Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wojskowość Kozaczyzny Zaporoskiej w XVI - XVII w., Maciej Franz
     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/08/2010, 5:04 Quote Post

QUOTE(danya @ 6/08/2010, 22:41)
Romuald Romańskij    pisze, że pod Beresteczko było 20 000 czeladzi i Pakholkov, Radek Sikora powiedział, że może być 150  000        lub nawet 200 000 żołnierzy razem  z czeladzi   ..


Danya, moim zdaniem samej czeladzi było tam co najmniej 200 000. Łącznie zaś z żołnierzami i szlachtą, pewnie ok. 300 000.

Z drugiej strony mamy Kozaków i ich potencjał mobilizacyjny. Ten, tuż przed 1648 r. był oceniany na 100 000 - 120 000.
Na 100 000 Kozaków liczył król Władysław IV Waza planując wojnę z Turcją. O 120 000 pisał Beauplan. Zapewne są to liczby uwzględniające i chłopów, którzy mogli (lub mieli?) przyłączyć się do Kozaków... Ale nie uwzględniają one kobiet i dzieci, które przecież także zabierano na wojnę. A to mogło podwoić, czy nawet potroić* liczbę wojsk kozackich. Nie twierdzę, że zawsze, ale przynajmniej w niektórych przypadkach...

A co z Tatarami? Ich liczbę też się u nas znacznie zaniża. Na przykład twierdzi się, że pod Chocimiem w 1621 r. chan miał zaledwie 15-17 000 Tatarów, gdy ten pisał do sułtana, że wiedzie 50 000 (nasi w tym czasie szacowali siły tatarskie na 60 000 bądź 100 000; także przesadzali, ale nie aż tak bardzo, jak się dziś sądzi). A nie był to cały potencjał mobilizacyjny Tatarów, gdyż pod Chocim poszła zaledwie część sił Chanatu.

Moim zdaniem, te wielkie liczby, które często gęsto pojawiają się w źródłach, zasługują na zaufanie. A przynajmniej część z nich. Ale nie odnoszą się li tylko do żołnierzy, ale do wszystkich ludzi obecnych w wojskach. A ci ludzie, to nie tylko żołnierze, ale również czeladź, chłopi (lepiej, czy gorzej uzbrojeni), kobiety, dzieci (np. tatarskie dzieci w wieku 12 lat wysyłano już na wojnę; czy też te dzieci, które towarzyszyły swoim rodzicom-żołnierzom).

* Przykład w artykule "Oblężenie obozu kozackiego pod Łubniami (26.05-7.06.1596 R.)."
Marek Plewczyński pisze tam (s. 106) o 4 000 kobiet i dzieci, które towarzyszyły ok. 2000 armii Kozaków.

Ten post był edytowany przez Radosław Sikora: 7/08/2010, 6:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #91

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/08/2010, 6:53 Quote Post

QUOTE(danya @ 6/08/2010, 21:36)
i na temat błędów ??... To jest bardzo trudno ocenić, ponieważ, jak się czasami źródeł bardzo sprzeczne .. przykład-- Boplan pisze, że w bitwie pod Kumeykami  bylo 100  zabitych i 1 000 rannych polakow.. Inni nazywają inne numery -150 zab. i 350  rann... . I jak komy  uwierzyć? .. Żółkiewski napisał pro      około 32 zabitych w walce z Nalyvayko pod Biala Cerkwa. Belsky pisze o ponad 300 zabitych i Piasecki o nawet    wszystkich 1000 zab. polakow... i wtedy bardzo trudno poznać prawdę ...
*



To prawda, że źródła bardzo często podają rozbieżne dane. Ale czasami może to wynikać z tego, że piszą o różnych rzeczach. Bo jeśli jedno źródło odnotowało, że dajmy na to "Polaków zginęło 100" a inne "Polaków zginęło 300", to oba mogą mieć rację. Przy czym jedno z nich pisało o liczbie poległych żołnierzy, a inne o całkowitej liczbie poległych. A więc i luźnej czeladzi. Bo przecież ta ostatnia również na wojnie ginęła. I zdaje mi się, że nawet w większej liczbie niż sami żołnierze.
Co z tego, że mamy czasem rejestry strat żołnierzy, gdy nie ma rejestrów strat luźnej czeladzi?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #92

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 7/08/2010, 8:09 Quote Post

QUOTE
Natomiast moją uwagę zwrócił wątek kłuszyński. Przeczytałem odpowiednie fragmenty książki. I mam pytanie. Na s. 197, przyp. 167 jest napisane "Oddziałem kozackim pod Kłuszynem dowodził ataman Hieronim Charlęcki, a liczył on 2000 ludzi."
Tak na marginesie - znając tylko ten fragment książki oraz zdanie, do którego się ten przypis odnosi ("Kozacy znaleźli się [...] w siłach hetmana Stanisława Żółkiewskiego pod Kłuszynem"), odczytałbym je w ten sposób, że autorowi chodziło o wojska Żółkiewskiego, biorące udział w bitwie pod Kłuszynem. W odpowiedzi na recenzję Maciej Franz wyjaśnia jednak, że chodziło mu o wojska biorące udział kampanii kłuszyńskiej.
Mniejsza jednak o to. Zastanawia mnie, skąd pochodzą te dane - 2000 Kozaków pod Hieronimem Charlęckim? Kto o tym wcześniej pisał? Na co się powoływał?

Mnie też interesuje ten wątek, pan Franz zamiast się dąsać mógłby jednak odpowiedzić na to pytanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #93

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/08/2010, 10:10 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 6/08/2010, 19:55)
QUOTE
Swoim recenzentonm polecam zaś, to co panu Albertowi polecam od lat, niestety nieskutecznie, piszcie swoje książki!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aha. Samochodu nie mogę oceniać - muszę sobie swój sam zbudować? Dania w restauracji nie mogę oceniać - sam sobie mam je ugotować? Jak się komuś nie podobają recenzje, to powinien rozważyć powstrzymanie się od pisania.
*




Myślę, że ton dyskusji jest troche ostry ...
Tak,mozliwo książka nie jest doskonała ...jest niektorze błądy ...Tak, twierdzę Kodak nie może być zbudowany w 1637 roku ...Bo jyz w 1635 Sylima ego zrujnowal troche .. Tak, Kozacy walczyli nie tylko taborem ..
Ale jako całość, to odgrywa książka pozytywną rolę .. a pro tabor? Na przykład w Zborovу w 1649 kozacy zaatakowali głównie jak kawalerja,- to była Novation Chmielnickiego ...
Choć nie były one bardzo dobrze na koniu ... Ale to mialo effekt..(osobliwo razem z tatarzami)
Tak, być może niektóre opinie ta recencija mają znaczenie

ale w ogóle, dobrze, że istnieje przynajmniej coś na ten temat ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #94

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 7/08/2010, 10:13 Quote Post

QUOTE
Na przykład w Zborovу w 1649 kozacy zaatakowali głównie jak kawalerja,- to była Novation Chmielnickiego ...

Nie była to żadna innowacja Chmielnickiego, tak samo walczyli często w obu dymitriadach, np. w bitwie pod Rachmancowem, gdzie wszyscy bez wstydu tył podali.
 
User is offline  PMMini Profile Post #95

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/08/2010, 10:22 Quote Post

QUOTE(Ramond @ 6/08/2010, 19:55)
QUOTE
Swoim recenzentonm polecam zaś, to co panu Albertowi polecam od lat, niestety nieskutecznie, piszcie swoje książki!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aha. Samochodu nie mogę oceniać - muszę sobie swój sam zbudować? Dania w restauracji nie mogę oceniać - sam sobie mam je ugotować? Jak się komuś nie podobają recenzje, to powinien rozważyć powstrzymanie się od pisania.
*



To jest troche ostry ton...Bardzo wiele emocja..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #96

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/08/2010, 10:41 Quote Post

QUOTE(romanróżyński @ 7/08/2010, 11:13)
QUOTE
Na przykład w Zborovу w 1649 kozacy zaatakowali głównie jak kawalerja,- to była Novation Chmielnickiego ...

Nie była to żadna innowacja Chmielnickiego, tak samo walczyli często w obu dymitriadach, np. w bitwie pod Rachmancowem, gdzie wszyscy bez wstydu tył podali.
*





To bylo absolyt norma w ten epocha ..Tak, najemniki z Francja bez wstydu tył podali pod Kluchino w 1610...I takich wypadkow bylo bardzo wiele w tych czacach..
Ale w Battle of Dobrynichi zaporozcy stracili 4-6 000 ludzi ,
Polskia kawalerja uciecla ta rzuciła piechoty, który została wkrótce otoczony i zniszczony. . Sam Dimitry także by ledwie uszedł z życiem. Isaac Massa zapowiada pro 8000 zabitych po stronie polskiej (glownie to piechota kozacka) i 6000 - z rosyjskim
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 7/08/2010, 10:44 Quote Post

QUOTE
Tak, najemniki z Francja bez wstydu tył podali pod Kluchino w 1610.

Po zaciętej walce
QUOTE
Ale w Battle of Dobrynichi zaporozcy stracili 4-6 000 ludzi ,
Polskia kawalerja uciecla

Uciekła, bo Kozacy zamiast ją wesprzeć patrzyli a trudno 1000 jazdy złamać 20000
 
User is offline  PMMini Profile Post #98

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/08/2010, 10:59 Quote Post

Armija polska pod Pilawcami w 1649 tez byla w panyka gdzie wszyscy bez wstydu tył podali. Ale to nie oznacza, że armia polska miala niskiej jakości bojowa .. Absolutnie nie .. To byla jedna z lepchych armij w Ewropa .. To moze byc z kazdy... .. żołnierzy Wehrmachtu takze byli wypadki podatne na panikę i porzucili swoje pozycje, ale nie oznacza to, że Niemcy były złe żołnierzy na Ost Front w latach 1941-45...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #99

     
danya
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 66.501

danila
 
 
post 7/08/2010, 11:07 Quote Post

QUOTE(romanróżyński @ 7/08/2010, 11:44)
QUOTE
Tak, najemniki z Francja bez wstydu tył podali pod Kluchino w 1610.

Po zaciętej walce
QUOTE
Ale w Battle of Dobrynichi zaporozcy stracili 4-6 000 ludzi ,
Polskia kawalerja uciecla

Uciekła, bo Kozacy zamiast ją wesprzeć patrzyli a trudno 1000 jazdy złamać 20000
*



Armija Dimitria miala 20-23 000 ludzi..z tego tylko 4-6 000 bylo kozakow zapor. Jaka 1 000 jazdy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #100

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 7/08/2010, 12:03 Quote Post

QUOTE
Jaka 1 000 jazdy

Polska, tyle miało zostać po tym jak Dymitr obraził naszych
 
User is offline  PMMini Profile Post #101

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 7/08/2010, 20:29 Quote Post

Za duzo tego dobrego! Zamykam do odwolania. A paru dyskutantow przekroczylo granice kulturalnej dyskusji co, niestety dla nich, niesie za soba nieuniknione konsekwencje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #102

     
Cezary98
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 79.073

Cezary Kupidurski
 
 
post 25/09/2012, 19:44 Quote Post

Mam napisać referat o wojsku kozackim. Czy powinienem skorzystać z tej książki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #103

     
marioxb
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 151
Nr użytkownika: 68.201

 
 
post 26/09/2012, 16:03 Quote Post

Powiem tak, znać ją musisz i obowiązkowo wymienić w swoim referacie. W przeciwnym wypadku odbiorca zarzuci Ci nieznajomość literatury. To, czy powinieneś opierać się głównie na niej, to już inna bajka.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #104

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej