Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
353 Strony « < 338 339 340 341 342 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Współczesne czołgi, MILITARIA
 
co lepsze???
M1 Abrams [ 92 ]  [25.48%]
Leopard 2 [ 102 ]  [28.25%]
Challenger 1 [ 2 ]  [0.55%]
Challenger 2 [ 19 ]  [5.26%]
Leopard 1 [ 5 ]  [1.39%]
Leclerc [ 13 ]  [3.60%]
T-72 [ 3 ]  [0.83%]
T-80 [ 5 ]  [1.39%]
T-90 [ 23 ]  [6.37%]
C1 Ariete [ 2 ]  [0.55%]
Pt-91 Twardy [ 31 ]  [8.59%]
Merkava [ 49 ]  [13.57%]
Chieftain [ 2 ]  [0.55%]
T-14 [ 13 ]  [3.60%]
Suma głosów: 361
Goście nie mogą głosować 
     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 27/02/2019, 20:05 Quote Post

Załoga w kapsule, znaczy wieża bezzalogowa?

Ten post był edytowany przez Barg: 27/02/2019, 20:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #5086

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 27/02/2019, 21:44 Quote Post

QUOTE(Barg @ 27/02/2019, 21:05)
Załoga w kapsule, znaczy wieża bezzalogowa?
*


Teoretycznie mogłaby być i załoga w wieży, ale tak. Układ najpewniej jak w NGP lub podobny. Zależy, czy będą chcieli robić następcę Pumy tak szybko, a jeśli tak, to jakiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5087

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 2/03/2019, 16:17 Quote Post

Animacja automatycznego ładowania działa Armaty T-14.

https://youtu.be/AA5qqxSR8Vw
 
User is offline  PMMini Profile Post #5088

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 4/03/2019, 7:28 Quote Post

Popełniłem taki tekst o wadach Brabramsa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5089

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.902
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 4/03/2019, 9:06 Quote Post

Bardzo insertujący artykuł Trompie. Wreszcie ujawniło się rzeczywiste zużycie paliwa czołgu. Kilkakrotnie w prowadzonych na forum dyskusjach zwracałem uwagę na paliwożerność silników turbinowych. Sam mam doświadczenie z eksploatacji silników DG-4M, GTD-5 i 2PW8 produkcji radzieckiej. Oczywiście gdzie im mocowo porównanie z silnikiem Abramasa. Służyły do napędzania agregatów prądotwórczych, zapewniając im wysoką stabilność napięcia nawet przy dużych skokach obciążenia mocą (uruchomienie wzmacniaczy elektromaszynowych, obrót wieży Szyłki). Spowodowane to było olbrzymią prędkością obrotową wału silnika, sięgającą 56 tys. dla silnika GDT-5 - a więc bardzo blisko występowania efektu żyroskopowego. No i jeszcze jedna uwaga, pisanie o przeliczniku ilości spalonego paliwa do przejechanych kilometrów dla silnika turbinowego to jakieś nieporozumienie. Najlepiej pisać o ilości paliwa spalonego w jednostce czasu (np. godzinie). Wynika to z tego, że faktyczne zużycie paliwa silnika turbinowego pracującego na biegu jałowym, a pod pełnym obciążeniem jest niewielka rzędu 10-15%. Zresztą praca na biegu jałowym jest niezbędna choćby po to aby chłodzić silnik, bo innej metody po prostu nie ma.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5090

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 4/03/2019, 12:37 Quote Post

QUOTE(Sarissoforoj @ 4/03/2019, 10:06)
Bardzo insertujący artykuł Trompie. Wreszcie ujawniło się rzeczywiste zużycie paliwa czołgu. Kilkakrotnie w prowadzonych na forum dyskusjach zwracałem uwagę na paliwożerność silników turbinowych. Sam mam doświadczenie z eksploatacji silników DG-4M, GTD-5 i 2PW8 produkcji radzieckiej. Oczywiście gdzie im mocowo porównanie z silnikiem Abramasa. Służyły do napędzania agregatów prądotwórczych, zapewniając im wysoką stabilność napięcia nawet przy dużych skokach obciążenia mocą (uruchomienie wzmacniaczy elektromaszynowych, obrót wieży Szyłki). Spowodowane to było olbrzymią prędkością obrotową wału silnika, sięgającą 56 tys. dla silnika GDT-5 - a więc bardzo blisko występowania efektu żyroskopowego. No i jeszcze jedna uwaga, pisanie o przeliczniku ilości spalonego paliwa do przejechanych kilometrów dla silnika turbinowego to jakieś nieporozumienie. Najlepiej pisać o ilości paliwa spalonego w jednostce czasu (np. godzinie). Wynika to z tego, że faktyczne zużycie paliwa silnika turbinowego pracującego na biegu jałowym, a pod pełnym obciążeniem jest niewielka rzędu 10-15%. Zresztą praca na biegu jałowym jest niezbędna choćby po to aby chłodzić silnik, bo innej metody po prostu nie ma.
*


Po prostu kupa materiałów wisi u Szwedów rolleyes.gif Co ciekawe, jednego z moich kolegów po jednym z artykułów ścigała pewna trzyliterówka. Odczepili się, jak im pokazał, że u nas niejawne materiały wiszą sobie zupełnie legalnie na szwedzkim blogu, mającym wsparcie ichniego odpowiednika IU rolleyes.gif A co do danych to wiem, że różnice w zużyciu na biegu jałowym i pod obciążeniem dla turbiny są niewielkie, zresztą napisałem o tym. Nie moja wina, że Szwedzi tak to sobie przeliczali. Dosłownie była podana liczba przejechanych km (w zestawieniu był jeszcze oczywiście Leclerc) i ilość zużytego paliwa w litrach. Średnia, która w sumie niewiele mówi jako taka, jeśli idzie o ocenę danego wozu samego w sobie (bd. na temat tego, jaki % trasy to trudny teren, jaki drogi powiedzmy polne, jaki to asfalt - a jeśli asfaltu byłoby mało, to średnia będzie zawyżona lub odwrotnie, jeśli mało byłoby bardzo trudnego terenu), ale pozwala całkiem sprawnie porównać różne czołgi, zważywszy na podobne pokonane trasy (choć one nie były identyczne).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5091

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 7/03/2019, 15:43 Quote Post

CODE
Animacja automatycznego ładowania działa Armaty T-14

Kat podniesienia lufy przy ładowaniu jest stały czy może być różny? Chyba ten drugi, ale na schemacie to jakoś tak dziwnie wygląda?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5092

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 7/03/2019, 15:46 Quote Post

Pewnie różny. Nie wiem. Ale rzeczywiście na animacji dziwnie to wygląda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5093

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/03/2019, 21:19 Quote Post

W "Wojsku i Technice" macie ode mnie omówienie dwóch artykułów z West Point z początku roku, w których dwóch kapitanów US Army wyraża swoje poglądy na przyszłość wozów bojowych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5094

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 11/03/2019, 9:39 Quote Post

CODE
w których dwóch kapitanów US Army wyraża swoje poglądy na przyszłość wozów bojowych

Jakie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5095

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/03/2019, 10:05 Quote Post

Pierwszy tekst pisany na podstawie doświadczeń z Europy, w tym z Polski i polemika do niego na podstawie doświadczeń z BW.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5096

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 20/03/2019, 1:19 Quote Post

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=27581

Hmmm... Że też znaleźli miejsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5097

     
Napoleon7
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.975
Nr użytkownika: 58.281

 
 
post 20/03/2019, 15:33 Quote Post

"Wyposażenie T-14 w toaletę daje mu więc istotną dodatkową przewagę nad innymi czołgami."
To zdanie spodobało mi się najbardziej! Jak rozumiem, w kolejnych modelach, przy omawianiu potencjału bojowego czołgu, jednym z istotnych elementów będą parametry toalety.
Ja rozumiem, że to może i rzeczywiście będzie jakąś istotna z punktu załogi rzecz, ale bez przesady!

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5098

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 20/03/2019, 19:42 Quote Post

QUOTE(Napoleon7 @ 20/03/2019, 16:33)
"Wyposażenie T-14 w toaletę daje mu więc istotną dodatkową przewagę nad innymi czołgami."
To zdanie spodobało mi się najbardziej! Jak rozumiem, w kolejnych modelach, przy omawianiu potencjału bojowego czołgu, jednym z istotnych elementów będą parametry toalety.
Ja rozumiem, że to może i rzeczywiście będzie jakąś istotna z punktu załogi rzecz, ale bez przesady!
*


Wiesz, jak "na dworze" wieje atomem, bakcylami i chemikaliami, a tempo działań wojennych (gdzieś w necie wisi sobie kwitek np. Multi-Domain Operation) może wymusić pozostawanie wewnątrz wozu przez kilkanaście-kilkadziesiąt godzin, to może się okazać, że pancerna sławojka głupia wcale nie jest. W bantustanach słowo "ergonomia" (a nie daj Cthulhu zwrot "bezpieczeństwo załogi"!) uważa się może za obraźliwe, w prawdziwych państwach niekoniecznie. I g'woli sprawiedliwości, T-14 wcale nie będzie pierwszym wozem bojowym z klozetem. Co do Merkaw to musiałbym pogrzebać, ale brytyjskie Warriory mają takie bodaj od nowości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5099

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 21/03/2019, 8:13 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 20/03/2019, 19:42)
QUOTE(Napoleon7 @ 20/03/2019, 16:33)
"Wyposażenie T-14 w toaletę daje mu więc istotną dodatkową przewagę nad innymi czołgami."
To zdanie spodobało mi się najbardziej! Jak rozumiem, w kolejnych modelach, przy omawianiu potencjału bojowego czołgu, jednym z istotnych elementów będą parametry toalety.
Ja rozumiem, że to może i rzeczywiście będzie jakąś istotna z punktu załogi rzecz, ale bez przesady!
*


Wiesz, jak "na dworze" wieje atomem, bakcylami i chemikaliami, a tempo działań wojennych (gdzieś w necie wisi sobie kwitek np. Multi-Domain Operation) może wymusić pozostawanie wewnątrz wozu przez kilkanaście-kilkadziesiąt godzin, to może się okazać, że pancerna sławojka głupia wcale nie jest. W bantustanach słowo "ergonomia" (a nie daj Cthulhu zwrot "bezpieczeństwo załogi"!) uważa się może za obraźliwe, w prawdziwych państwach niekoniecznie. I g'woli sprawiedliwości, T-14 wcale nie będzie pierwszym wozem bojowym z klozetem. Co do Merkaw to musiałbym pogrzebać, ale brytyjskie Warriory mają takie bodaj od nowości.
*


Trompie. To niby prawda. Ale weź jednak pod uwagę, że czołg/jednostka nie będzie stała w strefie skażenia, czy nawet zwykłego ostrzału tylko jak najszybciej będzie chciała z niej wyjechać. Po drugie znacznie ważniejszy jest zapas amunicji i paliwa, który się przecież wyczerpuje. I to tak naprawdę determinuje działanie i czas działania czołgu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5100

353 Strony « < 338 339 340 341 342 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej