Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ipsos
     
Maksymin Trakus Imperator Rzymu
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 19.200

Krzysztof Piździcha
Stopień akademicki: ADHD
Zawód: leczony
 
 
post 20/10/2006, 18:54 Quote Post

Bitwa pod Ipsos w 301r. pne
Siły Kassander,Lizymach i Seleukos .
10500jazdy
64000piechoty
400słoni
120 wozów bojowych

Siły Antygona
70000piechoty
10000jazdy
75słoni

Bitwa rozpoczęła się od potężnej szarży antygonowej kawalerii znajdującej się na prawym skrzydle pod dowództwem Demetriusza . Atak ten miał na celu rozbicie lewego skrzydła wroga . Po wykonaniu tego zadania zapamiętale ścigał on uciekinierów . W tym momencie falanga Antygona została odsłonięta na atak z flanki . Te oddziały ,które nie przeszły na stronę Seleukosa zostały wycięte . Stary Antygon zw. Cyklopem padł na polu bitwy . Sprzymierzeni podzielili państwo Antygona między siebie . Gdy Demetriusz wrócił z pościgu było za późno .Lizymach dostał północną Azję Mniejszą, Seleukos całą Azje a Kassander wyspy na morzu Egejskim i władze w Grecji o co i tak musiał potem walczyć .

Tyle wiem. Natomiast nie wiem ,która armia skąd nadchodziła
(czy sprzymierzeni szli z północy ,wschodu zachodu czy południa czy może się gdzieś spotkali )I kto przyprowadził ile wojska bo znam tylko wynik razem (ile wojska przywiódł poszczególny sprzymierzony no i dowódcy skrzydeł i centrum w obydwóch armiach
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Antoniuss
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 42.953

Sir Xarthras 87
Stopień akademicki: Magister militum
Zawód: Stra¿nik na stra¿y
 
 
post 26/02/2009, 23:58 Quote Post

Tyle wiem. Natomiast nie wiem ,która armia skąd nadchodziła
(czy sprzymierzeni szli z północy ,wschodu zachodu czy południa czy może się gdzieś spotkali )I kto przyprowadził ile wojska bo znam tylko wynik razem (ile wojska przywiódł poszczególny sprzymierzony no i dowódcy skrzydeł i centrum w obydwóch armiach

Seleukos przybywał ze wschodu przez Kapadocję, co jest w zasadzie logiczne, a Lizymach i podążający jego śladem Antygon od strony Bosforu. Pozostałe dane zamieszczę w wolnym czasie, albo będzie to zawarte w mojej pracy, która,mam nadzieję, kiedyś się ukaże wink.gif

Ten post był edytowany przez Antoniuss: 11/02/2010, 16:11
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej