Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czarnoskóry lotnik w II RP, i inne dywagacje na temat czarnoskórych
     
Klifo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 14.696

 
 
post 23/02/2006, 20:31 Quote Post

wink.gif Niedawno dowiedzialem się, że po I wojnie światowej w naszej "kochanej" ojczyźnie prócz 16% Ukraińców, 10% Żydów i etc. w Warszawie mieszkał 1 czarnoskóry mężczyzna. Nie chcę tutaj dyskriminować którą kolwiek rasę ludzką, ale co mnie zaciekawiło, to że dość dobrze rozwinięta społeczność polska stworzyła z niego atrakcję na pozomie dzisiejszego Pałacu Kultury confused1.gif Jeśli posadacie wiecej informacji o tym człowieku (imię, jakąś inną ciekawostke) piszcie. Wypowiedzi będa mile widziane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Adrian Mole
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 6.519

Zawód: Kibic
 
 
post 23/02/2006, 21:23 Quote Post

Ja kiedyś w podreczniku czytałem ze w powstaniu wielkopolskim też uczestniczył Murzyn oraz Chińczyk. Murzyn bodajże Sam Sendi. Jakbyście cos mieli to prosze bardzo wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 859
Nr użytkownika: 50

 
 
post 25/02/2006, 0:08 Quote Post

Za czasów Mieszka I atrakcją był wielbłąd.
QUOTE
w Warszawie mieszkał 1 czarnoskóry mężczyzna. Nie chcę tutaj dyskriminować którą kolwiek rasę ludzką, ale co mnie zaciekawiło, to że dość dobrze rozwinięta społeczność polska stworzyła z niego atrakcję na pozomie dzisiejszego Pałacu Kultury


To chyba normalne,że w stolicy europejskiego państwa mieszkało niewielu przybyszów z innych kontynentów,bo to w końcu nie Azja czy Afryka,a Europa.Jeżeli za cztery lata w Londynie biali( nie tylko Anglicy) staną się mniejszością,to uważam to za sytuację nienormalną.

QUOTE
w naszej "kochanej" ojczyźnie prócz 16% Ukraińców, 10% Żydów i etc. w Warszawie mieszkał 1 czarnoskóry mężczyzna


Dlaczego "kochanej" ojczyźnie ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Klifo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 14.696

 
 
post 25/02/2006, 19:25 Quote Post

"kochanej" heheheh laugh.gif
Jakoś tak wyszło
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Bercik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 5.062

 
 
post 26/02/2006, 1:03 Quote Post

Dam wam możliwość zobaczenia tego czarnoskórego warszawiaka, otóż pewien pan przypadkiem a może nie spotkał taką osobę na warszawskim.. Nowym Świecie smile.gif

http://www.starawarszawa.pl/ Kliknijcie na zakładkę Kino, a następnie na Nowy Świat

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Klifo
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 14.696

 
 
post 26/02/2006, 11:19 Quote Post

Bercik dzięki za LINK. Wyraźnie widać zaciekawienie ludzi na widok zagranicznego przybysza, który na dodatek jest czarny confused1.gif


 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 1/10/2008, 16:58 Quote Post

Parę lat temu, w jednym z numerów Dziennika Zachodniego (lub gazety którą potem on przejął- tytułu nie pamiętam) - w każdym razie niemal na pewno po roku 2000, był duży artykuł o żołnierzach- obcokrajowcach walczących w polskiej armii. Sporo miejsca poświęcono tam POLSKIEMU lotnikowi, który był czarnoskóry (zamieścili zdjęcie, z którego wynikało, że nie był z obsługi, tylko był pełnoprawnym pilotem wojskowym!!) i walczył w wojnie roku 1920, ale w wykazie eskadry były same nazwiska polskie (więc BYŁ POLAKIEM! - ale nie ustalono nazwiska bo były podane alfabetycznie). Wiadomo, że oprócz niego był jeszcze jeden taki żołnierz (z tego, co pamiętam był czasowo szoferem samego Piłsudskiego!).

Przed dwoma laty (znalzazłem to dziś na jednym forum) ktoś się tematem zainteresował:

http://forum.1944.pl/index.php?showtopic=3053

Jednak dokładniejszych informacji brak (zdjęcia też).

Co o tym sądzicie? Może macie na ten temat informacje (chodzi mi o tego lotnika)?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Gronostaj
 

Dławiciel Brabancki
*********
Grupa: Banita
Postów: 5.155
Nr użytkownika: 31.572

Zawód: BANITA
 
 
post 1/10/2008, 17:22 Quote Post

QUOTE(El_Slavco @ 1/10/2008, 17:58)
Parę lat temu, w jednym z numerów Dziennika Zachodniego (lub gazety którą potem on przejął- tytułu nie pamiętam) - w każdym razie niemal na pewno po roku 2000, był duży artykuł o żołnierzach- obcokrajowcach walczących w polskiej armii. Sporo miejsca poświęcono tam POLSKIEMU lotnikowi, który był czarnoskóry (zamieścili zdjęcie, z którego wynikało, że nie był z obsługi, tylko był pełnoprawnym pilotem wojskowym!!) i walczył w wojnie roku 1920, ale w wykazie eskadry były same nazwiska polskie (więc BYŁ POLAKIEM! - ale nie ustalono nazwiska bo były podane alfabetycznie). Wiadomo, że oprócz niego był jeszcze jeden taki żołnierz (z tego, co pamiętam był czasowo szoferem samego Piłsudskiego!).

Przed dwoma laty (znalzazłem to dziś na jednym forum) ktoś się tematem zainteresował:

http://forum.1944.pl/index.php?showtopic=3053

Jednak dokładniejszych informacji brak (zdjęcia też).

Co o tym sądzicie? Może macie na ten temat informacje (chodzi mi o tego lotnika)?
*


Też coś słyszałem i również prosiłbym o wszelkie informacje na ten temat.
Możemy założyć, że owy Murzyn znalazł się w Polsce, po tym jak podczas I Wojny Światowej został wzięty do niewoli niemieckiej i skierowany do obozu jenieckiego ulokowanego w kraju nad Wisłą, a później mu się już u nas spodobało i został. Albo też zgłosił się ochotniczo do naszej armii w 1920 r., bo po zakończeniu Wielkiej Wojny pozostał "bez roboty". confused1.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 12/10/2008, 13:52 Quote Post

http://www.eksploracja.eu/tps/pisza_o_nas/23.htm

Znalazłem tu sporo rzeczy (było ich przynajmniej 3!!)- wątpliwości jednak nie zostały rozwiane wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
ivan555
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 51.009

 
 
post 27/11/2008, 20:14 Quote Post

Witam!

Ostatnio natrafiłem na serie zdjęć z 1 i drugiej wojny światowej, zdjecia niczym by sie niewyróżniały gdyby nie to byli na nich czarnoskórzy wojskowi w Polskich uniformach. Bardzo mnie to zdziwiło heh. Wie ktoś może coś więcej o takich egzotyczynych wojskowych ?? ilu ich było, gdzie walczyli ? Strasznie mnie to ciekawi i chciał bym się troche więcej dowiedzieć.

jedno z takich zdjęć

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 27/11/2008, 21:51 Quote Post

QUOTE(Adrian Mole)
Ja kiedyś w podreczniku czytałem ze w powstaniu wielkopolskim też uczestniczył Murzyn oraz Chińczyk.

Chińczyk nazywał się Zdzisław Czendefu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 27/11/2008, 22:42 Quote Post

QUOTE
Możemy założyć, że owy Murzyn znalazł się w Polsce, po tym jak podczas I Wojny Światowej został wzięty do niewoli niemieckiej i skierowany do obozu jenieckiego ulokowanego w kraju nad Wisłą, a później mu się już u nas spodobało i został. Albo też zgłosił się ochotniczo do naszej armii w 1920 r., bo po zakończeniu Wielkiej Wojny pozostał "bez roboty"


...albo był Amerykaninem ochotnikiem służącym w eskadrze "kościuszkowskiej"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 29/11/2008, 17:16 Quote Post

Czarnoskórzy w Polsce zawsze byli wyjątkami, ale w polskiej armii stanowili i stanowią całkowity ewenement. Jeżeli obecność jednego Afropolaka w Warszawie w latach 20-tych stanowiła taką sensację, to zaczynam się zastanawiać, czy aby zdjęcie zamieszczone przez ivana555 nie jest fotomontażem.

Ten post był edytowany przez pulemietczik: 30/11/2008, 0:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 5/04/2009, 13:15 Quote Post

To nie jest fotomontaż! Sam widziałem to zdjęcie w artykule Doroty Abramowicz w "Rejsach", dodatku do którejś z gazet pomorskich (z datą 12 marca 2004). Tam też dwa inne zdjęcia. Wg tego co ustalono jest to pilot (lub w najgorszym razie wojskowy członek) 12 Eskadry Rozpoznawczej (zoragnizowanej w Wielkopolsce). A to i inne zdjecia tego Murzyna (i jeszcze conajmniej jednego) pochodzą ze zbiorów pilota tejże eskadry Antoniego Katarzyńskiego (który sam zginął w 1920 podczas walk z Armią Czerwoną).

Zapomniałem dodać, że ten z białym psem w górnym rzędzie to właśnie Antoni Katarzyński smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Donatien
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 7.668

Damian
Zawód: bibliotekarz
 
 
post 5/04/2009, 18:04 Quote Post

Był na ten temat artykuł w jednym z numerów "Militaria XX wieku"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej