Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Miejsce odosobnienia w Berezie Kartuskiej,
     
marcin29
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 44.506

marcin
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/09/2008, 19:41 Quote Post

Bereza była obozem koncentracyjnym w takim samym stopniu jak podobne instytucje tego czasu we Włoszech.Co do osadzonych to dominowali członkowie OUN,ONR,KPP,KPZB,KPZU,KZMP ale byli również członkowie PPS,BPS,UPS,UNDO,SN,Bundu a po 1935 także monarchiści i członkowie tzw.lewicy sanacyjnej przeciwnej rządom OZN ,pod koniec istnienia trafili tu członkowie NSDAP-AO(VOMI).
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 2/09/2008, 20:04 Quote Post

QUOTE(marcin29 @ 2/09/2008, 20:41)
Bereza była obozem koncentracyjnym w takim samym stopniu jak podobne instytucje tego czasu we Włoszech.
*


Wyjątkowo śmiała teza - czy można prosić o jakieś źródła na jej poparcie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
marcin29
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 44.506

marcin
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 3/09/2008, 9:46 Quote Post

Kersevan"Obóz Gonarska" wyd 2002,Galluccio "Obozy faszystowskie" wyd 2003,ale wyciąg z tych informacji i wielu innych jest na wikipedia po włosku.A.Gramsci "Listy z więzienia" wyd. 1950,56,67.Tylko była różnica mówie o obozach dla obywateli włoskich które były umieszczone na terenie Włoch do 1943na Bałkanach,w Afryce czy po 1943 to inna sprawa.Włoskie obozy często były umieszczane na wyspach np. W-y Pelagijskie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
partyzant.AK
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 59.011

Zawód: Uczen LO
 
 
post 7/11/2009, 21:19 Quote Post

Mimo, że bardzo interesuje się historią, stosunkowo niedawno bliżej poznałem podjęty przeze mnie temat. Kiedy przeczytałem jaki był sposób postępowania Policji Państwowej z więźniami Berezy to przyznam szczerze: włosy stanęły mi dęba. Temat ten nie jest zbyt popularny z wiadomych względów. Wcale nie twierdze, że II RP była dyktaturą czy nawet ustrojem totalitarnym ale przy każdej styczności z tym tematem takie skojarzenie nie jest dla mnie obce. Wiem, że pewnie ten temat wywoła spore kontrowersje ale dla mnie Bereza zawsze będzie swego rodzaju ,,obozem''. Chcę poznać wasze zdanie na ten temat.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 7/11/2009, 22:20 Quote Post

Bez przesady, toż to sanatorium w porównaniu do osiagnięć penitencjarnych sąsiedzkich krajów szczęśliwości powszechnej jak soviety czy ich doktrynalnych pobratymców - narodowych a jakże socjalistów niemieckich. A zasadnicza różnica polegała na tym że z Berezy ludzie w ogóle wychodzili. Żywi i zdrowi. u lewaków takie przypadki zaś nalezały do rzadkości. Wiecej dzięki Berezie i innym polskim więzieniom polskie agenty sovietów - komuniści w ogóle przeżywały. Ci którzy nie siedzieli odbyli zabójczą podróż do Moskwy, nie znieśli biedacy trudnych warunków tej podróży.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
czerwonykat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 59.572

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 8/11/2009, 11:28 Quote Post

Był to obóz zaprowadzony przez reżim autorytarny.Jak w każdym obozie tego czasu funkcyjnymi byli kryminaliści,byli też więźniowie uprzywilejowani min.Mackiewicz.Byli tam zsyłani min. działacze związkowi np. pod pozorem malwersacji finansowych.Najciższe warunki mieli komuniści oraz nacjonaliści ukraińscy.Co ciekawe nie było tam strażników więziennych ich miejsce zajmowali policjanci.Znając metody jakie stosowano wobec protestów chłopskich czy robotniczych nie dziwi to.W przypadku Powstania Leskiego dochodziło do torturowania zatrzymanych.

Co do Niemieckich obozów to pierwsi więźniowie polityczni w nich byli komunistami , socjalistami,anarchistami,pacyfistami zaś wielu strażników wywodziło się z SA,SS,Stahlhelmu (paramilitarna organizacja narodowo-konserwatywna związana z DNVP), wielu było we Freikorps.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Pepe Pan Dziobak
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 57.717

 
 
post 8/11/2009, 19:57 Quote Post

Generalnie uważam Bereze Kartuską za dobre wyjście. Komuchy i ukraińscy faszyści za działalność anty polską powinni ponieść kare (może tortury to za dużo, ale surowe więzienie to dobre wyjście ). Natomiast szkoda nacjonalistów którzy tam lądowali...
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 8/11/2009, 21:56 Quote Post

QUOTE
Najciższe warunki mieli komuniści

Ci, którym dane tam było siedzieć, winni dziękować Bogu, że tam trafili, w przeciwnym razie wizyta w Moskwie mogłaby okazać się ostatnią zagraniczną wycieczką w ich życiu. wink.gif
QUOTE
nacjonaliści ukraińscy

Do terrorystów spod znaku tryzuba II RP miała akurat i tak zbyt lekką rękę - vide zamiana kary śmierci dla Bandery na dożywocie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 8/11/2009, 22:45 Quote Post

QUOTE
Bez przesady, toż to sanatorium

Widzę że Kolega nie widzi problemu we wsadzaniu komunistów do więzienia. Zaczyna się larum gdy komuniści zaczęli wsadzać do więzienia tych co ich wsadzali do Berezy.
QUOTE
  Generalnie uważam Bereze Kartuską za dobre wyjście.

To dlaczego nie podlegała zarządowi więziennictwa - wtedy nie było by problemu (nawet z surowością odbywania kary).
W praworządnych krajach nie ma "prywatnych" więzień.
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 9/11/2009, 8:35 Quote Post

No coz komunisci owego czasu byli aktywnymi agentami Kominternu,organizacji przez wiekszosc panstw cywilizowanych uwazanej za zbrodnicza i agenturalna.Krwawe brewerie przez nich wyprawiane w Rosji,Hiszpani czy juz wkrotce na terenie Polski jakos zmniejszaja moje wspolczucie dla ich losow w Berezie.To samo dotyczy nacjonalistow ukrainskich.Ale co innego surowe wiezienie w majestacie prawa ,a co innego torturowanie wiezniow w ramach porachunkow politycznych.Nie wiem tez czy mozemy stawiac znak rownosci miedzy Brzesciem a Bereza,tam byl jakis proces sadowy,starano sie przynajmniej zachowac pozory prawa.
W Berezie niestety nie przetrzymywano tylko ewidentnych agentow takich jak dzialacze Kominternu czy NSDAP-AO.Znajdowali sie tam rowniez polscy nacjonalisci czy lewicowcy roznej masci,a to juz wskazuje na pozaprawna walke z opozycja polityczna.O ile mozna jakos zrozumiec izolowanie ukrainskich terorystow(polskich obywateli),to trudno mi uzasadnic przetrzymywanie tam np.Piaseckiego czy Cata-Mackiewicza.Stosowane tortury to nic innego jak chanba i zdziczenie obyczajow.
Gtsw64: w krajach praworzadnych istnieja prywatne wiezienia jak najbardziej,ale kieruje do nich wiezniow wyrok sadu niezawislego,a nie podlegajacego widzimisie aktualnie rzadzacej parti politycznej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 9/11/2009, 14:48 Quote Post

QUOTE
No coz komunisci owego czasu byli aktywnymi agentami Kominternu,organizacji przez wiekszosc panstw cywilizowanych uwazanej za zbrodnicza i agenturalna.Krwawe brewerie przez nich wyprawiane w Rosji,Hiszpani czy juz wkrotce na terenie Polski jakos zmniejszaja moje wspolczucie dla ich losow w Berezie

Ale ja nie mam nic przeciwko stopniowi represyjności tylko legalności "prywatnego więzienia" - do końca nie wiadomo komu podlegało i na jakich zasadach funkcjonowało. Przecież mógł tam trafić każdy kto był niewygodny w danym momencie. (np Mackiewicz - tylko za krytykę rządu)
Nadzór sprawował jedynie inspektor policji a trafiano tam bez wyroków (z powodu braku udowodnionej winy).
Gdyby Bereza podlegała Zarządowi Więziennictwa nie miał bym uwag do wysokości wyroków czy też stopnia rygoru w Berezie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.630
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 9/11/2009, 19:49 Quote Post

Szef Policji II RP okreslił Berezę jako "mordownię", po której musiał z policjantami pracowac od nowa, aby sie nadawali do pełnienia normalne słuzby
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
mariusz 70
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.883
Nr użytkownika: 51.390

mariusz kukowski
Stopień akademicki: pisze,czyta
Zawód: wykonywany:pracuje
 
 
post 10/11/2009, 7:30 Quote Post

No wlasnie,kto byl np.odpowiedzialny za ulozenie tak represyjnego regulaminu kar?Nie wystepowal on w wieziennictwie,a z pewnoscia nie byl oddolnym wymyslem nizszych stopniem funkcjonariuszy.Z Catem-Mackiewiczem sytuacja zaistniala skandaliczna,nic innego jak zemsta polityczna z niskich pobodek zreszta.Kolejny "wrog" Rzeczypospolitej-Piasecki,ktorego "musiano" tam izolowac,okazal sie pozniej na tyle godnym zaufania,aby wojne 1939 odbyc w szeregach Brygady Pancerno-Motorowej,formacji na swoj sposob elitarnej.Kryteria skierowywania osob do odbywania kary w Berezie wydaja sie zdecydowanie przypadkowe i nieproporcjonalne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 10/11/2009, 9:44 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 8/11/2009, 23:45)
QUOTE
Bez przesady, toż to sanatorium

Widzę że Kolega nie widzi problemu we wsadzaniu komunistów do więzienia. Zaczyna się larum gdy komuniści zaczęli wsadzać do więzienia tych co ich wsadzali do Berezy.
*



Przepraszam alem nic nie pisał o żadnych (żadny to śląskiej gwarze brzydki, ale tu używam wyrazu w normalnym znaczeniu) komunistach. Nie pisałem też o sanatorium bez kontekstu, jak to dyskutant ukazał, tylko w ówczesnym odniesieniu do panujacych za naszymi granicami, filozoficznych, oświeconych zwyczajów. Bez tego oczywistym jest, że Bereza sanatorium nie była, tyle że najwięcej pretensji o jej istnienie mają zwykle i właśnie zwolennicy filozofii szczęśliwych (przynajmniej dla wybranych). Nie pochwalałem też, chociaż nie mam nic przeciwko, wsadzania niewinnych, biednych i milusich komusiów, jeno skontastowałem, iż ci co takiego doświadczenia doznali dziwnym trafem przeżywali (bonus - dodatkowe życie) w przeciwieństwie do ich towarzyszy pielgrzymów-turystów doznających radości znalezienia się w kontrapunktowo innym miejscu na ziemi (a nastepnie pod). Zauważyłem nadto, że efekt zastosowania rygorystycznego odosobnienia w Berezie był diametralnie inny niż w ówczesnych sasiednich krajach wprowadzających nową wspaniałą kulturę "życia" i majacych znaczace osiagnięcia penitencjarne. A tego szanowny dyskutant raczył nie zauważyć i łaskawie a mam obawę że i skapliwie pominął. Wybrał sobie wybiórczo, wyrywając i wyszarpując z wypowiedzi część która po takiej czynności traci swój wydźwięk i własciwe znaczenie i macha nią wołając - jakaż ona niewłaściwa! Hola, mój panie czy to ładnie sie tak bawić? Czy to się nie nazywa manipulacją czyjąś wypowiedzią? No i dlaczego tak się dzieje?
Aby nie być gołosłownym jeszcze raz prezentuję dyskutantuwi moja wczesniejszą wypowiedź:

QUOTE(Dagome @ 7/11/2009, 23:20)
Bez przesady, toż to sanatorium w porównaniu do osiagnięć penitencjarnych sąsiedzkich krajów szczęśliwości powszechnej jak soviety czy ich doktrynalnych pobratymców - narodowych a jakże socjalistów niemieckich. A zasadnicza różnica polegała na tym że z Berezy ludzie w ogóle wychodzili. Żywi i zdrowi. u lewaków takie przypadki zaś nalezały do rzadkości. Wiecej dzięki Berezie i innym polskim więzieniom polskie agenty sovietów - komuniści w ogóle przeżywały. Ci którzy nie siedzieli odbyli zabójczą podróż do Moskwy, nie znieśli biedacy trudnych warunków tej podróży.
*



No coż, po prostu czasy byli ciężkie ale u nas nie było tak źle.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 11/11/2009, 12:52 Quote Post

QUOTE
Z Catem-Mackiewiczem sytuacja zaistniala skandaliczna,nic innego jak zemsta polityczna z niskich pobodek zreszta.

QUOTE
Kryteria skierowywania osob do odbywania kary w Berezie wydaja sie zdecydowanie przypadkowe i nieproporcjonalne.

I według mnie tu właśnie tkwi problem.
Do Berezy trafiali nie tylko ukraińscy nacjonaliści ale mógł trafić każdy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej