Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koncepcja Śródmorza, Stworzenie Związku Bałtyckiego
     
Kokosz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 3.727

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/03/2005, 20:49 Quote Post

QUOTE(adamflorek @ Sep 22 2004, 07:58 PM)
Proszę o pomoc w sprawie koncepcji Piłsudskiego-Międzymorze?
Była to idea stworzenia pomiędzy morzami: Bałtyckim, Adriatyckim, a Czarnym. Na czym dokładnie polegała? Jakie państwa miały wejść w jego skład? Dlaczego nie została zrealizowana?confused1.gif
*



troszke wody w Wiśle upłynęło ale...
kiedyś czytałem coś na ten temat w: B.Dopierała, Wokół polityki morskiej drugiej RP
ale jakoś wszystko z główki uleciało tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
tomos85
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 6.362

Zawód: student INP UW
 
 
post 15/05/2005, 16:58 Quote Post

Koncepcja tzw. "międzymorza" był sojusz państw w Europie Środkowej (m.in. POlska, Litwa, Estonia, Czechosłowacja itd.), w której Polska miała by odgrywać rolę hegemona. Niestety, różnice zdań, konflikty między państwami, które miałby wejść do tego sojuszu (Polska- Czechosłowacja, Czechosłowacja-Węgry, Polska-Litwa), spowodowały, że cały pomysł runął. Józef Beck, minister spraw zagranicznych od 32 roku (od '30 wice msz) nie potrafił załagodzić tych sporów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
pani Ciekawska
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 64.694

Julia
Stopień akademicki: Fedotowska
Zawód: studentka
 
 
post 8/04/2010, 0:18 Quote Post

Ciekawa jestem, czy ma koncepcja "międzymorza" odbicie we współczesnej polityce zagranicznej Polski? Jak Państwo sądzą?
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
jasienowiec
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 260
Nr użytkownika: 56.625

 
 
post 15/04/2010, 14:21 Quote Post

Ma to pewne odbicie w Grupie Wyszehradzkiej i w UE gdy Polska próbuję ustalać wspólną linię polityki z państwami Europy środkowo-wschodniej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 15/04/2010, 14:36 Quote Post

QUOTE(pani Ciekawska @ 8/04/2010, 0:18)
Ciekawa jestem, czy ma koncepcja "międzymorza" odbicie we współczesnej polityce zagranicznej Polski? Jak Państwo sądzą?


Niezbyt, choć w otoczeniu prezydenta próbowano realizować swego rodzaju wariant "prometejski" (też z Piłsudskiego), polegający na współpracy ze członkami UE z Centralnej Europy (kraje bałtyckie, do pewnego stopnia Czechy i Słowacja) oraz rozwijać współpracę z Ukrainą (i Gruzją) w celu stworzenia bloku kontrującego dyplomację Rosji (próbującą z kolei działać w ramach bilateralnych układów z każdym członkiem Unii z osobna). W imię tego projektu prezydent był skłonny narazić się sporej części swojego elektoratu, czy to prawie bezwarunkowym zbliżeniem z Ukrainą, czy podobnym z Litwą.

Miedzymorze to zbyt pojemne pojęcie - Jugosławia jest poza sferą polskich zainteresowań dyplomatycznych, podobnie rzecz ma się z Rumunią. Stosunki z Węgrami teoretycznie są uprzywilejowane w ramach Trójkąta Wyszehradzkiego, ale w praktyce przed wstąpieniem do Unii brakowało wspólnych interesów cementujących ten w dużym stopniu dyskusyjny klub, a po wstąpieniu Węgrzy, rządzeni przez socjalistów (i ostatnio bardzo z tego niezadowoleni) też nie byli specjalnie zainteresowani jakimiś szczególnymi formami współpracy. Teraz, po zwycięstwie Fidesza, byłoby pewnie inaczej... tyle że z kolei u nas nie ma już urzędu który by to zdyskontował.

Czesi to inna sprawa (eurosceptyczny Klaus i do pewnego momentu rządy prawicy), ale ze zmianą układu rządowego w obu krajach (a ostatnio również z odejściem głowy państwa w Polsce) perspektywy specjalnej współpracy maleją.

Obecny rząd (a zapewne również i prezydent, jeśli zostanie wybrany z PO) raczej nie wykazuje ambicji tworzenia jakichś ponadunijnych struktur dyplomatycznych - raczej dominuje tu polityka bilateralna w ramach Unii, taktyczne, a nie stałe sojusze w określonych sprawach europejskich itp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
pawlo985
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 77
Nr użytkownika: 61.495

Pawe³ Świtalski
Stopień akademicki: magister
Zawód: Absolwent
 
 
post 21/05/2010, 19:51 Quote Post

QUOTE(pani Ciekawska @ 8/04/2010, 0:18)
Ciekawa jestem, czy ma koncepcja "międzymorza" odbicie we współczesnej polityce zagranicznej Polski? Jak Państwo sądzą?
*



Owszem ma, a przynajmniej miała do tej pory. Nasze położenie geograficzne siłą rzeczy nasuwa nam Polakom współpracę z państwami sąsiednimi. Tym bardziej ta współpraca jest potrzebna, że dużo naszych sąsiadów jest w UE i innych strukturach międzynarodowych. Mam wielką nadzieję, że nowy prezydent będzie dbał o relacje z państwami Europy Środkowo-Wschodniej tak jak Lech Kaczyński, który nie zapominając o przeszłości budował przyszłość z krajami tego regionu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Maciaz
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 21.486

 
 
post 27/05/2010, 9:26 Quote Post

Oczywiście, że ma:

http://politykazagraniczna.blox.pl/2010/04/Intermaryzm.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
pipi288
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 75.095

 
 
post 5/11/2011, 2:10 Quote Post

Na wstępie witam wszystkich !

Chciałbym zwrócić się do was z prośbą o polecenie konkretnej bibliografii w której mógłbym znaleźć więcej informacji na temat wzajemnych stosunków międzynarodowych państw europy środkowo - wschodniej, krytykę możliwych koncepcji systemu bezpieczeństwa środkowoeuropejskiego w okresie międzywojnia.

Przeszukując moją bibliotekę udało mi się znaleźć pozycję tylko próbujące coś na ten temat napomknąć, bardziej swoim zakresem skupiające się na państwach europy zachodniej i ZSRR.


Czy były podejmowane jakieś próby opisania, analizy tego problemu?

posiadam historię polskiej dyplomacji tom 4 (1918-1939)
doszukałem się także pracy Andrzeja Skrzypka pt" Związek Bałtycki"




Byłbym wdzięczny za waszą pomoc.

pozdrawiam

Ten post był edytowany przez pipi288: 5/11/2011, 2:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 14/09/2014, 8:40 Quote Post

Witam,

Ostatnio zauważyłem, czytając różne książki historyczne, taki problem.
Niektóre, podają koncepcje federalizacji jako międzymorze. A inne ograniczają federalizacje do państw Polski-Ukrainy-Litwy-Białorusi.

Jak więc w końcu jest? Czy międzymorze i federalizacja to to samo?
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej