Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sztuka baroku jako bron Kontrreformacji
     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 17/06/2009, 8:55 Quote Post

QUOTE(Domowik @ 16/06/2009, 22:11)
Ta sprawa dalej pozostaje nierozwiązana. Według ostatnich ustaleń (M. Karpowicz) ma to być Castello, ale jak to często bywa z badaniami nad polską architekturą nowożytną, wiele jeszcze może się zmienić...
*



Castello mógł brać udział przy budowie kościoła jezuitów w Krakowie dopiero po 1613 roku, kiedy to przyjechał do Polski. O ile wiem, prace rozpoczęto jeszcze w XVI wieku, a już w 1610 roku przymierzano się do kopuły, co jednak skończyło się tajemniczą katastrofą budowlaną, w wyniku której budowana kopuła się zawaliła lub musiała być błyskawicznie rozebrana. Kopuły nie buduje się ot tak, więc zakładam, że jeszcze przed przyjazdem Castella do Polski budowa była już dość zaawansowana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 17/06/2009, 18:07 Quote Post

QUOTE(makron @ 16/06/2009, 20:41)
Kawaler d'Arpino umiera w 1640 roku, czyli chronologicznie należy do baroku, przynajmniej we Włoszech. Ale faktycznie, pod względem stylu jest bardzo bliski manierystom.

Wlasimil Hofman umiera w r. 1978. Czy jest konceptualistą? Nie. To malarz młodopolski.

QUOTE
Cappella Chigi jest o tyle barokowa, o ile ją później przerobił Gian Lorenzo Bernini.

Nie o realizacji Berniniego, tylko projekcie Rafaela pisałem.
QUOTE
W Santa Maria Maggiore chodzi Ci zapewne o kaplicę Sforzów wzniesioną przez Giacomo della Portę, ponoć przy wykorzystaniu planów Buonarrotiego? No to ładnie ok. 1500, bo jesteśmy w siódmej-ósmej dekadzie XVI wieku.

Projekt MA wcześniejszy.
QUOTE
A to co widzimy w Santa Maria degli Angeli to nie jest dzieło Michała Anioła (który zaledwie ograniczył się do zaadaptowania budowli antycznej na cele sakralne w ostatnich latach swojego życia) tylko Luigiego Vanvitellego (połowa XVIII wieku).

A ja pisałem o projekcie MA.

QUOTE
QUOTE
Akurat Matteo Castello był na bieżąco z tym co się działo w Rzymie.

Popraw mnie, jeśli się mylę, ale zawsze myślałem, że głównym architektem kościóła krakowskiego był Giovanni Trevani, a nie Matteo Castello. confused1.gif

od 20 lat karpowicz przypisuje autorstwo Matteo Castello. Nie musi miec racji. Ale tak czy inaczej polscy architekci tego czasu byli na bieżaco z tym co powstawało w Rzymie. ten kościól, a jeszcze bardziej kaplica Zbaraskich u dominikanów krakowskich dowodem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 17/06/2009, 18:35 Quote Post

QUOTE
Wlasimil Hofman umiera w r. 1978. Czy jest konceptualistą? Nie. To malarz młodopolski.

Ty napisałeś, w odniesieniu do Kawalera z Arpino "przed barokiem jesteśmy". Do tego się tylko odniosłem: otóż chronologicznie nie jesteśmy przed barokiem.

QUOTE(balum @ 17/06/2009, 19:07)
Nie o realizacji Berniniego, tylko projekcie Rafaela pisałem.

Co barokowego jest w projekcie Rafaela?

QUOTE
Projekt MA wcześnieśniejszy.

O ile wcześniejszy? Ile z tego projektu zrealizowano? I wreszcie, w jakim stopniu był on barokowy?
QUOTE

A ja pisałem o projekcie MA.

Projekcie CZEGO? Zaadaptowania budynku?? Wzmocnienia ścian???
Cały czas zadaję Ci to samo pytanie. Napisałeś w architekturze ok. 1500 r. (w malrstwie i rzeźbie też) mamy juz pozycje renesansowe, manierystyczne, klasycystyczne i barokowe? Ponieważ jest to stwierdzenie nad wyraz nowatorskie po raz kolejny proszę Cię o przykłady pozycji barokowych ok. 1500 roku.

QUOTE
od 20 lat karpowicz przypisuje autorstwo Matteo Castello. Nie musi miec racji. Ale tak czy inaczej polscy architekci tego czasu byli na bieżaco z tym co powstawało w Rzymie. ten kościól, a jeszcze bardziej kaplica Zbaraskich u dominikanów krakowskich dowodem.


Domowik już zwrócił mi uwagę na tezę Karpowicza, z którą się pobieżnie zapoznałem. Castello, który praktykował w Rzymie u Maderno (i stąd znał jego projekty) przyjechał do Polski w 1613 roku, 15 lat po tym, kiedy zaczęto Piotra i Pawła. Jeśli Wojciech Tygielski w swojej książce Włosi w Polsce XVI-XVII wieku dobrze streszcza propozycję Karpowicza, to udział (konceptualny) Castello widać głównie w konstrukcji kopuły, której wcześniejszy projekt - jak już wspomniałem - okazał się kompletną porażką i zakończył się katastrofą budowlaną. Fasada krakowskiej świątyni z kolei ma być wzorowana na rzymskim kościele Świętej Zuzanny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 19/06/2009, 14:02 Quote Post

QUOTE(makron @ 17/06/2009, 19:35)
QUOTE
Wlasimil Hofman umiera w r. 1978. Czy jest konceptualistą? Nie. To malarz młodopolski.

Ty napisałeś, w odniesieniu do Kawalera z Arpino "przed barokiem jesteśmy". Do tego się tylko odniosłem: otóż chronologicznie nie jesteśmy przed barokiem.

Chronologicznie nie ma czegoś takiego. Niby arytści się umawiają: od 1 stycznia 16001 tworzymy w nowym stylu. Początek nowego nie jest końcem starego. Manieryzm trwa np. w twórczości Cesariego głęboko w wiek XVII. Gotyk właściwie nigdy się nie skończył.

QUOTE
QUOTE(balum @ 17/06/2009, 19:07)
Nie o realizacji Berniniego, tylko projekcie Rafaela pisałem.

Co barokowego jest w projekcie Rafaela?

Obejrzyj go sobie.

QUOTE
QUOTE
Projekt MA wcześnieśniejszy.

O ile wcześniejszy? Ile z tego projektu zrealizowano? I wreszcie, w jakim stopniu był on barokowy?
QUOTE

A ja pisałem o projekcie MA.

Projekcie CZEGO?

Przebudowy ruin na kościół.
QUOTE
po raz kolejny proszę Cię o przykłady pozycji barokowych ok. 1500 roku.

To jeszcze jedna.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Innsbruck_2_335.jpg
Jeszcze bardziej barokowa jest jego Madonna z brązu
QUOTE
Fasada krakowskiej świątyni z kolei ma być wzorowana na rzymskim kościele Świętej Zuzanny.

Czy temu przeczyłem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 19/06/2009, 18:49 Quote Post

QUOTE(balum @ 19/06/2009, 15:02)
Chronologicznie nie ma czegoś takiego. Niby arytści się umawiają: od 1 stycznia 16001 tworzymy w nowym stylu. Początek nowego nie jest końcem starego. Manieryzm trwa np. w twórczości Cesariego głęboko w wiek XVII. Gotyk właściwie nigdy się nie skończył.

To skąd Twoje zdanie "przed barokiem jesteśmy"? Jeśli uznajemy, że nie ma epok, to zdanie jest fałszywe. Jeśli natomiast uznajemy ich istnienie: czyżbyśmy nie byli w stanie wskazać ram chronologicznych baroku? Nikt tu, notabene, nie mówi o datach dziennych. Czy umierający w 1640 roku tworzy "przed barokiem"???

QUOTE
QUOTE

Co barokowego jest w projekcie Rafaela?

Obejrzyj go sobie.

Wybacz, ale takim zbywaniem z pewnością mnie nie przekonasz. Jeśli uważasz, że Rafael, artysta zmarły w 1520 roku, uznawany powszechnie za kanonicznego przedstawiciela sztuki renesansowej popełnił dzieło barokowe, udowodnij to. Na Tobie, jako na wysuwającym tezę, spoczywa ten ciężar. Pokaż mi ten projekt Rafaela (bo zakładam, że go widziałeś, skoro mnie do niego odsyłasz) i udowodnij, że ma charakter barokowy.

QUOTE
Przebudowy ruin na kościół.

I co w tym jest barokowego? Szczegóły proszę. A, no i tradycyjnie zadam to samo pytanie: z którego roku pochodzi ów projekt? Z ok. 1500?

QUOTE
QUOTE
po raz kolejny proszę Cię o przykłady pozycji barokowych ok. 1500 roku.

To jeszcze jedna.
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Innsbruck_2_335.jpg
Jeszcze bardziej barokowa jest jego Madonna z brązu

Bardzo ciekawe. Jako przykład dzieła barokowego przytaczasz rzeźbę Hansa Leinbergera, artysty późnego gotyku. Czyżby dlatego, że przedmiotem jest szkielet? Czy średniowieczny danse macabre też uznajesz za przejaw sztuki barokowej? confused1.gif Hans Baldung Grien to też dla Ciebie barok?
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 20/06/2009, 11:27 Quote Post

Leinberger w potrafił, najbardziej w madonnie z brązu odejśc od stylu gotyckiego, nie zapozyczajac renesansowych. Stylowo jego madonna jest najbliższa konwencji baroku. O stylu piszę. Nie temacie.
Projekt Rafaela kaplicy Chigich czy podanym prace Michała Anioła nie sa renesansowe. Tu artysci odeszli od konwencji renesanosweych w barokowe.
Pokazać ci nie pokażę, bo nie mam pod ręką skanera.
Czas powstania nie musi odpowiadać stylowi, który ma w owym czasie panować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 20/06/2009, 12:57 Quote Post

QUOTE(balum @ 20/06/2009, 12:27)
Leinberger w potrafił, najbardziej w madonnie z brązu odejśc od stylu gotyckiego, nie zapozyczajac renesansowych. Stylowo jego madonna jest najbliższa konwencji baroku. O stylu piszę. Nie temacie.

A w czym się owa stylowa konwencja baroku przejawia? Konkretnie.

QUOTE
Projekt Rafaela kaplicy Chigich czy podanym prace Michała Anioła nie sa renesansowe. Tu artysci odeszli od konwencji renesanosweych w barokowe.
Pokazać ci nie pokażę, bo nie mam pod ręką skanera.
Czas powstania nie musi odpowiadać stylowi, który ma w owym czasie panować.
*


Zamiast skanu możesz zrobić zdjęcie. Cyfrówkę z pewnością masz, chociażby w komórce. A następnie wykaż barokowy charakter tych projektów. Zanalizuj różnice w stylu. Z przyjemnością dowiem się, co sprawia, że wysuwasz taką tezę. W przeciwnym razie uznam, że nie do końca wiesz, o czym piszesz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej