Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojna Domowa: brygady miedzynarodowe w Hiszpanii,
     
MaG11
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.042
Nr użytkownika: 102.530

Stopień akademicki: lek.stom
Zawód: lekarz stomatolog
 
 
post 12/12/2017, 13:58 Quote Post

QUOTE
Sprawa całej ustawy jest w najwyższym stopniu żenująca i poniżająca. Biorąc pod uwagę to, że przy życiu zostało kilkunastu, może kilkudziesięciu Dąbrowszczaków, to wszystko nosi znamiona partyjnej hucpy.


Przy życiu nie pozostał już ani jeden "dąbrowszczak". I to od wielu lat. W ogóle to po świecie chodzi już tylko dwóch potwierdzonych internationales. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_survi...anish_Civil_War

 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 12/12/2017, 14:49 Quote Post

QUOTE(MaG11 @ 12/12/2017, 14:58)
QUOTE
Sprawa całej ustawy jest w najwyższym stopniu żenująca i poniżająca. Biorąc pod uwagę to, że przy życiu zostało kilkunastu, może kilkudziesięciu Dąbrowszczaków, to wszystko nosi znamiona partyjnej hucpy.


Przy życiu nie pozostał już ani jeden "dąbrowszczak". I to od wielu lat. W ogóle to po świecie chodzi już tylko dwóch potwierdzonych internationales. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_survi...anish_Civil_War
*


To akurat nie ma najmniejszego znaczenia,są osadzani jako ''grupa'' a nie jako jednostki
 
Post #17

     
Piro
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.723
Nr użytkownika: 8.580

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Dokladajacy do Kotla
 
 
post 12/12/2017, 16:52 Quote Post

QUOTE
Ta ''legalna, demokratyczna władza'' wygrała niewielką ilością głosów, a po tym, jak się zaczęła, w Hiszpanii zapanowała anarchia


Masz obiekcje co do legalności czy demokratyczności wyboru?

Rozumiem,że tylko lewica tworzyła atmosferę anarchii?
O prawicowych ekscesach milczymy?
Ja odstawiam tradycyjnie spory udział falangi - prawica bardzo chciała
wypchnąć armię z koszar.Ktoś jednak już od dnia wyborów rozmawiał z wojskowymi?

QUOTE
Z kolei francuski batalion im. Komuny Paryskiej został spalony do ziemi podczas ataku włoskiej dywizji ''Penne Nere''


Może mi objaśnisz sens tej wypowiedzi?
Poprzednią sam sobie rozwinąłem - zapewne chodzi Ci o fakt zanarchizowania życia społecznego w Hiszpanii w czasie rządów republikanów.
Tu chyba powinno się napisań o "wybiciu do nogi" lub "przyciśnięciu do ziemi"- wciśnięciu w ziemię??? ,ale już pewności nie mam
smile.gif

I jeszcze pytanie na logikę - skąd na placu bitwy ci Włosi wytrzasnęli te haki?
To raczej nie jest towar łatwo dostępny - tym bardziej w pałacach?
Nieco obniża to wiarygodność źródła

Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez Piro: 12/12/2017, 17:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 13/12/2017, 16:11 Quote Post

QUOTE
Może mi objaśnisz sens tej wypowiedzi?


Został całkowicie zniszczony podczas ataku włoskiej dywizji pod Guadalajarą w marcu 1937 roku.

QUOTE
I jeszcze pytanie na logikę - skąd na placu bitwy ci Włosi wytrzasnęli te haki?


I tak po południu 18 lutego [sic!] Włosi z Batalionu im. Garibaldiego walczyli wręcz z włoskimi członkami Czarnych Koszul na terenie ubojni w wiosce Torija. Pojmanych włoscy internacionales masowo wieszali na hakach rzeźnickich.

T. Zubiński, ''Wojna domowa w Hiszpanii'', s. 370
Przypis odwołuje się do książki ''El tiempo des heroes'' Javiera Reverte.

Mój błąd, że nie doprecyzowałem, bo faktycznie moja wypowiedź brzmi, jakby wieszano ich w pałacu.

QUOTE
Masz obiekcje co do legalności czy demokratyczności wyboru?


Legalizm władz o niczym nie przesądza. SS też broniło legalnych władz niemieckich.

QUOTE
Ja odstawiam tradycyjnie spory udział falangi - prawica bardzo chciała


Falanga zabiła Sotelo, czy może funkcjonariusze państwowi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 13/12/2017, 17:13 Quote Post

QUOTE
Przypis odwołuje się do książki ''El tiempo des heroes'' Javiera Reverte.


Przecież to powieść confused1.gif
 
Post #20

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 13/12/2017, 17:25 Quote Post

QUOTE
Przecież to powieść


A tego to już nie wiem, ja podaję tylko to, co wyczytałem. rolleyes.gif Mordowanie jeńców włoskich pod Guadalajarą to fakt. Czy na hakach - oto jest pytanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 13/12/2017, 17:31 Quote Post

QUOTE(Andrea$ @ 13/12/2017, 18:25)
QUOTE
Przecież to powieść


Mordowanie jeńców włoskich pod Guadalajarą to fakt.

Spierać się nie będę.Mordowanie jeńców,a wojna domowa to prawie synonimy wink.gif
 
Post #22

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 13/12/2017, 23:54 Quote Post

QUOTE
Spierać się nie będę.Mordowanie jeńców,a wojna domowa to prawie synonimy wink.gif


Cokolwiek próbujesz udowodnić w tym (i innych tematach) zakrawa na dość żałosną próbę dyskredytacji. Przedstawiłem Ci swoje źródła, Ty, poza infantylnymi i napastliwymi pytaniami i obśmiewaniem źródeł, nie dostarczyłeś niczego, a na wszelkie pytania reagujesz opryskliwie i z gburowatym sarkazmem. Już wczoraj poczułem zażenowanie, że marnuję swój czas na kogoś, kto nie wie, kto w ogóle dowodził CTV (!). A dzisiaj przebiłeś wszystko na innym forum, gdzie twierdziłeś, że nie było żadnych Polaków walczących po stronie Franco. Mam więc jedną prośbę - nie odpowiadaj na moje posty, bo nie zamierzam z Tobą dyskutować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.493
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 14/12/2017, 8:57 Quote Post

QUOTE(Andrea$ @ 13/12/2017, 16:11)
QUOTE
Ja odstawiam tradycyjnie spory udział falangi - prawica bardzo chciała


Falanga zabiła Sotelo, czy może funkcjonariusze państwowi?
*


Manuela Pedragala zabiła Falanga, czy funkcjonariusze państwowi?
José Castillo zabiła Falanga, czy funkcjonariusze państwowi?



Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 14/12/2017, 9:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 14/12/2017, 11:24 Quote Post

QUOTE(PZJ @ 12/08/2017, 15:26)
QUOTE(Andrea$ @ 9/08/2017, 22:13)
Bardzo ciekawy temat - a martwy.


Martwe jak pomysł odebrania uprawnień kombatanckich żołnierzom brygad międzynarodowych.


A był taki pomysł?

CODE
Cokolwiek próbujesz udowodnić w tym (i innych tematach) zakrawa na dość żałosną próbę dyskredytacji. Przedstawiłem Ci swoje źródła, Ty, poza infantylnymi i napastliwymi pytaniami i obśmiewaniem źródeł, nie dostarczyłeś niczego, a na wszelkie pytania reagujesz opryskliwie i z gburowatym sarkazmem. Już wczoraj poczułem zażenowanie, że marnuję swój czas na kogoś, kto nie wie, kto w ogóle dowodził CTV (!). A dzisiaj przebiłeś wszystko na innym forum, gdzie twierdziłeś, że nie było żadnych Polaków walczących po stronie Franco. Mam więc jedną prośbę - nie odpowiadaj na moje posty, bo nie zamierzam z Tobą dyskutować.


smile.gif
 
Post #25

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 14/12/2017, 14:18 Quote Post

QUOTE
José Castillo zabiła Falanga, czy funkcjonariusze państwowi?


Kto urządził sobie strzelaninę na pogrzebie porucznika de los Reyesa? Castillo i jego kumple, czy Falanga?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.493
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 14/12/2017, 15:15 Quote Post

QUOTE(Andrea$ @ 14/12/2017, 14:18)
QUOTE
José Castillo zabiła Falanga, czy funkcjonariusze państwowi?


Kto urządził sobie strzelaninę na pogrzebie porucznika de los Reyesa? Castillo i jego kumple, czy Falanga?
*


Możemy tak przerzucać się pytaniami bez końca. Tylko po, co? rolleyes.gif Bo może najpierw odpowiedź sobie na pytanie kto stał za śmiercią owego porucznika. Falanga, czy siły rządowe? Chcesz udowodnić, że za wybuch wojny domowej odpowiedzialność ponosi rząd Republiki? Bo 3 zabójstwa (Manuela Pedragala, José Castillo, de los Reyesa) miały miejsce przed zabójstwem Sotelo, tylko najwidoczniej raczysz tego nie dostrzegać i przypisywać winę Republice.

A, co do obśmiewania źródeł. Powieść historyczną ciężko jest uznać za wartościowe źródło informacji, a informacje zawarte w niej za rzetelne i prawdziwe. Bez potwierdzenia, gdzie indziej należy to traktować jako zmyślenie.

QUOTE(welder @ 14/12/2017, 11:24)
QUOTE(PZJ @ 12/08/2017, 15:26)
QUOTE(Andrea$ @ 9/08/2017, 22:13)
Bardzo ciekawy temat - a martwy.


Martwe jak pomysł odebrania uprawnień kombatanckich żołnierzom brygad międzynarodowych.


A był taki pomysł?
*


W 2007.

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 14/12/2017, 15:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 14/12/2017, 15:39 Quote Post

QUOTE
Możemy tak przerzucać się pytaniami bez końca. Tylko po, co?


Miałem to samo pytanie zadać w poprzednim poście. rolleyes.gif Cała ta wyliczanka z mojej strony miała na celu wykazanie, że za zbrodnie, anarchię, terror przed wojną domową odpowiadała nie tylko Falanga, ale też kilka innych środowisk, także prorządowych.

QUOTE
Bo może najpierw odpowiedź sobie na pytanie kto stał za śmiercią owego porucznika. Falanga, czy siły rządowe?


Ani ci, ani ci, najprawdopodobniej de los Reyesa zamordowali strzałem w plecy anarchiści (może nawet ci, których szkolił Castillo?) 14 kwietnia 1936 r.
Gdyby Falanga miała go zabić, to nie przychodziłaby na jego pogrzeb - gdzie zresztą Castillo i jego kumple urządzili sobie strzelaninę, zabijając m.in. kuzyna de Rivery. Sam Castillo postrzelił i ciężko zranił 19-letniego falangistę. Nie poniósł żadnej odpowiedzialności za ten czyn. Tak jak za to, że zajmował się szkoleniem anarchistycznych terrorystów. Nie był więc takim biedaczkiem bez winy, na jakiego próbuje się go teraz kreować. Był zwykłym mordercą.

QUOTE
miały miejsce przed zabójstwem Sotelo, tylko najwidoczniej raczysz tego nie dostrzegać i przypisywać winę Republice.


Przecież to jest tak oczywiste, że założyłem, że o tym wiesz. Co ta konstatacja ma do moich uwag?

Funkcjonariusze Guardia de Asalto byli też u Roblesa, ale na jego szczęście nie zastali go w domu, bo z pewnością i on zostałby zamordowany. Sotelo porwano przy bierności przydzielonej mu ochrony policyjnej. Co jednoznacznie wskazuje, że za tymi mordami stały czynniki rządowe. Wskazuje na to groźba Ibarruri wycedzona do Sotelo w Kortezach 16 czerwca, która powiedziała, że to przemówienie było jego ostatnim.

Ja tylko wskazuję, że spiralę terroru i zbrodni nakręcała nie tylko Falanga (co oczywiście nie znaczy, że była niewinna), bo za uszami mieli i anarchiści, i republikanie. I tak, Republika też ponosi odpowiedzialność - zarówno pośrednią, przez zachowanie podległych jej funkcjonariuszy, jak i moralną (bardzo lubiane określenie w pewnych środowiskach, lubujących wytykać czyjeś zbrodnie). Stopień anarchii w Hiszpanii oddają dobrze słowa samego Caballero, który odgrażał się, że jeśli prawica wygrałaby wybory, to lewica rozpoczęłaby swoją wojnę domową.

QUOTE
Powieść historyczną ciężko jest uznać za wartościowe źródło informacji, a informacje zawarte w niej za rzetelne i prawdziwe. Bez potwierdzenia, gdzie indziej należy to traktować jako zmyślenie.


Wiem o tym (chociaż nie miałem pojęcia, że to powieść), ale wskazałem, skąd wziąłem tę informację. Zubińskiemu wierzę tak sobie, niemniej jakiś odnośnik jest. Można sprawdzić, czy to fakt, poddać pod dyskusję, albo obalić, ale o to rzeczony użytkownik już się nie pokusił. O Guadalajarze w źródłach jest bardzo tak sobie, głównie po włosku (obiektywnie), albo po hiszpańsku (prorepublikańsko).

Ten post był edytowany przez Andrea$: 14/12/2017, 15:42
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 14/12/2017, 16:31 Quote Post

Wiem o tym (chociaż nie miałem pojęcia, że to powieść), ale wskazałem, skąd wziąłem tę informację. Zubińskiemu wierzę tak sobie, niemniej jakiś odnośnik jest. Można sprawdzić, czy to fakt, poddać pod dyskusję, albo obalić, ale o to rzeczony użytkownik już się nie pokusił. O Guadalajarze w źródłach jest bardzo tak sobie, głównie po włosku (obiektywnie), albo po hiszpańsku (prorepublikańsko).

Ty wo gule nie pokosiłeś się o krytykę źródła,a masz pretensje do kogoś wink.gif


QUOTE
O Guadalajarze w źródłach jest bardzo tak sobie, głównie po włosku (obiektywnie), albo po hiszpańsku (prorepublikańsko).


Rzeczony użytkownik ma ten plus,że gaworzy i czyta w tych jenzykach. A jak ma problem ze zrozumieniem ,to idzie z ''butelko'' dwie chaty dalej , do tłumacza przysięgłego
Takze te obiektywizmy hiszpansko włoskie wsadź sobie w buty,co wyczytasz po naszemu to twoje
 
Post #29

     
Andrea$
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.982
Nr użytkownika: 45.545

Zawód: student
 
 
post 14/12/2017, 16:53 Quote Post

QUOTE
Rzeczony użytkownik ma ten plus,że gaworzy i czyta w tych jenzykach. A jak ma problem ze zrozumieniem ,to idzie z ''butelko'' dwie chaty dalej , do tłumacza przysięgłego


Powiedziałem Ci coś na temat pisania do mnie.
Widocznie z ''jenzykiem'' polskim jest trochę gorzej. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej