Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rosja: weterani dzialan wojennych 1980-2010
     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 10/02/2017, 17:12 Quote Post

Czytam wspomnienia ludzi mających udział w wojnie w Afganistanie z czasów sowieckich. Pielęgniarki, oficerowi, szeregowi, matki, żony, pracownicy cywilni. Wiedziałem już wcześniej że oficjalna propaganda głosiła że w Afganistanie nie było żadnej wojny. Wiedziałem że z tego względu poległych chowano w tajemnicy a matki nie mogły mówić jak skończyli synowie.
Teraz dodatkowo mam szerszy obraz na to że gdy prawda o wojnie zaczęła wychodzić najaw to najpierw traktowano weteranów jak bohaterów, a potem jak zbrodniarzy.
Np.
W osiemdziesiątym szóstym przyjechałem na urlop, a mnie pytali "Wy się tam opalacie, łowicie ryby, zarabiacie niesamowite pieniądze?". Gazety milczały albo kłamały. Telewizja to samo. Teraz piszą że byliśmy okupantami.

Przypominam sobie o tym jak traktuje się żołnierzy rosyjskich poległych na Ukrainie. Niemal to samo, ukrywanie.
Kiedyś przeskoczył mi link że w Syrii również dochodzi do tego typu sytuacji.

Pozostają konflikty w Czeczeni i Gruzji.

Jak się traktuje weteranów poszczególnych wojen-czy zachodzi jakaś przemiana z czasem. Wydaje się że za czasów Putina weterani z Afganistanu ostatecznie są traktowani z szacunkiem (przypomniał się prezydent federacji z komentarzem po filmie "9 kompania").

Szczególnie Czeczenia mnie interesuje, początkowo też przegrany konflikt, dużo poległych, jakieś pogłoski o brutalności i zbrodniach, podobnego typu konflikt (góry, muzułmanie), oskarżenia o imperializm.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 10/02/2017, 17:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
czarny piotruś
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.638
Nr użytkownika: 77.765

 
 
post 11/02/2017, 13:14 Quote Post

Rommel, dlaczego akurat takie a nie inne ramy czasowe? Nawet interwencja w Afganistanie zaczęła się w 1979 roku. Wcześniej także żołnierze radzieccy brali udział w konfliktach zbrojnych i interwencjach poza granicami ZSRR. Podobnie jak i dzisiejsza Rosja.


Jesli masz cos konkretnego do napisania w tym temacie a dotyczacym innego okresu czasowego - otworz nowy watek we wlasciwym merytorycznie dziale.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 11/02/2017, 13:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 11/02/2017, 13:28 Quote Post

Faktycznie. Ten temat jest dziwnie skonstruowany.
Rozchodzi się o tzw. Afgańców.
Zajmuje się tym ichni Komitet Weteranów Wojennych.
Ten problem jest aktualny do chwili obecnej i nie jest on wyłącznie rosyjski.
Rzecz jest ciekawa, bo sam chciałbym wiedzieć jakie oni mieli wtedy uposażenie i jakie mają aktualnie renty, czy też emerytury.
Edit;
Tutaj się już można czegoś konkretnego dowiedzieć po polsku - http://archiwum.udskior.gov.pl/Rosja,164.html

Ten post był edytowany przez poldas372: 11/02/2017, 13:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 11/02/2017, 21:01 Quote Post

QUOTE(czarny piotruś @ 11/02/2017, 14:14)
Rommel, dlaczego akurat takie a nie inne ramy czasowe?  Nawet interwencja w Afganistanie zaczęła się w 1979 roku. Wcześniej także żołnierze radzieccy brali udział w konfliktach zbrojnych i interwencjach poza granicami ZSRR. Podobnie jak i dzisiejsza Rosja.


Jesli masz cos konkretnego do napisania w tym temacie a dotyczacym innego okresu czasowego - otworz nowy watek we wlasciwym merytorycznie dziale.
Moderator N_S

*



Pierwotnie temat nazywał się po prostu "Rosyjscy weterani", moderator zmienił.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej