Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> II RP: kinematografia, Osiagnięcia i ocena
     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 19/06/2011, 14:42 Quote Post

Witam,
niedawno oglądałem sobie na YT kilka ciekawy polskich filmów z okresu międzywojennego, wiele z nich pamiętałem z dzieciństwa lecz nie przypuszczałem, że były z okresu II RP. chciałbym się dowiedzieć więcej o polskiej kinematografii okresu międzywojennego: wytwórnie, studia i akademie filmowe, styl i kultura filmowa okresu II RP, relacje między kinematografią polską i międzynarodową, cechy charakterystyczne kinematografii II RP, porażki i sukcesy polskiej kinematografii, wybór najważniejszych dzieł i osiągnięć polskich aktorów (od Adolfa Dymszy do Lody Halamy), reżyserów, scenarzystów itp. Ocena i krótka próba porównania kinematografii II RP i PRL. Co myślicie o filmach o zabarwieniu historycznym z okresu II RP, np. Ułan księcia Józefa, śluby ułańskie, Księżna Łowicka, Barbara Radziwiłłówna.
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 19/06/2011, 22:37 Quote Post

off top
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 22/06/2011, 9:57 Quote Post

Niestety, ogromna ilość filmów przepadła, albo dotrwała w stanie mocno uszkodzonym, co utrudnia szczegółowe rozważania. ogólnie rzecz biorąc była to kinematografia zdecydowanie peryferyjna, filmy polskie bardzo rzadko eksportowano i to tylko do krajów z liczną polonią.
W zachowanych filmach wyraźnie widać ubóstwo środków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 22/06/2011, 11:58 Quote Post

No jakoś nie mogę się zgodzić z Twoim zdaniem ponieważ niektóre filmy były kręcone we współpracy z Hoolywoodem np. Sportowiec mimo woli, wielu różnych obcokrajowców grało w polskich filmach, jak również wiele utalentowanych Polaków grało w Hollywood osiedlając się w USA np. Helena Modrzejewska. Była również jakaś znana amerykańska aktorka z amerykańskiej Polonii, która osiągnęła międzynarodowy sukces lecz zapomniałem jej godności smile.gif.
Tak czy inaczej chciałbym poznać od samego początku jak to wszystko wyglądało i kto był ojcem i matką polskiej kinematografii II RP.
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 22/06/2011, 13:03 Quote Post

QUOTE(Ammianus_Marcellinus @ 22/06/2011, 11:58)
Tak czy inaczej chciałbym poznać od samego początku jak to wszystko wyglądało i kto był ojcem i matką polskiej kinematografii II RP.
pozdr
*


Czy ja wiem, czy możemy wskazać ojca polskiej kinematografii? Myślę, ze w czasach II RP kino było bardziej ambitne niż obecnie. Próbowano kręcić filmy historyczne, jak te o Kazimierzu Wielkim, Bolesławie Śmiałym oraz produkcje Wajdy, Hoffmana, Kawalerowicza, Forda. Jeśli miałbym wśród nich wskazać na ojca polskiej kinematografii, to chyba uznałbym za niego Wajdę albo Hoffmana.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Yoozek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 51.667

 
 
post 22/06/2011, 15:20 Quote Post

Modrzejewska i Hollywood to chyba pomyłka. smile.gif
Z historią polskiego kina zawsze kojarzy mi się pan Stanisław Janicki. W linku są tutuły jego książek i filmów. Myślę że to dobry początek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 22/06/2011, 15:22 Quote Post

QUOTE
z produkcje Wajdy, Hoffmana, Kawalerowicza, Forda. Jeśli miałbym wśród nich wskazać na ojca polskiej kinematografii, to chyba uznałbym za niego Wajdę albo Hoffmana.

Co?????!!!!!!!
No przecież Wajda, Hoffman, Kawalerowicz zaczęli na początku lat 50, więc jak możesz ich nazwać ojcami kinematografii II RP. Może przypomnę że II RP istniała w latach 1918-1945 tak dla przypomnienia Koledze.
I kto to jest ten Ford, Harrison Ford?!
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Yoozek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 51.667

 
 
post 22/06/2011, 15:33 Quote Post

QUOTE
I kto to jest ten Ford, Harrison Ford?!


Aleksander Ford
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 22/06/2011, 15:42 Quote Post

QUOTE
Modrzejewska i Hollywood to chyba pomyłka. smile.gif

Nie ma pomyłki tyle, że nie grała w filmach Hoolywoodzkich lecz występowała na scenach teatrów amerykańskich. Zmarła w Los Angeles.
QUOTE
Z historią polskiego kina zawsze kojarzy mi się pan Stanisław Janicki. W linku są tutuły jego książek i filmów. Myślę że to dobry początek.

Co on niby ma wspólnego z Hollywood i kinematografią II RP?!
Mi najbardziej kojarzy się z polską kinematografią lat 30 Eugeniusz Bodo i jego audycje radiowe, które czasem w radiu np. RMF Classic, Radio 3 puszczał. Tym bardziej bardzo ciekawe życiorysy miały znane polscy artyści (kina), które przed i po swojej karierze przeżyły interesujące zdarzenia będąc świdkami historycznych chwil lub spotykając się z postaciami które przeszły do poskiej historii.
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Yoozek
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 51.667

 
 
post 22/06/2011, 16:58 Quote Post

QUOTE
Co on niby ma wspólnego z Hollywood i kinematografią II RP?!

A to ma wspólnego że jest historykiem filmu i przez ponad trzydzieści lat prowadził bardzo popularny program telewizyjny pt. "W starym kinie", w którym często opowiadał o korzeniach polskiej kinematografii. Jest też autorem książek o kinie i filmie. Pytałeś kto jest ojcem i matką polskiej kinematografii więc podałem link gdzie możesz znaleźć tutuły jego książek. Możesz dowiedzieć się z nich tego o co pytałes w pierwszym poście.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 22/06/2011, 18:02 Quote Post

Proponowałbym przed dyskusją co się komu wydaje, najpierw przestudiować fakty podstawowe:
zacząć stąd i posuwać się rok po roku

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/91902
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 23/06/2011, 10:16 Quote Post

ciekawo, czy byli jakis sproby w 1918-45 do ekranizacii ,,Trylogii,, G.Sienkiewicza ? czy jest na youtub. jakis stary polski film z czasow do 1945r.?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.969
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 23/06/2011, 10:47 Quote Post

Jest dużo fragmentów, w szczególności sporo piosenek, np., Eugeniusza Bodo:

http://www.youtube.com/watch?v=2xlKRtF9FkE

http://www.youtube.com/watch?v=LKxo3Gqkqek

Niezłe są też piosenki "Lwowskiej Fali" (nadawane w radiu, a ich wykonawcy trafili w końcu do kina jako duet komediowy):

http://www.youtube.com/watch?v=lHBiAhiddJ8

Z całych filmów jest tego na yt sporo, jest "Trędowata" (dramat), "Będzie lepiej" (komedia z lwowskkim duetem Szczepcia i Tońcia), "Dziewczęta z Nowolipek", "Profesor Willczur" i inne. Znajdziesz je jako propozycje po prawej na zalinkowanych stronach z piosenkami.

Co do Trylogii - to zabawne, ale za Sienkiewicza jakoś się w tym okresie nie zabierano. Do pewnego stopnia wynika to chyba z kosztów takiego przedsięwzięcia (ogromna większość produkcji w tamtym czasie była jednak dość tania), jak również masy współczesnych tematów wojenno-romansowych.
 
User is online!  PMMini Profile Post #13

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 23/06/2011, 10:55 Quote Post

QUOTE
Co do Trylogii - to zabawne, ale za Sienkiewicza jakoś się w tym okresie nie zabierano.

Bo wtedy jeszcze trzebaby zapłacic za prawa autorskie spadkobiercom.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.969
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 23/06/2011, 11:03 Quote Post

Pewnie masz rację.

Tak jak pisałem - kino w tym czasie nie miało państwowego mecenatu, więc produkcje powstawały zupełnie innym kosztem niż późniejsze PRLowskie. Łatwiej było zrobić całą masę "komedii romantycznych" z Bodo, niż kosztowny film historyczny, który i tak wypadłby słabo ze względu na braki techniczne.
 
User is online!  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej