Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> LWP - na ile polskie było to wojsko?
     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 3/05/2014, 23:09 Quote Post

Co do p. Cenckiewicza, to można czasami zaryzykować stwierdzenie, że jego mądrości mają to do siebie, że są niemądre. Ma on pewien punkt widzenia historii, mocno naznaczony poglądami politycznymi i w swojej twórczości stara się nagiąć historię tak, by pasowała do jego punktu widzenia. A to wielce nieodpowiednie dla historyka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 3/05/2014, 23:39 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 3/05/2014, 23:09)
Co do p. Cenckiewicza, to można czasami zaryzykować stwierdzenie, że jego mądrości mają to do siebie, że są niemądre. Ma on pewien punkt widzenia historii, mocno naznaczony poglądami politycznymi i w swojej twórczości stara się nagiąć historię tak, by pasowała do jego punktu widzenia. A to wielce nieodpowiednie dla historyka.
*


Kompletna nieprawda, ale to chyba nie jest miejsce do dyskutowania twórczości Cenckiewicza. Proszę moda o przeniesienie tych dwóch postów (mojego i elchullogrande) do odpowiedniego wątku.
Można do istniejącego o LWP:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=111242
Albo stworzyć nowy temat z tym konkretnie zagadnieniem: LWP- Na ile polskie było to wojsko?

Utworzyłem nowy temat do którego przeniosłem oba posty.

Tego numeru, na który się powołuje Andreas jeszcze nie znalazłem, ale sądząc z wypowiedzi Cenckiewicza na ten temat w innych tekstach, kryteriami są kto tworzył tą armię, w jakim celu (i w jakim celu była potem użyta), oraz kto tą armią kierował, gdzie był ośrodek decyzyjny.

Ten post był edytowany przez wysoki: 4/05/2014, 22:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 5/05/2014, 11:09 Quote Post

A jak Cenckiewicz podchodzi do kryteriów składanej przysięgi i ich ilości, wstępowania do rezerw ACz, kwestii flag w obozach szkoleniowych, dowodzenia ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 5/05/2014, 11:30 Quote Post


Działalność się liczy, intencje i ich realizacja przez tych, co decydowali (ja się z nim zgadzam) a nie ilość przysiąg i flag w obozach szkoleniowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 5/05/2014, 13:57 Quote Post

Dla mnie liczy sie to co pisałem czyli: "kryteriów składanej przysięgi i ich ilości, wstępowania do rezerw ACz, kwesti flag w obozach szkoleniowych, dowodzenia."

Moje zdanie: tzw piszący o (l) WP jako "polskojęzycznych formacjach ACz" czy "Lwp- Na Ile Polskie Było To Wojsko" widzą źdźbło w "lewym oku" zapominając o "prawym oku".
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
polski ułan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 104
Nr użytkownika: 76.573

 
 
post 5/05/2014, 18:26 Quote Post

Witam

QUOTE
Moje zdanie: tzw piszący o (l) WP jako "polskojęzycznych formacjach ACz" czy "Lwp- Na Ile Polskie Było To Wojsko" widzą źdźbło w "lewym oku" zapominając o "prawym oku".


A co się znajduje w prawym oku, jeśli można wiedzieć? Bo jeśli tysiące Polaków, którzy nie zdążyli do Andersa i zostali oszukani biało-czerwonymi sztandarami (przynajmniej jeden nawet z Matką Boską) oraz orłem (co prawda pokraczną kuricą) na rogatywce, to o nich się pamięta (a przynajmniej pamiętają redaktorzy majowej HDR, piszący o LWP, bo chyba o nich tutaj mowa).
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 5/05/2014, 18:58 Quote Post

Tytułem wstępu - LWP to nazwa potoczna, która komuniści chętni szafowali, podkreślając związek wojska z ludem. Do 1952 roku było to Wojsko Polskie, później - Siły Zbrojne PRL. Jak wyżej pisano - ludzi oszukano. Przede wszystkim - poddawano nachalnej indoktrynacji i propagandzie (vide: próby przeciągnięcia na swoją stronę oficerów WP II RP przez Berlinga mające miejsce w willi szczęścia w Małachówce), połączone z kłamstwami i konfabulacjami. Jednak powiedzmy sobie szczerze - co miał zrobić zesłaniec czy uczestnik wywózki w głąb Rosji sowieckiej, jeżeli pojawiła się przed nim jedyna szansa wyrwania się z "nieludzkiej ziemi" ? Kto dziś wie, co sobie prywatnie on myślał o tym "raju" obiecywanym przez komunistów, ludzi, którzy stworzyli mu piekło na Ziemi ? Rekruci sformowani w 1DP im. Kościuszki mieli być mięsem armatnim - Stalin nie dbał o swoich żołnierzy, to dlaczego miał dbać o Polaków ? W składzie tej formacji zdecydowaną większość kadry oficerskiej stanowili Sowieci, przebrani w polskie mundury. Formacja ta podlegała sowieckiemu kierownictwu, i realizowała sowieckie cele polityczne. Jednak to były początki - prawdziwą stalinizację (L)WP rozpoczął dopiero Rokossowski ...
 
Post #7

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 6/05/2014, 6:31 Quote Post

QUOTE
W składzie tej formacji zdecydowaną większość kadry oficerskiej stanowili Sowieci

A mogło byc inaczej? Było wówczas (wiosna 43) w Rosji do dyspoczycji dostatecznie duzo polskich oficerów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 6/05/2014, 7:23 Quote Post

QUOTE(polski ułan @ 5/05/2014, 18:26)
Witam

QUOTE
Moje zdanie: tzw piszący o (l) WP jako "polskojęzycznych formacjach ACz" czy "Lwp- Na Ile Polskie Było To Wojsko" widzą źdźbło w "lewym oku" zapominając o "prawym oku".


A co się znajduje w prawym oku, jeśli można wiedzieć? Bo jeśli tysiące Polaków, którzy nie zdążyli do Andersa i zostali oszukani biało-czerwonymi sztandarami (przynajmniej jeden nawet z Matką Boską) oraz orłem (co prawda pokraczną kuricą) na rogatywce, to o nich się pamięta (a przynajmniej pamiętają redaktorzy majowej HDR, piszący o LWP, bo chyba o nich tutaj mowa).
*


"Prawe oko" to PSZ

Wojskowa umowa polsko brytyjska (wg której PSZ operacyjnie podlega UK ), umowa lotnicza z czerwca 1940 (nowa to 5 sierpnia 1940 ) wg które polscy lotnicy składali dwie przysięgi polska i brytyjską, musieli wstąpić do ochotniczej rezerwy RAF, flaga RAF wisząca powyżej polskiej flagi, roli oficerów brytyjskich. W czasie obowiązywania tej pierwszej umowy rozpoczęto formowanie czterech polskich dywizjonów (300 - 303). Wg nowejz 5 sierpnia nie było dwóch przysięg, wstępowania do ochotniczej rezerwy RAF a flagi były "równorzędne".
jakoś za komuny nikomu [w publikacjach do których miałem dostęp) przez gardło/ pióro/ maszynę do pisania nie przyszło (patrząc na umowę z czerwca 1940) napisać o polskojęzycznych dywizjonach RAF. Za to w XXI-wieczej nowomowie są osoby które deprecjonując wysiłek (l) WP chętnie używają określenie polskojęzyczne formacje ACz.

Ten post był edytowany przez Danielp: 6/05/2014, 7:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 6/05/2014, 14:04 Quote Post

Ta armia nie mogła być niczym innym tylko narzędziem w ręku Stalina. Co, oczywiście nie oznacza, że wszyscy w niej walczący byli zdrajcami czy komunistami.
Na tym między innymi polegała tragedia wielu z nich; wojsko polskie wyszło z ZSRR, nie zdążyli do niego z różnych, najczęściej niezależnych od nich powodów i wstąpienie do armii Berlinga organizowanej pod dyrekcja Stalina przez polskojęzycznych komunistów, było jedyną drogą na opuszczenie tego paranoicznego więzienia/łagru jakim był ZSRR pod Stalinem. BTW: Cenckiewicz to rozdziela.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 6/05/2014, 15:23 Quote Post

W czerwcu 1943 roku Wódz Naczelny i premier RP gen. Władysław Sikorski uznał wojsko Zygmunta Berlinga za polską dywizję komunistyczną, o charakterze dywersyjnym, samego jego twórcę za zdrajcę, który zdezerterował z Wojska Polskiego (Sławomir Cenckiewicz, Długie ramię Moskwy. Wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991 (wprowadzenie do syntezy), Poznań 2011, s. 46).
 
Post #11

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 15/05/2014, 14:31 Quote Post

Czy Cenckiewicz podaje info o polskim ludowym lotnictwie ?

Bo gros z nich (np. taki 3 plsz ) to było rosyjskojęzyczne jednostki polskiego ludowego lotnictwa ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 15/05/2014, 15:48 Quote Post

Część polskich oficerów Koba oszczędził.
Ci, na których NKWD posiadało "haka" i nie byli wrogo nastawieni do władzy radzieckiej - ocaleli.
Większość z nich była jednak bezużyteczna i dlatego wylądowała w piachu.
Nie może zatem dziwić fakt iż przy tworzeniu (L)WP nie brakowało prostego mięska armatniego, ale z polskojęzycznymi oficerami, w szczególności takimi, co się znają na wojennym rzemiośle, był kłopot.
Z tej przyczyny, wielu radzieckim oficerom rozkazami personalnymi przypominano ich polskie korzenie, ubierano w polskie mundury i zaganiano do nauki języka polskiego.

Tak nawiasem;
Mnie podoba się to, iż Polskie Wojsko tworzone przez Stalina miało mundury ojczystego kroju i samoloty z dużymi i wyraźnymi szachownicami.
Tego koledzy z PSZ na Zachodzie mogli jedynie pozazdrościć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 15/05/2014, 16:22 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 15/05/2014, 16:48)

Mnie podoba się to, iż Polskie Wojsko tworzone przez Stalina miało mundury ojczystego kroju i samoloty z dużymi i wyraźnymi szachownicami.
Tego koledzy z PSZ na Zachodzie mogli jedynie pozazdrościć.
*



Mieli nawet księdza. Podobno jeden im wyglądał na księdza. Zapytali się, czy jest księdzem. Oczywiście zaprzeczył, ale oni wiedzieli swoje i kazali mu odprawiać modlitwy dla wojska. Umiał wszystko doskonale, więc pewnie był rzeczywiście księdzem po przejściach w Gułagu.
To za Ptasim Gościńcem.

Czytałem historię, że POP-i też byli często Polakami z poczucia. Jeden z nich chciał po wojnie zostać w Polsce. Niestety proces zaczynał się od rezygnacji z radzieckiego obywatelstwa. Nie miał takiej odwagi i wrócił do swojego Żytomierza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/05/2014, 16:33 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 15/05/2014, 15:48)
Mnie podoba się to, iż Polskie Wojsko tworzone przez Stalina miało mundury ojczystego kroju i samoloty z dużymi i wyraźnymi szachownicami.
Tego koledzy z PSZ na Zachodzie mogli jedynie pozazdrościć.
*


Tak, nawet ci sowieccy oficerowie z etatami w NKWD (czy w RKKA) przydzieleni na dowódców i informatorów i nie znający słowa po polsku mieli takie fajne mundury z naszytymi biało-czerwonymi barwami...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej