Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dlaczego protestanci lubią żydów ?
     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 29/09/2018, 22:09 Quote Post

QUOTE(Pimli @ 27/09/2018, 12:23)
Spośród różnych wyznań chrześcijańskich, kościoły protestanckie od dawna darzą żydów ogromną sympatią, co politycznie przekłada się np. na ogromne poparcie amerykańskiej religijnej prawicy dla Izraela. Osobiście mnie to bardzo bawi, jako że kilka miesięcy temu poznałem osobiście ortodoksyjnego żyda i w trakcie dyskusji na tematy religijne okazało się, że o ile żydzi mają generalnie niechętny stosunek do chrześcijaństwa (i to bardziej niż np. do islamu), to swoimi protestanckimi fanami po prostu gardzą. Ów żyd stwierdził że o ile Kościół Katolicki i Kościoły Wschodnie mają przynajmniej długą tradycję religijną, to "protestanckie sekty to po prostu szaleństwo". I że przy wszystkich różnicach katolicyzm jest bliższy judaizmowi niż protestantyzm. Ciekaw jestem, czy sami protestanci domyślają się tego, co sądzą o nich żydzi? rolleyes.gif
*



Bo Protestanci nie stosują argumentacji anegdotycznej, tylko biblijną. Dlatego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Ida Wielkie Gniazdo
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 658
Nr użytkownika: 98.200

 
 
post 30/09/2018, 9:33 Quote Post

QUOTE(Pimli @ 27/09/2018, 11:23)
Osobiście mnie to bardzo bawi, jako że kilka miesięcy temu poznałem osobiście ortodoksyjnego żyda i w trakcie dyskusji na tematy religijne okazało się, że o ile żydzi mają generalnie niechętny stosunek do chrześcijaństwa (i to bardziej niż np. do islamu), to swoimi protestanckimi fanami po prostu gardzą.
*




Taki ciekawy cytat z Ziemi Obiecanej Reymonta:

"Grosglik, który dowiedziawszy się od starego Endelmana o przejściu Bernarda na protestantyzm, wybuchnął oburzeniem.

- Ja mówiłem, że on źle skończy. On symulował filozofa i człowieka z fin de sieclu, a skończył jak prosty szajgec. Czemu na protestantyzm? Ja myślałem, że on jest subtelniejszy. Mnie nie o to idzie, że przeszedł na inną wiarę, bo czy on będzie katolik, protestant czy mahometanin, to i tak Żydem nie przestanie być i dla nas nie jest stracony.
- Pan nie lubi protestantyzmu? (..)

- Nie lubię i nigdy bym na to wyznanie nie przeszedł. Ja jestem człowiek, który kocha i potrzebuje pięknych rzeczy. Jak ja się narobię cały tydzień, to potem w szabas czy w niedzielę potrzebuję odpocząć, potrzebuję iść do ładnej sali, gdzie bym miał ładne obrazy, ładne rzeźby, ładną architekturę, ładne ceremonie i ładny kawałek koncertu. Ja bardzo lubię te ceremonie wasze, w nich jest i piękny kolor, i ładny zapach, i dzwonienie, i światła, i śpiewy. A przy tym jak ja już muszę słuchać kazania, to niech ono będzie nienudne, niech ja słucham delikatnego mówienia o wyższych rzeczach, to jest bardzo nobl i to dodaje człowiekowi humoru i ochoty do życia! A w kirche co ja mam?... Cztery gołe ściany i tak pusto, jakby cały interes miał się trochę zlikwidować. A do tego przychodzi pastor i mówi. Co pan myślisz, o czym on gada?... Gada o piekle i innych nieprzyjemnych rzeczach. Bądź pan zdrów. Czy ja po to idę do kościoła, żeby się zdenerwować? Ja mam nerwy, ja nie jestem cham, ja nie lubię się gnębić nudnym gadaniem. A przy tym ja lubię wiedzieć, z kim mam do czynienia - cóż to za firma protestantyzm?!
Papież to firma."

 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 30/09/2018, 11:24 Quote Post

No nareszcie, koniec wojny religijnej, skoro skromny force, w końcu się zgadza, z Ida Wielkie Gniazdo smile.gif , a połączył nas Reymont:

QUOTE
Papież to firma.

Pełna zgoda, 100% cukru w cukrze, pan papież to FIRMA, to wielki business...., to wielki interes .
Podobnie słusznie Reymont( noblista), opisał przewagi religii rzymskiej nad protestantyzmem:

"...w niedzielę potrzebuję odpocząć, potrzebuję iść do ładnej sali, gdzie bym miał ładne obrazy, ładne rzeźby, ładną architekturę, ładne ceremonie i ładny kawałek koncertu. Ja bardzo lubię te ceremonie wasze, w nich jest i piękny kolor, i ładny zapach, i dzwonienie, i światła, i śpiewy. A przy tym jak ja już muszę słuchać kazania, to niech ono będzie nienudne, niech ja słucham delikatnego mówienia o wyższych rzeczach, to jest bardzo nobl i to dodaje człowiekowi humoru i ochoty do życia!..."

vs.

"...A w kirche co ja mam?... Cztery gołe ściany i tak pusto, jakby cały interes miał się trochę zlikwidować. A do tego przychodzi pastor i mówi. Co pan myślisz, o czym on gada?... Gada o piekle i innych nieprzyjemnych rzeczach. Bądź pan zdrów. Czy ja po to idę do kościoła, żeby się zdenerwować? Ja mam nerwy, ja nie jestem cham, ja nie lubię się gnębić nudnym gadaniem. A przy tym ja lubię wiedzieć, z kim mam do czynienia - cóż to za firma protestantyzm?!...."

Ten post był edytowany przez force: 30/09/2018, 11:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.417
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 30/09/2018, 14:05 Quote Post

@BLyy

Zapytam się konkretnie, co ten post -

Poparcie dla Izraela wyraża nie tylko protestancka prawica, ale także katolicka, czego przykładem jest tutaj partia PiS (nie licząc epizodu z ustawą IPN). Prawica odmawia uznania państwa Palestyny, a liberałowie oraz lewica jest za poparciem tamtejszej ludności wspierającej i popierającej terroryzm, co sama strona izraelska oraz jej zwolennicy może uznawać za akt antysemityzmu, skoro Europejczycy popierają ludzi, którzy ich mordują.

Protestanci zapewne cieplej widzą Żydów przez posługiwanie się tym samym kanonem Starego Testamentu oraz czytanie Starego Testamentu na równi z Nowym, aczkolwiek Żydzi w tym odłamie chrześcijaństwa i tak widzą Trójcę, w której nie ma nic z judaizmu, a która jest myślą wytworzoną na łożu pogańskim (zresztą podobnie to widzą muzułmanie),np. w starożytnym Egipcie.


,a zwłaszcza jego pierwszy akapit wnosił do tematu?



Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/10/2018, 12:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 30/09/2018, 14:15 Quote Post

QUOTE
Skoro w temacie nie pojawił się podział na protestanckie partie prawicowe, protestanckie skrajne partie prawicowe, protestanckie partie lewicowe, protestanckie skrajne partie lewicowe itd.

Podział wyznaniowy, w systemie partyjnym utrzymał się, chyba jedynie w Ulsterze. I czesciowo w chadecji niemieckiej, bawarska CSU reprezentuje, de facto katolickich mieszkańców Freistaat Bayern.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 5/10/2018, 11:27 Quote Post

Po wojnie i po eksterminacji Zydów państwa protestanckie czuly się winne z tego powodu ,ale czy lubią Zydów to nie wiem ;)Na soborze Watykanskim II nastąpily pewne zmiany o nawracaniu a właściwie nawracania zaprzestano.

Więc kwestia rozbija się tutaj o zbawienie.

Ten post był edytowany przez Arheim: 5/10/2018, 11:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 5/10/2018, 11:47 Quote Post

QUOTE(Arheim @ 5/10/2018, 12:27)
Po wojnie i po eksterminacji Zydów państwa protestanckie czuły się winne z tego powodu ,ale czy lubią Zydów to nie wiem ;)Na soborze Watykanskim II nastąpily pewne zmiany o nawracaniu a właściwie nawracania zaprzestano.
*


Państwa protestanckie? Pozwolisz ze wymienię jedynie te co większe, Wielka Brytania, USA (olbrzymia wiekszosc ówczesnych mieszkancow SZ, to protestanci), Kanada, Norwegia, Szwecja, Dania, Holandia. Tak, te państwa powinny się czuć winne. Italia, Słowacja, Chorwacja, Austria i w połowie katolickie Niemcy, zupełnie nie były winne wojny, czy eksterminacji Zydów. Adolf Hitler czy też Heinrich Himmler, to synowie pastorów i jedynie protestancka propaganda, twierdzi, ze to katolicy, z dobrych rzymsko-katolickich rodzin. Podobnie jak Tiso, radośnie opłacający transporty Zydów do Auschwitz, nie był katolickim księdzem, tylko pastorem luterańskim a franciszkanie z obozu śmierci Jasenovac to mit i kłamstwo pensjonariuszy ww przybytku.
Co do soboru I czy II watykańskiego, to kto miał kogo nawracać i z jakiej przyczyny?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/10/2018, 12:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.978
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 5/10/2018, 11:58 Quote Post

Wszystko rozbija się o zbawienie w Chrystusie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Non_possumus
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 23/02/2019, 19:40 Quote Post

QUOTE("Pimil")
że judaizm rabiniczny, powstały na synodzie w Jawne w 90 r. n.e


Synod w Jamni nigdy się nie odbył to XIX wieczna bajeczka. Tak swoją drogą żydzi zamknęli swój kanon Pisma w drugiej połowie II wieku

Co do protestantyzmu. Protestantyzm od początku swego istnienia był antysemicki. mesjasz i zbawca Marcin Luter był zadeklarowanym antysemitą. Nie było ostatnio o tym jak jacyś reformowani Luteranie dnia szóstego rytu baptystycznego w USA odcinali się od Lutra i jego poglądów na temat żydów?

A tak się składa że Hitler nie był ani katolikiem ani protestantem. Był ateistą antykatolikiem i sympatykiem protestantyzmu. Gdzie największe poparcie otrzymał w protestanckich landach. A Himmler bawił się w pogaństwo(z czego Hitler zresztą kpił)

QUOTE("MikoQba")
Bo Protestanci nie stosują argumentacji anegdotycznej, tylko biblijną. Dlatego.


Nie stosują. Jakby stosowali to spożywaliby cało i krew Jezusa. Oraz nie wyznawaliby niebiblijnej i wewnętrznie sprzecznej zasady sola scriptura. Zachowywaliby tradycję, i uznawaliby wieczne dziewictwo Maryi, jak i kult aniołów, obrazów i świętych. Które są Ortodoksyjne i miłe Bogu

Ten post był edytowany przez Quinque: 23/02/2019, 20:03
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 23/02/2019, 20:17 Quote Post

No mam wątpliwości co do tego "lubienia". Moi brytyjscy kumple ślą raczej mało przychylnie komentarze na temat Żydów.
Fakt, że są mało religijni no ale wyrośli w tradycji protestanckiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 23/02/2019, 20:35 Quote Post

Chodzi o anglikanów? Jeżeli tak to mają oni więcej wspólnego z katolicyzmem niż protestantyzmem. Wszakże twórca Anglikanizmu czyli Henryk VIII, od papieża Klemensa VII otrzymał tytuł "obrońcy wiary katolickiej". Za napisanie dzieła przeciw Lutrowi. No a później wiadomo co Henryk zrobił

Zresztą:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ordynariat_...ej_z_Walsingham

Ten post był edytowany przez Quinque: 23/02/2019, 20:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 24/02/2019, 1:10 Quote Post

QUOTE(Quinque @ 23/02/2019, 20:35)
Chodzi o anglikanów? Jeżeli tak to mają oni więcej wspólnego z katolicyzmem niż protestantyzmem. Wszakże twórca Anglikanizmu czyli Henryk VIII, od papieża Klemensa VII otrzymał tytuł "obrońcy wiary katolickiej". Za napisanie dzieła przeciw Lutrowi. No a później wiadomo co Henryk zrobił

Zresztą:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ordynariat_...ej_z_Walsingham
*



A kto jest anglikanem w Anglii? Jest sporo różnych autentycznych wyznań protestanckich.
Anglikanie ostatnio skręcili ostro w lewo i są podobnie, jak Luteranie w Skandynawii byłym wyznaniem chrześcijańskim...
Choć katolicyzm za Franciszka też skręcił w lewo i obecnie misją chrześcijan jest ratowanie klimatu...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Quinque
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 526
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku
 
 
post 24/02/2019, 1:21 Quote Post

Przecież nigdy nie twierdziłem że Papież Franciszek jest moim ulubionym papieżem. Mam nadzieję że następny będzie konserwatystą

Co do skręcenia w lewo. Jak narazie nikt nie wprowadza kapłaństwa kobiet, akceptacji związków homo, czy rozwodów. Więc nie widzę nigdzie tego skręcenia w lewo. Błąd Franciszka jest taki że, za bardzo się przymila ze wszystkimi. Niech jeszcze Katarów zacznie przepraszać to będzie szczyt
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Grapeshot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 79.211

Steven Murphy
Zawód: Marine Engineer
 
 
post 24/02/2019, 4:17 Quote Post

Czy ktoś tu już udowodnił, bezsprzecznie, że jacyś protestanci lubią Żydów? Jeśli nie, to o czym ta gadka?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 24/02/2019, 5:02 Quote Post

QUOTE(Grapeshot @ 24/02/2019, 5:17)
Czy ktoś tu już udowodnił, bezsprzecznie, że jacyś protestanci lubią Żydów? Jeśli nie, to o czym ta gadka?
*


Tak, ktoś tu już udowodnił, bezsprzecznie, że jacyś protestanci lubią Żydów, bezsprzecznie ja " lubię" Żydów, i jestem "jakimś" protestantem. unsure.gif

Ten post był edytowany przez force: 24/02/2019, 5:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej