Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kawaleria w Powstaniu Listopadowym. Studia
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 7/03/2013, 13:14 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Kawaleria w Powstaniu Listopadowym. Studia.


http://napoleonv.pl/opis/3856467/kawaleria...wym-studia.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Sapiens
 

Samiec reakcjonista
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 19.098

Zawód: Inspektor
 
 
post 23/02/2015, 14:10 Quote Post

Mógłby może mi ktoś napisać czy w rozdziale drugim i trzecim (bo są ogólne) poruszona została tematyka pułków strzelców konnych i karabinierów, czy koncentrują się głównie na ułanach i nowych pułkach jazdy?

Ten post był edytowany przez Sapiens: 23/02/2015, 14:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
kontousuniete170817
 

Unregistered

 
 
post 23/02/2015, 14:58 Quote Post

QUOTE(Sapiens @ 23/02/2015, 14:10)
Mógłby może mi ktoś napisać czy w rozdziale drugim i trzecim (bo są ogólne) poruszona została tematyka pułków strzelców konnych i karabinierów, czy koncentrują się głównie na ułanach i nowych pułkach jazdy?
*



Przedmówco,

W swoim artykule ppłk. dypl. Bronisław Rakowski *), podjął się oceny organizacji, oświaty/wyszkolenia, taktyki pułków strzelców konnych jak i ułanów [od dziań flankierów, przez formowanie straży tylnej i przedniej tj. ariergarda/awangarda, szkoła szwadronu itp.] podając pod to przykłady z wojny jak i z okresu pokoju.

Dywizjon karabinierów, czyli twór który powstał już po wypadkach listopadowych, jest również brany pod uwagę w podrozdziale pt. pułki nowej formacji, podaje informacje o systemie szkolenia a że było to wojsko wyszkolone to i nie nastręczało żadnych problemów z wejściem do linii. Co warto dostrzec, a czego Autor w tym artykule nie podaje, to w artykule Próchnika, pt. Żandarmeria na ziemiach Królestwa Polskiego. Szkic historyczno-organizacyjny 1812-1915, Archeion, T. X, Warszawa 1932 **), można dowiedzieć się wielu rzeczy odnośnie samej formacji korpusu żandarmów za lata pokoju, w tym dalszego procesu zmian jaki zachodził na przestrzeni m.in. 15 lat.

Do całościowej oceny odsyłam naturalnie do rozprawy dr hab. Tomasza Strzeżeka, tyczącej organizacji jazdy nowego autoramentu.
Niemniej gorąco polecam lekturę tej rozprawy, wydanej profesjonalnie przez wydawnictwo z Oświęcimia. Sam się zresztą do tego przymierzam, jak zagospodaruję jakieś wolne oszczędności.

Pozdr.
Marcin

------------------
*) Rozprawa wydana przez oficynę NapoleonV jest zbiorem artykułów napisanych w okresie II RP i opublikowanych np. w Przeglądzie Historyczno Wojskowym czy Przeglądzie Kawaleryjskim, a tu wydane razem.
**) Do pobrania: http://archiwa.gov.pl/images/stories/ARCHEION%20TOM%20X.pdf
Powyższy tekst jest przykładem tego, jak z pozoru 'drobny' naukowy przyczynek, staje się po latach jednym z ważniejszych dokumentów poświęconych organizacji Żandarmerii już to 3 Okręgu, już to Warszawskiego Okręgu, czy Gen.-Gub. Żandarmerii.
Autor sięga do korzenia tego tworu, czyli do armii księstwa warszawskiego dając przedłożenia swych wywodów do armii francuskiej.
Podaje ewolucyjne podstawy, które każą twierdzić iż korpus żandarmerii który zadomowił się w Rosji w latach 20.tych, wzorowany był na tym z królestwa kongresowego.
Tekst ten, który nazwałem "jednym z ważniejszych dokumentów...", takim w istocie jest, nie tyle przez wzgląd na wartości merytoryczne, które zeń płyną ile przez wzgląd na to iż większość archiwaliów wykorzystanych do napisania tegoż, poszła z dymem w roku 1944.
Spłonęły bowiem akta; Wojennego Generał-Gubernatora Warszawskiego, Kancelarii Specjalnej do Spraw Stanu Wojennego, Audytoriatu Polowego, Komisji Śledczych, naczelników wojennych, Zarządu Generał-Policmajstra KP, Zarządu Oberpolic. m. Warszawy i III Okręgu Korpusu Żandarmerii.

Ten post był edytowany przez vyss: 23/02/2015, 15:05
 
Post #3

     
Barin
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 45
Nr użytkownika: 98.414

Marcin Bar
Zawód: przewodnik
 
 
post 8/07/2017, 19:51 Quote Post

Czy ktoś z Kolegów mógłby tutaj zamieścić lub przesłać mi na priv spis treści tej książki?
Bardzo o to proszę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.873
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 8/07/2017, 20:27 Quote Post

QUOTE(Barin @ 8/07/2017, 20:51)
Czy ktoś z Kolegów mógłby tutaj zamieścić lub przesłać mi na priv spis treści tej książki?
Bardzo o to proszę.
*


Wrzuciłem tytuł w sieć i jest podany tutaj: https://odk.pl/kawaleria-w-powstaniu-listopadowym,20677.html .
Jak ktoś ma dostęp może uzupełni o strony i poda, czy ten ostatni tytuł jest kompletny.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej