Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lucyfer i szatan, Czy to dwie różne postacie?
     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 13/05/2007, 0:03 Quote Post

To mnie właśnie zastanawia confused1.gif

Wielu mówi, że to jest jedna i ta sama osoba (Szatan i Lucyfer), ale znajdywałem też takie które mówią ,że są to dwie różne postacie np. wikipedia,





jest tam też lista aniołów które stały sie upadłymi.


Aniołowie,byli podzieleni na kręgi.



W pierwszym kręgi byli Serafy, Cherubiny i Trony. I do Serafów należał Szatan,zaś do Cheruninów należał Lucyfer.Czyli jedna i ta sama osoba niemogła znajdować sie w dwóch różnych podgrupach(nacjach czy jak to nazwać)? dry.gif








Znajoma mi powiedziała rolleyes.gif

-Że Lucyfer rozpoczął spór z aniołami ,a Szatan blisko spokrewniony z Lucyferem stanął na czele armii, która walczyła z niebiem.








Znalazłem pewne teksty w biblii Szatana



"Szatan: przeciwnik, opozycjonista, oskarzyciel, pan ognia, Piekla, poludnia;
Lucyfer: niosacy swiatlo, oswiecenie, powietrze, gwiazda poranna, wschod;
Belial, czyli Bez Pana; symbolizuje plodnosc ziemi, niezaleznosc, polnoc;
Lewiatan: waz z glebin, morze, zachod."

Czyli było czterech wielkich książąt piekła?Bo cała ta czwórka przed powstaniem była aniołami.

Szatan i Lewiatan należeli do Serafów pierwszego kręgu.
Lucyfer do Cherubinów w pierwszym kręgu.
A Belial do Cnot drugiego kręgu.

Słyszałem też ,że niekiedy wszystkich tych czterech utożsamiano z samym Szatanem,ale pewnie to coś w rodzaju przenośni naprawde?Bo to jak widać były cztery oddzielne anioły.

Wiem ,że wiele źródeł to pewnie apokokryfy,ale to nie znaczy ,że to musi być kłamstwo.

Ja niewiema, ale bardzo zainteresowało mnie to jak to naprawde jest.Może wy mi pomożecie, wiem ,że mało co jestem na forum i tylko pisze gdy o coś chce spytać.Ale prosze o pomoc w rozwiązaniu problemu.


Niewiem, ale to tylko moje przypuszczenie, nie kierujcie sie tym, że przed powstaniem ludzi zbuntował sie Szatan.Później gdy był Jezus zbuntował sie Lucyfer,a Szatan później stanał sie dowódcą buntowników?



Zastanawia mnie jeszcze jeden anioł ,a mianowicie Ariel.

-to on bronił bram Edenu trzymając w dłoni ognisty miecz.
-to on ostrzegł Noego przed potopem
-ukazał sie rodzicom Samsona, mówiąc że ich syn który sie narodzi uratuje izraelitów przed jakimś tam plemieniem, nazwy nie pamiętam
-ukazał sie również Mojżeszowi.

To mnie zastanawia ,że on jest na liście upadłych aniołów, dlaczego?

Może dlatego ,że nigdzie w bibli niema o nim zmianki,a jedynie w wielu apokryfach więc kościół go nie uznaje za anioła?Więc stał sie zatem upadłym?

Słyszałem też, że został opętany przez demona i stał sie upadłym.(Chyba dlatego przeszedł na strone Lucyfera i Szatana?)












Pomóżcie, wiem że nieco dziwne pytanie, ale chciałbym wiedzieć jak to właśnie jest, czy to te same osoby, czy osobne anioły.Myśle ,że osobne.

Może jak możecie, zapodacie tu mity,opowiada o nich? Jak są jakieś które dowodzą ,że to osobne anioły.


PS. niewiem czy dobrze zdania poukładane są itp. bo jest noc i ledwo co widze smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 13/05/2007, 0:43 Quote Post

BLyy- wszystko zależy do jakiej tradycji się odwołasz.

W języku polskim wyraz "szatan" traktuje się jako jeszcze jedno, zapożyczone z arabskiego, określenie diabła. Jeśli spojrzysz na Biblię nie ma tam szczególnie wielu wzmianek, większość wiedzy na temat hierarchii anielskich pochodzi z pism apokryficznych. "Biblia szatana" (jeśli mówimy o dziełku LaVeya) nie miała żadnego wpływu na kształtowanie się mitu- jest na to zbyt późna o dobrych pare stuleci.

QUOTE
Znajoma mi powiedziała rolleyes.gif

-Że Lucyfer rozpoczął spór z aniołami ,a Szatan blisko spokrewniony z Lucyferem stanął na czele armii, która walczyła z niebiem.


A wyjaśniła w jaki sposób te istoty mogły być "spokrewnione" ? smile.gif

QUOTE
Wiem ,że wiele źródeł to pewnie apokokryfy,ale to nie znaczy ,że to musi być kłamstwo.


Hmmm... trudno w tym przypadku mówić o "kłamstwie"- można co najwyżej zarzucać im to że są niekanoniczne- żeby wogóle oceniać te informacje w kategoriach prawdy i kłamstwa należałoby najpierw udowodnić kilka dość szeroko dyskutowanych założeń początkowych (jak sam fakt istnienia istot "nie z tego świata") wink.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 13/05/2007, 6:50 Quote Post

Ten temat był poruszany również tutaj Sprawdź.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Sephres
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 58.373

 
 
post 10/09/2009, 8:07 Quote Post

Lucyfer i Szatan, to nie dwie różne postaci, a jedna określona mianem "Szatana".

Słowo Szatan można interpretować dwojako. Albo poprzez nazywanie tym mianem Aniołów upadłych, strąconych i potępionych, albo jako konkretne określenie jednego z nich.

Szatan sam w sobie, bardzo często jest błędnie utożsamiany z Lucyferem.
Samą różnice, możemy zauważyć w znaczeniu tychże słów :

- Lucyfer - ozn. Niosący Światło hebr. Niosący Świt
- Szatan - ozn. Oskarżyciel hebr. Przeciwnik

Imionami Szatana, podawanymi przez źrodła chrześcijańskie są:

- Satanael - inaczej. Samael - Anioł śmierci, zniszczenia.
Co ciekawe, wiele tekstów żydowskich, stwierdza, że Samael został stworzony 6 dnia, tworzenia przez Boga Ziemii i Człowieka, i był ulubionym Aniołem Boga.
Stał najwyżej w hierarchii Aniołów, zaś przyczyną wojny, którą rozpętał był nakaz Boga, do pokłonu się Adamowi.
- Mastema - Uważana, za Anioła zniszczenia i zła
- Azazel - przedst. jako Kozioł opisany przez Jana. W Apokalipsie

Co ciekawe Samael, jest sprawcą drugiej wojny Niebiańskiej, i jest uznawany za drugiego upadłego Anioła.

Lecz tak jak pisałem wcześniej, słowo "Szatan" - jest zdecydowanie określeniem dla jednego z upadlaych Aniołów.

Także i Lucyfer i Samael, i Mastema, i wszelkie kręgi piekła opisane przez Salomona, to imiona, które można określić słowem Szatan, co nie jest jednoznacznym i automatycznym wskazaniem konkretnej postaci.


"Że Lucyfer rozpoczął spór z aniołami ,a Szatan blisko spokrewniony z Lucyferem stanął na czele armii, która walczyła z niebiem."

Nie. Lucyfer stanął na czele buntu, nakłaniając wielu Aniołow, ze wszystkich kręgów, do wszczęcia buntu, przeciw Bogu.
W tekstach żydowskich jest nawet bardzo odważnie nazywany, synem Boga, bratem Jezusa.
Jako pierwszy stanął przeciw niemu ( w trakcie buntu ), sam Archanioł Michał z okrzykiem " Któż jak Bóg! ".


Krótko mówiąc i podsumowując, ponieważ temat jest zbyt obszerny.
Szatan, jest określeniem - Aniołów, lub konkretnego Anioła.
Ale nie osobą i indywidualną postacią w religii.

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej