Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najlepsi i najgorsi generałowie Insurekcji 1794
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 12/10/2007, 21:21 Quote Post

jak tytuł wskazuje proponuję małą dyskusję o zdolnościach dowódczych polskiej generalicji podczas insurekcji 1794 roku zarówno armii koronnej jak i Litewskiej. Zatem waszym zdaniem kto spośród generałów stanął na wysokości zadania, a kto nie sprostał swym obowiązkom ? Do dzieła... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 12/10/2007, 21:29 Quote Post

Moim zdaniem najlepszym dowódcą polskim powstania kościuszkowskiego, był Jan Dąbrowski. Bardzo zasłużył się w obronie Warszawy, a potem ta wyprawa wielkopolska i zdobycie Bydgoszczy. Natomiast najgorszy, to się waham między Ponińskim a Zajączkiem i przyznałbym obu to miano.

Poniński - za nie utrzymanie przepraw na Wiśle przed bitwą maciejowicką
Zajączek - delikatnie rzecz ujmując, za całokształt (w tym powstaniu a nie w czasach późniejszych)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
alice
 

Secrètement l'épouse de Louis XIV.
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 530
Nr użytkownika: 22.057

Franciszka d'Augbiné
Zawód: reine
 
 
post 12/10/2007, 21:51 Quote Post

Moim zdaniem kilka postaci jest wartych docenienia..
Antoni Madaliński za oddanie naczelnikowi, nawet jeśli wiązało się to z opozycją do postanowień Króla. Kiedy Madaliński wyruszał ze swoim wojskiem, by zmylić Rosjan i Prusaków, a tym samym ułatwić Kościuszce działania w Krakowie, Poniatowski pisał do Igelströma list, by ten podjął środki jak najbardziej skuteczne i uznał Madalińskiego za godnego najwyższej kary..
Jakub Jasiński i Jan Kiliński, czyli dowódcy powstań w dwóch największych polskich miastach - Warszawie i Wilnie. Pierwszy za to, że nadał powstaniu na Litwie rewolucyjny charakter i że walczył nawet kiedy został odwołany ze swego stanowiska komendanta wojsk litewskich. W dalszym ciąg organizował osłonę przed Austriakami, atakował Prusaków.. Należał do tych, którzy kontynuowali walkę po pojmaniu Kościuszki. Natomiast drugi z panów - Jan Kiliński ma moje uznanie za świetną organizację udziału cywilów w insurekcji w stolicy, a będąc przy tym temacie insurekcji w warszawie to także za jednego z lepszych generałów uważam Ignacego Działyńskiego, jego oddzaiły walczyły genialnie, między innymi dlatego, że były dobrze dowodzone.

Za najgorszego generała uważam Adama Ponińskiego, głównie z powodu plamy jaka dał podczas bitwy maciejowickiej, kiedy to 'nie zdązył' z posiłkami do Kościuszki. Kwestią dyskusyjna jest czy jego uczynek był błędem czy zdradą. Bez względu na to która z tych opcji jest prawdziwa wydarzenie to położyło cień na jego sylwetkę..

Ten post był edytowany przez alice: 12/10/2007, 22:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 12/10/2007, 22:03 Quote Post

QUOTE
'nie zdąrzył'


Primo - Kościuszko za późno wysłał Ponińskiemu rozkaz i nawet przy najlepszych chęciach by nie zdążył.
Secundo - zdąż
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 13/10/2007, 7:56 Quote Post

Nie jest Ponińskiego winą, że pod Maciejowicami Kościuszko wysłał tylko jednego kuriera, który został przechwycony. Następnego posłał dopiero o 7:30 w dniu bitwy i ten dopiero dotarł do generała.
Najlepsi to Dąbrowski, Kniaziewicz i Poniatowski.
Najgorszy - tutaj nie mam jakiejś zdecydowanej nominacji... No ale niech będzie Zajączek za Pragę
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 13/10/2007, 11:37 Quote Post

QUOTE
Dąbrowski, Kniaziewicz i Poniatowski


Za Dąbrowskim sam głsowałem,ale 2 pozostałych nie rozumiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 13/10/2007, 15:09 Quote Post

Moze cynicznie, ale najgorszym generalem byl sam Kosciuszko.
Po Raclawicach nie podjal poscigu za pobitym Tormasowem, pod Szczekocinami mial duze szanse zniszczyc Prusakow (nie najlepsze swiadectwo dla generalow Pruskich,ktorych glowna sila uderzeniowa mogla latwo zostac utopiona w Pilicy,w Warszawie glownie zajety wlasna depresja.Wyprawa Maciejowicka to juz totalna nieudolnosc.
Gospodarczo nie uruchomienie przemyslu zbrojeniowego.Blokowanie karier
mlodych dowodcow (Wedelsted).Jednym slowem nigdy nie przeskoczyl poziomu kompetentnego dowodcy dywizji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 13/10/2007, 17:03 Quote Post

Kortenie ja bym się z toba niezgodził. Kościuszko owszem i popełniał blędy ale niezmienia faktu, że był jednym z lepszych dowódców powstania. Zapomina się (a tu niepadło jeszcze jego nazwisko) o generale Jakubie Jasińskim. M. in rozbił garnizon Rosyjski na Wilnie Niedoceniany przez Kościuszke jak i innych. Poległ bohatersko w obronie Pragi w 1794r.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 13/10/2007, 17:40 Quote Post

Jeśli chodzi o Jasińskiego, to

A) kampania prowadzona na Litwie, delikatnie mówiąc, średnio mu wyszła
cool.gif zginął bohatersko w obronie Pragi, ale on dowodził częścią obrony polskiej na pewnym odcinku - za długo to on nie wytrzymał

Za to był dobrym konspiratorem i organizatorem. Sukces Insurekcji Wileńskiej można przpisać tylko jemu.

Kościuszko to nie był generał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 13/10/2007, 20:43 Quote Post

A kim był Kościuszko? biggrin.gif Chyba w 1792 był jeszcze generałem, nie słyszałem, aby go zdegradowano.
Poniatowski to jakaś moja pomyłka (przepraszam), dał strasznie ciała na Wawrzyszewie.
Kniaziewicz - dobrze dowodził pod Maciejowicami m.in.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 13/10/2007, 20:58 Quote Post

W czasie Insurekcji Kościuszko nosił tytuł Naczelnika a nie generała. Chyba,że mówimy o jego całym życiu to możemy uznać go za generała, ale w tym konkretnym przypadku to chyba nie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 13/10/2007, 21:10 Quote Post

Generał to nie jest taki tytuł, który się zdejmuje na czas założenia innego. Naczelnik to nie był żaden stopień ponadgeneralski. W trakcie powstania Kościuszko niewątpliwie był więc generałem.

PS Generał to nie tytuł, lecz stopień wojskowy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 13/10/2007, 21:12 Quote Post

Trochę się czepiasz, łapiesz mnie za słówka.
Do Kościuszki w czasie powstania zwracali się "panie Naczelniku" czy "panie generale"? A pełny tytuł Kościuszki z okresu powstania brzmi:
"Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 13/10/2007, 22:26 Quote Post

tytuł tytułem, ale formalnie Kościuszko nosił stopień wojskowy który zwie się generałem. 13 października 1783 r.awansowany na generała brygady armii amerykańskiej.12 października 1789 otrzymał podpisaną przez króla nominację na generała majora wojsk koronnych. I niech nikt nie mówi czy pisze, że Kościuszko nie był generałem
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 14/10/2007, 7:55 Quote Post

To, że Kościuszko był generałem przed Insurekcją wcale nie przeczę, pisząc, że Kościuszko to nie był generał odniosłem się tylko i wyłącznie do Insurekcji.
W ogóle to jest ciekawa sprawa z tym stopniem generalskim Kościuszki w czasie Insurekcji. Na pewno był wtedy generałem wojsk amerykańskich i polskich, ale w czasie Insurekcji chyba tych stopni nie uznawano za oficjalne, a skoro miał tytuł generała-majora, to dlaczego miał pod sobą Józefa Poniatowskiego, który 2 lata wcześniej był nad nim w hierarchii?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej