Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Apel Wladz Iirp Do Polonusów Amerykańskich 38-9
     
Faerie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 45.570

Zawód: student
 
 
post 13/01/2012, 11:12 Quote Post

Witam,

Mam prośbę o pomoc w rozwikłaniu pewnej zagadki. Tytułem wstępu napiszę, że na prośbę znajomego Amerykanina próbuję odnaleźć jego polskie korzenie. Niestety utknęłam w martwym punkcie, nazwisko rodzinne było wielokrotnie przekręcane i nie umiem dojść jego polskiego brzmienia, w mikrofilmach serwisów genealogicznych te same osoby figurują pod różnymi imionami, nie zgadzają się daty urodzin, nigdzie nie ma ani miejsca urodzenia ani też ostatniego pobytu... Pomyślałam więc, by może spróbować "ugryźć" temat z innej strony.

Rodzina, a konkretniej dwóch braci, wyemigrowała ok. roku 1905, ok. 1921r. obaj przyjęli obywatelstwo amerykańskie. Rodzinna historia mówi, że w roku 1938 lub 39 starszy z braci (wtedy już od roku nieżyjący) otrzymał od rządu polskiego odezwę - apel o przekazanie dóbr pozostawionych na terenie Polski (wcześniej Zaboru Rosyjskiego). Apel opisywał krzywdy, jakich doznawali i doznają w tym okresie Polacy i mgliste odniesienia do zbrojeń III Rzeszy i zagrożenia wojną. Wdowa po seniorze rodu była tak listem poruszona, że z płaczem wymusiła niemal na synu, jako męskim potomku, by odpowiedział na apel i zrzekł się praw do ziem, co ten ponoć uczynił.

Pytanie do Państwa - czy to wydarzenie faktycznie mogło mieć miejsce, i jeśli tak, to gdzie szukać konkretów? Rodzina mieszkała w Chicago, gdzie w 1939r Rada Polonii Amerykańskiej rozpoczęła zbiórkę na Fundusz Obrony Narodowej i dozbrajanie Polski. Czy to dobry trop?

Dziękuję za każdą pomoc i wskazówkę!

Ten post był edytowany przez Faerie: 13/01/2012, 12:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej