Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bolesław Rogatka i jego życie pozamałżeńskie, O Zofii z Doren i Jarosławie
     
socjoswir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 76.726

rafal jelonek
Zawód: student
 
 
post 6/02/2012, 14:52 Quote Post

Witam.

Chciałbym zapytać o życie pozamałżeńskie księcia Bolesława Rogatki:

Co wiadomo o Zofii z Doren, z którą książę utrzymywał pozamałżeńskie stosunki? Czy jest możliwe, że stała się ona jego trzecią żoną?

Co z nieślubnym synem księcia Jarosławem? Czy są jakieś źródła na jego temat? Czy wiadomo coś o jego życiu?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
socjoswir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 76.726

rafal jelonek
Zawód: student
 
 
post 6/02/2012, 18:09 Quote Post

Dodatkowo jak już jesteśmy w temacie potomstwa Rogatki: może ktoś mi podać informacje o jego córce, Elżbiecie? Wiem że imię to jest niepewne. Natknąłem się w Wikipedii (jestem raczej historykiem amatorem tongue.gif), że została ona wydana za mąż za niejakiego Ludwiga von Hackeborn. Czy tej informacji można wierzyć? Kim był ów Ludwig? No i oczywiście na ile prawdopodobne było istnienie samej Elżbiety, czy jakkolwiek ona miała na imię?...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
hist.ksiazki@gmail.com
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 171
Nr użytkownika: 75.216

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 7/02/2012, 13:49 Quote Post

[quote=socjoswir,6/02/2012, 18:09]
CODE
Dodatkowo jak już jesteśmy w temacie potomstwa Rogatki: może ktoś mi podać informacje o jego córce, Elżbiecie? Wiem że imię to jest niepewne. Natknąłem się w Wikipedii (jestem raczej historykiem amatorem :P), że została ona wydana za mąż za niejakiego Ludwiga von Hackeborn. Czy tej informacji można wierzyć? Kim był ów Ludwig? No i oczywiście na ile prawdopodobne było istnienie samej Elżbiety, czy jakkolwiek ona miała na imię?...


Istnienie córki Rogatki, która wyszła za Ludwika von Hackeborn jest potwierdzone tylko przez to, że ów Ludwik występuje w dokumentach jako sororius Bolka świdnickiego (syna Rogatki). Sororius może oznaczać szwagra, ale: Jest to termin wieloznaczny, jak w ogóle wieloznaczna jest łacińska terminologia pokrewieństwa i powinowactwa (K. Jasiński). Z drugiej strony pomijają to małżeństwo i w ogóle istnienie takiej córki Rogatki źródła śląskie. Czyli można uznać tylko za możliwe, że Ludwik był zięciem Rogatki.

Teraz co do imienia owej córki. Otóż historyk sprzed 200 lat zanotował, że pewien pastor znał dokument, w którym potwierdzone jest małżeństwo Ludwika z córką Rogatki i że owa córka miała na imię Elżbieta. Problem polega na tym, że potem nikt już tego dokumentu nie widział.

W ogóle co do potomstwa Rogatki najlepiej sięgnąć do K. Jasińskiego, Rodowód Piastów śląskich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej