Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Problem, Czy Polska była Polską?

Filip II

VI ranga
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 3.493

post 22/01/2006, 15:51 Quote Post

Rzeczpospolita nazwyała się Rzeczpospolita Obojga Narodów

Nie przez cały czas, nazywała się tak dopiero po Unii Lubelskiej.
Rzeczpospolita Obojga Narodów była fuzją kilku krajów i kultur m.in. Polski i Litwy, dlatego ja wolę używać słowa Rrzp Obojga Narodów niż Polska. Tak wydaję mi się poprawniej.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

piotpal

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
Grupa: Przyjaciel forum
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student

post 22/01/2006, 21:42 Quote Post

QUOTE(gregski)
Pogadaj sobie ze Szkotem to Ci wytłumaczy (jak będzie po paru piwach to nawet ręcznie) jaka jest różnica pomiędzy Anglią a Wielką Brytanią.
Jeżeli nie masz znajomego Szkota to poczytaj sobie Normana Davisa "Wyspy"

Jestem studentem historii i już nie raz byłem karcony za to, że używam zamiennie słów Wielka Brytania i Anglia. Znam cały ten zawiły problem. Jednakże pamiętajmy, że Autor tego tematu prawdopodobnie chodzi do szkoły gimnazjalnej albo liceum. Takie postępowanie nauczyciela tylko świadczy o jego chęci wywyższania się ponad uczniów, co jest żenujące. Poza tym wywołuje w uczniach wrażenie odpychające co do historii, co także nie jest dobre. Trudno też cały czas pisać Wielka Brytania, Wielka Brytania, Wielka Brytania itd.
QUOTE(pan_L.)
To nie jest dobry argument- I Rzeczpospolita nazwyała się Rzeczpospolita Obojga Narodów, III Rzeczpospolita to Rzeczpospolita Polska. Dlatego dla tamtej Rzplitej nie można użyć określenia RP, które sie dziś używa.

Bądź co bądź nasze elity polityczne jednak odwołują się do Rzeczpospolitej Obojga Narodów, chociażby poprzez numerację.
QUOTE(pan_L.)
QUOTE(piotpal)
* istnieje multum podręczników akademickich, które mają tytuły w stylu "Historia Polski" i głównym przedmiotem dziejów co lat nowożytnych jest właśnie Rzeczpospolita Obojga Narodów

Z tego powodu, że oba państwa współistniały w ramach unii i jest to olbrzymia karta w historii naszego kraju. Pozatym jestem pewien, że na Litwie mają podręczniki typu "Historia Litwy" w których nie używa się określenia "Polska" tylko Rzplita Obojga Narodów.

Moim zdaniem trudno jednak w niektórych sytuacjach rozdzielać taki organizm jak RON na dwie części, jak wtedy na przykład wyjaśnić przyczyny katastrofy w XVIII wieku?

User is offline  PMMini Profile Post #17

Tymoteusz Bojczuk

V ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 12.235

Tymoteusz Bojczuk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pisarz

post 25/01/2006, 22:37 Quote Post

Każde wyrażenie ma jakiś kontekst. Węższy lub szerszy.
Jeśli pojęcie np. Polska używa się w zdaniu, którego kontekst jest w miare precyzyjny, samo pojęcie może być szerokie np. Jaka była sytuacja Polski w 1400 roku? Ale jeśli kontekst jest ogólny, należy użyć precyzyjnego pojęcia, by się nie pogubić.
Jeśli nie jesteśmy pewni czy kontekst jest wyraźny dla rozmówcy lepiej używać wtedy pojęcia jasnego i dokładnego, np. mentalność szlachty w Koronie (jeśli chodzi o tereny rdzennie polskie W IRP).

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

2 Strony < 1 2 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej