Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Hierarchia kościoła w czasach nowożytnych.
     
Erfeltajmer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 95.633

 
 
post 16/07/2015, 10:40 Quote Post

Witam, czy macie może jakieś informacje, jak wyglądała hierarchia kościelna w XVIII wieku? Jakie wówczas były dostępne urzędy i stanowiska?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 20/07/2015, 15:41 Quote Post

QUOTE
Jeżeli takich ludzi nazywany biskupami i Karola Ferdynanda Wazę nazywamy biskupem to trzeba mieć świadomość, że używamy określenia "biskup" w zupełnie różnych znaczeniach, które się nawet nie zazębiają.


Możliwe, ale skoro rozmawiamy o nowożytności to trzeba mieć na uwadze, że wówczas zupełnie inne kwestie grały istotną rolę. Jak widać można było być biskupem bez święceń, byleby urodzenie i możliwości rodziców na to pozwalały. Czy taki biskup nie mógł pełnić sakramentów? Tego nie wiem, ale nie zdziwiłbym się gdyby jednak to robił. Karol Ferdynand Waza współkonsekrował nowego biskupa z 4 innymi (w tym z ówczesnym prymasem Polski), więc wątpię by na przeszkodzie stały kwestie ówczesnego prawa kanonicznego. Poza tym łatwiej mi sobie wyobrazić sytuację, w której Fryderyk Jagiellończyk czy Jan z książąt litewskich dokonują sakramentów niż ich nie dokonują. Mowa bowiem o członkach rodów panujących, a w takich przypadkach jak widać ówczesny Kościół był dość elastyczny. Wystarczy tu przypomnieć religijne CV Jana Kazimierza, który zdążył w jednym życiu być na nowicjacie u jezuitów, zostać kardynałem, a przed śmiercią opatem. No i w międzyczasie został oraz przestał być królem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
asceta
 

uczestnik krucjaty
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.936
Nr użytkownika: 15.122

Zawód: prawnik
 
 
post 26/07/2015, 11:07 Quote Post

QUOTE(indigo @ 20/07/2015, 15:41)
QUOTE
Jeżeli takich ludzi nazywany biskupami i Karola Ferdynanda Wazę nazywamy biskupem to trzeba mieć świadomość, że używamy określenia "biskup" w zupełnie różnych znaczeniach, które się nawet nie zazębiają.


Możliwe, ale skoro rozmawiamy o nowożytności to trzeba mieć na uwadze, że wówczas zupełnie inne kwestie grały istotną rolę. Jak widać można było być biskupem bez święceń, byleby urodzenie i możliwości rodziców na to pozwalały.


A ściśle rzecz biorąc można było pełnić pewne funkcje biskupa nie związane bezpośrednio z kapłaństwem, i czerpać profity z tego faktu, nie mając święceń biskupich.

QUOTE

Czy taki biskup nie mógł pełnić sakramentów? Tego nie wiem, ale nie zdziwiłbym się gdyby jednak to robił. Karol Ferdynand Waza współkonsekrował nowego biskupa z 4 innymi (w tym z ówczesnym prymasem Polski), więc wątpię by na przeszkodzie stały kwestie ówczesnego prawa kanonicznego.


Sakramentów przewidzianych dla biskupa (a jeśli się nie miało zwykłych święceń kapłańskich także sakramentów przewidzianych dla księdza) nie mógł pełnić. Po prostu. Nie mógł odprawiać mszy czy spowiadać. Argument, że Karol Ferdynand wyświęcił innego biskupa (Jana Lipskiego) jest w najwyższym stopniu nieprzekonujący. Po pierwsze wypadałoby mieć na to dowód w lepszej formie niż wzmianka na jakiejś stronie internetowej o "współkonsekracji", tym bardziej, że ta sama strona informuje, iż suksesję apostolską biskupowi Janowi Lipskiemu przekazał biskup Jan Wężyk, czyli to biskup Jan Wężyk był osobą wyświecającą na biskupa. Podejrzewam, że owa "współkonsekracja" oznacza asystę przy święceniach, pewnego rodzaju "naznaczenie", ale bez udzielenia sakramentu. Dalej nie mam zamiaru się domyślać co mogła znaczyć owa "współkonsekracja".

QUOTE
   

Poza tym łatwiej mi sobie wyobrazić sytuację, w której Fryderyk Jagiellończyk czy Jan z książąt litewskich dokonują sakramentów niż ich nie dokonują. Mowa bowiem o członkach rodów panujących, a w takich przypadkach jak widać ówczesny Kościół był dość elastyczny.


Przeciwnie, sytuacja, że ktoś bez święceń w ramach Kościoła katolickiego udziela sakramentów zastrzeżonych dla kapłanów jest niewyobrażalna. Kościół katolicki pozwalał na wiele, pozwalał na to, żeby czerpać profity z bycia biskupem (zarządzać diecezją, być panem feudalnym państwa biskupiego), nie mając święceń biskupich, ale na udzielanie sakramentów przez osoby bez święceń by się nie zgodził, bo to jest złamanie podstawowej zasady. Zresztą także te osoby bez święceń by się na to nie zgodziły, ostatecznie to były wierzące osoby dla których takie zachowanie byłoby świętokradztwem, zagrożonym ekskomuniką. No i oczywiście nikt nie chciałby aby mu sakramentu udzielił ktoś bez świeceń. Trudno sobie wyobrazić aby ktoś chciał iść do spowiedzi do osoby, która nie ma święceń, czy zostać wyświęcony na kapłana przez osobę, która nie miała święceń biskupich.

QUOTE
Wystarczy tu przypomnieć religijne CV Jana Kazimierza, który zdążył w jednym życiu być na nowicjacie u jezuitów, zostać kardynałem, a przed śmiercią opatem. No i w międzyczasie został oraz przestał być królem smile.gif
*



No i są wzmianki, że kiedyś odprawiał mszę, czy spowiadał? Nowicjat zresztą, nie wiąże się z żadnymi ślubami (także i dzisiaj), a kardynał jest tytułem honorowym, który wtedy był przyznawany także osobom świeckim. Kardynał nie oznacza kapłana. W niczym to nie przeszkadzało być królem.
 
User is online!  PMMini Profile Post #3


> Posts in this topic
Erfeltajmer   Hierarchia kościoła w czasach nowożytnych.   16/07/2015, 10:40
Ramond   A skąd pomysł, że od XVIII wieku do współczesności...   18/07/2015, 20:02
szapur II   Mniej więcej podobnie się to przedstawiało, jakkol...   18/07/2015, 21:57
indigo   Ba, byli i biskupi i opaci świeccy.   18/07/2015, 21:59
asceta   No biskup sensu stricto świeckim być nie może, bo ...   19/07/2015, 18:08
indigo   Ale można być biskupem bez święceń (albo raczej ...   19/07/2015, 18:39
asceta   Ale można być biskupem bez święceń (albo raczej ...   19/07/2015, 19:05
indigo   Ale Karol Ferdynand Waza nie miał święceń (żadnych...   19/07/2015, 19:06
asceta   A co znaczy określenie "confirmed" przy ...   19/07/2015, 19:08
indigo   Pewnie to - 22 października 1625 r. otrzymał papie...   19/07/2015, 19:09
asceta   Jeśli nie miał święceń, to był po prostu władcą pa...   19/07/2015, 19:12
indigo   I o to mi chodzi od początku - Karol Ferdynand W...   19/07/2015, 19:18
asceta   Ale w normalnym znaczeniu "biskup bez święce...   19/07/2015, 19:25
indigo   Obawiam się, że jeśli chodzi o członków rodów panu...   19/07/2015, 19:39
asceta   Oczywiście i to jest coś co odróżnia opisywane cza...   19/07/2015, 20:17
indigo   Ok, ale dwa zastrzeżenia: - mówimy tu o nowożytnoś...   19/07/2015, 20:22
asceta   Brak święceń kapłańskich uniemożliwiał sprawowanie...   19/07/2015, 21:25
szapur II   Tego typu sytuacje obchodzono, zarówno wcześniej, ...   19/07/2015, 21:32
Duncan1306   Ja wrzucę szeroko znany przypadek z Francji niejak...   20/07/2015, 19:29
szapur II   Z RON-u jeszcze jeden kandydat do tronu, i to wcze...   20/07/2015, 22:09
Emilia Lepida   Jednakże fakt, że kiedyś było wielu biskupów, kard...   23/07/2015, 16:54
szapur II   nie daje odpowiedzi na pytanie czy biskup nie będ...   23/07/2015, 19:45

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej