Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

> Wiwisekcja u Lagidów

mp1995

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 80.608

Zawód: Uczeñ

post 22/12/2012, 22:29 Quote Post

Dobry wieczór,

czytając o doktorze Mengele natknąłem się na wzmiankę o Shirō Ishii, który przeprowadzał badania mające na celu udoskonalenie bomb chemicznych. Rzecz jasna, obiektem jego eksperymentów byli ludzie (zarówno żołnierze, jak i cywile). Jednym z eksperymentów była wiwisekcja, o której co jakiś czas robi się głośno przy okazji protestów obrońców praw zwierząt. Przypomnę, że polega na "rozdzielaniu żywego", tj. na operacji na żywym zwierzęciu (dziś mało kto pamięta o Ishim i o tym, że eksperymentował na ludziach). Nie trzeba długo szukać, żeby natrafić na wzmiankę o hellenistycznym państwie Ptolemeuszy (państwo legidów). Jak przeczytałem, tamtejsi władcy przyzwalali swoim medykom na przeprowadzanie wiwisekcji na jeńcach i niewolnikach. Dziś wiemy, że ogrom zdobytej wówczas wiedzy zaginął na wiele lat po pożarze Biblioteki Aleksandryjskiej.
Stąd moje pytanie - wiecie może Państwo, jak popularne były tego typu zabiegi w starożytności? W "Świecie Zdrowia" trafiłem na artykuł, w którym jest mowa o tym, że greccy i aleksandryjscy lekarze już w IV/III w p.n.e. dokonywali pierwszych sekcji zwłok. Jednakże sekcja zwłok a eksperyment na żywym organizmie nie jest jednym i tym samym.
Wiemy też, że przez lata sekcje zwłok były zakazane i dopuszczano się ich w drodze przestępstwa.
Będę bardzo wdzięczny, jeżeli ktoś z Państwa podzieli się swoją wiedzą.

User is offline  PMMini Profile Post #1

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi

123

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 305

post 16/01/2013, 6:30 Quote Post

Zkaz sekcjizwlok to juz czasy pózniejsze. Czasy chrzescijanstwa. Mialo to zwiazek z uznaniem sekcji zwlok za czyn poganski podobny do wrózenia z wnetrznosci.

User is offline  PMMini Profile Post #2

> Posts in this topic

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej