Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
61 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska wobec Białorusi
     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 19/01/2006, 11:27 Quote Post

QUOTE(Fanat_evrasii @ 17/01/2006, 20:11)
Chcialbym zapytac - czy wiele z panow tam bylo?
*


Pewnie masz na myśli Ukrainę w czasie pomarańczowej rewolucji. Jeśli o mnie chodzi, to wówczas na Ukrainie nie byłem, ale uczestniczyłem w wiecach i manifestacjach polsko-ukraińskich (projuszczenkowskich) w Krakowie. Trochę ludzi było. Byli wszyscy lub prawie wszyscy Ukraińcy mieszkający w Krakowie. Dołączało się też wiele młodzieży i przechodniów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Fanat_evrasii
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 184
Nr użytkownika: 13.160

Zawód: student
 
 
post 19/01/2006, 15:22 Quote Post

QUOTE(Premagape @ 19/01/2006, 12:27)
QUOTE(Fanat_evrasii @ 17/01/2006, 20:11)
Chcialbym zapytac - czy wiele z panow tam bylo?
*


Pewnie masz na myśli Ukrainę w czasie pomarańczowej rewolucji. Jeśli o mnie chodzi, to wówczas na Ukrainie nie byłem, ale uczestniczyłem w wiecach i manifestacjach polsko-ukraińskich (projuszczenkowskich) w Krakowie. Trochę ludzi było. Byli wszyscy lub prawie wszyscy Ukraińcy mieszkający w Krakowie. Dołączało się też wiele młodzieży i przechodniów.
*




A ja na Ukrainie bylem. W Donetsku, w Mariupolu, na wsi miedzy tymi miastami. Bylem przed wyborami i po nich. Wiem co tam mysla o Juszczenkie i o Zachodniej Ukrainie ("O benderach" smile.gif )

Prosze Pana nie myslec ze na Ukrainie istnieje jeden narod. Jest ich kilka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Premagape
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 343
Nr użytkownika: 12.316

Stopień akademicki: magister
 
 
post 19/01/2006, 15:57 Quote Post

Fanacie Evrasii,
Witamy na naszym forum (choć może mi nie wypada akurat witać, bo sam dopiero od niedawna tutaj pisuję). Mamy nadzieję, że będziesz często uczestniczył w dyskusjach i przedstawiał nam inny (rosyjski) punkt widzenia na pewne sprawy.

Pazdrawiaju Was!

P.S. Proponuje sobie mówić (czy też raczej pisać) na "Ty". Myślę, że obaj jesteśmy w podobnym wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Baton
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 13.379

...
Zawód: Student
 
 
post 23/01/2006, 22:19 Quote Post

Moim zdaniem zaangazowac powinnismy sie bezwzglednie. Oczywiscie nalezy poczekac na odpowiedni moment tak jak to na Ukrainie bylo. Nie nalezy jednak robic niczego zbyt pochopnie. Przygotowanie do tego typu rewolucji trwa nawet latami. Nie nalezy przeciez doprowadzic do otwartego konfliktu z Rosja czy bratobojczej wojny domowejna Bialorusi. Narazie energetycznie jestesmy uzaleznieni od Kremla.

P.S. Nalezy pamietac jeszcze o jednym: Opozycja w bialorusi jest znacznie mniejsza niz na Ukrainie i Lukaszenko ma znacznie wieksze poparcie... Moim zdaniem potrzeba czasu i przygotowania odpowiednich wolnych mediow, ktore uswiadomilyby Bialorusinow o chorym systemie w jakim zyja.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 25/01/2006, 21:17 Quote Post

Taaa. A Lukaszenko na to czekia. Będzie krzyczal, że Polacy chcą zagarnąc biedną Bialoruś. To musi wyjść od wewnątrz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Fanat_evrasii
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 184
Nr użytkownika: 13.160

Zawód: student
 
 
post 25/01/2006, 22:55 Quote Post

QUOTE(Premagape @ 19/01/2006, 16:57)
Fanacie Evrasii,
Witamy na naszym forum (choć może mi nie wypada akurat witać, bo sam dopiero od niedawna tutaj pisuję). Mamy nadzieję, że będziesz często uczestniczył w dyskusjach i przedstawiał nam inny (rosyjski) punkt widzenia na pewne sprawy.

Pazdrawiaju Was!

P.S. Proponuje sobie mówić (czy też raczej pisać) na "Ty". Myślę, że obaj jesteśmy w podobnym wieku.
*



smile.gif
Znam ze Pan - to bardzo oficjalne.
Ale taki kulturowy punkt - "Ty" z wielkiej litery u nas pisze sie do Boga, do Cara i do ulubionej dziewczyny... wink.gif

Dlatego czesto uzuje "Pan".
smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
CZECZOS
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 12.027

zastrzezone
Zawód: Student UWr
 
 
post 20/02/2006, 23:57 Quote Post

I po co nam się mieszać w sprawy Białorusi? Wystarczy, że wmieszaliśmy się w sprawy wrogo nastawionych do Polaków Ukraińcow! Teraz Ruscy puszczają gazociąg Bałtykiem i zakazują importu polskich towarów! Ja jestem za tym, żeby z Rosja mieć dobre stosunki! Białoruś to nie nasza sprawa i niech robią sobie tam co chcą! Nie dziwię się, że Łukaszenka się wścieka! już kupuje nowoczesne myśliwce żeby nas postraszyc. Powiem krótko- "Nie ruszać kupy, bo będzie jeszcze gorzej śmierdzieć"! dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Potocki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 14.670

Zawód: student
 
 
post 25/02/2006, 19:55 Quote Post

QUOTE
Ja jestem za tym, żeby z Rosja mieć dobre stosunki! Białoruś to nie nasza sprawa i niech robią sobie tam co chcą! Nie dziwię się, że Łukaszenka się wścieka! już kupuje nowoczesne myśliwce żeby nas postraszyć.
a ja się z tym nie zgadzam dry.gif z Rosją i tak już mamy złe kontakty. W sumie zbytnio ich pogorszyć się nie da, a w przeciwieństwie do czeczosa uważam, że dyktatura za nasza wschodnią granicą to jak najbardziej nasza sprawa. Poza tym "strata" Białorusi to nieporównywalnie mniej dla Rosji niż Ukrainy. A zatargi z Rosją pokazały nam, że jesteśmy uzależnieni i trzeba coś z tym zrobić. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Putin sam zresztą już ma dość utrzymywania Łukaszenki. Z tymi nowoczesnymi myśliwcami to chyba przesada.
Problemem natomiast jest sam naród Białoruski. W przeciwieństwie do Ukraińców nie ma tam prawdziwej opozycji, a ludzie sa zadowoleni z rządów Łukaszenki bo mają te załosne pensyjki wypłacane w terminie. Nie wiedzą nawet jak jest na zachodzie, chociażby u nas. A rząd skutecznie im uniemożliwia poznanie prawdy. Poza tym na Ukrainie zawsze utrzymywały się nastroje nacjonalistyczne a Białorusini zostali tak zsowietyzowani, że nie potrzebują nawet własnego państwa.
I ostania kwestia – powinniśmy im pomóc chociażby ze względu na naszych rodaków. Łukaszenko jest wyjątkowo zaczepny – nie wiem czy wiecie wiecie, ale Białorusini myślą, że rząd Polski obwinił ich za tragedie w Katowicach (chodziło o jakieś trzęsienie ziemi, które oni niby spowodowali, a które naruszyło konstrukcje hali) i że nam ta wersja zwalenia winy na Białoruś odpowiada. On podsyca nienawiść do nas, a to odbije się na Polakach na Białorusi.
Szuka wroga i znalazł imperialistów. Skoro tak o nas mysli, to co nam szkodzi. Mała rewolucja, dajmy na to niebieska. Wyślijmy tam Wałęsę. Chce obalić Fidela, niech poćwiczy na Łukaszence. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 25/02/2006, 20:32 Quote Post

QUOTE
a ja się z tym nie zgadzam dry.gif z Rosją i tak już mamy złe kontakty. W sumie zbytnio ich pogorszyć się nie da,


Mam wrażenie, że spora liczba np. sadowników, którzy sprzedzawali jabłka do Rosji ma inne dzdanie. Hodowców świń zresztą też

QUOTE
A zatargi z Rosją pokazały nam, że jesteśmy uzależnieni i trzeba coś z tym zrobić.

Powiedzieć, że nie jestesmy uzaleznieni?

QUOTE
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Putin sam zresztą już ma dość utrzymywania Łukaszenki. Z tymi nowoczesnymi myśliwcami to chyba przesada.

Tak. Mają takie same MiGi jak my. Ale teraz są tam zestawy plot S-300. My takich nie mamy. USa zresztą też.
QUOTE
Problemem natomiast jest sam naród Białoruski. W przeciwieństwie do Ukraińców nie ma tam prawdziwej opozycji, a ludzie sa zadowoleni z rządów Łukaszenki bo mają te załosne pensyjki wypłacane w terminie.

Rzecz w tym, że te pensyjki im wystarczają na zycie.

QUOTE
Białorusini zostali tak zsowietyzowani, że nie potrzebują nawet własnego państwa.

Ty wiesz, co jest lepsze dla Białorusinów?

QUOTE
I ostania kwestia – powinniśmy im pomóc chociażby ze względu na naszych rodaków.

Wtyedy Wołodzia będzie z czystym sumieniem mógł powiedzeić, że wszystkie akcji milicji to odpowiedź na knowania Polski.
QUOTE
Łukaszenko jest wyjątkowo zaczepny – nie wiem czy wiecie wiecie, ale Białorusini myślą, że rząd Polski obwinił ich za tragedie w Katowicach (chodziło o jakieś trzęsienie ziemi, które oni niby spowodowali, a które naruszyło konstrukcje hali) i że nam ta wersja zwalenia winy na Białoruś odpowiada.

Mógłbys podać źródło tego twierdzenia? Bo ja dośc regularnie słucham rządowego radia Białoruś i nic takiego nie słyszałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.730
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 26/02/2006, 20:01 Quote Post

Ja myślę, że najlepiej jak problem Białorusi załatwią sami Białorusini.
Ten naród musi najzwyczjniej dojrzeć do zmian. Kiedy to się stanie? Za rok, za dwa, może za dziesięć, to trudno powiedzieć, ale jak już dojrzeje nic go nie będzie wstanie powstrzymać.

QUOTE
już kupuje nowoczesne myśliwce żeby nas postraszyc.


Z tego co słyszałem Su-27 albo Su-30 od Indii.
"Suczki" mają stanowić przeciwwagę dla naszych
F-16. Czyżby szykował się taki mały wyścig zbrojeń w sercu Europy? Naszej armii to nawet dobrze zrobi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Potocki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 14.670

Zawód: student
 
 
post 26/02/2006, 23:06 Quote Post

QUOTE
a ja się z tym nie zgadzam  z Rosją i tak już mamy złe kontakty. W sumie zbytnio ich pogorszyć się nie da,
CODE
Mam wrażenie, że spora liczba np. sadowników, którzy sprzedzawali jabłka do Rosji ma inne dzdanie. Hodowców świń zresztą też

Oczywiście rozumiem sytuacje eksporterów żywności, ale nie możemy wciąż zwalać wszystkiego na to, że wsparliśmy Ukrainę. Poza tym, Rosjanie wprowadzili ograniczenia w listopadzie 2005 – rok po pomarańczowej rewolucji. A Polacy też nie byli święci: poniżej zamieszczam fragment artykułu „Gazety Wyborczej” : Rosja zamknęła granice przed naszym mięsem 9 listopada 2005 roku, a dwa dni później przed naszymi produktami roślinnymi. Powodem było wykrycie około 30 przypadków fałszowania świadectw eksportowych. Firmy, które nie miały uprawnień eksportowych do Rosji, podszywały się pod te, które je miały, lub też sprzedawano mięso, a na świadectwach pisano, że to słonina, od której płaci się niższe podatki. Rosjanie twierdzili, że już wcześniej uprzedzali o przypadkach łamania prawa.

A teraz optymistycznie

Główny lekarz weterynarii pojechał w środę z misją do Moskwy. Jeśli misja się powiedzie, to już w lutym zostaną odblokowane granice dla eksportu naszej żywności.


Jeszcze jedno – nie wiem czy słyszał pan o konflikcie wokoło przepływu jachtów i innych jednostek pływających przez rosyjską część Zalewu Wiślanego do Elbląga. To jeden z przykładów jak Rosjanie utrudniają nam przepisami życie (i to przed wydarzeniami na Ukrainie). Jeżeli nie, dysponuje artykułem na ten temat i chętnie go panu prześle.

QUOTE
A zatargi z Rosją pokazały nam, że jesteśmy uzależnieni i trzeba coś z tym zrobić.
CODE
Powiedzieć, że nie jestesmy uzaleznieni?


Nie, ostatnio odżyły pomysły sprowadzania gazu i ropy z zagranicy, drogą morską, gazociągiem z Danii lub Norwegii, i słynny Odessa – Brody – Płock…Może to i droższe, ale np. kaukaski gaz jest niewiele droższy, a lepszej jakości. Nie wiemy, do czego zdolni są Rosjanie by odzyskać strefę wpływów. Warto być zabezpieczonym skoro na przyjaciół z Brukseli i Berlina nie można liczyć.

QUOTE
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Putin sam zresztą już ma dość utrzymywania Łukaszenki. Z tymi nowoczesnymi myśliwcami to chyba przesada.
CODE
Tak. Mają takie same MiGi jak my. Ale teraz są tam zestawy plot S-300. My takich nie mamy. USa zresztą też.


Z tym się zgadzam. Ale Białoruś nie wyśle myśliwców na rozgłośnię radiową w Białymstoku. A ploty S-300 mają tylko cztery i grożą one najwyżej naszym F-16 (a co one miałyby robić nad Białorusią?)

QUOTE
Problemem natomiast jest sam naród Białoruski. W przeciwieństwie do Ukraińców nie ma tam prawdziwej opozycji, a ludzie sa zadowoleni z rządów Łukaszenki bo mają te załosne pensyjki wypłacane w terminie.
CODE
Rzecz w tym, że te pensyjki im wystarczają na zycie.


Na życie może i tak. Ale na jakim poziomie?


QUOTE
Białorusini zostali tak zsowietyzowani, że nie potrzebują nawet własnego państwa.
CODE
Ty wiesz, co jest lepsze dla Białorusinów?


Trochę z pana egoista. Ludzie z samego centrum Europy też pewnie chcieliby podyskutować na forum. Nie mogą. Oni tam wciąż żyją w epoce sierpa i młota, mają ograniczoną (do przesady) wolność słowa, a sądzę że i na Białorusi w końcu mógłby upaść komunizm. Udało się nam, więc i Białorusini na to zasługują. TAK, sądzę że wiem co dla nich lepsze.

QUOTE
I ostania kwestia – powinniśmy im pomóc chociażby ze względu na naszych rodaków.
CODE
Wtyedy Wołodzia będzie z czystym sumieniem mógł powiedzeić, że wszystkie akcji milicji to odpowiedź na knowania Polski.


Cały czas tak mówi. A sumienia to i tak nigdy nie będzie miał czystego.

QUOTE
Łukaszenko jest wyjątkowo zaczepny – nie wiem czy wiecie wiecie, ale Białorusini myślą, że rząd Polski obwinił ich za tragedie w Katowicach (chodziło o jakieś trzęsienie ziemi, które oni niby spowodowali, a które naruszyło konstrukcje hali) i że nam ta wersja zwalenia winy na Białoruś odpowiada.

CODE
Mógłbys podać źródło tego twierdzenia? Bo ja dośc regularnie słucham rządowego radia Białoruś i nic takiego nie słyszałem.


kurcze nie za bardzo dry.gif . Słyszałem to w Polskiej telewizji, chyba TVP1 w wiadomościach.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Potocki
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 14.670

Zawód: student
 
 
post 27/02/2006, 8:40 Quote Post

QUOTE
Łukaszenko jest wyjątkowo zaczepny – nie wiem czy wiecie wiecie, ale Białorusini myślą, że rząd Polski obwinił ich za tragedie w Katowicach (chodziło o jakieś trzęsienie ziemi, które oni niby spowodowali, a które naruszyło konstrukcje hali) i że nam ta wersja zwalenia winy na Białoruś odpowiada.
CODE

Mógłbys podać źródło tego twierdzenia? Bo ja dośc regularnie słucham rządowego radia Białoruś i nic takiego nie słyszałem.


szukałem długo, ale znalazłem http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34192,3145899.html
Białoruś: Polacy obwiniają nas za tragedię w Katowicach

PAP, pi 03-02-2006, ostatnia aktualizacja 03-02-2006 11:17

Dziennik "Sowietskaja Biełorussija" skrytykował w piątek polskie media, które - według niego - winę za tragedię w Katowicach zrzucają na Białoruś, by odwrócić uwagę od prawdziwych przyczyn katastrofy.


W artykule redakcyjnym na pierwszej stronie organ białoruskiej administracji prezydenckiej twierdzi, że wiele polskich gazet, stacji radiowych i telewizyjny utrzymuje, iż przyczyną katastrofy były wstrząsy w północno-wschodniej Polsce, wywołane wybuchem na Białorusi.

Polacy zastosowali "uniwersalny złoty kluczyk": "zwalaj wszystko, nawet zbyt śnieżną zimę, na knowania Białorusi i wyjdzie >bardzo dobrze
"Wrażliwi Polacy, którzy z mlekiem matki wyssali szacunek do polskiej szkoły publicystyki, najwyraźniej nie wątpią w najdzikszą interpretację prostych i naturalnych zdarzeń. Wystarczy tylko wskazać na byłe >Kresy<, gdzie żyją źli i nieoświeceni ludzie" - pisze.

Dziennik zaznacza, że żaden z mieszkańców Katowic ani zachodnich regionów Białorusi nie odczuł trzęsienia ziemi, ale "po gazetowych stronicach lekkim galopem przebiegł wszystkowiedzący pan Wiejacz" z polskiego Instytutu Geofizyki. Wyjaśnił on, że powodem katastrofy mogły być podziemne wstrząsy wywołane "jakimś wybuchem na terytorium sąsiedniego kraju, o którym nic nie wiadomo". "A to ci pan Wiejacz, a to ci sukinsyn!" - komentuje "Sowietskaja Biełorussija".

Gazeta podkreśla, że polscy czytelnicy z zadowoleniem przyjęli "tę bzdurę". "Przecież wszyscy w Warszawie wiedzą, że na Białorusi codziennie przeprowadza się podziemne próby jądrowe" - podkreśliła z ironią "Sowietskaja Biełorssija".


QUOTE
już kupuje nowoczesne myśliwce żeby nas postraszyc.


CODE
Z tego co słyszałem Su-27 albo Su-30 od Indii.


Mają jeszcze MiGi-29, takie jakie my "odkupiliśmy" od Niemiec po 1€ rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 27/02/2006, 9:01 Quote Post

Wydaje mi się, że ,,chęć dążenia do wolności" musi wyjść od samych Białorusinów (muszą być czytelne sygnały). Społeczeństwo samo musi zdać sobie sprawę, że system jest zły, że jest zniewolone. I wtedy możemy mu pomóc. W przeciwnym wypadku wszelkie próby spalą na panewce. Jeżeli nie nie zmieni się mentalność kontformistycznej, lwiej części społeczeństwa białoruskiego, będziemy dalej ,,bili pianę", i uprawiali propagandę, a Łukaszenka będzie triumfował.
 
Post #28

     
CZECZOS
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 12.027

zastrzezone
Zawód: Student UWr
 
 
post 27/02/2006, 22:45 Quote Post

QUOTE
TAK, sądzę że wiem co dla nich lepsze.


A czy Pan Potocki był na Białorusi i rozmawiał z ludźmi którzy tam żyją? Skąd może Pan wiedzieć co jest dla nich dobre?


QUOTE
I ostania kwestia – powinniśmy im pomóc chociażby ze względu na naszych rodaków.


I za cenę pomocy dla naszych rodaków mamy psuć kontakty z Rosją, a tym samym rozwalić eksport na wschód? świetnie... blink.gif
Poza tym nasi rodacy mają obywatelstwo Białorusi i lepiej żebyśmy się nie wtrącali tam teraz, bo będzie jeszcze gorzej! Jeśli chcą tam normalnie żyć to niestety muszą się podporządkować! Tak to jest z mniejszościami narodowymi. Ja na ich miejscu siedziałbym cicho i jakoś udobruchał Łukaszenkę!


QUOTE
W sumie zbytnio ich pogorszyć się nie da, a w przeciwieństwie do czeczosa uważam, że dyktatura za nasza wschodnią granicą to jak najbardziej nasza sprawa.


A co Panu ta dyktatura przeszkadza? Zrobili coś Panu? Niech sobie będzie tam nawet i 1000 lat, ale my się tam nie mieszajmy, bo wtedy kontakty z Rosją całkowicie się zepsują!
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 2/03/2006, 18:16 Quote Post

QUOTE(CZECZOS @ 21/02/2006, 0:57)
I po co nam się mieszać w sprawy Białorusi? Wystarczy, że wmieszaliśmy się w sprawy wrogo nastawionych do Polaków Ukraińcow!

Jakiej Białorusi? Porozmawiaj z Podlasiakami co mówią o tym terenie za rzeką Bug... Gościłem w Janowie Podlaskim (koniarz - nie wypieram się) i rozmawiałem z ludzmi...
"tereny oddane w czasową dzierżawę"... wink.gif
Kocham Podlasiaków...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

61 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej