Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Henryk Walezy - "inny" król, Czyli o Henryku Walezym
     
gorgona
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 1.294

 
 
post 8/02/2005, 19:06 Quote Post

biggrin.gif Innnymi słowy, nie ma to jak zmiksować trzy elekcje w jeden superprodukt!!! Sama niepotrzebnie wspomniałam o Batorym i tak sobie piszę pół myśląc o Batorym pół o kandydaturze Groźnego. Jeszcze dobrze że Walezy gdzies nie wyskoczył wink.gif.
Wszystkich przepraszam za pomyłki. Od dziś śpię z tomem Historii Polski pod poduszką! wink.gif
Wracając do tematu, myślę że doprowadzona do ostateczności szlachta mogłaby może nie zabić ale zdetronizować króla bo takie projekty się zdarzały (np. za Michała Korybuta Wiśniowieckiego). Czyli - śmierć polityczna. Choć w tym przypadku tylko lokalna wink.gif

Pozdrawiam
gorgona
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Hannibal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 230
Nr użytkownika: 1.782

 
 
post 9/02/2005, 17:48 Quote Post

QUOTE(gorgona @ Feb 8 2005, 08:06 PM)
Wszystkich przepraszam za pomyłki. Od dziś śpię z tomem Historii Polski pod poduszką!  wink.gif


Nie ma sprawy, jesteśmy tylko ludźmi biggrin.gif

QUOTE
Wracając do tematu, myślę że doprowadzona do ostateczności szlachta mogłaby może nie zabić ale zdetronizować króla bo takie projekty się zdarzały (np. za Michała Korybuta Wiśniowieckiego). Czyli - śmierć polityczna. Choć w tym przypadku tylko lokalna


Wydaje mi się, że mozliwość wypowiedzenia posłuszeństwa przez szlachtę królowi była wystarczającym środkiem nacisku. W przypadku Michała Korybuta to zamiar detronizacji musiałby być powszechny, a przecież szlachta zawiązała w obronie "Piasta" konfederację gołąbską.
A zresztą według mnie detronizacja się po prostu nikomu nie opłacała. Wszak dlaczego następny krol miałby bardziej szanować wolności szlacheckie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
gorgona
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 1.294

 
 
post 12/02/2005, 11:28 Quote Post

Michał Korybut nie był jednak tyranem i nie naruszał wolności szlacheckich. Sama jestem ciekawa, czy szlachta poddałaby się terrorowi Groźnego, bo jednak w późniejszych elekcjach zdarzali się władcy z silną ręką, ale żaden nie przekraczał pewnej granicy.
Zresztą może rozwój wypadków byłby zupełnie inny. Groźny przylączyłby sobie na samym poczatku Litwę, a w Koronie nie rządziłby osobiście. Co szlachcie polskiej mogloby nawet umiarkowanie odpowiadać bo A) w kraju rządzi kto chce, złota wolność itd. B)nie ma wojen z Rosją o Litwę. Chociaż ten miraz jest raczej złudny - chyba TAKIEGO zepsucia jeszcze nie było? wacko.gif

wink.gif pozdrawiam,
gorgona
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 12/02/2005, 12:27 Quote Post

Iwan Grozny nie przylaczyl by tylko Litwy a rowniez Ukraine do swoich wlosci- bo przeciez tam byla kolebka ruskiej panstwowosci a ponadto byli tam bracia Rusini prawoslawni. A na odebrania sobie Ukrainy i dostanie sie pod opiekuncze skrzydla protoplasty wszystkich zbrodniarzy polscy Panowie Bracia nie mogli sobie pozwolic. Oto kolejny dowod na to ze krolowanie Iwana zakonczyloby sie taka rewolucja ze rokosz Zebrzydowskiego przy tym to wymiana uprzejmosci...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
bartek564
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 42.779

Zawód: uczen/student
 
 
post 13/03/2008, 19:53 Quote Post

Henryk Walezy pierwszy elekt.objal wladze w Polsce gdy mial 23 lata (i przy okazji zero doswiadczenia tongue.gif).Krol slynal z wystawnego zycia (imprezy bale itd.) Byl hazardzista (notorycznie podbieral kase ze skarbu panstwa aby ja przegrywac). Umial symulowac chorobe i przez 2tygodnie nie wychodzic z lozka. na wiesc o zwolnieniu tronu we Francji uciekl z Wawelu w przebraniu.wyslano oczywiscie poscig.ostatnie slowa Walezego w Polsce byly obietnica powrotu za kilka miesiecy (co nigdy nie nastapilo).

 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 15/03/2008, 9:24 Quote Post

Czytałem wczesniejsze posty i moim zdaniem całkowicie bezpodstawne jest oskarżanie szlachty o wybór Walezego.Inne kandydatury były całkowicie nieprzygotowane.
Iwan IV- morza byśmy przecię nie mieli, bo port narewski wielki jego klejnot,
tyraństwo a okrucieństwo wrodzone
wolę swą uważa za prawo

Ernest Habsburg- że z narodu niemieckiego nam zawżdy przeciwnego
co się innym dzieje, to jest Węgrom, Ślęzakom, Czechom, stałoby się to i Lechom
Walezy-Commoda (korzyści)
musi nam być powolny przez dalekość przyjaciół swych […]
sto ślachciców […] w Paryżu na studiach i w wojsku ćwiczyć się będzie
pokój z Turkiem
Incommoda (szkody)
niepokój z Moskwą
język, ale łaciński i włoski umie, o polski jemu łacno, gdy ujrzy, że mu go będzie
Cytaty pochodzą z ulotki propagandowej przed głosowaniem.Niestety w internecie nie ma tego w całosci dostępnego ale nawet z tego jasno widac że z argumentacją szlachty trudno się nie zgodzic i nie można ją oskarżac o brak rozumu.Zapewne dochodziły jakieś głosy o udziale Henryka w Nocy św Bartłomieja ale nie był to fakt powszechnie znany a co oczywiste również o samym prowadzeniu się Walezego nie wiele było wiadome.Więc jakby patrzec jedynie pod kątem politycznym w tamtym czasie Walezy wydawał się zdecydowanie najlepszym kandydatem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
adso74
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.870
Nr użytkownika: 37.022

 
 
post 15/03/2008, 11:22 Quote Post

QUOTE
musi nam być powolny przez dalekość przyjaciół swych


Akurat to zdanie mówi wszystko na temat motywów szlachty;)
S!
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 19/03/2008, 13:34 Quote Post

Poprostu obawiała się ze strony Iwana IV czy Habsburga zamachu na ich "złotą wolnosc" więc zapewne próbowali to kontrastowac z przewidywaną postawą Walezego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 19/03/2008, 14:57 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 19/03/2008, 13:34)
Poprostu obawiała się ze strony Iwana IV czy Habsburga zamachu na ich "złotą wolnosc" więc zapewne próbowali to kontrastowac z przewidywaną postawą Walezego.
*



Marthinusie, hmm a mógłbyś mi udowodnić na jakieś podstawie zakładasz, że Henryk Walezy nie zrobiłby zamachu na "wolność szlachecką"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 20/03/2008, 9:59 Quote Post

Oczywiście że nie mógłbym a ja mówiłem jedynie o przesłankach jakimi kierowała się polska szlachta.Sądziła że jeżeli wybierze króla z dalszego kraju to ten będzie bardziej podległy jej wpływom-musi nam być powolny przez dalekość przyjaciół swych […]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 20/03/2008, 11:07 Quote Post

QUOTE(Marthinus @ 20/03/2008, 9:59)
Oczywiście że nie mógłbym a ja mówiłem jedynie o przesłankach jakimi kierowała się polska szlachta.Sądziła że jeżeli wybierze króla z dalszego kraju to ten będzie bardziej podległy jej wpływom-musi nam być powolny przez dalekość przyjaciół swych […]
*



Rozumiem. Mi chodziło o to, że skoro uważano cara czy Habsburga za ostoję absolutyzmu, to czemu nie francuskiego króla? Kryterium możliwości interwencji zbrojnej sąsiadów chyba jednak przesądziło. Wydaje mi się, że jednak decydujące były pacta conventa i artykuły henrykowskie.

Obietnice floty francuskiej na Bałtyku = jawne dążenie do absolutyzmu. Bo pojawia się zewnętrzna siła, na której król może się oprzeć. A szlachta to akceptuje...
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Waran_Z_komodo
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 38.681

szczepan woszczy³o
Zawód: student
 
 
post 26/03/2008, 13:22 Quote Post

A czy podczas I elekcji po koronę polską nie startował przypadkiem Batory?? Może się mylę ale chyba tak, tyle ,że wtedy nie był zbyt liczącym się kandydatem. Jeśli mam rację to chyba on byłby najlepszym kandydatem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 26/03/2008, 15:07 Quote Post

Skąd ta informacja?
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 28/03/2008, 11:11 Quote Post

QUOTE(Kytof @ 26/03/2008, 15:07)
Skąd ta informacja?
*



O Wawrzyńcu Słupskim czytałem podczas tej elekcji, że dostał z "litości" kilka głosów pośród śmiechów i zażenowania. Ale o St. Batorym nie...

PS. Czytałem o jednodniowym królu "tymczasowym" po śmierci Batorego. Miał nim być bankier Radziwiłłów. Oto co znalazłem w wikipedii. Czy są na to jakieś dochody historyczne?

Saul Wahl (właściwie Saul Katzenellenbogen) – (1541-1617), rabin litewski, dzierżawca ceł i warzelni soli na Litwie, osobisty bankier domu Radziwiłłów. Według niektórych źródeł jednodniowy król Polski w 1587. Jakkolwiek samo jego istnienie jest faktem, to sprawowanie władzy w I Rzeczypospolitej jest odrzucane przez historiografię.

Podania

Jego dzieje znane są z wielu współczesnych przekazów żydowskich. Według jednej z takich opowieści książę Mikołaj Krzysztof Radziwiłł Czarny, udał się do Włoch z pielgrzymką pokutną. Przybył do Padwy w przebraniu żebraczym, gdzie wszyscy kwitowali jego książęce pochodzenie śmiechem i drwinami. Oparcie miał dopiero uzyskać u rabina Samuela Judasza Katzenellenbogena, który przyjął go z należnymi honorami i zapewnił gościnę. W dowód wdzięczności Radziwiłł podjął się odszukania w Polsce jego syna Saula, który przebywać miał w jednej z tamtejszych jesziw. Faktycznie chłopak przebywał w światowej sławy szkole talmudycznej w Brześciu Litewskim, skąd Radziwiłł zabrał go na swój dwór.

Saul miał wzbudzać zachwyt swoją wiedzą i mądrością, stając się sławnym w całym państwie. Wkrótce zgromadził wielki majątek, będąc bankierem i dzierżawcą ceł i warzelni soli na Litwie. 17 maja 1578 uzyskał nawet przywilej królewski na kupno soli wielickiej w Koronie.

W czasie bezkrólewia po śmierci Stefana Batorego w 1586, niezdecydowana szlachta długo nie mogła wybrać jego następcy. Wobec podwójnej elekcji Maksymiliana Habsburga i Zygmunta III Wazy - w końcu miano skorzystać z powołania króla tymczasowego (rex pro tempore), którą to godność miano zaproponować Radziwiłłowi. Ten jednak odmówił, ale wysunął kandydaturę Saula.

W 1587, wśród powszechnego entuzjazmu został okrzyknięty w Lublinie królem Saul Wahl (wahl - niem. wybór) przez szlachtę. Jego panowanie miało trwać tylko jedną noc, miał wtedy wydać wiele nowych praw i przywilejów poprawiających położenie Żydów w Polsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
Dawid91
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 37.081

Dawid M.
Zawód: uczen
 
 
post 11/04/2008, 17:12 Quote Post

Może ten post trochę nie na miejscu, ale uśmiałem się czytając wypowiedź Struśka

QUOTE(Strusiek @ 19/11/2004, 20:40)
myślę że linia która władała by u nas spolonizowałaby się dość szybko biggrin.gif to nie trudne biggrin.gif:D:D:D
*


Tak samo jak Polacy "zlitwinizowali" się po unii horodelskiej... Mielibyśmy w Polsce niemczyznę
QUOTE(Strusiek @ 19/11/2004, 20:40)
jednak to potęga wyobraźcie sobie Hiszpanię, Austro-Węgry i Rzeczpospolitą pod jedną koroną rozbiorów by nie było umuocniona władza centralna , kontakty z Europą kto wie może nawet podboje na wschód ?
*



A znając Polaków to byśmy Habsburgom ich potęgę roznieśli w pył... biggrin.gif Ale przynajmniej zaborców byłoby dwóch I więcej ziem do podziału rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

6 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej