Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Historiografia w II WS
     
nefreteti
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 53.702

Marta Nowak
Zawód: student
 
 
post 16/02/2009, 23:21 Quote Post

Witam!!!
Nie potrafię sama odpowiedzieć na pewne pytanie dlatego zwracam się z ogromną prośbą o pomoc. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź z góry dziękuje:

1. Wymień przedstawicieli i główne nurty w historiografii okresu międzywojennego w Polsce
Bardzo liczę na Waszą pomoc czekam z niecierpliwością pozdrawiam confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 20/02/2009, 22:20 Quote Post

QUOTE(nefreteti @ 16/02/2009, 23:21)
Witam!!!
Nie potrafię sama odpowiedzieć na pewne pytanie dlatego zwracam się z ogromną prośbą o pomoc. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź z góry dziękuje:

1. Wymień przedstawicieli i główne nurty w historiografii okresu międzywojennego w Polsce
Bardzo liczę na Waszą pomoc czekam z niecierpliwością pozdrawiam  confused1.gif
*


szkoła krakowska:
Michał Bobrzyński, Stanisław Smolka
szkoła lwowska:
Ludwik Finkel, Tadeusz Wojciechowski, Wojciech Kętrzyński, Fryderyk Papee, Szymon Askenazy
szkoła warszawska:
Władysław Smoleński, Tadeusz Korzon, Adam Krzyżanowski, Marceli Handelsman
tzw. polska szkoła historii gospodarczej:
Franciszek Bujak, Jan Rutkowski
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
nefreteti
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 53.702

Marta Nowak
Zawód: student
 
 
post 20/02/2009, 22:39 Quote Post

Szkoły historyczne to wiek XIX takie przynajmniej informacje uzyskałam na wykładach z historiografii. Owszem kilku przedstawicieli szkół dalej brało czynny udział w życiu historycznym jednak już nie pod nazwami szkół... Czytałam o dwóch nurtach 1.Narodowa-Zachodnia-Piastowska oraz 2.Piłsudskiego-Wschodnia-Jagielońska ale są to informacje niepewne dlatego chciałam je potwierdzić na forum ale niestety nikt chyba nie wie o co chodzi sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 21/02/2009, 1:03 Quote Post

QUOTE(nefreteti @ 20/02/2009, 22:39)
Szkoły historyczne to wiek XIX takie przynajmniej informacje uzyskałam na wykładach z historiografii. Owszem kilku przedstawicieli szkół dalej brało czynny udział w życiu historycznym jednak już nie pod nazwami szkół... Czytałam o dwóch nurtach 1.Narodowa-Zachodnia-Piastowska oraz 2.Piłsudskiego-Wschodnia-Jagielońska ale są to informacje niepewne dlatego chciałam je potwierdzić na forum ale niestety nikt chyba nie wie o co chodzi sad.gif
*


czyli może chodzi o spór pomiędzy tzw. koncepcją Dmowskiego a pomysłami Piłsudzkiego ta pierwsza formułowana przez Jana Ludwika Popławskiego; wraz z Wacławem Nałkowskim, Eugeniuszem Romerem, Stanisławem Lancewiczem; oparta zwłaszcza na środowisku uczelni poznańskiej (tzw. wszechnica piastowska) czy "Awangardy"; koncepcję drugą prezentowało środowisko np. "Buntu Młodych" z J. Giedroyciem czy "Biuletynu Polsko Ukraińskiego" Włodzimierza Bączkowskiego.
... bo nic inngo mi już tu nie pasuje
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej