Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
20 Strony « < 18 19 20 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podobieństwa reżimów hitlerowskiego i sowieckiego, Ideologia,propaganda,współpraca,represje
     
Jiri23
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 96.759

Jerzy Mac
Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: spec
 
 
post 6/04/2015, 19:41 Quote Post

Na początku lat 30. na Ukrainie kolektywizacja doprowadziła do klęski głodu, w wyniku której zmarło od 4,5 do 7 mln ludzi.

Proces kolektywizacji zakończono po 5 latach, w 1934 roku. Doprowadził do śmierci ok. 14,5 mln ludzi, załamania produkcji rolnej i znacznego obniżenia stopy życiowej społeczeństwa.

http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/...olnictwa-w-ZSRR

Sołżenicyn też podaje taką liczbę. I jest to zdaje się ciemna liczba nie ujęta w statystykach. Ci ludzie oficjalnie zostali zesłani. Ale warunki jakie im na tym zesłaniu stworzono jasno wskazują iż zostali skazani na "białe" lub "suche" rozstrzelanie. Celowo wybierano takie regiony i tereny na których bardzo szybko wymierali nie mając mieszkań, ubrań i jedzenia.

"Zresztą, za Sowietów zesłanie niektórych specyficznych grup miało je zabić. W ten sposób załatwiono ogromne rzecze średniozamożnego chłopstwa rosyjskiego; Sołżenicyn wylicza ich na 15 milionów (i to nie liczymy do tego innych pomysłów Ojca Narodów, jak Wielki Głód na Ukrainie). Ciężko teraz powiedzieć, ile naprawdę tak się "pozbyto", ale faktem jest, że planowano się pozbyć. Na przykład chłopów wyprowadzano na zaśnieżoną tajgę i odgórnie im mówiono gdzie mają postawić osadę i czym ma się trudnić: na przykład - nad brzegiem rzeki, ale na wysokiej skarpie (daleko nosić trzeba było wodę) i o profilu wyznaczonym przez oficera MWD, nie znającego się na rolnictwie. Nic dziwnego że zazwyczaj wymierali do jednego... ale czasem nie. Nad Obem, w głuszy, wyrosła osada, z której wywodził się Burow (jedno ze źródeł osobowych Sołżenicyna). Przepływała kiedyś tamtędy wierchuszka powiatowa, która oczy przecierała ze zdumienia, że ludziom się tu dobrze wiedzie, ba! lepiej im się wiodło niż kołchoźnikom (może dlatego, że "na górze" myślano że wymarli i się nie wtrącano za bardzo?). Efekt? Po kilku dniach przypłynęli strzelcy NKWD, mieszkańcom wsi kazano spakować się w godiznę i z tym co wzięli w ręce wysiedlono ich dalej, w głąb tundry syberyjskiej.
Niech za los typowego zesłańca chłopskiego, kułaka, posłuży Tragedia Wasjugańska. W 1930 roku 10 tysiecy rodzin (wedle ówczesnych, chłopskich norm - 60-70 tysięcy ludzi) przewieziono do Tomska i za Tomskiem pieszo - a była to zima - w dół Obu, a potem w górę Wasjuganu. patrzyłem na mapę - wychodzi lekką ręką ponad 500 kilometrów, a to wszystko w trakcie syberyjskiej zimy; mieszkańców wsi przydrożnych kazano potem wiosną i latem grzebać ciała dzieci i dorosłych, które wyrzucała rzeka. Zesłańców porzucono w środku bagien Wasjugańskich, bez narzędzi i zapasów, w środku zimy. A niedługo potem przyszła odwilż i odcięła obszar bagien od świata, poza dwoma ścieżkami - na Tobolsk i w stronę Obu. Obie ścieżki obsadzono czatami z karabinami maszynowymi. Czaty nikogo nie przepuszczały; podchodzili zdesperowani chłopi, błagali by ich wypuścić - witano ich kulami. W końcu, gdy na rzekach znikła kra lodowa, w Tomsku wydano polecenia i wysłano pomoc z miejscowego Integrałsojuzu (Związku Spółdzielni Spożywczych), mąkę i sól. Okazało się jednak, że Wasjugan jest w niektórych miejscach wartki i barki wyładowane towarami nie mogły przepłynąć; zawróciły w końcu.
Wymarli wszyscy wysiedleńcy, 10 tysięcy rodzin, około 60 tysięcy ludzi. Podobno kogoś nawet za te wydarzenia pociągnięto do odpowiedzialności i rozstrzelano. Jedną osobę - ale i tak nie chcę się wierzyć (w kraju sowieckim? Za odkułaczenie?)." Takich tragedii i miejsc gdzie do wiosny nikt nie przeżył były setki. http://prehistoryk.blogspot.com/2013/10/wo...rzyczyny-1.html
Przepraszam szanownych Panów . . . ja rozumiem mużyk nie bardzo człowiek dla niekótrych. Ale dla mnie jednak jest. I jakoś dla mnie takie rozważania nad "uzasadnieniem" kolektywizacji zawierają dla mnie element akceptacji lub ew. usprawiedliwiania zastosowanych metod. Dla mnie to nie uchodzi . . . z pewnymi innymi zbrodniami byście się tak nie bawili.
 
User is offline  PMMini Profile Post #286

     
Jiri2
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 67
Nr użytkownika: 96.014

Jerzy Maciocha
Stopień akademicki: inz
Zawód: elektryk
 
 
post 10/04/2015, 8:22 Quote Post

Na zbliżający się weekend zainteresowanym proponuję taki filmik: http://joogle.pl/sowiecka-historia-the-soviet-story-2008 . Coż wydaje się być mocno osadzony w temacie jaki tu dyskutujemy. Ja po obejrzeniu jestem ciut wstrząśnięty ale nie zmieszany, spodziewałem się tego. Chciałbym podzielić się pewną refleksją która nasuwa mi się po tym obrazie. Idee zawarte w http://pl.wikipedia.org/wiki/Generalny_Plan_Wschodni tj. wyniszczenia ludności słowiańskiej za pomocą deportacji na nieurodzajne tereny. Plan ten „nabrał kształtu” jak to określono. Po roku 1941 w którym wg. mnie Niemcy zetknęli się z wiedzą na temat tego jak skuteczną była ona w stosunku do 15 mln kułaków. Którzy wsiąkli bez śladu po tej „deportacji”.
„Zgodnie z narodowosocjalistyczną teorią rasową, prawie cała polska ludność była uważana według Generalnego Planu Wschodniego za ludzi gorszej kategorii, niemożliwych do zniemczenia. Wśród Czechów, Słowenów i Francuzów do tej kategorii zaliczało się 50% ludności. 20-50 milionów ludzi miało zostać wykorzystanych do pracy przymusowej lub deportowanych na nieurodzajne tereny, co oznaczałoby dla nich de facto śmierć głodową.
Zalecenia Generalnego Planu Wschodniego nabrały kształtu od lat 1942/1943, po tym jak jeszcze przed 1942 rokiem, przede wszystkim na okupowanych terenach Polski, setki tysięcy obywateli pochodzenia żydowskiego i polskiego zostało wypędzonych ze swoich mieszkań, umieszczonych w obozach pracy, lub zamordowanych.”
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #287

     
michalinaolbry
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 99.148

Michalina Olbrychska
Zawód: kosmetolog
 
 
post 26/02/2016, 13:56 Quote Post

Jeśli chodzi o podobieństwa to chyba tylko takie że i w jednym i w drugim przypadku byli mordowani ludzie i oba państwa chciały przejąć władzę nad innymi.A tak pozatym to dwie zupełne ideologie,jedna opierała się na komuniźmie a druga na rasizmie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #288

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.640
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 28/02/2016, 12:28 Quote Post

QUOTE(michalinaolbry @ 26/02/2016, 14:56)
Jeśli chodzi o podobieństwa to chyba tylko takie że i w jednym i w drugim przypadku byli mordowani ludzie i oba państwa chciały przejąć władzę nad innymi.A tak pozatym to dwie zupełne ideologie,jedna opierała się na komuniźmie a druga na rasizmie.
*


Co do dwu zupełnie różnych ideologii to w tym temacie pisano o elementach wspólnych. W obu państwach rządził socjalizm -co prawda w jednym narodowy a w drugim bolszewicki
 
User is offline  PMMini Profile Post #289

20 Strony « < 18 19 20 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej