardzo podobne do czynności jakie wykonywano w starożytności np. polewanie ołtarza krwią zwierzęcia. Ofiarnikami sa jedynie mężczyźni. Przed złożeniem ofiary muszą oni oczyścić się w źródlanej wodzie lub musie winogronowym. Obawiam się, że podobnych zwyczajów ofiarnych można doszukac się u wielu innych ludów...Ich taniec ma być bardzo podobny do ludowego tańca greckiego: w kole, z rękoma założonymi na ramionach partnerów. Wskazywane jest również podobieństwo strojów obecnych Kalasz i tych z okresu Aleksandra Wielkiego. Muszę przyznać, że tu mam największe wątpliwości...

QUOTE
Nie zaprzeczę jednak, że to całe zamieszanie woków Kalaszów może mieć ten pozytywny skutek, że kultura i wierzenia tego ludu zostaną uratowane przed zagładą, lub w najgorszym wypadku - przed zapomnieniem.


Oby, gdyż - o ile sobie przypominam - wspomniana szkoła grecka w jednej z wsi Kalasz została zamknięta siłą przez władze Pakistanu, którym nie podobała się taka interpretacja pochodzenia plemienia i zbytnie zainteresowanie państwa greckiego. Można mieć tylko nadzieję, że spora chęć poznania historii Kalaszów przez podróżników i badaczy rzeczywiście spowoduje przetrwanie tego niezwykłego plemienia. Bez względu na to czyimi są potomkami...
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
yarovit
 

Lemming Pride Worldwide
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.689
Nr użytkownika: 22.276

 
 
post 6/06/2010, 15:34 Quote Post

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 15:19)
Wspomniałam o góralach, gdyż kobiety Kalasz swoje kolorowe nakrycia głowy zdobią muszelkami morskimi.


Dość typowy element kulturowy Indoeuropejczyków. W Indiach muszle są amuletem boga Wiśnu. W Europie przetrwały w kulcie pielgrzymkowym. Np. pielgrzymi do Santiago de Compostella wpinają je w swoje ubrania.

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 15:19)
A jeśli chodzi o zwyczaje... Mowa tu o GRECKICH zwyczajach, co jak rozumiesz dla dzisiajszych Grekówjest równoznaczne z MACEDOŃSKIMI wink.gif


O dziwacznej świadomości historycznej dzisiejszych Greków można podyskutować w innym miejscu.

O tym, że Macedończyków starożytni Grecy nie uważali za swoich dzisiejsi Grecy nie chcą pamiętać.

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 15:19)
Mają oni czcić ojca wszystkich bogów o imieniu DI ZAU, co interpretowane jest jako Dias Zeus (Dido, Zoi = daje, życie).


A nie czczą oni aby germańskiego Ziu? wink.gif

A tak na serio - wszystkie ludy indoeuropejskie czciły gromowładnego władcę innych bogów, którego imię miało wspólna etymologię.

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 15:19)
Świętym drzewem DI ZAU,podobnie jak u starożytnych Greków jest dąb i cedr.


O ile mnie pamięc nie myli, dąb jest też świętym drzewem w kulcie słowiańskiego Puruna, bałtyckiego Perkuna i germańskiego Donnera/Thora. Cedr u nas nie występuje, więc pewnie tylko dlatego jest tu nieobecny.

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 15:19)
Składanie ofiar ma być bardzo podobne do czynności jakie wykonywano w starożytności np. polewanie ołtarza krwią zwierzęcia. Ofiarnikami sa jedynie mężczyźni. Przed złożeniem ofiary muszą oni oczyścić się w źródlanej wodzie lub musie winogronowym. Obawiam się, że podobnych zwyczajów ofiarnych można doszukac się u wielu innych ludów...


W istocie. Jakbym czytał opis nordyckiego Blót.

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 15:19)
Ich taniec ma być bardzo podobny do ludowego tańca greckiego: w kole, z rękoma założonymi na ramionach partnerów. Wskazywane jest również podobieństwo strojów obecnych Kalasz i tych z okresu Aleksandra Wielkiego. Muszę przyznać, że tu mam największe wątpliwości...


Serio dopatrują się tu podobieństw?

QUOTE(fodele @ 6/06/2010, 15:19)
Oby, gdyż - o ile sobie przypominam - wspomniana szkoła grecka w jednej z wsi Kalasz została zamknięta siłą przez władze Pakistanu, którym nie podobała się taka interpretacja pochodzenia plemienia i zbytnie zainteresowanie państwa greckiego. Można mieć tylko nadzieję, że spora chęć poznania historii Kalaszów przez podróżników i badaczy rzeczywiście spowoduje przetrwanie tego niezwykłego plemienia. Bez względu na to czyimi są potomkami...


Dokładnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej