Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Losy Europy, Alaryk II vs Chlodwig
     
CinekW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 71.162

Marcin
Stopień akademicki: Zobaczymy :-)
Zawód: Student Prawa
 
 
post 4/04/2011, 14:47 Quote Post

Jak myślicie, jak potoczyłyby się losy Europy, gdyby pod Vouillé (Poitiers) w 507 roku wygrał Alaryk II. Chodzi mi o to, jakie państwa mogłyby powstać, jaki zasięg terytorialny objęłyby poszczególne religie? confused1.gif
pozdrawiam:
Marcin
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
rudy667227005
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 72.241

Jacek Brzozowski
Stopień akademicki: Uczen
Zawód: Uczen
 
 
post 4/04/2011, 18:47 Quote Post

mam pytanie i przepraszam zze tak je wbijam w pierwszy lepszy temat ;/ brzmi ono następująco :"„Gdybyś był władcą tamtych czasów
w
Polsce jakie działania podjąłbyś by ja rozwijać, unowocześniać i
uratować?”

chodzi o czasy Poniatowskiego

PROSZE O SZYBKA ODPOWIEDZ smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
CinekW
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 119
Nr użytkownika: 71.162

Marcin
Stopień akademicki: Zobaczymy :-)
Zawód: Student Prawa
 
 
post 4/04/2011, 19:55 Quote Post

Wydaje mi się, że Poniatowski chwytał się każdej nasuniętej możliwości tylko po to, aby starannie zreformować Rzeczpospolitą Obojga Narodów, lecz niestety Sejm Wielki nie był na tyle "wielki" aby pomóc królowi. Taką sytuacje obserwujemy również dziś, gdy na polskiej scenie politycznej dzieją się takie rzeczy wink.gif
Komisja Edukacji Narodowej, Szkoła Kadetów - pomysły perfekcyjne. Niestety władca nie trafił na dobre czasy. Sasi i wcześniejsi królowie swoją niefrasobliwością doprowadzili do załamania się polskiej gospodarki i całokształtu naszego okrętu państwowego.
W sumie na tamte czasy władca nie mógł zrobić za wiele. Miał inicjatywę ustawodawczą, ale reszta posunięć była starannie krępowana przez sejm wink.gif mam nadzieję że pomogłem wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 5/04/2011, 17:43 Quote Post

Cóż, jedną kampanię Chlodwig mógł przegrać, ale nie wiemy, czy w tej sytuacji po pewnym czasie nie wyprawiłby się na Wizygotów ponownie i jaki byłby skutek tej próby. Jeśli jednak przyjmiemy, że znów by mu się nie udało, to jednak sądzę, że strasznie wiele by to w historii nie zmieniło. Co prawda Wizygoci byliby nieco silniejsi i pewnie przez to aktywniejsi na arenie międzynarodowej, co czyniłoby ich pewnym problemem dla rozbitych dzielnicowo Franków. Ci ostatni pewnie jeszcze nie raz próbowaliby zdobyć Akwitanię i ładnie zamknąć granice swojego państwa na Pirenejach, więc mielibyśmy większe napięcia franko-gockie. Nie zmieniłoby to jednak nic religijnie, arianizm sam umarł śmiercią naturalną, po prostu barbarzyńska elita germańskich królestw coraz bardziej asymilowała się z post-rzymską masą swoich poddanych, a kolejnym krokiem było porzucenie wiary germańskich przodków. Zresztą arianizm nie miał oparcia w romańskim społeczeństwie i wyznawały go niemal wyłącznie gockie elity, co było stanem sztucznym i bez wsparcia panującego kult ten szybko upadł. Że nie był to proces zachodzący tylko w jednym państwie pokazuje choćby przykład Longobardów, królestwa barbarzyńskie z biegiem czasu wybór zasymilować się/zginąć, bo na dłuższą metę tego systemu segregacji etnicznej nie dawało się utrzymać.
Jest szansa, że Wizygoci uniknęliby kryzysu i zdołaliby odeprzeć Arabów w r. 711, ale obstawiam, że historia by się powtórzyła, a wtedy w Akwitanii władzę przejąłby jakiś lokalny wielmoża, tak jak w Asturii, który jednak wobec własnej słabości musiałby zwrócić się do Franków o pomoc, co w logiczny sposób doprowadziłoby do Poitiers wink.gif

PS. Tego spamu powyżej nie będę komentować, tylko proszę moderatora o jego usunięcie tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej