Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Status lotnictwa polskiego w polowie wrzesnia 39
     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 26/01/2014, 18:23 Quote Post

QUOTE(Domen @ 25/01/2014, 23:04)
Najwyraźniej pozostałych jeszcze nie wydano jednostkom w ramach uzupełnień.

Nie wydano, bo ich nie było

QUOTE
17 września rano:

Sprawnych i operacyjnych na stanie jednostek - 57


BP miała, 17 września 46 P.11 i 8 P.7a w dywizjonie rozpoznawczym . Mieliśmy jeszcze coś ?


QUOTE
Edit: Co do samolotów to nawet z wszystkimi niebojowymi nie było 2000, chyba że cywilne w to wliczasz, to wtedy może (ale przydałaby się jakaś rozpiska tej liczby, ewentualnie gdybyś podał źródło tych danych). Ciekawy już podał dane na temat jednostek lotnictwa bojowego.


Miałem na myśli wszystkie latadła.Lista w tym temacie, to raczej kiepski pomysł .I tak wystawiamy cierpliwość modów na próbę rolleyes.gif

QUOTE
Na przedmoście rumuńskie, a gdzie confused1.gif

Uszkodzone samoloty, wysyłano do bazy lotniczej nr3[Kierz pod lublinem]

Ten post był edytowany przez welder: 26/01/2014, 21:55
 
Post #16

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 27/01/2014, 15:38 Quote Post

QUOTE("welder")
BP miała, 17 września 46 P.11 i 8 P.7a w dywizjonie rozpoznawczym. Mieliśmy jeszcze coś?


Do tego 3 myśliwce w lotnictwie armijnym (razem 57). Z tego co pamiętam owe 3 były w III./3 dywizjonie Armii "Poznań".

Proszę, kiedyś wykonałem taki wykres obrazujący jak topniało nasze lotnictwo myśliwskie (nie licząc rezerwy sprzętowej, tylko jednostki):

user posted image

Podobny wykres mam też gdzieś dla sił pancernych WP, ale nie jest on mojej roboty i niestety nie mam danych źródłowych dotyczących tych sił pancernych, tylko sam wykres (autor publikacji - chyba Rajmund Szubański - nie podał dokładnych wyliczeń, na podstawie których wykonał wykres - szkoda, bo z wykresu nie da się odczytać dokładnie ile pojazdów pancernych mieliśmy danego dnia, tylko mniej więcej widać orientacyjną liczbę).

QUOTE
Zapytam, bo się zacząłem się gubić. Czy w tej dyskusji na temat liczby samolotów chodzi o to, że to polskie lotnictwo zniszczyło najwięcej czołgów?


Niestety nie. Ta dyskusja jest po prostu bezczelnym Off-Topem i prosimy moderatorów o jej wydzielenie do osobnego wątku. smile.gif

Nasze lotnictwo chyba żadnego czołgu nie zniszczyło, a jeśli już to co najwyżej kilka.

Naloty owszem były na kolumny zmotoryzowane (w tym należące do dywizji pancernych), ale nie na kolumny pancerne. Przynajmniej tak wynika z tego co na temat strat zadanych przez nasze lotnictwo bombowe pisał Arkadiusz Godzwon w magazynie Lotnictwo ("Czas na bombowce").

Istnieją nawet zdjęcia niemieckiej haubicy rozbitej przez nasze Łosie lub Karasie w okolicach Częstochowy.

Tak więc trochę sprzętu i pojazdów w wyniku bombardowań stracili, ale czołgów - niekoniecznie.

QUOTE
Uszkodzone samoloty, wysyłano do bazy lotniczej nr3[Kierz pod lublinem]


To później chyba jeszcze je stamtąd dalej wysyłano. Jak znajdę czas to przejrzę Cynka co on o tym pisze.

BTW - Cynk pisze, że część uszkodzonych samolotów lotnictwa armijnego naprawiono i po naprawie wcielono do BP.

To było w ramach ogólnego przenoszenia samolotów z lotnictwa armijnego do BP.

Przy czym jak widać, przenoszono nie tylko samoloty sprawne, ale też takie już po naprawie.

Nie zmienia to faktu, że na dzień 16 / 17 września ok. 30 samolotów czekało w kolejce na naprawę, po której można by je znowu wykorzystać.

QUOTE
Nie wydano, bo ich nie było


To zdecyduj się, bo najpierw potwierdzasz (milcząco), że rezerwy obejmowały 50 samolotów, a teraz piszesz, że ich nie było. smile.gif

Po co ta tajemniczość - kawa na ławę i tyle. smile.gif

Ten post był edytowany przez Domen: 27/01/2014, 16:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 27/01/2014, 20:05 Quote Post

QUOTE(Domen @ 27/01/2014, 16:38)
Nie zmienia to faktu, że na dzień 16 / 17 września ok. 30 samolotów czekało w kolejce na naprawę, po której można by je znowu wykorzystać.


Pierwsze słyszę, że wykorzystać można (jak rozumiem - bojowo?) samoloty, do których nie ma paliwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 27/01/2014, 20:29 Quote Post

QUOTE(Woj @ 27/01/2014, 21:05)
QUOTE(Domen @ 27/01/2014, 16:38)
Nie zmienia to faktu, że na dzień 16 / 17 września ok. 30 samolotów czekało w kolejce na naprawę, po której można by je znowu wykorzystać.


Pierwsze słyszę, że wykorzystać można (jak rozumiem - bojowo?) samoloty, do których nie ma paliwa.
*



Ależ paliwo było, jak najbardziej - np. właśnie wtedy dzień wcześniej zajęła Szastarkę 4DP z IV Korpusu. Chodzi jeno o to, by było jak w greckiej tragedii: jedność czasu, miejsca i akcji. Czyli: owo paliwo trzeba było ewakuować - wywieźć cysternami do pd. - wsch. RP. W określonym czasie. I rozdysponować poszczególnym dyonom. A tak składnica z pełnymi zbiornikami wpadła w ręce Wehrmachtowi.
 
Post #19

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 27/01/2014, 20:39 Quote Post

QUOTE("Woj")
Pierwsze słyszę, że wykorzystać można (jak rozumiem - bojowo?) samoloty, do których nie ma paliwa.


Jak rozumiem nasze samoloty doleciały do Rumunii i częściowo na Węgry napędzane olejem rzepakowym? confused1.gif

=======================================

Co do lotnisk znajdujących się na Kresach Wschodnich - w tym temacie na DWS znajduje się ich lista:

http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=59&t...t&sd=a&start=25

Ten post był edytowany przez Domen: 27/01/2014, 20:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 27/01/2014, 21:05 Quote Post

QUOTE(Domen @ 27/01/2014, 21:39)
Jak rozumiem nasze samoloty doleciały do Rumunii i częściowo na Węgry napędzane olejem rzepakowym? confused1.gif


Jak rozumiem oprócz facecji zdolny jesteś także do dyskusji merytorycznej? Oraz odróżniasz krótki przelot od aktywności o bojowym charakterze?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 27/01/2014, 21:43 Quote Post

Jak rozumiem oprócz krótkich uszczypliwych komentarzy zdolny jesteś także do podparcia się jakimiś konkretami? confused1.gif

Tylko ostatnio (a może i w ogóle - tego nie wiem) rzadko kiedy to robisz z tego co zauważyłem. Przeważnie odpisujesz w stylu: "nie masz racji bo nie". Obserwowałem (choć nie brałem prawie wcale udziału) dyskusję w temacie "1939 - zdrada Aliantów?" i stąd taki wniosek wyciągam.

QUOTE
zdolny jesteś także do dyskusji merytorycznej?


Jako osoba, która dopiero co dołączyła do tematu i jeszcze nic merytorycznego w nim nie napisała, dość arogancko się zachowujesz.

Jako pierwszy poruszyłeś temat braku paliwa lotniczego, więc to ja teraz czekam na jakieś merytoryczne konkrety na ten temat.

Ten post był edytowany przez Domen: 27/01/2014, 21:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 27/01/2014, 21:51 Quote Post

QUOTE(Domen @ 27/01/2014, 16:38)


Do tego 3 myśliwce w lotnictwie armijnym (razem 57). Z tego co pamiętam owe 3 były w III./3 dywizjonie Armii "Poznań".

Owszem można je doliczyć . 16 września [dzień likwidacji III./3 dm] miał 6 P.11 [3 stracono przy przebazowaniu]




QUOTE
Niestety nie. Ta dyskusja jest po prostu bezczelnym Off-Topem i prosimy moderatorów o jej wydzielenie do osobnego wątku. smile.gif

smile.gif

QUOTE
Nasze lotnictwo chyba żadnego czołgu nie zniszczyło, a jeśli już to co najwyżej kilka.

Jeden został zniszczony ''taranem''




QUOTE
To później chyba jeszcze je stamtąd dalej wysyłano. Jak znajdę czas to przejrzę Cynka co on o tym pisze.

O.K

QUOTE
BTW - Cynk pisze, że część uszkodzonych samolotów lotnictwa armijnego naprawiono i po naprawie wcielono do BP.

To było w ramach ogólnego przenoszenia samolotów z lotnictwa armijnego do BP.

Przy czym jak widać, przenoszono nie tylko samoloty sprawne, ale też takie już po naprawie.

Po naprawie = sprawne

QUOTE
Nie zmienia to faktu, że na dzień 16 / 17 września ok. 30 samolotów czekało w kolejce na naprawę, po której można by je znowu wykorzystać.

A w Małaszewiczach [ i nie tylko ] czekały np; nieukończone P.37 ,doczekały się ?

QUOTE
To zdecyduj się, bo najpierw potwierdzasz (milcząco), że rezerwy obejmowały 50 samolotów, a teraz piszesz, że ich nie było. smile.gif


Zacytujesz to potwierdzenie? .Zastanawia mnie po prostu, co kryło się pod ''Rezerwy obejmowały 50 szt. P.11''
1 września mieliśmy w linii 128 P.11 i 50 w rezerwie ,6 września zaczynamy likwidacje lotnictwa armijnego by uzupełnić BP [7 września rano, miała 24 samoloty [20 sprawnych] Coś mi tu nie gra . Nie twierdze, że rezerwy nie było [7 sztuk dostarczono] ale nie było to na pewno, 50 sztuk 'liniowych' w pełni sprawnych samolotów [prawdopodobnie były to samoloty w remontach ,szkoleniowe ,itp] Skoro dostarczono z rezerwy tylko 7 sztuk , to pozostałe ,albo nie nadawały się do użytku, albo zostały zniszczone na ziemi.W całej kampanii użyto bodajże 139 P.11
Takie pytanie ,jaki był przydział 121 i 122 eskadry w dniu 8 września, BP czy w dyspozycji NDL
 
Post #23

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 27/01/2014, 21:55 Quote Post

QUOTE(Domen @ 27/01/2014, 22:43)
Jak rozumiem oprócz krótkich uszczypliwych komentarzy zdolny jesteś także do podparcia się jakimiś konkretami? confused1.gif


Tak - istnieje bardzo dużo relacji na temat kompletnego braku benzyny oraz drastycznego ograniczenia w związku z tym szans na bojowe wykorzystanie maszyn. Fakt, że choć najwyraźniej nie znasz żadnej z tych relacji zabierasz się za komentarze skłania by te komentarze potraktować wzruszeniem ramion.

QUOTE(Domen @ 27/01/2014, 22:43)
i stąd taki wniosek wyciągam.


Nie zamierzam dyskutować o Twoich wnioskach - między innymi z przyczyny wspomnianej powyżej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 27/01/2014, 22:00 Quote Post

QUOTE
Po naprawie = sprawne


Ktoś to kwestionował? Chodzi o to, że można było naprawić i na nowo wprowadzić do akcji.

Bo chyba wątpiłeś, że to w ogóle było możliwe (takie odniosłem wrażenie).

QUOTE
Owszem można je doliczyć . 16 września [dzień likwidacji III./3 dm] miał 6 P.11 [3 stracono przy przebazowaniu]


Oj, nie tyle można, co po prostu koniecznie trzeba. smile.gif

Myśliwce w jednostkach bojowych oprócz Brygady Pościgowej:

Dzień - ogółem (operacyjne):

1 IX - 105 (105)
2 IX - 99 (96)
3 IX - 88 (85)
4 IX - 80 (78)
5 IX - 70 (67)
6 IX - 70 (67)
7 IX - 51 (46)
8 IX - 39 (37)
9 IX - 36 (36)
10 IX - 35 (34)
11 IX - 33 (32)
12 IX - 16 (15)
13 IX - 15 (14)
14 IX - 14 (12)
15 IX - 12 (12)
16 IX - 6 (6) -----> straty w ciągu dnia: 3
17 IX - 3 (3)

QUOTE
A w Małaszewiczach [ i nie tylko ] czekały np; nieukończone P.37 ,doczekały się ?


Małaszewice Niemcy zbombardowali 1 IX. Więc długo sobie nie czekały, raptem parę godzin. Poza tym mowa była o uszkodzonych ewakuowanych w celu naprawy, a nie o nieukończonych i nieewakuowanych na lotniska polowe przed wojną - więc komentujesz kompletnie nie na temat...

QUOTE
Zastanawia mnie po prostu, co kryło się pod ''Rezerwy obejmowały 50 szt. P.11''


To już chyba pytanie do Ciekawego?

QUOTE
QUOTE
To zdecyduj się, bo najpierw potwierdzasz (milcząco)
Zacytujesz to potwierdzenie?


smile.gif Cytuję:

..............

==================

Woj:

QUOTE
Tak - istnieje bardzo dużo relacji


Tak myślałem - zero konkretów.

QUOTE
Fakt, że choć najwyraźniej nie znasz żadnej z tych relacji


Znam i uważam za mało wiarygodne. Przekonasz mnie, że jest inaczej?

QUOTE
Nie zamierzam dyskutować o Twoich wnioskach - między innymi z przyczyny wspomnianej powyżej.


Ostatnio bardzo często nie zamierzasz z nikim dyskutować, czym tylko potwierdzasz wnioski z moich obserwacji ww. tematu...

Ten post był edytowany przez Domen: 27/01/2014, 22:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
konto usunięte 13/01/18
 

Unregistered

 
 
post 27/01/2014, 22:19 Quote Post

QUOTE(Domen @ 27/01/2014, 23:00)
Myśliwce w jednostkach bojowych oprócz Brygady Pościgowej:

Dzień - ogółem (operacyjne):



8 IX - 39 (37)


QUOTE
Myśliwce w jednostkach bojowych (BP + armijne + odwód Naczelnego Wodza):



8 września rano:

Sprawnych i operacyjnych na stanie jednostek - 55
Niesprawnych i nieoperacyjnych na stanie jednostek - 27


Nic nie rozumiem confused1.gif

Reszta jutro

Ten post był edytowany przez welder: 27/01/2014, 22:24
 
Post #26

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 27/01/2014, 22:19 Quote Post

QUOTE(Domen @ 27/01/2014, 23:00)
Znam i uważam za mało wiarygodne. Przekonasz mnie, że jest inaczej?


Skoro (jak twierdzisz) znasz źródła, ale się z nimi nie zgadzasz, to piłka jest po Twojej stronie. Nie inaczej. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 27/01/2014, 23:59 Quote Post

Zabawy w odbijanie piłeczki... rolleyes.gif

QUOTE("Welder")
Nic nie rozumiem


8 września rano:

Brygada Pościgowa - 43 w sumie, z czego 18 operacyjnych
Reszta jednostek - 39 w sumie, z czego 37 operacyjnych

Czyli razem 55 operacyjnych i 27 nieoperacyjnych

Teraz się zgadza ???

Ten post był edytowany przez Domen: 27/01/2014, 23:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 28/01/2014, 6:00 Quote Post

QUOTE
A w Małaszewiczach [ i nie tylko ] czekały np; nieukończone P.37 ,doczekały się ?

Dostrzegasz różnicę pomiędzy samolotami "niedokończonymi", a "nieuzbrojonymi" ? Bo owe niedokończone jak najbardziej były, tylko w PZL.
 
Post #29

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 28/01/2014, 7:19 Quote Post

QUOTE(Domen @ 28/01/2014, 0:59)
Zabawy w odbijanie piłeczki... 


Gorzej. Raz jeszcze: masz pretensje, że nie podałem uzasadnienia tezy. Gdy wskazuję gdzie uzasadnienie znajdziesz (w źródłach), stwierdzasz, że je znasz, ale się ze źródłami "nie zgadzasz". Żeby odbijać piłeczkę trzeba ją mieć, a Ty po prostu machasz rękami w powietrzu. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej