Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Fałszowanie archiwów w II RP, Kto to robił i w jakim celu?
     
Piechur_27
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 44.264

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/12/2008, 19:55 Quote Post

QUOTE(JerzyMS @ 22/12/2008, 16:40)
Na początekw co swoich opracowaniach  na ten temat pisze prof Kossecki:


Zasady mówią że jak coś się cytuje, to podaje się przy tym imię (lub jego pierwszą literę) i nazwisko autora, tytuł książki, datę wydania i numer strony. Nie wiedziałem kim jest prof. Kossecki. No ale w takich sytuacjach z pomocą przychodzi google.Rozumiem że chodzi o tego Pana:
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Kossecki

a cytaty są pewnie z tej pozycji:
Totalna wojna informacyjna XX wieku a II RP [Rzeczpospolita Polska]. Wyd. WSP, Kielce.

Do przytaczanych tutaj tez i twierdzeń, nie będę się odnosił, bo przy tak zakreślonym przez Ciebie polu początkowym:
QUOTE(JerzyMS @ 22/12/2008, 1:29)
Kto ma władze ten pisze historię.
Kto ma władze ten czyści archiwa.


przytaczanie przeze mnie kontrargumentów w postaci cytatów z innych książek nie ma większego sensu, ponieważ pozycje te zostały stworzone przez tych "onych" tworzących/fałszujących historię i napisane na podstawie „wyczyszczonych archiwów”. Odniosę się tylko do tego:

QUOTE(JerzyMS @ 22/12/2008, 1:29)
Władzę w Polsce objęła sitwa legionowa i ta używała Piłsudskiego jako parawanu do swej osłony.

Jest to dla mnie wyjątkowo cyniczny argument bo każda władza obsadza stanowiska swoimi ludźmi i endecja gdy przez jakiś czas (współ)rządziła, robiła dokładnie to samo. Mówi coś kol. określenie "galileusze"? Podpowiadając dodam, że nie miało pozytywnego znaczenia.

 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 22/12/2008, 21:24 Quote Post

QUOTE(Piechur_27 @ 22/12/2008, 19:55)

Do przytaczanych tutaj tez i twierdzeń, nie będę się odnosił, bo przy tak zakreślonym przez Ciebie polu początkowym:
QUOTE(JerzyMS @ 22/12/2008, 1:29)
Kto ma władze ten pisze historię.
Kto ma władze ten czyści archiwa.


przytaczanie przeze mnie kontrargumentów w postaci cytatów z innych książek nie ma większego sensu, ponieważ pozycje te zostały stworzone przez tych "onych" tworzących/fałszujących historię i napisane na podstawie „wyczyszczonych archiwów”.
*



Sprawa Biura Historycznego
W 1923 roku na polecenie Piłsudskiego przeniesiono do Biura Historycznego mjr. Kazimierza Świtalskiego. Świtalski zabierał z Biura dokumenty i przynosił do swojego mieszkania. Tam wspólnie z J. Piłsudskim dokonywał selekcji. "Wyłączone" dokumenty już nie wracały do Biura Historycznego.Prowadzili te prace 1923-1924.Po przejściu Świtalskiego do rezerwy prace tę kontynuował Aleksander Prystor.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Piechur_27
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 44.264

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/12/2008, 22:02 Quote Post

QUOTE(JerzyMS @ 22/12/2008, 22:24)
Sprawa  Biura Historycznego
W 1923 roku na polecenie Piłsudskiego przeniesiono do Biura Historycznego mjr. Kazimierza Świtalskiego. Świtalski zabierał z Biura dokumenty i przynosił do swojego mieszkania. Tam wspólnie z J. Piłsudskim dokonywał selekcji. "Wyłączone" dokumenty już nie wracały do Biura Historycznego.Prowadzili te prace 1923-1924.Po przejściu Świtalskiego do rezerwy prace tę kontynuował Aleksander Prystor.


No właśnie. Na szczeście, jest prof "major" Kossecki, który w swojej publikacji przekazał nam jedyną "prawdę". Po to aby mogło ją poznać jak najwięcej mieszkańców miast i WSI. wink.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 23/12/2008, 22:02 Quote Post

QUOTE(Piechur_27 @ 22/12/2008, 22:02)
QUOTE(JerzyMS @ 22/12/2008, 22:24)
Sprawa  Biura Historycznego
W 1923 roku na polecenie Piłsudskiego przeniesiono do Biura Historycznego mjr. Kazimierza Świtalskiego. Świtalski zabierał z Biura dokumenty i przynosił do swojego mieszkania. Tam wspólnie z J. Piłsudskim dokonywał selekcji. "Wyłączone" dokumenty już nie wracały do Biura Historycznego.Prowadzili te prace 1923-1924.Po przejściu Świtalskiego do rezerwy prace tę kontynuował Aleksander Prystor.


No właśnie. Na szczeście, jest prof "major" Kossecki, który w swojej publikacji przekazał nam jedyną "prawdę". Po to aby mogło ją poznać jak najwięcej mieszkańców miast i WSI. wink.gif
*



Nie wiedziałem ,że Kossecki też coś o tym pisał. Możesz podać , co i gdzie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Piechur_27
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 528
Nr użytkownika: 44.264

Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/12/2008, 22:11 Quote Post

QUOTE(JerzyMS @ 23/12/2008, 23:02)
Nie wiedziałem ,że Kossecki też coś o tym pisał. Możesz podać , co i gdzie?


Nie wiedziałem, że ja gdzieś pisałem, że prof Kossecki o tym pisał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 1/01/2009, 23:29 Quote Post

QUOTE(Piechur_27 @ 23/12/2008, 22:11)
QUOTE(JerzyMS @ 23/12/2008, 23:02)
Nie wiedziałem ,że Kossecki też coś o tym pisał. Możesz podać , co i gdzie?


Nie wiedziałem, że ja gdzieś pisałem, że prof Kossecki o tym pisał.
*



A jak oceniasz działalność obu oficerów i Marszałka?
Jak to się ma Twoim zdaniem do komisji Michnika?
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 11/01/2009, 16:02 Quote Post

Wracając do faktów historycznych a nie cybernetyczno-ORMOwskich prof. Kosseckiego - szefem Biura Historycznego Szabu Generalnego w latach 1920-23 był Marian Kukiel - początkowo wspołpracownik Piłsudskiego, jeden z założycieli Związku Walki Czynnej. W czasie "kryzysu przysięgowego" przeciwnik rozwiązania Legionów - wtedy drogi Piłsudskiego i Kukiela się rozeszły.

W latach 23 - styczeń 1925 tę funkcję pełnił Julian Stachiewicz - zwolennik Piłsudskiego. W styczniu 1925r na stanowisko wrócił Marian Kukiel.

W październiku 1925r doszło do pojedynku literackiego Kukiela i Piłsudskiego. Ten pierwszy opublikował w "Bellonie" artykuł "Pierwsza wytyczna Bitwy Warszawskiej", gdzie nie dezawuując Piłsudkiego uwydatnia rolę Rozwadowskiego. Na to Piłsudski opublikował serię niezwykle dziwacznych i napastliwych artykułów z argumentami "ad personam" drwiąc z nazwiska Kukiela i jego laurów naukowych - m.in. ukończenia uniwersytetu z wyróżnieniem cesarskim. Jeszcze wcześniej (sierpień 1925) to właśnie Piłudski zarzucił Kukielowi "czyszczenie" archiwów - stwierdził brak wielu ważnych dokumentów operacyjnych.

Jak wynika z tych faktów - to Piłsudski zarzucał fałszowanie archiwów. Ze strony Kukiela, który przecież dobrze wiedział co było w archiwach a co nie - takie zarzuty nie padły. Sprawę zakończyło powołanie Komisji Rzeczoznawców, która po przesłuchaniu 28 świadków (w tym Piłsudskiego) wyraziła uznanie dla obu szefów Biura nie potwierdzając faktu świadomych fałszerstw.

Na podstawie:
Przedmowa Rafała Habielskiego do "Dzieje Polityczne Europy" M. Kukiel wyd Puls Londyn 1992
Przedmowa Marka Tarczyńskiego do "Wierności dochować żołnierskiej" W. Stachiewicz wyd. Rytm 1998

Autorzy obu opracowań są zgodni w swoich opiniach, powołują się na: P. Stawecki, Gen. Marian Kukiel jako szef Biura historycznego sztabu Generalnego i jego konflikt z marszałkiem Józefem Piłsudskim w 1925r. Przegląd Historyczny 1987 s. 507.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej